Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2006., 18:08   #1
Operacija krajnika/mandula u djece

Mali mi ima 3,5 god. i treba ići na operaciju mandula.Da li netko ima iskustva s time?Savjeti dobrodošli
sanja 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 18:20   #2
Da... u "moje doba" se to radilo pod lokalnom - Bože sačuvaj.
kisikana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 18:25   #3
trebao je prvo ići u Klaićevu,ali tamo nemaju mogućnost da roditelj ostane s djetetom u bolnici,pa ćemo ić u Novu bolnicu,pa mi je malo lakše što ću ipak biti s njim cijelo vrijeme.Koriste opću anesteziju
sanja 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 18:29   #4
Quote:
sanja 7 kaže:
Mali mi ima 3,5 god. i treba ići na operaciju mandula.Da li netko ima iskustva s time?Savjeti dobrodošli

Radim u Njemackoj u maloj speciliziranoj klinici za uho-grlo-nos.
Imamo i naravno djecu koju operisemo.
Mandel op (Tonsillektomie) nije neki problem,ali opet se mora paziti.
Dijete mora biti potpuno zdravo prije operacije,sto znaci nesmije imati temperaturu,nesmije kasljati ili neke druge bolesti,..
Operacija se vrsi pod potpunom anestezijom.Neznam dali ces sa djetetom ici dan prije u bolnicu ili na sam dan operacije.
Nemoj mu od pola noci davati ni piti ni jesti,da neznam koliko je zedno.Mora biti potpuno na taste,jer mu prilikom operacije tekucina moze uci u plucne kanale,a to je naravno opasno.
Uglavnom operacija traje oko pola sata.
Nakon operacije se vecinom ne osjecaju bolovi,(jer naravno djeluju jos jaki medikamenti koji se daju jos dok je pacijemt u narkozi),...moze doci do toga da pacijent povraca i to krv.Nemoj se uplasiti ,jer to je vecinom stara krv koja prilikom operacije klizi u stomak,bolje je ako ju ispovraca,ali moram reci da ipak pazis i ako je krv svjetlije boje,sto znaci da je svjeza,zovi doktora ,odnosno sestru,da nebude da dijete post operativno krvari,ali to je rijedak slucaj.
Vazno je da nakon operacije dosta pije.Nemoj mu davati nista gazirano niti nista sto sadrzi vocnu kiselinu.
Nikake cekoladice,lizala itd,...
Sladoled od vanilije ili cokolade koliko zeli.To ce hladiti ranu iznutra i goditi ce mu.Dajemo i mi nasim pacijentima.
Zatrazi od sestara cepice protiv bolova,jer moze biti da dijete nece htjeti piti saft,mislit ce ako guta da ce ga boliti.
Kod mandula je tako da tek izmedju 4-6 -og dana dodje do onih pravih bolova(ali otprilike u 85 % slucajeva).To je jedan dan u kojem sve boli od grla do zubi,usiju itd,..ali samo taj jedan dan,..
Neznam dali kod nas ljudi upotrebljavaju konzervativnu medicinu,ali mi da,ponekad.Kod mandula je dobro da se naprave obloge od svjezeg sira ili kak se ovdje kaze qurka.
Uzme se gazica na koju se to namaze kao kad mazes kruh sa necim i onda se to opet poklopi sa drugom gazicom,kao sendvic stavi se na prednji dio grla i umota se cijelo grlo u jedan rucnik i tako pola sata drzi.
Zvuci cudno,ali je stvarno jako dobro protiv bolova.Nasi pacijenti su sa tim odusevljeni.
Moras pripaziti naravno da dijete puno ne trci i ne skace,jer to moze dovesti do post operativnog krvarenja.Nemoj mu prati kosicu jedno tjedan dana najmanje,a tusiraj ga,ono pravo tusiraj ili kupaj isto tako tek nakon tjedan dana.
Pranje kose i tusiranje vrucom ili mlakom vodom takodjer moze dovesti do post operativnog krvarenja.

Sve u svemu,ako pravilno napravis nije strasna operacija.
Samo je bitno da nakon nje pazis da nedodje do krvarenja,jer to je to jedino sto moze postati opasno,...

Sretno i brzo ozdravljenje,..
__________________
"Love To Be Loved By You"
cadentia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 18:57   #5
Hvala na savjetima.rekli su nam da dođemo 13-og,operacija je 14-og,a ide kući 15-og.Što se tiče sira,da li je to kravlji sir?On je inače zahvalan bolesnik,ali mi je svejedno koma,jer kad voliš svoje dijete teško ti je gledat bilo kakvu patnju njega.Hvala ti na lijepim željama!!!
sanja 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 19:21   #6
Da to je obicni friski kravlji sir,ali neka bude hladan,...

Znaci jednu noc ce prenociti nakon operacije,..kod nas ostaju djeca do 5 dana,ali ok je,samo pazi kod kuce tako kao sto sam ti rekla.

Najvise pazi na ishrani,naravno i logicno nista tvrdo i ono sto sam ti vec napisala.

Kod nas pacijenti jedu prvi dan mlaku supicu,drugi dan recimo za dorucak mekani ktuh,najbolje sredinu iz bijelog kruha,butter,nutela,kokosja salama,mekani sir,..ili ako to ne ide onda griz ili cokolino ,nesto od vanilije,jogurt isto vanilija ili cokolada,puding takodjer vanilija i cokolada,ni slucajno nesto drugo.
A sto se tice cokoladnih proizvoda koje sam nabrojala,tu ga promatraj,jer sve zavisi koju cokoladu te firme upotrebljavaju,poneke isto znaju peci u grlu,...

Sladoleda neka jede koliko god zeli,..to je jako dobro,ali samo one vrste koje sam nabrojala.Znas sta je jos dobro,recimo stavis u vodu kocke leda da voda prije no sto ju pije bude isto hladna.
Mi dajemo recimo nasim pacijentima i kocke leda da cuclaju kao bombone,jer im to godi i dobro je,...

Jos jednom,ne brini se,bit ce sve dobro uz Bozju pomoc i brzo ozdravljenje,..
__________________
"Love To Be Loved By You"
cadentia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 00:01   #7
Moj klinac je operirao mandule upravo u dobi ko i tvoj (3,5 g).Mi smo to obavili u privat klinici i došli doma 2 sata nakon operacije.Doktor je naš frend pa ga je dolazio doma pogledat taj prvi dan 2 puta.Ovi bolovi o kojima govori Cadentia su mi nepoznati jer iz iskustva našeg a i poznatih bolova tipa bole usne,zubi,grlo.....nema.To ti je za ovu dob dosta lagana operacija i klinci to izvrsno podnesu.Mi lijek protiv bolova nismo uopće upotrijebili.Klopa u početku lagana,mekana i za čas će ti biti sve po starom.
Sretno!!
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 01:13   #8
Quote:
kisikana kaže:
Da... u "moje doba" se to radilo pod lokalnom - Bože sačuvaj.
Jadna ti u čije si ruke upala! Koliko si imala godina kad si bila operirana?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 19:57   #9
Quote:
Piggy kaže:
Jadna ti u čije si ruke upala! Koliko si imala godina kad si bila operirana?
ja sam čak čula priču od jedne ''žrtve'' koja si je držala zdjelicu ispod usta u koju je bljuvala ostatke mandula
ja sam ih vadila prije desetak godina, uspavali smo me skroz,kad sam povratila krv ipak sam bila samo polusvjesna događaja

inače, mogu preporučiti otorinu na šalati, tamo su ipak najbolji
i moj mali mora operirat mandule, jer su,vele, prevelike (?) isto ima 3,5 god..
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 22:42   #10
Ja sam operirala sa 19,samo lokalna i znam o zdjelici jer sam je držala u rukama i pljunula ih van,bolno i neugodno iskustvo.Osjećaš kak ti krv klizi niz grlo,a sve utrnuto.Zato je bolje da to sad obavi dok je još mali,jer je non-stop na antibioticima,već ih pije ko vodu.Sam se nadam da bu sve u redu,brojim dane.
sanja 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 23:37   #11
Mala djeca su heroji!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 01:00   #12
Svjeze iskustvo.
Mali ima 5 god, operirao mandule u Merkuru. Sve je proslo ok, domace zdravstvo zna i razveseliti s vremena na vrijeme. Postoji mogucnost zakupa apartmana tako da netko od roditelja prenoci s djetetom. Cijena 700 kn. Moja je preporuka da to ucinite. Nakon sto su mu odstranili sve tri mandule, jadnicak moj je bio poput novorodjenceta.
Prije je imao dosta problema s prehladama, sinusima i zacepljenjima inih kanalica tako da mu je pocelo pritiskati na bubnjice.
Od operacije gotovo da neznamo vise za te stvari. (Gdje je drvo da kucnem)
Fletcher is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 12:25   #13
i mi sutra idemo na operaciju u merkur... daj pliz fletcher malo detalja o operaciji u merkuru? jel znas kakav je app , kaj ima unutra?
kako sve tocno izgleda...
lunahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 12:54   #14
Quote:
lunahor kaže:
i mi sutra idemo na operaciju u merkur... daj pliz fletcher malo detalja o operaciji u merkuru? jel znas kakav je app , kaj ima unutra?
kako sve tocno izgleda...
e da, naposljetku se iskristaliziralo: moj sinčić mora smanjiti mandule (neće ih potpuno ukloniti), treću moraju maknuti i dobit će cjevčicu u uhu

također na merkuru
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 12:55   #15
Quote:
Fletcher kaže:
Svjeze iskustvo.
Mali ima 5 god, operirao mandule u Merkuru. Sve je proslo ok, domace zdravstvo zna i razveseliti s vremena na vrijeme. Postoji mogucnost zakupa apartmana tako da netko od roditelja prenoci s djetetom. Cijena 700 kn. Moja je preporuka da to ucinite. Nakon sto su mu odstranili sve tri mandule, jadnicak moj je bio poput novorodjenceta.
Prije je imao dosta problema s prehladama, sinusima i zacepljenjima inih kanalica tako da mu je pocelo pritiskati na bubnjice.
Od operacije gotovo da neznamo vise za te stvari. (Gdje je drvo da kucnem)
Puno hvala!!! to mi treba, morat ću prenoćiti
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 13:05   #16
kent kada vi idete?ja idem s dvoje djece u app , vade obje sva tri
lunahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 15:59   #17
Quote:
Kent kaže:
e da, naposljetku se iskristaliziralo: moj sinčić mora smanjiti mandule (neće ih potpuno ukloniti), treću moraju maknuti i dobit će cjevčicu u uhu

također na merkuru
Pa kakvi su mu simptomi? Mislim, jeli slabo čuje ili ima česte upale srednjeg uha?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 01:03   #18
Quote:
lunahor kaže:
i mi sutra idemo na operaciju u merkur... daj pliz fletcher malo detalja o operaciji u merkuru? jel znas kakav je app , kaj ima unutra?
kako sve tocno izgleda...
Dosli smo ujutro, primljeni na odjel za CRO prilike u rekordnom roku (mala djeca imaju prednost kod prijema). Mislim da imaju odredjene dane za operacije male djece jer ih je u sobi za taj dan bilo 6-7.
Ako se ne varam, oni koji si operirali samo trecu mandulu su bili prvi na redu jer idu doma isti dan. Moj je imao "kompletan tretman" - sve mandule + cjevcice u usi. Kad dodjete na odjel, kod sestre na salteru zatrazite najam apartmana. Dobijete ugovor i iskesirate. Ugovorom imate pravo na izbor lijecnika kod pregleda i sl., ali je ekipa gore dobra pa oko toga nismo radili probleme. Dobro dodje kao oruzje za raspravu sa moguce nervoznom sestrom.
Apartman nije nista posebno. Obicna soba sa dva kreveta (mali pacijent+pratnja) i vlastitom kupaonicom. Mozda malo iznad standarda obicne bolnicke sobe. Da, i ima TV.
Btw, osim najma i kavabombonijera nismo imali extra troskove , veze takodjer.
Fletcher is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 20:24   #19
evo nas , obavili sve.. bilo je ko sto fletcher kaze
sve ok proslo , dosli doma drugi dan... sada smo doma na oporavku... koliko traju bolovi ? tj koliko dugo ste davali lijekove protiv bolova? ja dajem dosta jake doze tak da je ok, jedu i piju normalno al kada istice 4 sat od lijeka krenu bolovi
lunahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 14:34   #20
Boljet će još kojih par dana a idući tjedan će sve već biti ok.Mada ne znam kako je to kod djece,ja sam mandule operirala sa 21 godinu i meni je bilo katastrofalno,mislim da djeca možda to lakše podnose.Super je ako može normalno jesti i piti jer ja sam u ta 2 tjedna oporavka pala na 45 kg. Ali nakon operacije nikad više imala upalu grla tako da se isplatilo
iva1608 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:07.