Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2018., 21:33   #21
Koliko sam primjetio glavna funkcija svim liderima je bila generalni sekretar CK Partije. To je bilo dovoljno da budu de facto lideri zemlje svakom od njih. A onda su mogli uz to biti eventualno i premijeri na primjer ali i nisu morali.

Evo Staljin je postao premijer tek 1941. a gen sek je bio već 1922. Doduše tada još gen sek nije bila jaka funkcija kao kasnije tako da se morao na sebi svojstven način izboriti se kroz godine da ga primjerice Politbiro ne može nadglasati u nekim pitanjima i slično..
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 21:51   #22
Jel bio itko značajniji u KPSS da je bio maoist ili zagovarao popravljanje odnosa s Kinom?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 22:20   #23
Hruščev je bio prava faca i po mjeri za šefa takve jedne države.
Iako sam za sebe nije bio 'mila majka', naspram Staljina je bio baš to-'mila majka'. Otvoreno se suprotstvio Staljinu u ruskom parlamentu (glasoviti govor koji je 'zatresao' komunistički svijet) i nakon njegove smrti postaje predsjednik i uvodi određenu liberalizaciju tržišta. Da nije bilo njega, mislim da bi se SSSR i puno prije raspao, možda odmah nakon Staljina .
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 23:44   #24
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Hruščev je bio prava faca i po mjeri za šefa takve jedne države.
A pazi ga ovdje sa Nixonom , onako frajerski u toku razgovora stavi šešir na glavu, podjebava itd

https://www.youtube.com/watch?v=-CvQOuNecy4

Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Otvoreno se suprotstvio Staljinu u ruskom parlamentu (glasoviti govor koji je 'zatresao' komunistički svijet) i nakon njegove smrti postaje predsjednik i uvodi određenu liberalizaciju tržišta.
Ali nije samo tako postao predsjednik. Bilo je tu dobrih njegovih konspirativnih sposobnosti i čeličnih živaca..trebalo je Beriju srediti itd.

Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Da nije bilo njega, mislim da bi se SSSR i puno prije raspao, možda odmah nakon Staljina .
E moguće da je to točno. Simon Sebag Montefiore u svojoj knjizi "Staljin- na dvoru crvenoga cara" (u kojoj dosta objektivno piše neprekidno se pozivajući na reference, arhive, razgovore sa tadašnjim "dvorjanima" i njihovim potomcima itd.) kaže da bi vjerojatno Berija naslijedio Staljina da Hruščov nije napravio puč, a da je Berija navodno imao planove otvaranja tržišta, oslobađanja Istočne Njemačke, i razne "gorbačovske" ideje. E sad, pitanje je..
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 23:58   #25
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
A pazi ga ovdje sa Nixonom , onako frajerski u toku razgovora stavi šešir na glavu, podjebava itd

https://www.youtube.com/watch?v=-CvQOuNecy4
hehe

Gledao sam emisiju o njegovom posjetu SAD-u iste godine. (prvi i najvažniji sovjetski predsjednik koji je stao na američko tlo). Ameri ga htjeli isprdat, a on kao kuži zajebanciju ispočetka, sve štima,no sve ljući bio i kad na kraju posjeta potpuno poludio 'U kakvu ste to svinjariju pretvorili ovaj posjet?!' I slični ispadi.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs

Zadnje uređivanje Diego Rivera : 17.01.2018. at 00:24.
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 06:44   #26
zanimljiva tema ,
Navodno ovo udaranje cipelom Hrušćova u UN nije opće istina .
Gledao sam na yutube gostovanje Gorana Milića u jednoj Srpskoj emisiji, Ćirilica , gdje spominje da je to mit , kaže da je to iz prve ruke ,još govori da u opće ne postoje snimci tog navodnog događaja, kaže da je samo lupao šakom u stol ,tako nešto .
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 09:27   #27
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
E moguće da je to točno. Simon Sebag Montefiore u svojoj knjizi "Staljin- na dvoru crvenoga cara" (u kojoj dosta objektivno piše neprekidno se pozivajući na reference, arhive, razgovore sa tadašnjim "dvorjanima" i njihovim potomcima itd.) kaže da bi vjerojatno Berija naslijedio Staljina da Hruščov nije napravio puč, a da je Berija navodno imao planove otvaranja tržišta, oslobađanja Istočne Njemačke, i razne "gorbačovske" ideje. E sad, pitanje je..
Ko bi reko da je Bero skriveni reformator i liberal?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:36   #28
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
zanimljiva tema ,
Navodno ovo udaranje cipelom Hrušćova u UN nije opće istina .
Gledao sam na yutube gostovanje Gorana Milića u jednoj Srpskoj emisiji, Ćirilica , gdje spominje da je to mit , kaže da je to iz prve ruke ,još govori da u opće ne postoje snimci tog navodnog događaja, kaže da je samo lupao šakom u stol ,tako nešto .
Što se tiče te cipele sasvim sigurno ju je Hruščov stavio na stol. E sad, za lupanje njome o stol ne znam. Vidio sam ovaj video koji kao to prikazuje iako po meni mislim da bi izlazak te snimke jače odjeknuo s obzirom na raširenost mišljenja da se radi o mitu.

https://www.youtube.com/watch?v=l4JhyHz3M5U

Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Ko bi reko da je Bero skriveni reformator i liberal?
A teško i meni to povjerovat hehe, ali moguće je i to što kaže navedeni autor..da Berija nije bio uvjereni komunist već "dobar" policajac..
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:48   #29
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Hruščev je bio prava faca i po mjeri za šefa takve jedne države.
Iako sam za sebe nije bio 'mila majka', naspram Staljina je bio baš to-'mila majka'. Otvoreno se suprotstvio Staljinu u ruskom parlamentu (glasoviti govor koji je 'zatresao' komunistički svijet) i nakon njegove smrti postaje predsjednik i uvodi određenu liberalizaciju tržišta. Da nije bilo njega, mislim da bi se SSSR i puno prije raspao, možda odmah nakon Staljina .
ajme muka mi je od ovih gluposti

Hruščov je bio krvnik nad krvnicima, Staljinu se učinilo da se u Ukrajini događaju mnogo ružne pizdarije. Poznata je prepiska u svezi jednog učitelja glazbenog koji je optužen za trovanje konja i osuđen na smrt. U zadnji tren mu je Staljin spasio život jer je Staljinu bilo čudno kako to profesor glazbenog miješa opasne otrove poput nekog kemičara. Staljin je i zaustavio Hruščova u njegovoj namjeri da ubije valjda sve visoko školovane osobe u Ukrajini, zašto se velikan poput Staljina nije riješio tog gadljivog ljigavca zaista ne mogu shvatiti

Ljigavost Hruščova se mogla i osjetiti i tokom krize u Madjarskoj 1956-e, potpisan je sporazum na visokoj razini po kojem se Imre Nagy trebao prevesti iz jugoslavenske ambasade do aerodroma. Autobus je zaista stiga, u njega je uša Imre zajedno s jugoslavenskim osiguranjem, samo to osiguranje je bilo svega nekoliko lako naoružanih koji su se onda suoćili s stotinama teško naoružanih sovjetskih vojnika, naravno da se nisu tili boriti...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:52   #30
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
A pazi ga ovdje sa Nixonom , onako frajerski u toku razgovora stavi šešir na glavu, podjebava itd

https://www.youtube.com/watch?v=-CvQOuNecy4



Ali nije samo tako postao predsjednik. Bilo je tu dobrih njegovih konspirativnih sposobnosti i čeličnih živaca..trebalo je Beriju srediti itd.



E moguće da je to točno. Simon Sebag Montefiore u svojoj knjizi "Staljin- na dvoru crvenoga cara" (u kojoj dosta objektivno piše neprekidno se pozivajući na reference, arhive, razgovore sa tadašnjim "dvorjanima" i njihovim potomcima itd.) kaže da bi vjerojatno Berija naslijedio Staljina da Hruščov nije napravio puč, a da je Berija navodno imao planove otvaranja tržišta, oslobađanja Istočne Njemačke, i razne "gorbačovske" ideje. E sad, pitanje je..
Pa naravno, Staljin je odavno bio uvidio da planska privreda ne vodi nikamo i dijelio je ta mišljenja s svojim krugom. Izgleda da je SSSR u nekakvu polutržišnu privredu trebao povesti Kirov ali on je ubijen. Izgleda da je Staljin poslije toga polaga nade u Kosigina koji je pokušao neke reforme ali ga je Brežnjev porazio...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 14:00   #31
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
ajme muka mi je od ovih gluposti

Hruščov je bio krvnik nad krvnicima, Staljinu se učinilo da se u Ukrajini događaju mnogo ružne pizdarije. Poznata je prepiska u svezi jednog učitelja glazbenog koji je optužen za trovanje konja i osuđen na smrt. U zadnji tren mu je Staljin spasio život jer je Staljinu bilo čudno kako to profesor glazbenog miješa opasne otrove poput nekog kemičara. Staljin je i zaustavio Hruščova u njegovoj namjeri da ubije valjda sve visoko školovane osobe u Ukrajini, zašto se velikan poput Staljina nije riješio tog gadljivog ljigavca zaista ne mogu shvatiti

Ljigavost Hruščova se mogla i osjetiti i tokom krize u Madjarskoj 1956-e, potpisan je sporazum na visokoj razini po kojem se Imre Nagy trebao prevesti iz jugoslavenske ambasade do aerodroma. Autobus je zaista stiga, u njega je uša Imre zajedno s jugoslavenskim osiguranjem, samo to osiguranje je bilo svega nekoliko lako naoružanih koji su se onda suoćili s stotinama teško naoružanih sovjetskih vojnika, naravno da se nisu tili boriti...
Velikan poput Staljina??
Pa imaš pravo, jedini koji je bio 'veći' od njega je bio Hitler!
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 14:35   #32
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Velikan poput Staljina??
Pa imaš pravo, jedini koji je bio 'veći' od njega je bio Hitler!
pa imao je i Hitler svojih momenata, ali ipak je riječ o zločincu dok je s druge strane Staljin, čovjek kojeg je teško opisati, kao da nije bio s ovog svijeta...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 14:45   #33
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
pa imao je i Hitler svojih momenata, ali ipak je riječ o zločincu dok je s druge strane Staljin, čovjek kojeg je teško opisati, kao da nije bio s ovog svijeta...
Staljin je pobio više ljudi nego Hitler, kao i Mao Ze dong, ali razlika je što je Hitler ubijao druge narode, uključujući i genocid nad Židovima, dok su Staljin i Mao bili krvnici vlastitog naroda. Pogotovo Staljin koji je populaciju SSSR-a srezao za barem 10%.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 15:24   #34
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Pa naravno, Staljin je odavno bio uvidio da planska privreda ne vodi nikamo i dijelio je ta mišljenja s svojim krugom.
Ne vjerujem u to. Mislim da je bio uvjereni komunist. Imaš izvore kakve?

Također i ovo da planska privreda ne vodi nikome je malo ono.. nije tak crno-bijelo

Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Izgleda da je SSSR u nekakvu polutržišnu privredu trebao povesti Kirov ali on je ubijen.
Također izvori?
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:09   #35
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Što se tiče te cipele sasvim sigurno ju je Hruščov stavio na stol. E sad, za lupanje njome o stol ne znam. Vidio sam ovaj video koji kao to prikazuje iako po meni mislim da bi izlazak te snimke jače odjeknuo s obzirom na raširenost mišljenja da se radi o mitu.

https://www.youtube.com/watch?v=l4JhyHz3M5U



A teško i meni to povjerovat hehe, ali moguće je i to što kaže navedeni autor..da Berija nije bio uvjereni komunist već "dobar" policajac..
da vidi se , nečim lupa ? nemam pojma ?
https://youtu.be/B0xhSOfJxL0
1 sat i 3 minuta govori o tome, sad ko zna ?

Moje mišljenje upravo smrću Staljina i dolaskom Hrušćova olabavila je ta stega ,kako kažu strah , zato su Mađari 1956 išli u preoblikovanje ili Česi 68, naravno uz poznati kraj .
Kakav je bio Hrušćov kakav Staljin ? Opće mišljene je da je Staljin bio Gulag men .
Primjer ,je li istina da je pobio ili zatočio ,neznam točno 80 posto generalskog kadra prije II rata . Imamo puno svjedočanstva ,knjiga, ljudi koji su prošli logore i sa ovog područja u Staljinovo vrime, dok takvih stvari za vrime Hrušćova ipak nije bilo ili se nezna ?
Staljinova olakotna okolnost bi bila da je to ogromna zemlja sa svim i svačim i to je vrime gdje je Komunizam izrazito popularan u svitu a za održavanje režima treba masa poltrona koji drukaju ljude ....
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:19   #36
Staljin je zadnjih mjeseci života želio smanjiti ulogu Parije kao posrednika između sebe i naroda. Ovih dana je 70-godišnjica kako su osudili-smaknuli bjelogardejske generale koji su kasnije pristupili Hitleru u borbi protiv SSSR-a. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F...BC%D0%B8%C2%BB
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:22   #37
Lazar Kaganovič

Fascinantno mi je što je ovaj političar doživio. Možda nije jedini ali on mi je nekako zapeo za oko. Dakle doživio je sudjelovanje u Oktobarskoj revoluciji (i to ne kao običan vojnik već kao vođa neke mjesne vojne organizacije boljševika), brzo napredovao i postao član Politbiroa, stvorio je izraz Staljinizam i bio u najužem rukovodstvu sa Staljinom, nakon WW2 postao premijer SSSR-a i utjecajan bio čak i nakon Staljinove smrti a tek 1961. isključen iz Partije. I umro je 1991. Znači, stvarao je SSSR, bio "bog i batina" i doživio raspad tog istog sistema koji je kreirao praktički do svoje starosti.

Što sve može doživjeti jedna osoba ako dovoljno dugo poživi i ako se rodi u "pravom" trenutku .
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:33   #38
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Moje mišljenje upravo smrću Staljina i dolaskom Hrušćova olabavila je ta stega ,kako kažu strah , zato su Mađari 1956 išli u preoblikovanje ili Česi 68, naravno uz poznati kraj .
Mogao bih se složiti . Sad kad spominješ Mađarsku te 1956., sjetio sam se snimke kako tokom pobune ruše ogromnu petokraku sa jedne zgrade. Gdje bi to moglo za vrijeme Staljinja .

Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Staljinova olakotna okolnost bi bila da je to ogromna zemlja sa svim i svačim i to je vrime gdje je Komunizam izrazito popularan u svitu a za održavanje režima treba masa poltrona koji drukaju ljude ....
Da, definitivno bi trebalo racionalno i hladno prosuđivati te stvari. Naravno, čistke takvih razmjera se ne mogu opravdavati ali treba razumjeti da je u toj džungli koja je postojala na vrhu mogao opstati samo onaj "najjači".
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:40   #39
Krvnici i Popis-biografije njihovih žrtava
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:45   #40
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Nepotrebni su takvi nazivi. Treba hladne glave o tome pričati.

Slijeva na desno to su: Kaganovič, Staljin, XY, Vorošilov ..tko je XY?
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:03.