Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2008., 13:20   #1
Zdravstveno osiguranje

zamolila bi sve upucene da me informiraju ili pomognu da saznam sljedece: da li osobe koje poslodavac nije prijavio dakle koje rade na crno mogu ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje i kako?
__________________
do not disturb
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 16:01   #2
mogu ako se prijave na zavodu za zapošljavanje, mogu kao član obitelji zaposlene i prijavljene osobe itd...
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 22:29   #3
Svi imaju pravo na zdravstveno,ali trebaju biti ispunjeni neki uvjeti...
Kakvo ti je bilo prethodno osiguranje ? Da li si odjavljena ?
npr. ako si radila prije i radni odnos je prestao trebaš se prijavit hzzo-u u roku 30 dana ili gubiš pravo sve dok ne nađeš novi posao gdje će te prijavit
ili ako nemaš zdravstveno, a imaš muža onda možeš biti preko njega osigurana
ali ako nemaš zdravstveno, možeš biti po roditelju ako si na redovnom školovanju ali maksimalno do 26.god.života...
Puno je tu caka, napiši koja je tvoja situacija pa ću ti znat reći nešto više
vanjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 11:15   #4
Quote:
-kec- kaže: Pogledaj post
mogu ako se prijave na zavodu za zapošljavanje

Burza vec duze vrijeme nema veze sa HZZO-om.

Da bi imao zdravstveno kao nezaposleni u roku od 30 dana od prestanka osiguranja po drugoj osnovi moras se prijavit na HZZO, a ne na burzu.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 17:37   #5
Quote:
vanjaa kaže: Pogledaj post
Svi imaju pravo na zdravstveno,ali trebaju biti ispunjeni neki uvjeti...
Kakvo ti je bilo prethodno osiguranje ? Da li si odjavljena ?
npr. ako si radila prije i radni odnos je prestao trebaš se prijavit hzzo-u u roku 30 dana ili gubiš pravo sve dok ne nađeš novi posao gdje će te prijavit
ili ako nemaš zdravstveno, a imaš muža onda možeš biti preko njega osigurana
ali ako nemaš zdravstveno, možeš biti po roditelju ako si na redovnom školovanju ali maksimalno do 26.god.života...
Puno je tu caka, napiši koja je tvoja situacija pa ću ti znat reći nešto više
recimo da radim vec neko vrijeme, cca godinu dana i da sam prije bila osigurana preko roditelja dok sam studirala.... e i nemam bracnog druga
__________________
do not disturb
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 18:05   #6
Quote:
Azar'i kaže: Pogledaj post
recimo da radim vec neko vrijeme, cca godinu dana i da sam prije bila osigurana preko roditelja dok sam studirala.... e i nemam bracnog druga
Nadam se da si nakon završetka fakulteta napravila odjavu sa zdravstvenog preko roditelja i prijavila se kao nezaposlena osoba u HZZO-u.
Tada bi imala sada i dalje zdravstveno bez obzira na rad na crno.
Ako to tada nisi napravila sada je kasno jer se to mora u roku od 90 dana od završetka fakulteta (diplome) ili u roku 30 dana ako si izgubila studentska prava.
vanjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 23:02   #7
znaci ako to nisam napravila u tom roku sad nikako nemogu biti zdravstveno osigurana?
__________________
do not disturb
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 23:18   #8
Quote:
Azar'i kaže: Pogledaj post
znaci ako to nisam napravila u tom roku sad nikako nemogu biti zdravstveno osigurana?
Tako je nemaš pravo, jedini izlaz ti je da te poslodavac prijavi pa makar i na 15 dana i da si sama platiš doprinos za taj period, pa kad bi te odjavio opet bi imala pravo prijaviti se kao nezaposlena u roku 30 dana. Mislim porazgovajaj s poslodavcem to je najmanje što ti on može napravit kad već nije pošten da te prijavi za stvarno.
vanjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 13:14   #9
puno hvala na odgovoru!
__________________
do not disturb
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 02:42   #10
Bok svima!

Nakon desetak godina vani, suprug i ja namjeravamo se vratit u HR . On je HR drzavljanin, ali ja ne. Upravo sam iscitala HZZO-ova silna pravila, ali ne mogu naci nijedno koje bi se odnosilo na nas slucaj.

Da li on automatski ima pravo na zdravstveno osiguranje kao drzavljanin HR? Da li ja sticem to pravo preko njega? Ako ne, kako mozemo dobiti zdrav. osiguranje?

Hvala unaprijed na odgovoru.
barakokula is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 16:50   #11
Quote:
barakokula kaže: Pogledaj post
Bok svima!

Nakon desetak godina vani, suprug i ja namjeravamo se vratit u HR . On je HR drzavljanin, ali ja ne. Upravo sam iscitala HZZO-ova silna pravila, ali ne mogu naci nijedno koje bi se odnosilo na nas slucaj.

Da li on automatski ima pravo na zdravstveno osiguranje kao drzavljanin HR? Da li ja sticem to pravo preko njega? Ako ne, kako mozemo dobiti zdrav. osiguranje? .
Neke od odgovora mozes naci na
https://www.forum.hr/showthread.php?t=316804
https://www.forum.hr/showthread.php?t=320629
a za ostalo se i ja raspitujem... pa kad nesto saznamo, mozemo podjeliti info
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 18:14   #12
Quote:
potepuh kaže: Pogledaj post
Neke od odgovora mozes naci na
https://www.forum.hr/showthread.php?t=316804
https://www.forum.hr/showthread.php?t=320629
a za ostalo se i ja raspitujem... pa kad nesto saznamo, mozemo podjeliti info

Aj, aj, aj! Puno iskustava, a sva razlicita.

HZZO se zaista potrudio da bude sto sveobuhvatniji, ali ipak nema nista za HR drzavljane koji se vracaju doma nakon duzeg boravka vani, a ni za supruznike - strance HR drzavljana koji su nastanjeni u Hrvatskoj. (A mi se meracimo da se vratimo za stalno )

Koliko razumijem iz ovih postova, suprug(a) HR drzavljanin(ka) dobija automatski na osnovu drzavljanstva (tj. JMBG-a). Znaci, cim stigne pravac u HZZO. Sto se tice stranca, svi (bilo da su privremeno ili stalno nastanjeni u HR) placaju 366 kn mjesecno do “sudenjaga dana” ili do kad se zaposle jer im onda placa polodavac. Oni, znaci, pravac u policijsku postaju, pa onda u HZZO.

Hm. To se ne slaze sa Clanakom 7:

Prema ovom Zakonu, status osigurane osobe kao članovi obitelji osiguranika mogu steći:

1. supružnik (bračni i izvanbračni, sukladno propisima o obiteljskim odnosima)
.
.
Članovi obitelji osiguranika iz stavka 1. ovoga članka stječu pravo po osnovi ovoga Zakona pod uvjetom da isto pravo ne mogu ostvariti po nekoj od osnova iz članka 5. ovoga Zakona te da imaju prebivalište, odnosno odobren stalni boravak u Republici Hrvatskoj, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.
Zavod će općim aktom utvrditi uvjete pod kojima se smatra da je osoba iz stavka 1. ovoga članka nesposobna za samostalan život i rad i nema vlastitih sredstava za uzdržavanje, te da živi u zajedničkom kućanstvu sa osiguranikom. "

Ako bi neko mogao ovo razjasnit puno bi pomoglo.

Ovo “nesposobna za samostalan život” zvuci grozno, ka da su supruznici neki kljakavi…

Ako se ne varam, Potepuh, djeca HR drzavljana dobijaju HR drzavljanstvo automatski preko roditelja (jednog ili oboje + HR priznaje dvojeno drzavljanstvo), pa znaci da dobijaju JMBG i tako sticu pravo na zdravstveno.
barakokula is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 19:06   #13
Zdravstveno osiguranje

Dakle, ako osoba upise redovan studij u 25.godini ( nema mogucnost izvanrednoga) na kakvo ona zdravstveno osiguranje ima pravo Ako redovni studenti imaju pravo na zdravstvene do 26. godine
Dakle, mene zanima sta raditi sa zdravstvenim osiguranjem poslije 26-te ako se osoba jos uvijek nalazi na redovnome skolovanju
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 20:00   #14
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
Dakle, ako osoba upise redovan studij u 25.godini ( nema mogucnost izvanrednoga) na kakvo ona zdravstveno osiguranje ima pravo Ako redovni studenti imaju pravo na zdravstvene do 26. godine
Dakle, mene zanima sta raditi sa zdravstvenim osiguranjem poslije 26-te ako se osoba jos uvijek nalazi na redovnome skolovanju
evo ti link

uglavnom, ako se javiš na vrijeme postoji osnova za zdravstveno, ako nikako onda preko faksa
__________________
.
lana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 20:12   #15
uglavnom, ako se javiš na vrijeme postoji osnova za zdravstveno, ako nikako onda preko faksa

ok, ali mi ovo preko faxa nije jasno , u cemu je razlika, zasto je naglaseno do 26.- te. i dalje trebam samo dostaviti potvrdu o upisu u visu godinu i to je to
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 20:31   #16
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
uglavnom, ako se javiš na vrijeme postoji osnova za zdravstveno, ako nikako onda preko faksa

ok, ali mi ovo preko faxa nije jasno , u cemu je razlika, zasto je naglaseno do 26.- te. i dalje trebam samo dostaviti potvrdu o upisu u visu godinu i to je to
daj se raspitaj u referadi, samo vodi računa o tih 30 dana

do 26, nemam pojima
__________________
.
lana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 21:10   #17
Ovako..imaš pravo na zdr. osiguranje preko faksa kao redovan student ako si navršio/la 26 godina..znači tražiš na faksu u referadi da ti ovjere TISKANICU 2 koju kupiš u narodnim novinama i onda kad ti ovjere sa tom tiskanicom 2 i potvrdom o redovnom školovanju odeš u hzzo gdje ti pripada faks (istočni dio grada Klovićeva 1, zapadni dio Jukićeva 12, N.Zagreb, Remetinečki Gaj)

Razlika u tome kad osoba navrši 26 godina nema više pravo biti osigurana preko roditelja kao redovan student nego mora biti preko faksa..eto nadam se da je sad jasnije..
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 21:37   #18
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
Dakle, ako osoba upise redovan studij u 25.godini ( nema mogucnost izvanrednoga) na kakvo ona zdravstveno osiguranje ima pravo Ako redovni studenti imaju pravo na zdravstvene do 26. godine
Dakle, mene zanima sta raditi sa zdravstvenim osiguranjem poslije 26-te ako se osoba jos uvijek nalazi na redovnome skolovanju
Dok si na redovnom školovanju imaš pravo na zdravstveno osiguranje po tom osnovu sve dotle dok imaš pravo na redovnom školovanju ili ne prekineš redovno školovanje neovisno o godinama života. Obveznik prijave na zdravstvenio osiguranje je fakultet koji pohađaš. Obrati se referadi.

Ne gubi se zdravstveno osiguranje nakon 26. godine života ako se osoba nalazi na redovnom školovanju. Mijenja se osnov osiguranja. Poslije 26. godine života više ne možeš imati zdravstveno osiguranje kao član obitelji /preko roditelja ili skrbnika i dr./ već te fakultet mora prijaviti.

Pazi na rok, svaku promjenu moraš izvršiti u roku od 30 dana.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 21:47   #19
Upravo to sam ja gore napisala.
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 22:17   #20
mislim da sam u sličnoj situaciji. radio sam prošle zime i nakon prestanka posla, nisam se prijavio na vrijeme. nakon toga sam redovno upisao faks, i mislio sam preko njih izvaditi zdravstveno.

u mojoj matičnoj općini na zdravstvenom su mi rekli da se ne mogu osigurati preko faksa jer imam 26 godina i rekli su mi da se zaposlim redovno , nakon toga kad prestanem raditi da se prijavim njima i na zavod za zapošljavanje i da ću onda imati pravo na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

tko tu nije u pravu?
Shurik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.