Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2009., 19:27   #1
"Era - Ameno" - jezik, značenje, smisao...?

http://www.youtube.com/watch?v=6SvxaNQ6d7M

slučajno sam naišao na ovu pjesmu i baš me zaintrigirala. Htio bih znati koji je to jezik (neki kažu da je pseudolatinski, neki da je starofrancuski, a neki da je nepostojeći)? Ako tekst ipak ima nekog smisla, što znači (prijevod?) ? Koja je poanta pjesme? Tražeći na internetu, našao sam brojne različite odgovore. Zna li netko (pouzdano točno) više o ovoj pjesmi? Najviše me zanima značenje i smisao pjesme.
Fan of Belinda Carlisle is offline  
Old 12.12.2009., 20:01   #2
Quote:
Belinda Carlisle Fan kaže: Pogledaj post
Htio bih znati koji je to jezik (neki kažu da je pseudolatinski, neki da je starofrancuski, a neki da je nepostojeći)?
Nije latinski, nije starofrancuski. To je oponašanje latinskoga: kombinacija korijena / osnova i nastavaka kakva ne postoji, uz dodatak jednosložnih riječi kao što je me da bi se stvorio privid jezične vjerodostojnosti.

Quote:
Ako tekst ipak ima nekog smisla, što znači (prijevod?) ? Koja je poanta pjesme?
Nema smisla, ne znači ništa, a poanta je da zaintrigira ljude ne bi li postavljali ovakva pitanja.

Quote:
Tražeći na internetu, našao sam brojne različite odgovore. Zna li netko (pouzdano točno) više o ovoj pjesmi? Najviše me zanima značenje i smisao pjesme.
E, pa, evo ti još jedan. Ne znam ništa o pjesmi, ali znam poprilično o latinskom. Ovo je pojednostavljena varijanta Lorem ipsum dolor sit amem. Nema značenja, nema smisla. Sve su to atomi i praznina.
Didi is offline  
Old 12.12.2009., 20:13   #3
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Nema smisla, ne znači ništa, a poanta je da zaintrigira ljude ne bi li postavljali ovakva pitanja.
je li to tvoje osobno mišljenje, ili to sa sigurnošću tvrdiš? ako si sigurna da je to istina, kako si to saznala?

hvala anyway
Fan of Belinda Carlisle is offline  
Old 12.12.2009., 20:13   #4
Quote:
Belinda Carlisle Fan kaže: Pogledaj post
je li to tvoje osobno mišljenje, ili to sa sigurnošću tvrdiš? ako si sigurna da je to istina, kako si to saznala?
Ti si mi pomogao u tome.
Didi is offline  
Old 12.12.2009., 20:26   #5
bi li mogla biti jasnija? rado bih znao na osnovu čega zaključuješ da pjesma nema smisla ni značenja
Fan of Belinda Carlisle is offline  
Old 12.12.2009., 20:36   #6
Ima smisla. Postoji i hor Lesiem. Pjevaju na latinskom, a muzika je slična Oldfieldovoj, a pjevaju i Maggie Reilly, Diana, Lawrence Sihlabeni,... Pored latinskog pjevaju i na nekim afričkim jezicima...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Old 12.12.2009., 20:52   #7
Istražio to baš nedavno, dobro je rečeno, radi se o izmišljenom jeziku koji pretendira da zvuči kao latinski.

To vjerojatno još jednom dokazuje onu:

"Quidquid latine dictum sit altum videtur"


EDIT:

"Ameno means 'fun' in spanish, literally. -It is quoted on their website that it is an imaginary language based off of Latin."

Google is your friend.
__________________
"Things are not what they seem, nor are they otherwise."
soadfan is offline  
Old 12.12.2009., 21:15   #8
obožavam tu francusku grupu Era! imam sve njihove albume

evo još jedne pjesme:

ERA : enae Volare Mezzo

http://www.youtube.com/watch?v=hKvaLJsdphI
ex Medeni is offline  
Old 12.12.2009., 22:18   #9
Sto je sljedece, pitanje kad je iduci koncert u Hrvatskoj? Postanje fotki grupe?

Budimo ozbiljni...
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Old 13.12.2009., 18:01   #10
dakle "Ameno" znači "zabava"? pjesma baš i ne zvuči tako

Medeni, ako doista posjeduješ njihov album koji sadrži pjesmu "Ameno", možeš li pogledati u booklet piše li što o njoj? kakvo objašnjenje, zašto je nastala, što je poanta pjesme (možda i prijevod ima?) ?

hvala unaprijed
Fan of Belinda Carlisle is offline  
Old 13.12.2009., 19:38   #11
Ajme, tvrdoglavih li ljudi! Koji čuju samo ono što hoće čuti...

Quote:
Belinda Carlisle Fan kaže: Pogledaj post
dakle "Ameno" znači "zabava"? pjesma baš i ne zvuči tako
Ne, ameno ne znači zabava. To je pridjev. Koji, kao i latinski amoenus od kojeg dolazi, znači "ugodan, prijazan, zabavan, lak, ljubak" - sve najljepše i najkrasnije. Samo onda riječ - bilo latinsku bilo španjolsku - treba isto tako ljupko i nježno izgovoriti, a ne a-me-NO, kao bat vojničkih čizama.
Didi is offline  
Old 14.12.2009., 00:34   #12
Quote:
Belinda Carlisle Fan kaže: Pogledaj post
dakle "Ameno" znači "zabava"? pjesma baš i ne zvuči tako

Medeni, ako doista posjeduješ njihov album koji sadrži pjesmu "Ameno", možeš li pogledati u booklet piše li što o njoj? kakvo objašnjenje, zašto je nastala, što je poanta pjesme (možda i prijevod ima?) ?

hvala unaprijed
ništa ne piše! samo ime tekstopisca, ko je uglazbil i sl.

ameno je na njihovom prvom albumu i na best ofu!
ex Medeni is offline  
Old 14.12.2009., 00:39   #13
Discography

* Era, 1996 (5 million)
* Era 2, 2000 (3.5 million)
* The Mass, 2003 (3 million)
* The Very Best of Era, 2005 (1.5 million)
* Reborn, 2008 (800.000)
* Classics, 2009 (100.000)
ex Medeni is offline  
Received Infraction
Old 14.12.2009., 00:52   #14
ENIGMA - SADNESS

http://www.youtube.com/watch?v=5puvToReRr0

pretpostavljam da muški zbor pjeva na latinskom!
ex Medeni is offline  
Received Infraction
Old 14.12.2009., 00:57   #15
Evo tebi, Medeni, dva kartoncica muy amenos...
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Old 14.12.2009., 14:17   #16
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Evo tebi, Medeni, dva kartoncica muy amenos...
A jel mu ja muy amenamente smijem reći da nije čudo što se gregorijanski koral pjeva na latinskom, kao i da je dio o Sadeu na francuskom?
Didi is offline  
Old 15.12.2009., 18:32   #17
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
A jel mu ja muy amenamente smijem reći da nije čudo što se gregorijanski koral pjeva na latinskom, kao i da je dio o Sadeu na francuskom?

hvala puno!
ex Medeni is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.