Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2013., 20:23   #21
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
HJP:
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 21:04   #22
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
...

danas sam na poslu cuo od jedne francuskinje da govori ruski i koja je mislila da je ideja dobra nauciti neki jezik koji nije mainstream
naravno puko sam na nju
što predstavlja jednu od vrlo dobrih motivacija za učenje stranih jezika

Quote:
Muljuzator kaže: Pogledaj post
hrvatski jezični portal http://hjp.novi-liber.hr/

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 01:22   #23
nema tu antitalent ili talent, već jednostavno kolko se potrudiš, tolko ćeš i dobit...e sad, neki će se manje trebat trudit,a neki više

p.s. istina je da se u najranijoj dobi najbolje svladaju jezici, ali opet ako se i kasnije konstantno nadograđuju: ja sam primjerice od malena učila francuski i stvarno sam ga znala(za dob od recimo 7-8 godina) sve dok u osnovnoj negdje u 4.razredu nisam krenula sa njemačkim...francuski sam prestala učit godinu prije i u rekordnom roku sam sa njemačkim zaboravila gotovo sve francuskog...kasnije sam u 3.razredu srednje opet krenula sa učenjem, ali to nije bilo to, mislim imala sam ja sluha za taj jezik,ali pisanje i gramatika 0 bodova...evo, francuski je možda jedan od rijetkih jezika koji se jednostavno moraju svladati od malih nogu kako bi se znao solidno
pattie_boyd is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 13:50   #24
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
ucenje jezika je jedna grana koja se enormno razvija jer svi prodaju nesto a novac je naravno pokretacka snaga... sad kad RH udje u EZ bice potrebno znanje i drugih jezika..vecina misli da je engleski dovoljan..mislim da nisu u pravu..ipak je RH turisticka zemlja a englezi nisu najcesci posjetitelji...broj dva ucenja jezika trenutno u RH je turski ...dobro je to jer postoji volja ali bojim se da ljudi to uce zbog sulejmana velicanstvenog...jezici koji ce iznimno biti vazni ( i vec su) u buducnosti pored ovih glavnih jezika su arapski, japanski i kineski
oh raspricao sam se
Čudi me da je turski broj 2?
Jer prošle godine recimo FFZG nije uspio skupiti grupu za početni tečaj turskog, mislim da im je tebalo barem 5 ljudi a javilo se sve skupa 3.
Također ja kad sam krenula na turski u grupi je bilo 15ak ljudi, a već na 3.stupnju nas je bilo 3-4.

Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
nema tu antitalent ili talent, već jednostavno kolko se potrudiš, tolko ćeš i dobit...e sad, neki će se manje trebat trudit,a neki više
Ovo je istina, ljudi kukaju da je turski recimo težak ali kad krene razgovor ispostavi se da oni uopće ne uče doma, osim ono što rade na satu, ne rade zadaće....i meni najdraže ''joooj ja tak ne volim gramatiku, baš mi je dosadna i pa ju ni ne radim, čekam da se sama upije jer znaš, gledam serije''
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''

Zadnje uređivanje V element : 24.01.2013. at 13:56.
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 14:18   #25
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
''joooj ja tak ne volim gramatiku, baš mi je dosadna i pa ju ni ne radim, čekam da se sama upije jer znaš, gledam serije''
ja sam tak naučio i engleski i njemački, sad ih znam puno bolje neg' skoro svi oko mene
gramatika, bla, sam dosada i time gubitak motivacije; pogotovo kod njemačkog


što se tiče učenja nekih lijevih jezika
što više znaš jedan to češ lakše naučit drugi koji je sličan, kao npr. cijeli skup slavenskih jezika
germanski, engleski itd...

na temu,
sam primjetio kod ljudi koje znam koji su stvarno antitalenti, največi problem što mislim je manjak koncentracije

drugi, manji, problem je guranje načina učenja
jezik je najlakše učit vučenjem paralela sa onim što se zna, primjerima itd.
i pogotovo psovanjem
švedski mi je isuse bože al' svejedno znam izvrijeđat čovjeka na njemu
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 15:12   #26
Quote:
i_meni_dosadno kaže: Pogledaj post
ja sam tak naučio i engleski i njemački, sad ih znam puno bolje neg' skoro svi oko mene
gramatika, bla, sam dosada i time gubitak motivacije; pogotovo kod njemačkog


što se tiče učenja nekih lijevih jezika
što više znaš jedan to češ lakše naučit drugi koji je sličan, kao npr. cijeli skup slavenskih jezika
germanski, engleski itd...

na temu,
sam primjetio kod ljudi koje znam koji su stvarno antitalenti, največi problem što mislim je manjak koncentracije

drugi, manji, problem je guranje načina učenja
jezik je najlakše učit vučenjem paralela sa onim što se zna, primjerima itd.
i pogotovo psovanjem
švedski mi je isuse bože al' svejedno znam izvrijeđat čovjeka na njemu
Pa dobro, ja sam engleski tako svladala jer je posvuda, ali realno, pitanje je koliko dobro tako naučiš i koliko ti je vremena za to trebalo. Ja ako sad učim neki jezik ne želim ga učiti 10 godina da bi mogla poslušati vijesti na TV-u ili pogledati neki film.
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:08   #27
ja sam kažem da je lakše naučit jezik ak pratiš priču umjesto gramatike

jednostavna gramatika i jednostavne teme su u crtićima
drugi najjednostavniji su mejnstrim filmovi (računaju da je dio nacije nepismen, a pišu za profit)
pa kompliciraniji filmovi
pa knjige
pa klasične knjige
pa James Joice, koji bi bio kompliciran za čitat i da je na hrvatskom

edit: harry potter, na engleskom, je vrlo čitko napisana knjiga (barem prvih 20 strana koje sam pročitao)
__________________
i am done contemplating imponderables

Zadnje uređivanje i_meni_dosadno : 24.01.2013. at 16:14.
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:13   #28
Quote:
i_meni_dosadno kaže: Pogledaj post
ja sam kažem da je lakše naučit jezik ak pratiš priču umjesto gramatike

jednostavna gramatika i jednostavne teme su u crtićima
drugi najjednostavniji su mejnstrim filmovi (računaju da je dio nacije nepismen, a pišu za profit)
pa kompliciraniji filmovi
pa knjige
pa klasične knjige
pa James Joice, koji bi bio kompliciran za čitat i da je na hrvatskom
Možda ne postoji samo jedan dobar način nego više njih, jer recimo meni ovo nije način na koji bih ja naučila. Kao dodatak uz učenje to obavezno, ali samo tako ne.
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:20   #29
a ono, ravnam po sebi koji sam tako naučio puno više nego u školi
i po rođaku koji je išo u svakakve škole/tečajeve i nije ništ naučio, što znam da nije imao volje učit nego je tjeran

ipak kolko znam da odeš u drugu zemlju bi naučila njihov jezik u godinu dana, ne nužno iz udžbenika
takvih primjera znam više
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 02:14   #30
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Čudi me da je turski broj 2?
Jer prošle godine recimo FFZG nije uspio skupiti grupu za početni tečaj turskog, mislim da im je tebalo barem 5 ljudi a javilo se sve skupa 3.
Također ja kad sam krenula na turski u grupi je bilo 15ak ljudi, a već na 3.stupnju nas je bilo 3-4.



Ovo je istina, ljudi kukaju da je turski recimo težak ali kad krene razgovor ispostavi se da oni uopće ne uče doma, osim ono što rade na satu, ne rade zadaće....i meni najdraže ''joooj ja tak ne volim gramatiku, baš mi je dosadna i pa ju ni ne radim, čekam da se sama upije jer znaš, gledam serije''
uvijek se te grupe raspadnu kod ''lijevih'' jezika...evo, ja sam upravo danas završila 3.stupanj švedskog i od početnih 12 ljudi ostalo nas je samo 5, min 6. treba za regularnu, pa su nam smanjili broj sati...upitno je kako će sve to kasnije izgledat

tu se slažem: ja sam u početku radila baš nakon svakog sata, kasnije nisam redovito, prvenstveno zbog drugih obaveza i odmah se vidjelo kako zaostajem:doduše, gramatiku sam još zapamtila na satu, ali vokabular baš i ne, pa sam se sad uoči ispita primila posla i svladala sve to u par sati...stvarno nije zahtjevno naučiti jezik, samo treba raditi i raditi: što više gledati filova na tom jeziku, čitati i po mogućnosti komunicirati sa ljudima
pattie_boyd is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 21:50   #31
Ne postoji talent ili antitalent za jezike. Sve ovisi koliku imaš želju i volju da savladaš jezik.
Nije dovoljno samo pohađati tečaj, treba dosta i kod kuće raditi.
Evo, meni je u učenju njemačkog puno pomoglo gledanje crtića na SuperRTL-u i RTL 2.
Gledam ih već 15 godina redovito.
Samo što sam prvih 5 god još bila izvan bilo kakvog tečaja.
__________________
.
Lady Anne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 11:11   #32
Voljela bih malo češće putovati, ali me spriječava nepoznavanje stranih jezika. Znam govoriti engleski, ali to zvuči kao jezik ulice, tj. nemam smisla za formu i gramatiku, ne znam koliko bi me s takvim nastupom netko doživio ozbiljno. Njemački donekle razumijem, a znam ga malo i pričati, jer mi je zabavan i to većinom zato što dosta ljudi ima averziju prema njemu. Pokušala sam učiti jezike na razne načine, ali meni je to dosadno kao što je nekome dosadno npr. heklanje. A svjesna sam da si danas s nepoznavanjem ne samo jednog, nego više stranih jezika, nitko i ništa. Ne razumijem kako se ljudi koji često putuju, a ne govore jezike uopće snađu na tom putovanju (tu izuzimam one koji imaju vodiča)? Kako se "zapaliti" za strane jezike?
subidubiljubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 12:45   #33
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
J. Ćirilov reče: Jezici se nauče ili ne nauče do osamnaeste − kasnije za pravo poznavanje jezika valja živjeti u određenoj zemlji.

Također, postoji izreka: S osamnaest možeš naučiti bilo koji jezik - a poslije četrdesete teško da ijedan možeš naučiti!

Dakle, to se (u pravilu) radi dok ste mladi!
Nije tako, može se naučiti i poslije osamnaeste, nema to velike veze.
peja_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 17:39   #34
Ima neka preporuka knjige za učenje engleskog, za početnika?
Bozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 20:53   #35
Počeo sam učiti poljski što nisam mislio da ću ikad. Jednostavno sam našao nekoga na www.italki.com (preporučujem) kome treba pomoć za engleski (ili ako se nađe i za hrvatski). Tj. ja nađem neku djevojku koja je stara kao i ja, gotovo uvijek su to sve normalne osobe (recimo da i čudake i ne zanimaju kulture, jezici itd), upoznaš se i tako eto ona uči hrvatski, a ja poljski, totalno radnom, imam bilježnicu, koristim paralelno google translate, meni je zabavno (i motivirajuće) kao i njoj, preko razgovora najlakše pamtiš vokabular i fraze, tu i tamo si pomognem sa 'tablicama' na google images ali izbjegavam. Probat ću ovako što više naučit spontano, kao da sam 'brodolomac' pa eto učim u hodu =)
Isto i za njemački, kad imam priliku razgovaram s turistima, vodim po gradu, studenti na razmjeni, mislim da se više isplati nego tečajevi i rezultati brže dolaze.
__________________
Ili smo u pravu ili nismo.
KrakenGames is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:45.