Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2006., 13:09   #141
ja sam prosla 4,5 psihica dok nisam nasla "pravog". u biti taj pravi je bolji od svih ostalih iako ni on nije idealan. mislim da je nazalost jedini nacin prelazit sa jednog psihica na drugog dok ne nades onaj koji tebi najvise odgovara. preporuke nisu bas neko mjerilo jerbo ne pase svakom isto.
uglavnom-sretno!
__________________
the road to hell is paved with good intentions

THINGS TURN OUT BEST FOR THOSE WHO MAKE THE BEST OUT OF THE WAY THINGS TURN OUT *art linkletter*
sheila is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2006., 14:25   #142
jel ti treba psihijatar ili psiholog? I za koju svrhu? Jedino ako znam sto te muči (tj.kakva ti vrsta terpije treba) ti mogu nekoga preporuciti.
ako ti se ne da ovako javno, posalji mi pm.
Saxophone is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2006., 18:21   #143
Quote:
schmokljan kaže:
Glavna razlika izmedju psihijatra i psihologa je da psihijatar ima 9 (6 godina medicine + 3 godine specijalizacije) godina obrazovanja nakon srednje skole, a psiholog 4.

Psihijatri su oni koji se bave iz psihoterapijom kod nas - u vecini slucajeva. Koliko znam - psiholozi ne mogu to raditi bez dodatnog obrazovanja. U Americi recimo - klinicki psiholozi su u rangu psihijatara, pojednostavljeno, psiholog mora doktorirati da bi mogao pricati ravnopravno s psihijatrom (iako ih psihijatri i onda gledaju s nepovjerenjem)

Odlazak psihijatrima je besplatan. I privatni psihijatri imaju ugovor s Ministarstvom Zdravstva (vecina njih) i mozete od svog lijecnika opce prakse traziti uputnicu bas za odredjenog psihijatra.

Ako zelite poseban tretman i vise vremena - onda cete se dogovoriti s psihijatrom za privatni tretman (no vecina ljudi to ne trazi - odnosno ne treba im 1-2 razgovora svaki tjedan)

Psiholozi su idealni za rad u skolama i na manje zahtjevnim stvarima. Psiholozi, ako imaju dara, mogu biti dobri team-builderi (koji odvratan izraz). Psiholozi mogu pisati knjige o samopomoci - kvalitetne i nekvalitetne.

Psihijatar je taj kojem cete otici razgovarati o svojim problemima - nasamo. (Terapija koja ukljucuje uzimanje tableta je nekad neophodna - kao sto je dijabeticarima neophodan inzulin). No, sve ovisi od pacijenta do pacijenta. I apsolutna je glupost da kod psihijatara idu samo oni koji imaju velikih problema. I vecina ljudi ne uzima nikakve tablete (ne govorim o klinickom lijecenju).

E, ajmo sad ovako, tocno je da lijecnik treba 6 godina da zavrsi medicinu, pri cemu je bitno napomenuti da od svih tih sest godina, samo se u jednom kolegiju bave psihom i to bolesnim osobama i to samo jednu godinu. Za razliku od njih psiohlog cetiri godine proucava psihu, kako normalu tako i onu s poteskocama da ne kazem bolesnu i to kroz 45 kolegija, pa eto samo usporedbe radi. Nadalje, tocno je da psihijatar treba 3 godine specijalizacije da bi postao psihijatar, ali ukoliko se psiholog zeli baviti klinickom psihologijom (ono sto tebe zanima) treba specijalizirati klinicku psiohlogiju i to traje dvije godine. I jedni i drugi da bi mogli biti psihoterapeuti moraju zavrsiti edukaciju (neku od psihoterapijskih pravaca) koje u prosjeku traju pet godine. Za tvoju informaciju, vecina psihijatara, bilo privatnih bilo drzavnih nemaju zavrsene te edukacije, vec se vole zvati psihoterapeutima i smatraju da su bogom dani, zato im i jest "toliki" postotak izljecenja da ne kazem silnog prepisivanja lijekova (za sto su jedino i educirani tijekom specijalizacije za psihijatra).
Netocno je da se psiholog bavi pretezito skolskom psihologijom, psiholozi su itekako zastupljeni u zdravstvu, tvrtkama, vrticima, ....

Netocno je da psiholog mora doktorirati da bi bio u rangu s psihijatrima, doktorat je znanost, a ona u opcem smislu nema velike veze s psihoterapeutima (strucni doktorat ne postoji, postoji samo doktorat znanosti).

Malo se raspitaj pa ces saznati mnoga imena privatnih psihologa-psihoterapeuta. Niti jedna tehnika koju pruzaju psihijatri nije urodila plodom u rjesavanju ankisoznosti i sve sto ide pod ruku s tim, a zasto? Jednostavno zato, jer znaju prepisivati samo anksiolitike, ali ne znaju sofisticirane metode, i jos uz to uspjesne za rjesavanje npr. fobija, ataka panike, konverzija i sl. Samo je jedan uzrok tome, a to je sto su samo sebi dovoljni. Zao mi je, ali nisam pristalica psihoanalize, jer ne mogu popusiti fore poput da je majcina dojka bila neadekvatna i nije bila dobre velicine i zato ljudi puse cigarete ili jos bolje ne mogu prihvatiti cinjenicu da smo svi mi htjeli poseviti vlastitu majku ili oca tijekom odrastanja. E, ako ti takve interpretacije pasu, onda i razumijem tvoj stav.
Zanima me samo otkud ti samo glupa teza da psihijatri gledaju s nepovjerenjem na psihologe. Nemam takva iskustva, dapace, trce psihologu ukoliko im nije nesto jasno s pacijentom, tako da psiholozi na kraju za njih postavljaju dijagnoze kako bi psihijatri mogli sopati pacijente kojekakvim lijekovima (koji su ponekad neophodni, ali i ne bogom dani).
Pretpostavljam da imas bliski doticaj s psihijatrijom-psihologijom i da su te tijekom tvog skolovanja krivo naucili, znanje ti je temeljeno na necijim frustracijama, jer je taj tvoj edukator shvatio kako postoje neke druge metode, znatno uspjesnije, nego je psihoanaliza i kljukanje lijekovima,. Nasrecu, tvoj edukator je shvatio da nije bogom dan i sad to boli, e pa ako je dobar psihoterapuet znat ce kako pomoci i sebi (naime, svi koji se educiraju za psih.terap. moraju proci rad na sebi odnosno podvrgnuti se psihoterapijskom procesu).
Zamisli, psihoanaliza koju u svijetu rade vrlo rijetki psihijatri (naravno da psihoanalizu rade psihijati, jer jedino oni mogu popusiti fore da su htjeli seviti vlastitu majku, a mozda neki i jesu, ali ne zato jer je to normalna faza razvoja, vec zato jer su vec od malena pokazivali poremecaje), je jako zastupljena kod nas, a niz istrazivanja su pokazala da je neucinkovita, dugotrajna i ne dovodi do rjesenja vec do spoznaje. Pa da oprostis, bas me briga zasto se bojim otvorenog prostora, zelim to rijesiti. Psihoanaliza ti pruza samo uvid u korijen tvog poremecaja.
Ako ti se to svidja, to ti nitko ne moze oduzeti, i zato sretno.

Pozdrav.
__________________
svako zasto ima svoje jebi ga
putnica kroz vrijeme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2006., 22:51   #144
Odlicna psihijatrica

Presretna sam jer vec dvije i pol godine idem na psihoterapiju kod izvrsne osobe. Medjutim, sve donedavno sam cesto mislila kako je moja psihijatrica glupa, ne moze me razumjeti, pa nikad nije dozivjela moja iskustva. Ali nisam odustajala, jer sam znala da je rijec o OTPORU. Vjerovala sam joj jer je jako pomogla mojoj prijateljici, a i kod sebe sam vidila dosta pomaka, bez obzira sta sam je i dalje cesto potcjenjivala.
To sto je netko promijenio dosta psihijatara ne mora znaciti nista. Mozda nije problem u njima, nego u njemu, jer mi cesto zelimo sacuvati svoju bolest.
Ako netko misli da ce svoj problem rijesiti u 3 mjeseca, ne treba ni pokusavati s terapijom
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 03:06   #145
Dobri jutro, svi ste dobro upoznati sa psihijatrima u metropoli,al ima nas i iz drugih krajeva, konkretno iz Rijeke.Bilo bi dobro da i mi malo razmijenimo iskustva....Pa sugrađani moji,iskustva sa psiholzima i slično nisam imala,uglavnom sam sve probleme uspijevala riješiti sama,sad ipak smatram da mi treba stručna pomoć oko nekih stvari, tako da vas molim da mi nekog preporučite.Hvala puno...
prasičica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 15:01   #146
Psiholog u Splitu?

Za početak, pozdrav svima.

Zanima me zna li tko nekog dobrog psihologa za preporučiti u Splitu (po mogućnosti u privatnika).

Hvala.
nu_tela is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 15:42   #147
Quote:
nu_tela kaže:
Za početak, pozdrav svima.

Zanima me zna li tko nekog dobrog psihologa za preporučiti u Splitu (po mogućnosti u privatnika).

Hvala.

luk hani.

ukucas fino u tportal imenik i naci ces

no, probaj rađe privatnom psihijatru... jebiga,nemogu si pomoc ali: psihijatri ispred psihologa uvijek i sada
left here is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 16:05   #148
Quote:
left here kaže:
luk hani.

ukucas fino u tportal imenik i naci ces

no, probaj rađe privatnom psihijatru... jebiga,nemogu si pomoc ali: psihijatri ispred psihologa uvijek i sada
Znam, ali sam tražila baš preporuku!

Psihijatar - psiholog? Hm...
nu_tela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2006., 13:29   #149
Niko nema nikoga za preporučiti...
__________________
"...U zivotu sam prosao kroz mnoge teske trenutke, a neke od njih su mi se stvarno i dogodili..."
nu_tela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2006., 13:44   #150
ne znam zašto želiš ići privatnom? ako uspiješ doći na red kod nekog brzo da nije privatan probaj tako..
left here is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 14:32   #151
Za vecunu ovih "problema" sto sma procitala je potreban PSIHOTERAPEUT, a niti psihijatar (koji se bavi bolesnim ljudima: šizofrenijom ili nekim bolestima koji se samo ublažuju tabletama) niti psiholozi to nebi trebali raditi po mom misljenju. Postoje rezlicite metode i škole psihoterapija. Jest da se seanse ili terapije placaju al ne mislim da je to nesto preskupo racunajuci recimo potrosnju jedog do dva izlaska. eto.
jeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 22:09   #152
Quote:
jeca kaže:
Za vecunu ovih "problema" sto sma procitala je potreban PSIHOTERAPEUT, a niti psihijatar (koji se bavi bolesnim ljudima: šizofrenijom ili nekim bolestima koji se samo ublažuju tabletama) niti psiholozi to nebi trebali raditi po mom misljenju. Postoje rezlicite metode i škole psihoterapija.
Samo si smetnula s uma jednu stvar ... psihoterapeuti uglavnom jesu psihijatri ili psiholozi.
I da bi postao psihoterapeut, uglavnom moras biti iz neke od tih branši.
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 13:03   #153
x

Zbog čega je ovdje naslov teme PREPORUKE itd., a nisam naišla ni na jednu preporuku terapeuta u npr. Zagrebu ili npr. Rijeci i sl.
Ljudima bi bilo lakše kad bi netko napisao bar djelić svog iskustva s točno određenim liječnikom/liječnicima i bilo bi lakše se ravnati prilikom izbora psihoterapeuta. Jer, netko je baš specijaliziran za panične napade, anksioznost, depresiju i sl., netko za partnerske odnose i odnose u obitelji itd.
Ira F. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 10:16   #154
ja sam bila izvukla iz ovog neki popis terapeuta po gradovima. bio je dio jedne top teme, ne znam gdje je nestao. ali, istina, ne može se baš puno konkretnih preporuka nać na ovom topicu.
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 11:08   #155
Quote:
misery- kaže:
ja sam bila izvukla iz ovog neki popis terapeuta po gradovima. bio je dio jedne top teme, ne znam gdje je nestao. ali, istina, ne može se baš puno konkretnih preporuka nać na ovom topicu.
.. evo popis terapeuta i institucija po gradovima.
(uspio sam ga naći i spasiti iz starog "Disclaimera")

Quote:
misery- kaže:
Ovo su preporuke temeljenje isključivo na iskustvu forumaša. Nisu u svojstvu reklama nego samo za prvu infrormaciju osobama koje odluče potražiti psihološku pomoć, ali ne znaju gdje.

*ZAGREB*

Besplatna psihološka pomoć
• Prvenstveno Rebro – Klinika za psihološku medicinu [ima i psihijatara i psihologa, a tamo se odlazi s uputnicom vašeg doktora opće medicine]
* (+)u sklopu Centra za krizna stanja: dr. Živko Malnar
• Dom zdravlja u Ulici baruna Filipovića - psihijatrica i psihoterapeutkinja, dr. Komarica, specijalizirana za djecu, adolescente i mlađe odrasle [na uputnice]
• Dr. Anto Orešković - ovisnosti i PTSP


Plaća se:
• (+)MODUS, Centar za psihološku pomoć [web stranica – www.dpp.hr]
• (+/-) Udruga Potjeh [web stranica - www.udruga-potjeh.hr]
• (?) Slovenska 13, broj tel. 3774 616
• (+/-) Dr. doc. Vladimir Gruden – autogeni trening (grupno?) i ostalo


*RIJEKA*
• Udruga Libella – za potporu obitelji osoba s poremećajima hranjenja [web stranica - http://klub.posluh.hr/libella]
• Dr. sc. Ana Kandare - psihološko savjetovalište za srednjoškolce i odrasle [web stranica - http://ss-ri.hr/]


*SPLIT*
• (?) Božo Bulut - svećenik, sveučilišni profesor psihologije



Ako uz ime psihoterapeuta stoji +/- znači da su neki forumaši imali pozitivna iskustva, ali neki i negativna iskustva, a više o tome možete pročitati na samom topicu. Ako stoji ?, podaci su nepotpuni ili upitni. Ako imate neka pozitivna ili negativna iskustva, možete ih s ostalim forumašima podijeliti na za to predodređenom topicu, a ako se ne slažete s nečim s popisa, na istom mjestu možete to napisati, i vaše iskustvo dodat će se na popis. Nadam se da će nam se popis s vremenom ipak nešto proširit.

Ako niste sigurni koja je zapravo razlike između psihologa, psihijatra i psihoterapeuta, pogledajte ovaj topic.



*još neki centri za psihološku pomoć na koje sam naletila surfanjem i sl.*
http://www.psyhika.hr/
http://www.mekom.hr/
self psihologija
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 17:45   #156
Traži se hipnotizer

Ako itko zna koga, trebam se riješiti nekih fobija...
kisikana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 23:49   #157
Ako nekome u Rijeci treba psiholoska pomoc, preporucam odlicnu mladu doktoricu psihologije Anu Kandare...vidim da je netko prije spomenuo...jako je draga
 
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 20:50   #158
Quote:
kisikana kaže:
Ako itko zna koga, trebam se riješiti nekih fobija...
Ako mislis na privatno (cijena je oko 200 kuna), posjeti stranicu
http://www.centar-sirius.hr. Tamo ces pronaci kontakte psihologa.

Pozdrav
__________________
svako zasto ima svoje jebi ga
putnica kroz vrijeme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 20:42   #159
Preporuka za psihijatra

Molim preporuku za psihijatra u Zagrebu. Idem dvije godine kod jednog, i jednostavno smo se rastali u stavovima...
Hvala svima na pomoći.
Misliteljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 16:15   #160
Quote:
Misliteljica kaže:
Molim preporuku za psihijatra u Zagrebu. Idem dvije godine kod jednog, i jednostavno smo se rastali u stavovima...
Hvala svima na pomoći.

pogledaj pm. nego.. nervira me kad vidim da netko izjavi da to o čemu pričaš s psihijatrom,možeš riješit i s prijateljem. tj- da to što te davi nije tako velik problem. nemojte pričat o onome o čemu ne znate. da je bilo prijatelja,i puno toga što očito fali, ne bi morao/la ići kod psihijatra. to nije nešto čega se treba sramiti, praktički svakome treba ,ovisi koliko govana tko može progutati. always look on d bright side of life nije uvijek lako, još je manje lakše kad ti se dogodi nešto na što ne možeš utjecat.
klitopsina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:31.