Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2011., 13:53   #1
Anketa o jezicima - trebam pomoc!

Dragi svi,

iztrazivam jezike na podrucju Ex-Ju za faks i zbog toga sam napravila anketu. Treba mi jos nekoliko ljudi, pogotovo hrvata, da ispune anketu. Bilo bi stvarno predivno ako se ovdje jos javi nekoliko ljudi. Anketa traje oko 8 minuta i cak je malo zabavna. Molim vas pomozite mi!

Link: http://alvir.at/limesurvey/index.php...test=Y&lang=hr

Hvala puno!
Pentamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 20:20   #2
Rubrika Vaš materinji jezik je ____?____, ja imam 2, što da upišem? Stavio sam hrvatski...
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 20:24   #3
pa malo mi je glupa anketa.
što odgovoriti na pitanje, koji rječnik imate kod kuće?!
ja ih imam puno!
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 01:05   #4
Čudne li ankete, sve me strah uhvatio kad sam vidjela da će biti uporabljena za "naučne svrhe", radije bih da bude za kafićku raspravu.
Sam naslov ankete - Jezici na Balkanu? Balkan je veći od bivše Jugoslavije, a i jezici bivše Jugoslavije su širi pojam onog što se zapravo istražuje - srednjojužnoslavenski dijasustav.

Gdje ste rođeni - ponuđena i Jugoslavija i njene republike, dakle, točno bi bilo da svi označimo i Jugoslaviju i pojedinu republiku.

Ponuđene škole - s kojeg li je to jezika prevođeno i zašto nije prilagođeno sustavima država bivše Jugoslavije? Pa sve imamo sličan sustav.

Materinski jezik - kad se već nudi bošnjački (stvarno ne znam koji je to jezik pojedine religijonacije), zašto se ne nude i čakavski, kajkavski, torlački itd.

Dobro razum(ij)em druge srodne jezike na području Ex-Ju - a koji su to srodni jezici? Srodan je i makedonski, nekom više, nekom manje. Čak bi se i češki mogao uklopiti u pitanje, manjina na području bivše Jugoslavije postoji.

Koji jezik kod kuće - zašto max. jedna opcija i zašto "Srpskohrvatski ili Hrvatsko-Srpski", što je ovo drugo?

Koji rječnik imamo kod kuć
e - na ovom pdf-u sigurno postoje ljudi koji ne mogu nabrojiti sve rječnike u predviđeni prostor, a ni odgovori vjerojatno ne govore mnogo o jeziku kojim se zbilja služe.

Onda, kad se dođe do njemačkih dijalekata, već se zaboravi što označava koja strana u skali, to bi trebalo ponoviti.

Dijalekti se na području Ex-Ju njeguju i poštuju - odakle bi to jedan prosječan Hrvat znao odgovoriti (zapravo, sumnjam da bi čak i jedan prosječni forumaš-jezikoslovac znao odgovoriti), a isto tako i žitelj bilo koje pojedine republike. Brijem da većina nije sigurna ni za svoju.

Danas na području Ex-Ju ima više jezika. To je bila ... - ponuđeno ekonomska, politička i ostalo odluka. A tko bi se sjetio dati sociološku, kulturnu ili lingvističku opciju.

Izabiranje samo jedne opcije od ponuđenih - na temelju čega? Riječ koju koristimo (kod kuće? u školi? na poslu?), riječ koja nam je smiješna, riječ koja nam je odbojna, pronađi uljeza, što?

I na kraju, pridjevi na -ski, -čki i sl. se pišu malim slovom.

Ajd, da je neko istraživanje za osnovnu školu, ali za fakultet...

Možda ti ovo pomogne:

Rules for writing good questions are given in classical survey books such as Dillman (1978). A summary of these rules was made by Ten Brink (1992).

* Rule 1. Use correct spelling, punctuation and grammar style .
* Rule 2. Use specific questions. For example, “did you read a newspaper yesterday?”, instead of “did you read a newspaper?”.
* Rule 3. Use a short introduction to question of behaviors. In this way you cannot only refresh the memory of the respondent, but also explain what you mean with the concept you are using. For example, with wines, you may not only mean red or white wine, but liqueurs, cordials, sherries, tables wines and sparkling wines.
* Rule 4. Avoid the use of technical terms and jargon. An exception to this rule are questions that are made for a specific group of respondents, who regularly use jargon, e.g., doctors, lawyers and researchers.
* Rule 5. Avoid questions that do not have a single answer. For example, “do you like to walk and ride to school?”. Somebody who likes to walk, but does not like to cycle, cannot answer this question in the right way.
* Rule 6. Avoid negative phrasing, e.g., “should the school not be improved?”. This can lead to confusion and cost more effort to answer the question correctly.
* Rule 7. Avoid words and expressions with multiple-meanings, like any and just.
* Rule 8. Avoid stereotyping, offensive and emotionally loaded language. See also research ethics

Zadnje uređivanje Eurifesa : 27.10.2011. at 01:11.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 01:14   #5
Čudi me da anketica koja je namijenjena za nešto tako ozbiljno kao što su "znanstvene svrhe" nije ozbiljnije složena

Trebalo bi je možda malo još istesati,doraditi
Hedera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 10:36   #6
Ono s dijalektima, stavila Ćutukovu audcijiu ... mislim kakva su to narječja, znam samo za štokavsko, kajkavsko i čakavsko, i neke švedske dijalekte... Nadam se da ovo nije za magisterij / doktorat...
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 21:03   #7
Quote:
Lent11 kaže: Pogledaj post
... Nadam se da ovo nije za magisterij / doktorat...
magisterij ti se u Svedskoj zove D nivo..za doktorat je potrebno jos (bar) 4 godine..

nego zamolba modovima: nemojte zatvarati topik..
kao prvo ulozeno je truda u anketu..kao drugo anketa je poprilicno naivna ali tu smo da pomognemo..kao trece koliko hrvatskih gradjana zna u cemo je razlika izmedju kruha i hljeba..neke rijeci se nepravedno otudjuju od nas automatski smatrajuci ih da pripadaju drugim jezicima mada one to nisu


Iz Biblije (pregledao Jure Kastelan)
Knjiga Brojeva:
"17 a petnaestoga dana toga mjeseca jest blagdan. Neka se sedam dana jedu beskvasni hljebovi. "
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 21:57   #8
Quote:
Lent11 kaže: Pogledaj post
Ono s dijalektima, stavila Ćutukovu audcijiu ... mislim kakva su to narječja, znam samo za štokavsko, kajkavsko i čakavsko, i neke švedske dijalekte... Nadam se da ovo nije za magisterij / doktorat...
ne može to biti ozbiljna anketa.

a ni ja nisam baš shvatila ovo pitanje s narječjima.
__________________
A kiss is a lovely trick designed by nature, to stop speech when words become superfluous...
Doll House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 22:12   #9
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
magisterij ti se u Svedskoj zove D nivo..za doktorat je potrebno jos (bar) 4 godine..

nego zamolba modovima: nemojte zatvarati topik..
kao prvo ulozeno je truda u anketu..kao drugo anketa je poprilicno naivna ali tu smo da pomognemo..kao trece koliko hrvatskih gradjana zna u cemo je razlika izmedju kruha i hljeba..neke rijeci se nepravedno otudjuju od nas automatski smatrajuci ih da pripadaju drugim jezicima mada one to nisu


Iz Biblije (pregledao Jure Kastelan)
Knjiga Brojeva:
"17 a petnaestoga dana toga mjeseca jest blagdan. Neka se sedam dana jedu beskvasni hljebovi. "
Naravno da nećemo zatvarati, nismo mi jezična policija. Forum je da se pomogne, pa makar prije malo i ocrnili.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 02:25   #10
koja nepismenost !
ni na jednom jeziku se ne kaze rijecvnik nego rjecnik....
__________________
Fenomenalan je osjećaj lebdjeti u raju
Monique. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 16:52   #11
Vidi se da nemate baš iskustva s anketama, bit će vas ne zovu doma s pitanjima koliko je koji voditelj na televiziji vjerodostojan
Ja sam rješavala naizgled puno besmislenije ankete. Ova anketa je ok. Testira vaše predodžbe, a ne znanje. Relax
keaton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 17:43   #12
Quote:
Monique. kaže: Pogledaj post
koja nepismenost !
ni na jednom jeziku se ne kaze rijecvnik nego rjecnik....
Da li je to bitno?
tty is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 18:48   #13
Quote:
tty kaže: Pogledaj post
Da li je to bitno?
...pa to su osnove pravopisa hrvatskoga jezika...
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 19:07   #14
Quote:
Lent11 kaže: Pogledaj post
...pa to su osnove pravopisa hrvatskoga jezika...
Da, i?
tty is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 19:49   #15
Quote:
tty kaže: Pogledaj post
Da, i?
Pa ocito zeli reci da tim detaljem (i brojnim drugima) autorica ankete samu sebe diskreditira. U svakom slucaju, diskreditira potencijalan znanstveni status na koji pretendira.

Stekla sam dojam da je autorica porijeklom s ovih prostora, ali da je mozda odrasla pa cak i rodjena u dijaspori. Npr. u Njemackoj. Te da joj ova anketa treba za neki seminar na tamosnjem faksu. U tom su slucaju spomenute greske manje "tragicne".
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 20:15   #16
Taj sam dojam i ja stekao (iztrazivam, .at domena). S obzirom na tematiku i sve, sumnjam da OP piše na 'našem' jeziku taj rad (ili štogod već to bilo a da treba rezultate ove ankete) pa ne smatram toliko bitnim da li se pridržava pravopisa.
tty is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 20:44   #17
Quote:
tty kaže: Pogledaj post
Taj sam dojam i ja stekao (iztrazivam, .at domena). S obzirom na tematiku i sve, sumnjam da OP piše na 'našem' jeziku taj rad (ili štogod već to bilo a da treba rezultate ove ankete) pa ne smatram toliko bitnim da li se pridržava pravopisa.
U tom svjetlu mozda nije bitno, ali inace jest.
Kad se netko znanstveno bavi jezikom, pozeljno je da se zna njime sluziti iznad prosjeka.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:47.