Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2017., 23:53   #1
ostecenje vozila u garazi

da li se zove policija ukoliko se dogodi sudar u garazi stambene zgrade?
postoji li neka razlika izmedju takvog sudara/ostecenja u odnosu na istu situaciju na cesti?
trolaslavonska is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 23:08   #2
Hm, ne znam. Nije prometni prekrsaj ali je i dalje ostecenje imovine. Po meni policija da, ali ne treba biti prometna. Kazni i sl. sigurno nema.

Je li to samo teoretsko pitanje ili je doslo do neke ozbiljne stete?

Sent from my phone using Tapatalk
LuxZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 23:17   #3
naravno da se zove
koja je razlika izmedu parkinga i garaze zgrade?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 09:17   #4
Članak 2.

(1) Pojedini izrazi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeća značenja:
1) »cesta« je svaka javna cesta, ulice u naselju i nerazvrstane ceste na kojima se obavlja promet,


Garaza u zgradi to nije... Niti je to moje dvoriste gdje se mogu sudarat kako hocu, a policija s tim nema nista

Ostaje jedino ostecenje tudje stvari, ali sa zakonom o sigurnosti prometa na cestama nema nikakve veze....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 12:19   #5
Quote:
LuxZg kaže: Pogledaj post
Hm, ne znam. Nije prometni prekrsaj ali je i dalje ostecenje imovine. Po meni policija da, ali ne treba biti prometna. Kazni i sl. sigurno nema.

Je li to samo teoretsko pitanje ili je doslo do neke ozbiljne stete?

Sent from my phone using Tapatalk
za sada je samo teoretsko pitanje, ali moguce je da ce se kad tad nesto dogoditi

garaza ima iscrtane smjerove kretanja i u njoj vrijede prometna pravila. pa onda po toj logici bi se trebala zvati policija.

primjerice, prosle godine sam ostetio kotac kad sam izlazio sa parkinga i zvao sam policiju. oni su mi naplatili kaznu jer sam isao u krivom smjeru na parkingu.

tako da ne znam u kojim okolnostima se zove koja policija

a i prije par godina sam vidio na svom autu nalijepljene strelice koje inace lijepi policija kad se dogodi neka saobracajka.
vratio sam se sa godisnjeg i nisam imao pojma sto se dogodilo. znaci netko mi je zakacio auto (koji nije bio u prometu)
trolaslavonska is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 12:21   #6
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
naravno da se zove
koja je razlika izmedu parkinga i garaze zgrade?
ne znam, nisam nigdje u pitanju spominjao parking, ali pretpostavljam da je slicna logika i za parking kao i za garazu (ali ne znam logiku za garazu, pa slijedom toga vidi opet prvi post )
trolaslavonska is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 12:37   #7
Pa ne znam, ako policija ne zeli izac na teren ako te u istoj toj garazi netko zaparkira, pa ne mozes van, s izgovorom da je to privatno vlasnistvo, onda ne znam kako bi dijelili kazne za to. Razlika u odnosu na parking, u praksi, ako je javni parking na javnoj (drzavnoj) povrsini, to uredno policija "servisira". I ta cesta na parkingu spada pod "ceste" iz zakona. Ne znam sad ako je privatni parking. Teoretski na privat parkingu (privatno zemljiste koje je asfaltirano) ako netko vozi u krivom smjeru ne mogu ti nista, to je kao da ti na Grobniku naplate kaznu za prebrzu voznju 😂 Vjerojatno ima neka siva zona... ali paralela bi bila da po vlastitom dvoristu parkiras na travu ili si nacrtas znak za invalida i sparkiras se na njega, i dobijes kaznu. Ne bih rekao da privatna zemljista spadaju i mogu spadati pod zakon o prometu. EDIT: Kako je Garofeeder vec citirao... i boldao "javne"

Sent from my phone using Tapatalk
LuxZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 13:01   #8
zoveš policiju zbog zapisnika, jer se šteta pokriva sa police osiguranja krivca.

parking shoping centara spada pod javnu površinu i na njemu vrijede sva ista pravila kao i svugdje drugdje u prometu makar je parking vlasništvo Ikee, lidla......
privatno parkiralište nije javna površina i na njoj ne vrijede pravila iz zakona o prometu. na privat parkingu možeš iscrtati pravila i znakove kakve god hoćeš, voziti neregistrirani auto......ali ne smiješ prouzročiti štetu nekome.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 13:12   #9
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
zoveš policiju zbog zapisnika, jer se šteta pokriva sa police osiguranja krivca.

parking shoping centara spada pod javnu površinu i na njemu vrijede sva ista pravila kao i svugdje drugdje u prometu makar je parking vlasništvo Ikee, lidla......
privatno parkiralište nije javna površina i na njoj ne vrijede pravila iz zakona o prometu. na privat parkingu možeš iscrtati pravila i znakove kakve god hoćeš, voziti neregistrirani auto......ali ne smiješ prouzročiti štetu nekome.
ok, ovo mi ima smisla. onda su parking i garaza stambene zgrade isto javne povrsine? konkretno garaza je ogromna, nalazi se ispod pet stambenih zgrada. (ako velicina ima neke veze s tim)
trolaslavonska is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 14:31   #10
prošlo ljeto kolegica ordapila nekog u avenue mallu u garaži...ovaj dobio snimku, zvao policiju i dobila je prekršajni nalog za izazivanje prometne nesreće i bijeg sa mjesta nesreće
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 18:17   #11
Quote:
trolaslavonska kaže: Pogledaj post
ok, ovo mi ima smisla.
sve to piše u zakonu.
Quote:
onda su parking i garaza stambene zgrade isto javne povrsine? konkretno garaza je ogromna, nalazi se ispod pet stambenih zgrada. (ako velicina ima neke veze s tim)
NE.

parking privatne firme (lidl, ikea, metro....) se je morao otvoriti za javnost da bi mogli dobiti dozvole za rad. dakle, to je JAVNA površina i na njoj se odvija promet po svim pravilima zakona o prometu.
važe svi znakovi, trake na cesti, pravilo dene strane, mjesta za invalide......

parkig neke zgrade je i dalje privatna površina i u principu nije dostupan SVIMA. inače bi svi mogli parkirati, a ne samo stanari.
i tamo onda ne vrijedi zakon o prometu i njegova pravila nego pravila koja postave vlasnici.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 23:39   #12
ok, hvala
trolaslavonska is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.