Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Pogledaj rezultate ankete: Treba li uvesti engleski kao drugi službeni jezik u Hrvatskoj?
Da 6 33.33%
Ne 12 66.67%
Glasovatelji: 18. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2017., 15:43   #1
Treba li uvesti engleski kao drugi službeni jezik u Hrvatskoj?

Engleski i hrvatski bili bi ravnopravni, učili bi se jednak broj sati u školama (oba bi se trebala učiti puno više nego sad), svi javni natpisi pisali bi se i engleskim i hrvatskim, knjige, članci, filmovi, serije... se ne bi trebali prevoditi na hrvatski. Uglavnom, kakva je situacija u Irskoj. Najvažnije, ne bi ga uveli zbog Engleza, ni Amerikanaca, Kanađana, Iraca, Australaca, Novozelanđana, već isključivo zbog nas samih i našeg napretka. Što bi izgubili?
Lolobob is offline  
Old 20.09.2017., 17:19   #2
Vrijeme.
U Irskoj engleski nije bio uveden, nego naučen za vrijeme kolonijalne uprave.
Nema nekog smisla odreći se svog materinjeg jezika, iako je sasvim ok imati veću satnicu za strane jezike.
A za neprevođenje, moja malenkost obično gleda engleske filmove bez prijevoda, međutim većini ljudi treba prijevod, kako bi to ukinuo ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 20.09.2017., 17:20   #3
Meni to djeluje vrlo ponižavajuće i nije normalna praksa proglasiti službenim jezik koji nije maternji značajnom dijelu stanovništva dotične suverene države - u Hrvatskoj je broj engleskih izvornih govornika zanemariv i punopravna i suverena je država.
Osim toga, popularnost i međunarodni status engleskoga samo su trenutno stanje, tko zna koji će biti najpopularniji jezik u budućnosti - ako npr. mandarinski nekada postane najutjecajniji jezik u svijetu, hoćemo li opet mijenjati službeni jezik?

Zadnje uređivanje Maloumni : 20.09.2017. at 17:27. Reason: dodatak
Maloumni is offline  
Old 20.09.2017., 18:49   #4
Prije bi trebalo njemački proglasit službenim, s obzirom na popularni egzodus od ulaska u EU
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Old 21.09.2017., 09:46   #5
Ne mislim i da je dovoljno praktična ideja takva proširena upotreba engleskoga u natpisima na javnim mjestima - zamislimo npr. neko slavonsko selo daleko od velikih gradova, turističkih objekata i državnih granica: tamo žive samo hrvatski državljani i čudo bi bilo da se pojavi stranac, za koga ćemo pisati na engleskome?
A čak i da uvedemo engleski kao služben jezik, morat ćemo ga prevoditi na hrvatski još dosta vremena jer u Hrvatskoj žive dosta hrvatskojezičnih koji ne znaju engleski (nikako ili nedovoljno dobro) i nisu u povoljnom uzrastu za njegovo učenje.
Maloumni is offline  
Old 21.09.2017., 09:50   #6
Može se engleski učit i bez pišanja po materinjem jeziku. Uostalom, tako se i uči.
Alyosha is offline  
Old 21.09.2017., 10:32   #7
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Može se engleski učit i bez pišanja po materinjem jeziku. Uostalom, tako se i uči.
Da, engleski se može učiti, ali on ne može nikako konkurirati maternji jezik jer maternji jezik mora biti prioritet broj 1 u svakom normalnom društvu: jezik je jedna od stvari koje ujedinjavaju dotičnu zajednicu.
Maloumni is offline  
Old 21.09.2017., 19:10   #8
Quote:
Maloumni kaže: Pogledaj post
Da, engleski se može učiti, ali on ne može nikako konkurirati maternji jezik jer maternji jezik mora biti prioritet broj 1 u svakom normalnom društvu: jezik je jedna od stvari koje ujedinjavaju dotičnu zajednicu.
To sam i ja reko.
Alyosha is offline  
Old 21.09.2017., 22:09   #9
Quote:
Maloumni kaže: Pogledaj post
Da, engleski se može učiti, ali on ne može nikako konkurirati maternji jezik jer maternji jezik mora biti prioritet broj 1 u svakom normalnom društvu: jezik je jedna od stvari koje ujedinjavaju dotičnu zajednicu.
da, da, toliki je prioritet da je svaka reklama ili ne engleskom ili sa anglizmima

pa natječaji za posao u HR su na čistom engleskom

o čem mi pričamo - HR jezik ima prioritet, aaaaaaaaahhhahahahaahhaahahah
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 22.09.2017., 12:59   #10
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
da, da, toliki je prioritet da je svaka reklama ili ne engleskom ili sa anglizmima

pa natječaji za posao u HR su na čistom engleskom

o čem mi pričamo - HR jezik ima prioritet, aaaaaaaaahhhahahahaahhaahahah
Možda je zbilja tako, ali ne treba biti.
Maloumni is offline  
Old 22.09.2017., 00:08   #11
Ne kužim poantu uvođenja engleskog kao drugog jezika.
Po mom osobnom mišljenju i iskustvu, Hrvati u prosjeku i više nego dobro govore engleski, kad ne znaju čak se trude i natucati na engleskom. Evo npr. u Češkoj, ajmo reći jezični kolko tolko sličnoj državi ćete se puno više pomučiti naći nekog ko je voljan razgovarati na engleskom, a i ne znaju ga baš.

Nadalje, ne znam u kojoj vi državi živite, ali smo kao narod iznimno nepismeni, prvi ja pa onda ostali. Komu bi dodatni sati engleskog koristili? Ne može ni svako biti anglist, a i nek se niko uvrijedi, nije engleski tako težak, na nekim nižim razinama koje su potrebne u svakodnevnom životu i neprofesionalnoj komunikaciji. Akademska razina je nešto drugo, jedino ako želite povećanje preseljavanja u anglofone zemlje, pretvaranje Hrvatske u Magaluf, a na kraju da postanemo američka kolonija.
__________________
"You are what you eat but I don 't remember eating a sexy beast in the morning."
TeenWindfucker is offline  
Old 22.09.2017., 00:46   #12
Mislim da je ovo jedna jako glupa ideja. Što bi točno dobili ono? Ne kužim uopće smisao ni poantu.
Essegg is offline  
Old 22.09.2017., 09:58   #13
Kako ljudima uopće padnu na pamet takve nesuvisle ideje ?!
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.