Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2003., 08:26   #1
Produhovimo se malo!

Držim par kapljica vode na dlanu. Sunce upire svoje zrake na njih.
Kap se presijavaju na suncu i polagano nestaju, hlape.

Voda.
Vječno pitanje života. Sve ovisi o tim malim prozirnim kapima.

Istina neki bi me mogli razuvjeriti da ima smisla i u hmeljskim radostima ili u božanskom napitku iz naših vinograda, ali sve se to opet sastoji od vode uz dodatak magije alkoholnog vrenja.

Do prve kapi vode koja pere traqove našeg rođenja, vode u kojoj nas krste, vode u koja spere našu krivnju, vode koje nas čiste, umivaju, vode koja u maramici briše graške znoja, vode koja nas hladi i do one koja se daje kao posljednji gutljaj.

Cijelog života nas prati. Neprimjetno, ali stalno. Mi je primjećujemo samo kada je nema, ili kada je ima previše.

Dvije milijarde ljudi pati od nedostatak pitke vode.
Postoji samo je 0,26 % pitke vode od ukupne količine voda na svijetu.

Voda je bogatstvo, to rijetki znaju.

Osobno, tijekom mojih raznih putovanja svjedočim o različitim odnosima prema vodi.
Negdje u dalekoj Africi već na aerodromima upozorava se na racionalno korištenje vode. Posljedice suše su stravične za biljni, životinjski svijet, kao i za ljude.
Negdje vode ima i nije problem, čak je izvažaju u ogromnim balonima (Turska).

Ne stvara samo voda život, ona je sama živa. Dokazao je to japanac Emori. Promatrao je mikroskopom strukturu vode-kristala nad kojom je puštao raznu glazbu, namjerno je zagađivao, vodu iznad koje je puštao molitve, izgovarao razne riječi itd.

I otkrio je jednostavno da voda "sluša" te da mijenja strukturu kristala.
Struktura je pravilna, zapanjujuće maštovita kada je glazba skladna, kada se izgovaraju molitve i kada se izgovara riječ "ljubav". No zapanjujuću strukturu dobiva kada se izgovara riječ koja ima negativni predznak kao "Hitler", kada je glazba atonalna. Njena se struktura drastično mijenja (nema simetrije, sklada, struktura je grudvasta, tamna) u pravilu kad je izložena bilo kakvim negativnostima.

Bilo kako bilo, voda nam je neophodna.
Prije neki dan bio je svjetski dan voda. Pričalo se o značenju malih kapljica. Pričalo se i pričalo, ali priča vodu neće spasiti od zagađenja i uništavanja. Samo djelovanje.
Već sada je po saznanjima stanje alarmantno.

Kap, tako jednostavna i obična stvar.
Dok je ima.

Jeste li se ikad pokazali da vam je stalo do nje??
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 10:23   #2


Kakve sad to veze ima sa duhovnošću?

Znaš Nemruthe, imaš i drugih topica na ovom forumu gdje bi ova tema pasala...npr. Svijet oko nas.

Ili su možda tamo zabranili spam?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 11:19   #3
Quote:
Baphomet kaže:


Kakve sad to veze ima sa duhovnošću?

Znaš Nemruthe, imaš i drugih topica na ovom forumu gdje bi ova tema pasala...npr. Svijet oko nas.

Ili su možda tamo zabranili spam?
LOL

Zaista nema nikakve veze, jer zaboga što bi se duhovan čovjek
zamarao s jednom toliko običnom stvari kao što je voda.


LOL
Baš zato voda i postaje problem jer se ne smatra uopće bitnom.

Kako je to nepromišljeni i ishitreni stav.

Težnja za razvojem duhovnosti ne znači stvaranje neprobojne ljušture koja je imuna na vanjski svijet, već zauzimanje jednog novog stava spram svijeta i promjene naše uloge u tom svijetu.
Voda je dio prirode a za svako živo biće jedinstveni je faktor egzistencije.

Duhovnost ne sačinjavaju samo velike i bitne stvari već sam život i svakodnevnica u cjelini koja nam donosi / ili odnosi probleme, dileme, strahove, težnje, nadanja ; sve su to stvari naoko minorne a u suštini bitne.
Voljeli ili ne, živimo u ovom svijetu u koji se sastoji od pukog fizičkog preživljavanja, duhovnost može biti dobra nadgradnja, smisao i cilj, ali postaje bespredmetna i beskorisna kad ne uviđa značaj nekih "stvari" kao što je obična voda.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 12:14   #4
Srećom da kreatori ovog foruma ne razmišljaju kao ti jer bi jedina tema na njemu bila "Duhovnost".
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 16:27   #5
Produhovimo se malo!

Necu ulaziti u razna teretoska naklapanja i tko se cime bavi kojeg gurua ili skolu slijedi nego me cisto zanima kako se osjecate .. ne mora biti ovog trena.
U kojem stanju provodite vecinu vremena?

Da krenem prvi i sam odgovorim na svoje pitanje:
Ja se osjecam tjeskobno; pocelo je prije tri dana i jednostavno ne zeli proci.. nostalgija pomjesana sa ocekivanjem neceg .. veoma vodeni, utapljajuci osjecaj, nemoc.
Funkcioniram poprilicno dobro nije to neka depresija nego osjecaj koji je dosao od nikud kako to cesto biva.
I zaista mogu reci sa popirlicno velikom sigrunoscu da se vecinu svojeg zivota osjecam "negativno" .. kao da nesto korjenito nije u redu sa mnom .. dobar osjecaj smirenost, osjetiljviost i primjetljivost ljepote, trenutka bude zaista rijetka ...ne zelim to mijesati sa osjecajem trenutnog zadovoljstva ili euforije zbog neceg ili nekog novog u mojem zivotu ..

Sto idem stariji to sam manje osjetiljv za ljepotu (imam 26 god) i to primjecujem u ljudima oko sebe .. savrseno je normlano i lagano biti sarkastican i biti cinik .. to se cak ocekuje .. vecini nas prva reakcija je cinicna, negativna ..

Iskrenog sam uvjerenja da kad sam bio mladi, bio sam bolja osoba i mislim da me pomalo plasi ta cinjenica .. sto ides stariji trebao bi se vise razvijati ane postajati zatvoreniji :\
to je sve za sad
Dayvan Cowboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 16:44   #6
Ja se osećam oslobođeno od prošlosti, harmonično, veselo i ispunjeno božanskom ljubavlju. Ne samo danas, koliko svaki dan.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 20:19   #7
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ja se osećam oslobođeno od prošlosti, harmonično, veselo i ispunjeno božanskom ljubavlju. Ne samo danas, koliko svaki dan.
Sve to potpisujem i ja, osim božanske ljubavi koja mene kao nevjernicu ne može ispuniti, no to su sitni detaljčići.
Tiger Lily is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 00:29   #8
Quote:
Dayvan Cowboy kaže: Pogledaj post
Necu ulaziti u razna teretoska naklapanja i tko se cime bavi kojeg gurua ili skolu slijedi nego me cisto zanima kako se osjecate .. ne mora biti ovog trena.
U kojem stanju provodite vecinu vremena?

Da krenem prvi i sam odgovorim na svoje pitanje:
Ja se osjecam tjeskobno; pocelo je prije tri dana i jednostavno ne zeli proci.. nostalgija pomjesana sa ocekivanjem neceg .. veoma vodeni, utapljajuci osjecaj, nemoc.
Funkcioniram poprilicno dobro nije to neka depresija nego osjecaj koji je dosao od nikud kako to cesto biva.
I zaista mogu reci sa popirlicno velikom sigrunoscu da se vecinu svojeg zivota osjecam "negativno" .. kao da nesto korjenito nije u redu sa mnom .. dobar osjecaj smirenost, osjetiljviost i primjetljivost ljepote, trenutka bude zaista rijetka ...ne zelim to mijesati sa osjecajem trenutnog zadovoljstva ili euforije zbog neceg ili nekog novog u mojem zivotu ..

Sto idem stariji to sam manje osjetiljv za ljepotu (imam 26 god) i to primjecujem u ljudima oko sebe .. savrseno je normlano i lagano biti sarkastican i biti cinik .. to se cak ocekuje .. vecini nas prva reakcija je cinicna, negativna ..

Iskrenog sam uvjerenja da kad sam bio mladi, bio sam bolja osoba i mislim da me pomalo plasi ta cinjenica .. sto ides stariji trebao bi se vise razvijati ane postajati zatvoreniji :\
to je sve za sad
Ovo je jako autentično i hrabro od tebe ako si potpuno iskren prema sebi i ovdje na forumu!

To što ti doživljavaš ako mi "intuicija" ili što god to jest nije umno filtrirana je tvoje "Dubinsko razočarenje" i to je Super!!!

Nema ničeg pogrešnog, manjkavog ili nesavršenog u tebi u svoj toj za um nesavršenosti o sebi. To što osjećaš je sasvim Ok! Ti i svi mi smo u biti u odrasla djeca i djevojčice.

Da sam barem ja u tvojim godinama to doživio a ne blizu 40-ih

Samo polako! Sve prolazi ali ti zauvijek ostaješ!

Gubiš neke iluzije o životu. Još ćeš ti proći i "bolje i gore". Ali što prije skužis o čemu je štos to bolje za tebe i za sve nas.

Život nije ono što tvoj um misli, zamišlja i očekuje! Ljudi će te povrijediti koliko god ti bio dobar...prijatelji će te iznevjeriti...cure ce ti povrijediti srce više puta, isto vrijedi i za cure ... poslodavac će te proganjat...imat ćeš masu problema i kontradiktornih želja, žudnji, odgovornosti, nužnosti, ideja, teških i lakih odluka...ponekad ćeš biti jak i blistati a ponekad ćeš si misliti da ne znaš kako dalje...ponekad će se pojavit ego ...ponos, tvrdoglavost, očekivati ćeš stvari da budu tako kako očekuješ a ispast će sasvim kontra ili još i bolje nego što očekuješ! Ne znaš ti ništa isto kao što i ja ne znam ništa ili bilo tko!
Punina života!

Ali sve to nije problem kad se shvati da se ne treba osloboditi od svega toga. Tada problem nije problem

Zato "pusti" to što osjećas neka bude tako kako jest (znam da to sad ne možes samo tako pustiti) ali i to je Ok! Proći će. Samo uvidi i priznaj si svoje iluzije o životu. Život nije dobar ni loš niti pravedan ili nepravedan, nego je ispunjajuć svime i svačime Sličan vremenu na Nebu. Ponekad je sunčano, pa oblačno, pa kiša, pa osvježenje ali zna doći i uragan ili tornado u naše živote. Ali nebo je zauvijek stabilno i sigurno.

* Ti si Nebo kojim prolaze oblaci! Ili Sunce koje osvjetljava svoje zrake! *

Kako se ja sad osjećam? Super ću se osjećati ako ćeš ovo barem malo dublje "shvatiti" makar malo poslije, jer znam da će ti time biti bolje. Ne napinji se da shvatiš.

I sasvim sam Ok sa svime što me veseli i zabrinjava. Ponekad dođe oblak radosti, pa oblak jasnoće...oblak neke nužde...želje za nečim... pa tuge...pa zadovoljstva... Ali ti oblaci se pojavljuju, neko vrijeme traju i raspršuju se i nestaju sami po sebi na Nebu, u meni kao Nebu, u tebi kao Nebu i u svima kao Nebu i Nebo je oduvijek i zauvijek otvoreno i čisto za sve.

Nebo ili Sunce je ...... !

Zadnje uređivanje Happyning : 05.07.2014. at 00:34.
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 01:22   #9
opusteno, prepusteno, nasmijano... katkad tuzno, katkad bijesno, katkad iziritirano ili razocarano ali najcesce s osmjehom na licu i u srcu

faze bilo cega su ok... lijepo ih je zamjetiti, prihvatiti i tada krenu dalju i zamjeni ih drugo iskustvo
__________________
love is everything
poisonous ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 03:28   #10
Quote:
Happyning kaže: Pogledaj post
...


Odlično opisano...to je to, ni manje ni više... tako jednostavno, snažno, duboko i istinito, a opet za um komplicirano i apsurdno do boli, e to je život u svoj svojoj ljepoti i punini

...a što se tiče moga osjećanja...što god bi sada rekao već idućeg trenutka bila bi laž...
al_đezira is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 05:21   #11
Veoma mudro napisano Happyning.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 10:33   #12
Navodno da mi emocionalna inteligencija i nije baš na visokoj razini, pa ti nebi mogao odgovoriti na to pitanje. Opčenito ne volim kada me to ljudi pitaju. Mogu introspektirati i primjetiti da se unutar događa sve i svašta. Ali nema šanse da tom neštu dam ime ili etiketu ili da, još teže, riječima opišem to što doživljavam.

No negdje je između raja i pakla, i ponekad jaše na valovima koji u različitim intenzitetima posjećuju ta "mjesta", ali je manje-više uvijek usred apsulutno ničega. No po jednoj strani ne postoje granice i ne postoje rubovi gdje jedno stanje postaje drugo stanje. Sve je jedno veliko more sa različitim valovima bez oblika i imena.

Zvuči trippy, jelda.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 14:01   #13
Quote:
Tiger Lily kaže: Pogledaj post
Sve to potpisujem i ja, osim božanske ljubavi koja mene kao nevjernicu ne može ispuniti, no to su sitni detaljčići.
Da se možda malo drugačije izrazim, to je ispunjenost životnom radošću, ujedno i tugom i ljubavlju prema drugima i svemu na ovoj planeti, njihovim latentnom težnjom (sem kod onih koji imaju probuđenu težnju za Bogom) i životnim impulsom kroz najrazličitije izraze stradanja, ali kao da gledam populjke nove civilizacije, nove civilizacije koju osećam u rađanju. Ta božanska ljubav me prožima stalno, i pokušavam da se što više izgubim u njoj, da zaboravim sve što me navodno čini, i da se poistovetim sa stradanjem, kako bi se jednog dana svi zajedno probudili u jednom danu koji nema kraja, slobodi koja je oduvek u nama, zanosu koji ne poznaje strah, radošću koja nije pomućena predstavama.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 18:00   #14
Happyning prelkijevaš iz šupljeg u praznog i to nema veze sa stvarnim životom.

Ok, mogu shvatiti ako je nekome to bajka koju moraju živjeti kako bi zavarali samog sebe.

Kada ti dijete plače jer je gladno ili bolesno uzakud ti sva isprazna filozofija.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 19:12   #15
I meni se svidja ovo sto pise Happyning

Hvala na napisanom
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 21:09   #16
Tko je taj koji osjeća?
GameDeveloper is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 21:18   #17
Svjesni um?
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 21:19   #18
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Happyning prelijevaš iz šupljeg u praznog i to nema veze sa stvarnim životom.
Upsss, sad te čeka litanija kako si i ti jedno 'Svjetleće Sunce' iznutra.
Tiger Lily is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 22:32   #19
Hvala svima na odgovorima .. to je svakako dio intime, nasa nutrina i cak u ovom anonimnom okruzju bude tesko nesto iskreno podijeliti, reci.

@Happyning .. procitao sam neke tvoje postove i zaista se slazem sa svime i procitao sam tonu knjiga, slusao predavanja radio razne vjezbe i sjedio mirno veoam dugo vremena .. i zaista shvacam sve to umno, mogu razloziti i "vjerujem" u te rijeci te ih vecinu vremena .. mogu ih intelektualno shvatiti ali ih ne osjecam .. mozes reci da je ovaj svijet samo san i vrijeme je titrava igra ali osjetiti to to je nesto skroz drugo ... praksa i teorija.. nazalost u praksi sam iskusio jako malo ..

I kad bih morao opisati svoj zivot, svoje trenutno stanje mislim da bih odabrao ovaj song .. zaista je zastrasujuce lijep.
https://www.youtube.com/watch?v=RbEH...lU9Ij&index=11
Dayvan Cowboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 22:57   #20
Quote:
Dayvan Cowboy kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima .. to je svakako dio intime, nasa nutrina i cak u ovom anonimnom okruzju bude tesko nesto iskreno podijeliti, reci.

@Happyning .. procitao sam neke tvoje postove i zaista se slazem sa svime i procitao sam tonu knjiga, slusao predavanja radio razne vjezbe i sjedio mirno veoam dugo vremena .. i zaista shvacam sve to umno, mogu razloziti i "vjerujem" u te rijeci te ih vecinu vremena .. mogu ih intelektualno shvatiti ali ih ne osjecam .. mozes reci da je ovaj svijet samo san i vrijeme je titrava igra ali osjetiti to to je nesto skroz drugo ... praksa i teorija.. nazalost u praksi sam iskusio jako malo ..

I kad bih morao opisati svoj zivot, svoje trenutno stanje mislim da bih odabrao ovaj song .. zaista je zastrasujuce lijep.
https://www.youtube.com/watch?v=RbEH...lU9Ij&index=11
Pitanje tko je taj koji osjeca je bilo namjenjeno tebi da se zapitas.
Ovo sto ti gore definiras da nesto iscekujes su sve stanja uma koji nije u sadasnjosti nego ili u buducnosti ili proslosti.
Stvari se trebaju pustit da idu svojim tokom, prepusti se i ne razmisljaj zasto osjecas to sto osjecas budi promatrac i promatraj gdje te ti osjecaji i misli vode.
Osjecaji kakve imas nastaju zbog neuskladjenosti misli s tvojom sustinom, promatraj misli i osjecaje bez da ih interpretiras i odvesti ce te upravo gdje trebas biti da ih spoznas i razumijes jer one su rezultat tvojih unutarnjih previranja koje mogu ici daleko u proslost.
Let it go, ima Netko tvoj tko te vodi i prepusti mu se.
GameDeveloper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:45.