Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2010., 15:05   #81
Pa hrvatska nije ni imala 1 000 vojnika.Kakva su to suluda nagađanja o tisućama i tisućama kad je Francuska u to doba imala otprilike 800 vojnika
,sto je zanimljivo jos imao sam staru austro-ugarsko kartu monarhije iz 1830 god.
i tamo uopće nepiše hrvatska kao regija,ima česka,austrija,mađarska,čak i srbija piše ,al hrvatske nema nigdje tak da sumnjam da je postajala samostalna hrvatska kraljevina,prije smo bili samo vazali
Papagajzp is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 17.09.2010., 15:34   #82
Quote:
Papagajzp kaže: Pogledaj post
Pa hrvatska nije ni imala 1 000 vojnika.Kakva su to suluda nagađanja o tisućama i tisućama kad je Francuska u to doba imala otprilike 800 vojnika
,sto je zanimljivo jos imao sam staru austro-ugarsko kartu monarhije iz 1830 god.
i tamo uopće nepiše hrvatska kao regija,ima česka,austrija,mađarska,čak i srbija piše ,al hrvatske nema nigdje tak da sumnjam da je postajala samostalna hrvatska kraljevina,prije smo bili samo vazali
ovo za francusku sigurno imaš link jelde? možda ćeš se začuditi ali ja ne vjerujem liku koji svoje znanje o Hrvatskom krlajevstvu temelji na austro-ugarskoj karti iz 1830. godine
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 01:17   #83
Quote:
Papagajzp kaže: Pogledaj post
Pa hrvatska nije ni imala 1 000 vojnika.Kakva su to suluda nagađanja o tisućama i tisućama kad je Francuska u to doba imala otprilike 800 vojnika
,sto je zanimljivo jos imao sam staru austro-ugarsko kartu monarhije iz 1830 god.
i tamo uopće nepiše hrvatska kao regija,ima česka,austrija,mađarska,čak i srbija piše ,al hrvatske nema nigdje tak da sumnjam da je postajala samostalna hrvatska kraljevina,prije smo bili samo vazali

Samo mi reci ime profesora koji te je ucio povijest.
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 02:49   #84
vojne snage 9-10 st smo vec bili masirali na ovom i slicnim forumima,
pa mozete sami potraziti detalje.

npr.
u franackim bratskim svadjama, jedna od njih poznata kao

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Fontenoy_(841)

9 stoljece, francuska

bilo je po 150 000 vojnika na svakoj strani,
ukupno 30-50 000 mrtvih, pokolj ...

sami si pretstavite sa kakvom vojskom se karlo veliki stustio na avare krajem 8 st,
i sa kakvom vojskom mu se sin pipin pridruzio iz italije ... dosli do fruske gore

sto je jako zanimljivo, vecina karlove vojske je isla dunavom,
dakle to je bio desant ...

907 godine (b)avari su ponovili slican desant sa preko 100 000 vojnika,
i izvukli kraci kraj, kod bratislava ... dunav ... lojta

pise se o ogromnim gubicima deseci hiljada mrtvih na obje strane;
arpad je vjerojatno podlegao od rana, dva sina mu poginula;
kod porazenih (b)avara pokolj ... vodja liutpold poginuo, 19 generala ...

velika je vjerojatnost da su u navedenim bitkama ucestvovali i balkanci
svantoVID is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 10:15   #85
Quote:
svantoVID kaže: Pogledaj post
vojne snage 9-10 st smo vec bili masirali na ovom i slicnim forumima,
pa mozete sami potraziti detalje.

npr.
u franackim bratskim svadjama, jedna od njih poznata kao

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Fontenoy_(841)

9 stoljece, francuska

bilo je po 150 000 vojnika na svakoj strani,
ukupno 30-50 000 mrtvih, pokolj ...

sami si pretstavite sa kakvom vojskom se karlo veliki stustio na avare krajem 8 st,
i sa kakvom vojskom mu se sin pipin pridruzio iz italije ... dosli do fruske gore

sto je jako zanimljivo, vecina karlove vojske je isla dunavom,
dakle to je bio desant ...

907 godine (b)avari su ponovili slican desant sa preko 100 000 vojnika,
i izvukli kraci kraj, kod bratislava ... dunav ... lojta

pise se o ogromnim gubicima deseci hiljada mrtvih na obje strane;
arpad je vjerojatno podlegao od rana, dva sina mu poginula;
kod porazenih (b)avara pokolj ... vodja liutpold poginuo, 19 generala ...

velika je vjerojatnost da su u navedenim bitkama ucestvovali i balkanci
Ajde fala Bogu da je još netko ovo napisao. Tu ima ljudi koji misle da su objektivni ako srednjovjekovne vojske svedu na neke stotine. A ustvari je obratno. Danas su stotine, jučer su bile tisuće i stotine tisuća. Pitanje "pretjerano objektivnima": kako bi vojska od 1.000 vojnika osvojila utvrđeni grad od 2.000 stanovnika u Srednjem vijeku? S takvom vojskom moglo bi se eventualno osvojit par sela ili pokoja gradina od 300 stanovnika.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 10:56   #86
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Ajde fala Bogu da je još netko ovo napisao. Tu ima ljudi koji misle da su objektivni ako srednjovjekovne vojske svedu na neke stotine. A ustvari je obratno. Danas su stotine, jučer su bile tisuće i stotine tisuća. Pitanje "pretjerano objektivnima": kako bi vojska od 1.000 vojnika osvojila utvrđeni grad od 2.000 stanovnika u Srednjem vijeku? S takvom vojskom moglo bi se eventualno osvojit par sela ili pokoja gradina od 300 stanovnika.
Ovakav komentar nema smisla.Ja sam govorio o profesionalnoj vojsci a ne o vojnoj obvezi,znaci govorio sam o vitezovima.1 000 profesionalnih vojnika bi moglo osvojiti grad bez većih problema(pogotovo ako imaju opsadnu opremu) jer u gradu od 2 000 stanovnika ima žena,djece,staraca i muškaraca tako da to sigurno ne bi bio problem
Papagajzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 11:22   #87
Quote:
Papagajzp kaže: Pogledaj post
Ovakav komentar nema smisla.Ja sam govorio o profesionalnoj vojsci a ne o vojnoj obvezi,znaci govorio sam o vitezovima.1 000 profesionalnih vojnika bi moglo osvojiti grad bez većih problema(pogotovo ako imaju opsadnu opremu) jer u gradu od 2 000 stanovnika ima žena,djece,staraca i muškaraca tako da to sigurno ne bi bio problem
Napisao sam "utvrđeni grad". Misliš da srednjovjekovne zidine nekog grada imaju vrata sa kvakom izvana i natpisom "izvol'te ovuda"? Vjerojatno je odnos napadača i branitelja u takvim opsadama morao biti 3:1 ili 4:1 da bi opsada bila uspješna. Već sama motivacija branitelja mu daje prednost, plus jarci, zidovi, kule itd...
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 11:29   #88
za takve gradove se nisu gradili utvrđenja te jačine,tu tvrđavu što ti spominješ su imali najčešce gradovi od nekoliko 10 000 stanovnika.A sto ja pokusavam ti objasnit čak i da je odnos takav kakav si ti rekao,nijedan grad nebi znaci bio osvojen.Jer gradovi nisu imali puno ljudi opremljenih za rat
Papagajzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 12:32   #89
Quote:
Papagajzp kaže: Pogledaj post
za takve gradove se nisu gradili utvrđenja te jačine,tu tvrđavu što ti spominješ su imali najčešce gradovi od nekoliko 10 000 stanovnika.A sto ja pokusavam ti objasnit čak i da je odnos takav kakav si ti rekao,nijedan grad nebi znaci bio osvojen.Jer gradovi nisu imali puno ljudi opremljenih za rat
Ajoj cilo vrime ista priča. Podaci o raznim bitkama govore o tisućama, a vojska su stotine?!

Ne mora bit kameni zid visine preko 10 m itd. Nek je i drveni od 4 m. Znaš li kako izgleda drvena pregrada na tipičnom vojnom poligonu koju trebaš preskočit? Evo neka vas tri naoružani svak sa drškom od metle, praćkom i kamenom proba to preskočit, ja ću ga sam branit naoružan drškom od metle, praćkom i loncem vrelog čaja. Nećete ga preći nikad.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 15:21   #90
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Ajde fala Bogu da je još netko ovo napisao. Tu ima ljudi koji misle da su objektivni ako srednjovjekovne vojske svedu na neke stotine. A ustvari je obratno. Danas su stotine, jučer su bile tisuće i stotine tisuća. Pitanje "pretjerano objektivnima": kako bi vojska od 1.000 vojnika osvojila utvrđeni grad od 2.000 stanovnika u Srednjem vijeku? S takvom vojskom moglo bi se eventualno osvojit par sela ili pokoja gradina od 300 stanovnika.
Ne mora značiti. Germanske vojske koje su osvajale Britaniju su imale po par stotina ljudi. Tek kasnije kad te skupine osvoje svaka svoje područje dolazi do okrupnjavanja i ujedinjavanja.

Normalno ovo je bilo moguće jer im je protivnik bio bez ikakve organizacije.

Par stotina ljudi znači desetak brodova.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 15:45   #91
Quote:
demon kaže: Pogledaj post

Par stotina ljudi znači desetak brodova.
Ovisi kojih brodova. Zamisli mletački transporter sa posadom od 100 mornara koji prima 600 vojnika. Između ostalih brodova, 50 takvih je krenulo sa križarima na Zadar 1202. god.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 16:02   #92
...

Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Ovisi kojih brodova. Zamisli mletački transporter sa posadom od 100 mornara koji prima 600 vojnika. Između ostalih brodova, 50 takvih je krenulo sa križarima na Zadar 1202. god.
Ma govorio sam o ranom srednjem vijeku i velikim seobama.

Bizantski dromon je imao i do 200 ljudi. Zamisli 50 dromona. To je 10 000 ljudi. Od njih su 1/4 bili isključivo vojnici. Problem je samo što takvi brodovi i takve flote traže sredstva i organizaciju. U ranom srednjme vijeku i dobu seoba teško da je to itko imao.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 11:09   #93
Liburn o kojem periodu Hrv. kraljestva si ti mislio za vrijeme kralja Tomislava ili nekog drugog
Papagajzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 11:18   #94
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Ne mora značiti. Germanske vojske koje su osvajale Britaniju su imale po par stotina ljudi. Tek kasnije kad te skupine osvoje svaka svoje područje dolazi do okrupnjavanja i ujedinjavanja.

Normalno ovo je bilo moguće jer im je protivnik bio bez ikakve organizacije.

Par stotina ljudi znači desetak brodova.
Po nekim zapisima ti "veliki čamci" Anglosasa su imali 46 ljudi obično, od toga 18 pari vesala, dakle 36 minimum da pokreću brod
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 09:08   #95
Quote:
Papagajzp kaže: Pogledaj post
Liburn o kojem periodu Hrv. kraljestva si ti mislio za vrijeme kralja Tomislava ili nekog drugog
Da, spomenute hrv. vojne snage se odnose na 10. st., zar ne? A to ipak nije vrime seobe naroda (5-7. st.). S koliko vojske je Karlo Veliki osvajao Europu u 8. st.? Usput broj s kojim se osvajalo britansko otočje ne pomaže u slučaju naše regije, jer britansko otočje je ipak bilo na margini, van svih tokova, rijetko naseljeno, nije ga bio problem osvajati za seobe narode. Ovdje je ipak riječ o 10. st. i Jadranu odn. Hrvatskoj koja je naplaćivala porez jednoj Veneciji i tukla Bugare, a rimski papa ju je zamolio da ne ekspandira na račun susjeda...
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 20:39   #96
zanimljivo eo bas citam u knjizi da su vojske u 1300 god... ima najvise do 15 tisuca ljudi pa gledajuci vojska od 100 000 ljudi bi bila tesko odrziva,evo logicki razlozi:

hrana voda
novac

i onda se treba zapitati.Zbog cega su vojske morale biti manje jer tipa u jednoj opsadi nestane brzo hrane i jako se puno moraju placati vojnici.Bitke poput one od 300 000 ljudi kad se sukobilo to je bilo kad se radilo o cijeloj kraljevini i za takvu su vojsku morali uzeti svakog mladog covjeka sposobnog za drzanje oruzja
Papagajzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 21:30   #97
Ma to u DAI je potencijal, a ne stalna vojska. Nikad iskorišteni potencijal.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 07:49   #98
160 000 vojnika bi u 30 dana pojelo oko 14 000 000 obroka hrane ako računamo da je 60 000 tisuča konja paslo samo travu,a što je paslo po zimi .Vojska želi plaču bilo u novcu ili u pljački nakon bitke inače vrlo lako se okrene protiv tebe.Izdržavanje takve vojske bilo bi ravno šteti koju bi neprijatelj napravio u vojnom pohodu .Zato su to nebulozni podaci koji su vjerovatno smišljeno podmetnuti i služili su za odvračanje pohlepnih susjeda.
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 12:45   #99
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
160 000 vojnika bi u 30 dana pojelo oko 14 000 000 obroka hrane ako računamo da je 60 000 tisuča konja paslo samo travu,a što je paslo po zimi .Vojska želi plaču bilo u novcu ili u pljački nakon bitke inače vrlo lako se okrene protiv tebe.Izdržavanje takve vojske bilo bi ravno šteti koju bi neprijatelj napravio u vojnom pohodu .Zato su to nebulozni podaci koji su vjerovatno smišljeno podmetnuti i služili su za odvračanje pohlepnih susjeda.
Ili je neko s njima opravdavao neki neuspjeh (Porfirogenet)?
zorobabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 12:54   #100
ili je možda greška u prijevodu
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:31.