Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2017., 11:34   #241
Pozdrav. Imam jedno pitanje i molim vas za odgovor. Prije dva dana sin je bio na rendgenu vratne kralježnice. Snimam je dva puta iz dva različita kuta. Međutim sniman je bez zaštite, odnosno bez one olovne pregače za tijelo. Zanima me koliku je dozu zračenja primio i to u miliserverntima i može li tijelo tu dozu apsorbirati. On barem dva do tri puta godišnje ode na nekakav rendgen bilo pluća, zuba ili neke kosti. No svaki put mu daju zaštitu, ovaj put nisu. Ja znam da je svako zračenje štetno, da stvara mutacije na stanicama i da može izazvati kancerogene bolesti. Nisam zabrinut, ali volio bih znati što učiniti kako bi mu mogao pomoći da to lakše apsorbira i izbaci iz tijela. Znam da postoje pacijenti koji snimaju određene dijelove tijela, rebra, zdjelice, kralježnicu ali ništa od toga se ne snima iz dva kuta i bez zaštite pa se malo brinem je li možda primio preveliku dozu zračenja. Inače bila je gužva na hitnoj i žena koja radi na radiologiji nije vodila računa o zaštiti pacijenata.
Junacina AA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 04:05   #242
Quote:
Junacina AA kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Imam jedno pitanje i molim vas za odgovor. Prije dva dana sin je bio na rendgenu vratne kralježnice. Snimam je dva puta iz dva različita kuta. Međutim sniman je bez zaštite, odnosno bez one olovne pregače za tijelo. Zanima me koliku je dozu zračenja primio i to u miliserverntima i može li tijelo tu dozu apsorbirati. On barem dva do tri puta godišnje ode na nekakav rendgen bilo pluća, zuba ili neke kosti. No svaki put mu daju zaštitu, ovaj put nisu. Ja znam da je svako zračenje štetno, da stvara mutacije na stanicama i da može izazvati kancerogene bolesti. Nisam zabrinut, ali volio bih znati što učiniti kako bi mu mogao pomoći da to lakše apsorbira i izbaci iz tijela. Znam da postoje pacijenti koji snimaju određene dijelove tijela, rebra, zdjelice, kralježnicu ali ništa od toga se ne snima iz dva kuta i bez zaštite pa se malo brinem je li možda primio preveliku dozu zračenja. Inače bila je gužva na hitnoj i žena koja radi na radiologiji nije vodila računa o zaštiti pacijenata.
Nema razloga za brigu, pa naravno da se vratna kraljeznica snima u dvije snimke.
Ne moze dobiti pregacu ako snima kraljeznicu, moze dobiti zastitu za gonade, ali pregacu ne. Zamislite kako bi izgledalo da stavi pregacu koja je od olova i kroz koju ne prolazi zracenje, kako bi dobili snimku kraljeznice?
A ova pitanja kako izbaciti zracenje iz tijela necu ni komentirati. Naravno da postoji fama oko zracenja jer se svi u sve razumiju.

Ne znam da li se itko pita kad vas se posalje na CT koliko je to stetno, ljudi ko guske idu, a kad cuju rendgen polude.

Ja sam ing.rad. i imao nedavno prometnu, u 2 mj 3 mscta, Boze moj, koliko rentdgena, znam da je strasno, ali je to cca 1200 puta vise nego jedan rtg kraljeznice.
Zracenje je svuda oko nas, tako da se prije svakog pitanja malo informirajte, a ne da su svi oko vas nespretni, da vas zrace i ostalo.
exception is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 18:38   #243
kronični zdjelični bolvi

Pozdrav, već skoro 3 godine se borim sa kroničnim zdjeličnim bolovima, koji su se intenzivirali nakon operacije, nakon toga sam u 2016 napravila valjda 30 rtga abdomena, i 2 cta, jedan glave, drugi abdomena i zdjelice, u 2017 su mi se pojavile jake omaglice napravljen mi je još jedan ct i nakon par mjeseci još jedan hitan nakon prometne, i tu su mi poslikali rtgom cijelo tijelo, i sad sam ponovo išla na msct adomena i zdjelice, ok ja kužim da možda ni oni ne kuže od čega su meni bolovi iako sam 2 puta operirala endometriozu, ali ovoliko zračenja? s tim da bolovi su i dalje tu ništa se riješilo nije sad sam stvarn već zabrinuta, jer su i madeži počeli rast zadnjih mjeseci ne znam jel moguće da je od toga ali skoro svi koji su bili ravni su narasli a pojavilo se još jako puno novih, i ne znam jel ima nešto da koristim da umanjim posljedice zračenja, ako ima molim vas da mi kažete što, imam 27 godina i ozbiljno sam zabrinuta za svoje zdravlje s obzirom na to sve.
klaudiar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 19:00   #244
zeolit?
san.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 21:53   #245
jel netko to koristio i gdje se može kupiti? i molila bih nekoga ako može da mi iskomentira jel to normalno da su me sa 27 godina toliko ozračili i da sad još moram na magnet zdjelice nikako oni ništa ne kuže nisu me htjeli zadržat i napraviti neke pretrage nego su me operirali i takvu doma pustili ja hodat nemogu 90% vremena te dve godine trpim svakodnevno bolove da to humano nije, a samo mi se propisuju neke pretrage koje čekam mjesecima i koje su same po sebi štetne, ne znam majke i ko je tu lud više, a obavim sve kaj mi kažu kad mi je jako loše ne znam više ni sama šta bi pila sam spirulinu ne znam jel istina da to može pomoć izbaciti štetne tvari iz organizma.
klaudiar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:04   #246
klaudiar, ne znam odgovoriti na pitanje o štetnosti zračenja ali pročitaj ovaj članak na engleskom https://www.pelvicpainrehab.com/fema...e-pelvic-pain/ jer nikad se ne zna. Radi se o mogućem uzroku zdjelične boli.
sunchica57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 00:10   #247
priča je kompleksna u principu sam ovdje htjela staviti naglasak na zračenje jer je to tema ovog foruma, a što se tiče mojih bolova bilo je unutarnje krvarenje, endometrična cista, i moguće da me endmetioza boli jer sam na drugoj operirala čvor na sakrouterinom lig. phd endometrioza, ali kao da se svi glupi prave, ima i jako puno priraslica na obe operacije, da li njih uzrokuje endometrioza ja ne znam, a izgleda da ne zna ni nitko od liječnika, jer me čovijek koji me operirao uputio, gastroenterologu, neurologu, urologu, endokrinologu, sve sam obavila, još sam i magnet kralježnice radila, kolonoskopiju, sad taj msct koji je preporučio urolog, i još bi trebala cistoskopiju, napokon sam neki dan došlo do liječnika koji me primio i to jer je prijatelj našeg rođaka, jer me nitko poslje Ovog ne želi primit nikome nije jasno, a ni meni koja je fora s tim čovjekom koji me prvi puta operirao da to ide raditi curi od 25 god, on ne zna to mu je glavni odg. obavi ovo ono, samo obavi a meni se bolvi intenzivirali nakon njegove opracije, ma to je žalsno više ne znam kome bi pisala ni da li da to dam u medije pa nek se neko bavi ako želi, jer to su bolovi gdje ja ne funkcioniram već dve god, još na to me zrače, sad sam već toliko izmučena da ne znam šta da mislim problem ostaje još si samo dodatne probleme radim šetajuči okolo zbog jednog gospodina koji nije ništa objasnio niti se potrudio poslušat niti pogledat on je operirao i to je to. da bi sad ispalo da me valjda ta endometrioza boli za koju se on kleo da ne boli to mene i okolo me ko debila slao, a nitko me primit nije htio jer bolovi su se pojavili poslje njegove op svi kažu vrati se tamo, ja te popravljat ne ću, ma ne znam sad me već počinje više brinut to zračenje nego ta bol jer to očigledno nikad ne ću ni saznati uzrok baš kako je rekao jedan od liječnika koji me gledao, ovaj sad misli da je to od toga i da lutam bezveze da treba počet hormone pit ponovo koje ja ne pijem već god dana ma to je bolesna priča, ne znam više šta bi komentirala.
klaudiar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 00:28   #248
Čim se ne zna uzrok boli u zdjelici, stvar postane "kompleksna" jer su doktori tu kao u španskom selu. I ja sam op. endometriozu, imala unutarnje krvarenje i mučila se s bolovima nakon operacije, mislila da su kojekakve priraslice, a ispostavilo se da je uzrok naveden u gornjem članku.
Ali neću više spamat temu, ako imaš kakvo pitanje, možeš u pm.
sunchica57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 01:58   #249
ozbiljno? pa kako ste to otkrili? kojom pretragom?
klaudiar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 02:00   #250
jel se i vama bol intenzivirarala za vrijeme odnosa i bila ovisna o ciklusu ovulacija/menstruacija?
klaudiar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:29   #251
Odgovorila sam ti u privatnoj poruci.
sunchica57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:30   #252
Pozdrav svima! Ako bi mi netko mogao odgovoriti. Suprug je prije 10 dana gadno pao na leđa i išao je na rendgen- 3 snimke vrata i kralješnice i 4 snimke kukova tj.zdjelice i donjeg dijela leđa. Pokušavam ostati trudna i zanima me da li bi trebali pauzirati ovaj ciklus? I koja je to količina zračenja-te 4 snimke zdjelice?
ejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 13:54   #253
Radioaktivne tvari u trudnoci

Pozdrav, molila bih vas pomoc jer sam jako uplasena. Naime, trudna sam trenutno 20 tjedana. Od pocetka trudnoce povisen mi je tsh, te ga kontroliram svaka 4 tjedna i uzimam terapiju. Danas kad sam isla podici nalaz, vidjela sam da na ulazu stoji natpis opasnost od radioaktivnih tvari. Nisam usla naravno, vec sam se odmah skupila.Prije su ta vrata bila otvorena i nisam vidjela natpis. Problem je sto sam vec dva puta dizala nalaz tamo, sve skupa oko 7,8 min sam bila u toj cekaonici. Pretpostavljam da s obzirom da je to nuklearna med. da se blizu vrsi terapija radioak. jodom. Sad umirem od straha je li to moglo naskoditi bebicama( blizanci su) i placem. Molim Vas ako netko zna, da mi pomogne. Do sad je sve ok s trudnocom, radila sam i nifty test, a svaki uzv je u redu, a sljedeci tj. imam anomaly scan zakazan. Jako me strah
Masa 123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 15:23   #254
Evo nasla sam na netu da se tamo obavlja scintigrafija stitnjace. Koliko je opasno ako sam tamo bila nakratko? Ne unutra, vec u cekaonici?Za terapiju jodom su bolesnici u izolaciji, pa pretpostavljam da nisu tamo
Masa 123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 22:41   #255
Ako nisi baš grlila pacijente po čekaonici, neće ti biti ništa, ne brini se
Obično je organizirano tako da su pacijenti koji primaju radioaktivni farmak izdvojeni u posebnu čekaonicu i nisu u kontaktu s ostalim pacinetima koji tamo prolaze.
A i da je netko od njih prošao kraj tebe, to je prekratkotrajni kontakt da bi imao ikakvo značenje.
Tako da nema teorije da išta bude bebicama.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 12:41   #256
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Ako nisi baš grlila pacijente po čekaonici, neće ti biti ništa, ne brini se
Obično je organizirano tako da su pacijenti koji primaju radioaktivni farmak izdvojeni u posebnu čekaonicu i nisu u kontaktu s ostalim pacinetima koji tamo prolaze.
A i da je netko od njih prošao kraj tebe, to je prekratkotrajni kontakt da bi imao ikakvo značenje.
Tako da nema teorije da išta bude bebicama.
Gerta, hvala ti puno!!! U medjuvremenu sam se i sama smirila, ali odgovor strucnjaka, mi je trebao da taj mir bude potpun.
Masa 123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2018., 14:10   #257
i ja imam natprosječno mnogo RTG snimaka, glave,, odn. zubiju prvenstveno. ortopana malo previše
zaštita je nakon snimanja takva da se dobro istušira i ... oriba ozračeno mjesto
ovo s ribanjem pod mlazom vode je potpuno rutinska stvar kod ljudi koji su bili izloženi radijaciji. zašto ? zato što se zračenje prvo zadržava na koži a tek nakon toga "prodire" u dublje dijelove. voda spire zračenje a ribanje dodatno uklanja zadržano.
https://www.npr.org/sections/health-...-you-may-think
naravno, RTG snimke su zaista zanemarive, ali ako trudnice ne bi trebale, onda se razumije da nisu potpuno benigne.
no da ne mlatim praznu slamu:
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2018., 04:47   #258
Dali je MR ili CT-snimanje glave/mozga opasno??

Bok!!
Dali netko ima iskustvo sa MRI ili CT scan od glave??? Dali zraci na mozak? dali je opasno? Neko iskustvo?
Hvala unaprijed za odgovor.
PlavaVila1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2018., 08:31   #259
Ne, to je tehnologija usvojena 2003 koju je osmislio Demadijan (liječnik). Starije metode poput Emi skenera sa injektiranjem radio izotopa su bile drugačije. Ni Demadijan nije dobio Nobelovu nagradu pročitaj
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2018., 08:35   #260
Ne, to je tehnologija usvojena 2003 koju je osmislio Demadijan (liječnik). Starije metode poput Emi skenera sa injektiranjem radio izotopa su bile drugačije. Ni Demadijan nije dobio Nobelovu nagradu pročitaj
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:21.