Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2010., 21:16   #721
Quote:
malaluna kaže: Pogledaj post
Zanima me da li on ovo smije raditi: (3 fotografije), trebala bih pravni odgovor!
Očekuješ da će netko na temelju ovako malo podataka i ove 3 sitne fotografije, dati neki pametan odgovor, u smislu "on smije/nesmije" ovo raditi.

I to još "pravni" odgovor.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 21:28   #722
Joj joj, citam te oglase i svi prodaju nekakva "gradilista". Kad malo ispitas, ispada da se radi o poljoprivrednom zemljistu koje je u gradjevinskoj zoni.
E sad, ovisno od kad je ono u gradjevinskoj zoni, toliko ovisi i cifra koja se placa kod "ja bi gradio" dozvole. I sad citam zakon i kaze ako je kuca do 400m2... znaci li to da netreba platiti nista prenamjenu ako je kuca manja od 400m2

I sto od 1.7. nemogu vise kupiti zemlju od fizicke osobe?
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 22:00   #723
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Očekuješ da će netko na temelju ovako malo podataka i ove 3 sitne fotografije, dati neki pametan odgovor, u smislu "on smije/nesmije" ovo raditi.

I to još "pravni" odgovor.
Da li ti imaš neki odgovor i da li bi mogao odgovoriti na temelju više podataka??? Ako imaš, javiti ću ti se na PM, ako nemaš ....

Ps. Pošto donekle poznajem zakon o susjedskim odnosima i etc. nije mi potrebno reći da susjed ima pravo posjeći grane i korijenje koje raste na njegovu zemlju. Ja ne graničim sa njihovim zemljištem, to je javni put. Mislim da je podataka dovoljno, nekome...

Pozdrav
malaluna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 10:45   #724
Quote:
malaluna kaže: Pogledaj post
Mislim da je podataka dovoljno, nekome...
Je, nekom tko ce ti dati povrsan i sturi odgovor kao sto su i tvoji podaci. Za pravni odgovor koji trazis nije dovoljno.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 15:43   #725
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Je, nekom tko ce ti dati povrsan i sturi odgovor kao sto su i tvoji podaci. Za pravni odgovor koji trazis nije dovoljno.
Netko reže moje bilje i uništava moju ogradu (žičanu) koja graniči/međi sa javnim putem! Da li on to smije, taj netko? Ako se meni kao vlasniku "oduzima" pravo na održavanje vlastite imovine dakle bilja i ograde, dakle da li mogu pokrenuti tužbu za uznemiravanje i uništavanje moje imovine?

hvala
malaluna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 23:11   #726
krušcica otok cres

Poštovani forumaši,dali mi netko može objasnit ovaj slučaj.suvlasnik sam parcele u Kruščici na otoku Cresu,imam i kampicu,naravno da znam i prespavati u kampici,e sad se javlja problem u obliku nekok zakona o zabrani spavanja u kampici.Po tom zakonu se mene kažnjava plačanjem kazne i blonbiranjem kampice,po kojoj osnovi se mene kao suvlasnika parcele kažnjava inspekcija za gospodarski kriminal,nisam rentao,nisam nikom iznajmio.i najgore blonbiranje kampice.sve je to privat vlasništvo.da sam rentao,ok pada kazna i blonbiranje(da se nebi dalje rentalo) nema mi logike da ja kao suvlasnik plačam kaznu za gospodarsaki kriminal ali ima logike da platim ako nisam prijavljen.Po meni to je totalna lakrdija od zakona.
kinfa zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 10:03   #727
Dozvole za gradevinske radove na stambenoj zgradi

Gdje tocno mogu pogledati koji su sve gradevinski zahvati radeni na stambenoj zgradi, odnosno da li su izdane dozvole za iste?
falcon007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:34   #728
Zanima me građenje popratnog objektauz voćnjak. Na koliko m2 imam pravo na konto voćnjaka bez građ. dozvole?
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 18:04   #729
Quote:
albaharija kaže: Pogledaj post
Zanima me građenje popratnog objektauz voćnjak. Na koliko m2 imam pravo na konto voćnjaka bez građ. dozvole?
Ovisi o prostornom planu grada/općine, najčešće se kreće oko 1000 kvadrata, ali negdje je i manja.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 14:12   #730
Gradnja do susjedove kuće

Situacija je slijedeća:

Radi se o ostacima kuće (zidini) koja je ucrtana u katastarski plan. Pola zidine je moje, a druga polovica od susjeda. Na svojoj polovici susjed je prije 30 godina sagradio kuću. Sad ja na svojoj polovici namjeravam sagraditi drvenu prizemnu građevinu. Pošto je susjed kuću napravio do međe moje pitanje je da li i ja smijem svoju građevinu sagraditi do međe, odnosno njegove kuće.

Približan nacrt:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	NACRT.jpg‎
Views:	108
Size:	7.7 KB
ID:	11846  
Linden is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 17:53   #731
Problem sa susjedom i okućnicom

Post će vjerojatno biti malo poduži, a i nisam sigurna hoću li sve baš najbolje objasniti, ali molim vas, ako itko ima neki savjet.
Naime, živimo u obiteljskoj kući sa 3 stana, u jednom moja obitelj, u drugom druga obitelj(tatina sestrična i njen muž) te postoji još jedan stan u vlasništvu te druge obitelji u kojem se nalazi kozmetički salon kćeri tog bračnog para. Isto tako, postoji i okućnica koja je podijeljena na tri trećine, 2 njihove i 1 naša. Na jednoj su trećini oni već davno izgradili kafić i neku malu kao terasu (legalno ili ne, ne znam), a nedavno su i na preostale dvije trećine krenuli graditi, nisu nam htjeli reći što, terasu ili parkiralište jer se nas to, kao, ne tiče. Mi smo u katastru izvadili onu česticu gdje piše da mi imamo trećinu, ali su nam rekli da se ne može reći koju, da za to treba etažirati. Budući da je za pretpostaviti da je ona trećina na kojoj je kafić njihova, reklo bi se da je jedna od ove 2 naša. Je li to tako ilii ipak postoje neke pravne zavrlame? Isto tako, htjela bih reći da se ta naša okućnica vodila kao pašnjak pa mislimm da im je za ove radove trebala dozvola. Jesu li je mogli dobiti bez našeg pristanka jer smo i mi vlasnici? I mogu li im ja pozvati inspekciju da zatvori gradilište ili ih moram prvo tužiti ili nešto drugo?
Molim vas za odgovore, bilo kakva pomoć je dobrodošla. Hvala unaprijed.
bananka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 07:32   #732
Quote:
falcon007 kaže: Pogledaj post
Gdje tocno mogu pogledati koji su sve gradevinski zahvati radeni na stambenoj zgradi, odnosno da li su izdane dozvole za iste?
To pitanje i mene muči, postavio sam ga nedugo, no odgovora nema. Naime, susjed sa susjednog ulaza u stambenoj zgradi je radio adaptaciju stana i nakon izbacivanja šute imao sam što vidjeti. Komadi betona pravilna oblika, profesionalno izrezani, debljine nosivog zida su bili izbačeni na mjesto za odvoz. Očito da je uklanjan dio nosivog zida.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 21:23   #733
Eto i mene sa pitanjima, tj. zamolbom da mi netko da nekakav hodogram.
Situacija je slijedeća:
Tata ima kuću. Meni bi dao pola kuće. Originalno je kuća sagrađena prije 15.2.1968. Prije 20-ak godina dogradio je cca 6 kvadratnih metara kupaonice (bez dozvole, naravno). Ranije je također postojala garaža (ucrtana je na izvod iz katastra), koja je nedavno srušena jer je predstavljala opasnost zbog dotrajalosti. U dijelu kuće kojeg bi mi tata dao treba probiti u vanjskom zidu otvor za vrata, što spada u rekonstrukciju, koliko znam. Unutrašnji nosivi zid se ne bi mijenjao, ali bi se mijenjali pregradni.
Pitanja su:
  1. Koje dozvole za rekonstrukciju trebam, kome se obratiti (institucije, projektni uredi i sl.), koliko to cca košta i koliko traje za dobiti tu dozvolu? Ovo koliko traje mi je najbitnije Napomena je da se kvadratura neće mijenjati.
  2. Za srušenu garažu, ako ju gradim u istim gabaritima - što trebam?
  3. Treba li dozvola za novo vanjsko nenatkriveno stepenište?
  4. Kako legalizirati ono dograđeno (6 kvadrata)?
  5. Kako se dolazi do uporabne dozvole (rekli su da kuća to mora imati da bi se moglo izraditi elaborat o etažiranju i provesti ga kroz katastar i gruntovnicu)?
hopeless_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 17:48   #734
legaliziranje nadogradnje kuće prije 1968. g

pozdrav.

kuća je legalizirana, zemljište je čisto, u pitanju je nadogradnja kuhinje na kuću koja se gradila 1967. godine (bez dozvole i papira).

sada smo bili na sudu i rečeno nam je da trebamo uvjerenje o starosti građevine (da je starija od 1968 g.) za legaliziranje.

a za izdavanje te potvrde su nas poslali po preslik izgleda čestice iz katastra (riješeno)

i "arhitektonski snimak postojećeg stanja građevine", što nije riješeno i sad je upitno.

nakon pribavljanja tih dvaju stvari, treba unajmiti sudskog vještaka koji izlazi i procjenjuje starost građevine i daje potvrdu da je starija od '68 (u teoriji).

tamo na općini su nam rekli da "arhitektonski snimak postojećeg stanja građevine" rade geodeti (i čak dali isprintan popis ovlaštenih geodeta za našu županiju sa svim kontakt brojevima i emailovima) a ja sam im poslao upite o cijenama i raspoloživosti, međutim jedan mi je od njih odgovorio da to izvode arhitekti a da on može samo napraviti, citiram: "geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja".

i sad mi nije jasno tko tu koga jebe

što ja uopće trebam kako bih legalizirao takvu divlju gradnju bez građevinske dozvole (ali građenu prije '68. za što imam jedini dokaz odobrenje kredita iskorištenog za tu gradnju iz '67 god)?

kako najjednostavnije i najjeftinije do toga doći bez potrošenih 4000kn za jebene geodete i još neku hiljadarku za sve ostale pizdarije mamicu im jebem da im jebem?
vbr666 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 02.08.2010., 14:46   #735
Pozdrav!

Evo jedno kratko pitanje u vezi međe sa susjedom.

Ovako, izneđu dva dvorišta je bio zid visine sigurno 2m. Taj zid se od starosti srušio i sad stoje samo red ili dva cigle kao međa. Pošto se radi o zgradi, nebi htio raditi cijeli zid nego samo ispred svoje garaže koja j e ujedno na međi. Ja bi ozidao zid tako da napravim zidani roštilj i oko roštilja još produžim cigle tako da tvore zid.

Dali je to moguće, Jel postoji neki zakon koji ograničava to ili slobodno mogu početi zidati?
Žbla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 17:18   #736
Nemreš zidati zid visine 2 metra na međi
Bez dozvole jedino ogradu, i to propisanu prostornim planom visine do 1.6 m.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 22:20   #737
Quote:
vbr666 kaže: Pogledaj post
tamo na općini su nam rekli da "arhitektonski snimak postojećeg stanja građevine" rade geodeti (i čak dali isprintan popis ovlaštenih geodeta za našu županiju sa svim kontakt brojevima i emailovima) a ja sam im poslao upite o cijenama i raspoloživosti, međutim jedan mi je od njih odgovorio da to izvode arhitekti a da on može samo napraviti, citiram: "geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja".

i sad mi nije jasno tko tu koga jebe

kako najjednostavnije i najjeftinije do toga doći bez potrošenih 4000kn za jebene geodete i još neku hiljadarku za sve ostale pizdarije mamicu im jebem da im jebem?
ukratko i besplatno, treba ti geodet za geodetski snimak i arhitekt za arhitektonski snimak.
to je sve od mene (čak i previše), jer kako da se izrazim: zašto bi ti itko išta
stručno odgovorio kad 'za jebene geodete i još neku hiljadarku za sve ostale pizdarije mamicu im jebem da im jebem'

sa takvim stavom, zašto bi ti itko od kolega arhitekata, građevinara i geodeta radio nešto besplatno? i još im 'mamicu im jebem da im jebem''
još su ti dali jeftinu ponudu

a za 'i sad mi nije jasno tko tu koga jebe ' nitko ti nije kriv, osim tebe samog, što ti nije jasno tko radi geodetski, a tko arhitektonski snimak!
reia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 08:31   #738
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Nemreš zidati zid visine 2 metra na međi
Bez dozvole jedino ogradu, i to propisanu prostornim planom visine do 1.6 m.
A taj zid je stajao tamo 50 godina i srušio se... A bio je visine 2 metra... Nitko se nije bunio.. Dapače sve zgrade koje imaju dvorište u tom dijelu imaju toliki zid...
Žbla is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 11:10   #739
To kaj je zid bio tamo nema nikakve veze jer ga sad više nema, pa osim ak nije bio legaliziran na kakav način ili recimo dio dozvole za kuću zaboravite da je postojao
Za napraviti novi treba dozvola, simple as that.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 11:28   #740
Ograda

Moja zemljišna čestica graniči sa česticom na kojoj se nalazi neboder u čijem se prizemlju nalazi dječji vrtić. Konkretno moja čestica graniči sa nekom vrstom parka ispred zgrade, štoviše izlaz na taj park ima vrtić. S obzirom da postoji visinska razlika između dviju čestica (park je na višoj razini) planiram postaviti ogradu. Park ispred vrtića je opasan kamenim zidom visine 70 cm od kote parka dok je razlika u visini između kote parka i moga terena na nekim dijelovima i do 2m. Koje su mi opcije? Iskreno pomalo mi je čudno da grad koji je "vlasnik" vrtića nije ranio napravio ogradu s obzirom da se ipak djeca igraju u tom parku i da postoji visinska razlika. Da li da pišem gradu pa da podijelimo troškove ili što? Imam li uopće kakve argumente?
azzie83 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.