Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2017., 22:57   #41
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Potkraj srpnja 1945. u savezničkim zarobljeničkim logorima od strane pripadnika JKV-a ( Jugoslavenske Kraljevske vojske ) formiran je NKKJ / Nacionalni komitet Kraljevine Jugoslavije na čelu kojeg je bio gardijski major S.Trifunac.
I dalje ne navodiš izvore. Zaključujem da jednostavno kopipejstaš s nekog drugog foruma ili nepouzdanog portala. Ne čini to.

Osim toga, to više nema baš nikakve veze s temom "Prva dva zasjedanja AVNOJ-a". Ako ti se to čini zanimljivom temom, postavi novi topic, tipa "pokušaji političke emigracije da sruše komunističku vlast nakon 2SR".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 01:18   #42
A zašto bi navodio izvore kad ne mora?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 14:47   #43
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Problem je u tome, da o temi koju si sam postavio ne znašt ništa, i da odbijaš nešto saznati, od nas nekoliko koji smo se javili, koji isto ne znamo sve, ali ipak znamo više od tebe. Kao da je neznanje vrlina.

OK, drago mi je da smo rasčistili da je tvoj stav takav, da ubuduće ne gubimo vrijeme.
I ustvrdili da vi baratate državnosponzoririanom povijesti.. Sve što je napisano, nije bilo u duhu kritike i objektivnosti, već zadanih okvira.
Stoga, moje priznanje nema težinu osude koja mi je pokušana etiketiranjem dati.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 14:50   #44
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

Osim toga, to više nema baš nikakve veze s temom "Prva dva zasjedanja AVNOJ-a". Ako ti se to čini zanimljivom temom, postavi novi topic, tipa "pokušaji političke emigracije da sruše komunističku vlast nakon 2SR".
Naslov teme upućuje na okolnosti ne samo za vrijeme zasjedanja AVNOJ-a nego je proširena na vrijeme poslije rata, na oklonosti odnosa između komunista, opozicije i kralja itd.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 16:28   #45
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
I ustvrdili da vi baratate državnosponzoririanom povijesti..
Skoro sva produkcija znanosti o povijesti je "državno sponzorirana", govoreći o istraživanjima i o objavljivanju časopisa i knjiga, studiranju, održavanjuu znanstvenih skupova idr., i kod nas i drugdje. A obično i istraživanja iz fundamentalne fizike idr..

To nije nikakav argument za odbijanje čitanja osnovnih izvora. Nemaš argumenata za tvrdnju kako su podaci u nekoj knjizi cenzurirani ili čak falsificirani, da su svjedočenja "neiskrena" isl, a da na nju nisi ni bacio pogled. Dok to ne učiniš, o ovoj temi očito nemaš više ništa relevantno reći, pa je prepusti drugima, ako bude zainteresiranih.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 18:17   #46
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Pod terminom državnosponzorirano ne upućuje se da postoji odviše objektivnosti. Mislio sam na odabranost, prezentaciju i tumačenje podataka koji ukratko rečene ulaze u kategoriju cenzure.
O kakvim je to "obecanjima" rijec? Sta je to AVNOJ prekrsio?
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 19:02   #47
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
O kakvim je to "obecanjima" rijec? Sta je to AVNOJ prekrsio?
Demokratske izbore..Umjesto toga načinio je prijevaru. Odnosno to su proveli kolege iz KPJ.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 20:55   #48
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Demokratske izbore..Umjesto toga načinio je prijevaru. Odnosno to su proveli kolege iz KPJ.
Demokratija je po definiciji "vladavina naroda". Izbori su bili u skladu sa izglasanim zakonom o izborima,prihvacenim od vecine poslanika,pa su prema tome, bili, "demokratski"
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 16:50   #49
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Demokratija je po definiciji "vladavina naroda". Izbori su bili u skladu sa izglasanim zakonom o izborima,prihvacenim od vecine poslanika,pa su prema tome, bili, "demokratski"
Izbori da bi bili valjani moraju biti pošteni..Pošteno znači dosljedni pravilu koje vrijedi kada se odvijaju izbori.
Ako lažiraš izbore time poručuješ da si ukrao vlast.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 08:11   #50
Mislis kao "demokrate" u Italiji ili Grckoj ?? Ili mozda Spaniji i Francuskoj ???
U stvari imas pravo, mi nismo bili toliko nasilni.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 12:29   #51
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Izbori da bi bili valjani moraju biti pošteni..Pošteno znači dosljedni pravilu koje vrijedi kada se odvijaju izbori.
Ako lažiraš izbore time poručuješ da si ukrao vlast.
Osobno sam bio prisutan kad je Mika Tripalo bio rekao našem poznatom ekonomistu Branku Horvatu da Tito ne bi dobio većinu da su izbori bili pošteni, demokratski. To je bilo u jesen 1991.godine.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 16:20   #52
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Osobno sam bio prisutan kad je Mika Tripalo bio rekao našem poznatom ekonomistu Branku Horvatu da Tito ne bi dobio većinu da su izbori bili pošteni, demokratski. To je bilo u jesen 1991.godine.
Nema sumnje u to.
Kako su komunisti osvojili vlast pomno objašnjava način na koji je to učinjen.

Pitanje je koliko bi oni ustvari dobili glasova da su izbori bili nešto nalik današnjima..?
Ja kažem sveukupno na državnoj oko 25-35 %.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 20:41   #53
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Nema sumnje u to.
Kako su komunisti osvojili vlast pomno objašnjava način na koji je to učinjen.

Pitanje je koliko bi oni ustvari dobili glasova da su izbori bili nešto nalik današnjima..?
Ja kažem sveukupno na državnoj oko 25-35 %.
Mislis onim izborima kojima je Tudjman dosao na vlast?....

Koliko se sjecam, charteri su slijetali na Pleso, putnici dobivali na licu mjesta licne karte, i obavljali glasanje, i vracali se natrag...Vrlo demokraticno..
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 20:45   #54
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Osobno sam bio prisutan kad je Mika Tripalo bio rekao našem poznatom ekonomistu Branku Horvatu da Tito ne bi dobio većinu da su izbori bili pošteni, demokratski. To je bilo u jesen 1991.godine.
Mika Tripalo je 1945 godine, bio balavac od 19 godina, fanaticni SKOJ-evac, koji je nadgledao pisanje parola po transparentima, i polako napredovao u hijerarhiji.Nije ni znao sta znaci demokratija; Isto kao sto je Tudjman bio ubijedjeni komunista , koji bi sve napravio za Partiju (i svoju karijeru), dok je devedesetih vec davao izjave , kako mu se jos onda sve smucilo.....najnormalniji politicki ljigavci..
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 22:28   #55
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Mislis onim izborima kojima je Tudjman dosao na vlast?....

Koliko se sjecam, charteri su slijetali na Pleso, putnici dobivali na licu mjesta licne karte, i obavljali glasanje, i vracali se natrag...Vrlo demokraticno..
Pouzdano znam, poznajem svjedoke koji su nekoliko puta glasali kada je HDZ upravljao Hrvatskom od 1991-99. To je bio prilično raširen model..Ništa neobično za autokraciju.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 22:58   #56
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Osobno sam bio prisutan kad je Mika Tripalo bio rekao našem poznatom ekonomistu Branku Horvatu da Tito ne bi dobio većinu da su izbori bili pošteni, demokratski. To je bilo u jesen 1991.godine.
Nisam bio tamo, ali sjećam se te diskusije. S Horvatom sam tada više puta razgovarao. On je smatrao da bi Tito, odnosno Narodni front, dobili izbore i da su bili posve fer i pošteni, i da je to bila propuštena prilika, da se tako i napravi. Komunisti su u ono doba pobijedili (iako samo relativno) na fer izborima u Čehoslovačkoj, a izgubiii u Mađarskoj (Stranka malih posjednika, mađarski analogon HSS-a, dobila je apsolutnu većinu). To su bili jedini slobodni i izbori tada održani u zemljama Istočne Europe, a u obje zemlje je KP uskoro nelegalno preuzela vlast i likvidirala politički pluralizam.

Naravno, ŠBBDJB (Što Bi Bilo Da je Bilo) je spekulacija, nema se smisla raspravljati tko je u pravu, to je za Alternativnu povijest.

Pretpostavlja da se možemo složiti da bi ratni pobjednik, NF ili sama KPJ, svakako dobio znatan broj glasova. S druge strane, dreugi glasovi bi bili razbacani po raznim djelovima Jugoslavije. Lako za vjerovati da bi se onda dogodilo kao u Češkoj, da bi KP bila pojedinačno najjača stranka i preuzela vlast državnim udarom bez puno krvi, jer drugi nisu imali snage da se se suprotstave. Neka, možda trajno staljinizirana KPJ u tom slučaju.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 23:04   #57
Nema sumje da je na 1. i 2. zasjedanju AVNOJ-a bilo obećavano da će izbori biti pošteni i da će se poštovait politički pluralizam, a da to nije ostvareno. S druge strane, nema ni osnova za sumnju da je u izvještaijima koje imamo o tim zasjedanjima nešto folsificirano, ili da se nekomunistima koji su sudjelovali prijetilo. Bio je znatan broj tih ljudi, iz raznih predratnih "građanskih" i "seljačkih" stranaka, nestranačkih intelektualaca, nekoliko pravoslavnih popova i jedan katolički svećenik, koji su sudjelovali dobrovoljno, iako su bili svjesni da KPJ stvarno kontrolira situaciju. Imali su za to neke svoje razloge, pa, kao što rekoh, moglo bi se napraviti neki pregled, što su svi oni o tome tada i kasnije govorili i pisali i kakva im je bila sudbina. Neki su kasnije postali članovi KPJ, neki su bili u zatvoru, neki su se politički pasivizirali.

Nažalost je postavljač teme izjavio da odbija čitati postojeću literaturu o tim zasjedanjima, pa se tu nema o čemu dalje raspravljati.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 23:06   #58
Ipak, zaniimljivo je s tim poslijeratnim izborima u studenome 1945. za Ustavotvornu skupštinu, kad nije bio opozicije nego samo "ćorava kutija", da je bilo nekoliko stranih delegacija, mislim iz UK i Francuske sigurno, možda i drugih, koje su, koliko sam čitao, uglavnom ocijenile, da su izbori pošteni. To je također jedna zanimljiva tema, može li se naći te izvještaje koje su podnosili i što je tada pisao inozemni tisak. Naravno za neki drugi topic, ako bi netko našao neke materijale.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:09   #59
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nažalost je postavljač teme izjavio da odbija čitati postojeću literaturu o tim zasjedanjima, pa se tu nema o čemu dalje raspravljati.
Naglasio sam bojazan u količinu cenzure i nedostatak samokritike i time neobjektivnosti u rečene spise i zapise.
Naravno da postoji vrijedan materijal koji navodi događaje koji su jedino tamo napisani, ali zar nije potrebno svemu pristupati sa oprezom sumnje, pogotovo kada znamo da se radi o sustavu isključivosti.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:10   #60
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ipak, zaniimljivo je s tim poslijeratnim izborima u studenome 1945. za Ustavotvornu skupštinu, kad nije bio opozicije nego samo "ćorava kutija", da je bilo nekoliko stranih delegacija, mislim iz UK i Francuske sigurno, možda i drugih, koje su, koliko sam čitao, uglavnom ocijenile, da su izbori pošteni. To je također jedna zanimljiva tema, može li se naći te izvještaje koje su podnosili i što je tada pisao inozemni tisak. Naravno za neki drugi topic, ako bi netko našao neke materijale.
Postoji li izvor za ovu tvrdnju ?
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.