Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2010., 20:45   #1
Bankarske transakcije

Pozdrav!

Zanima me na koji način se vrši prijenos novca iz banke A u banku B, tj.jasno mi je da se to kompjuterski obavlja,al me zanima kako? Preciznije,da li ikad dolazi do fizičkog prijenosa novca iz jedne u drugu banku (pritom mislim na prijenos od strane banke,ne od klijenta),tko to obavlja i kako to funkcionira sa međunardonim, odnosno interkontinentalnim prijenosima?
Nisam našao podrobnijih informacija na internetu pa volio bi čut što mi imate za reć
Ukoliko već postoji slična ili ista tema, isprika moderatorima nisam ju našao
Svestran31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 12:02   #2
nema fizičkog prijenosa, sve ti se obavlja kompjuterski...
ulagačica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 14:31   #3
http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=987

Tu ti je sve o tome..
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 23:50   #4
Ako ja recimo dođem u Banku A u stavim 10 000 kn na svoj račun i nakon nekoliko dana,mjeseci,godina odlučim taj novac prebacit u Banku B (jer mi je tam povoljnjije).E sad,mogu napravit na dva načina (ako sam ja dobro upoznat):

1. podignem novac u poslovnici i u torbi ga prenesem u banku B
2. pustim da banka obavi taj prijenos uz određenu naknadu

E sad, u prvom slučaju sam uzeo novčanice i deponirao ih u drugu banku,a u drugom slučaju nije došlo do (navodno) nikakvog prijenosa gotovine...
Ova dva načina prijenosa na kraju dovodi do istog rezultata,ali načini prijenosa nisu isti,jer u prvom slučaju banka B je bogatija za 10 000 kn u novčanicama,znači ima u svojim trezorima deponirane novačnice ,a u drugom slučaju se radi samo o broju na računu...

može li pojašnjenje?
Svestran31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 00:30   #5
Banci je svejedno. Novcanice uvijek moze pretvoriti u sredstva na racunu, a sredstva na racunu moze pretvoriti u novcanice kad joj zatreba. Zato postoji HNB.
Relativno malo novca i kruzi kroz novcanice, vecina je elektronski novac.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 20:57   #6
nije baš banci svejedno.Za banku je najskuplja gotovina. ako npr.klijent želi fizički podignuti 5 mil.kuna banka mora fizički dopremiti taj novac (trošak nabavka gotovine,dopreme do poslovnice, osiguranja i sl.) ukoliko klijent novac šalje nks-om banka samo treba osigurati dovoljno sredstava na svom računu u banci u koju se novac šalje. Dakle,nema toška nabave i dopreme gotovog novca.
Jellle is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 00:43   #7
Tako je, nemaju troška, još i tebi naplate naknadu za prijenos.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.