Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2010., 16:18   #1
Pedijatrijska gastroenterologija

Nisam našla ovakvu temu, tražilica mi ništa ne izbacuje pa ako je dupla tema molim moderatore da spoje i unaprijed se ispričavam.

A sad ovako.. vjerojatno neki od vas znaju.. pisala sam već na drugim temama kako mi mali slabo jede.. tj neće jesti. Sad ima 2 i pol godine, 91 cm i 11,5 kg.

Problemi sa jelom su počeli sa 4 i pol mj kad je dobio prve zube. Mučili smo se sa davanjem mlijeka i njega je čak odbijao. S 10 mj totalno odbio, a kravlje nikad nije htio piti. Kako je rastao sve manje je jeo. One namirnice koje je prije jeo više ne želi. Masu puta sam plakala sa zdjelicom u rukama jer on ne želi niti probati hranu. Ne jesti.. nego ni probati.. prije je jeo svašta.. i voće i povrće i meso.. borili smo se ali bi pojeo..

Pedijatrica nam je dala Pedia sure i to mu dajem svaki dan.. za večeru napravim čokolino s tim umjesto sa mlijekom jer on to ne želi piti. Počne plakanje.. vrištanje.. otimanje.. bacanje.. i tako više puta dnevno.. Imao je periode kad je super jeo ali ti periodi uvijek kratko traju. Na zadnjem pregledu prije 2-3 tjedna kad smo išli po potvrdu za jaslice opet sam pedi rekla kako jako slabo jede na što je ona odmahnula rukom i rekla bit će bolje kad krene u jaslice. A pitanje je da li ćemo uopće upasti.

I nakon jučerašnjeg dana kad skoro ništa nije jeo a ja pola dana proplakala, išla sam danas po novi recept za Pedia sure i opet sam pedijatrici rekla i dala nam je uputnicu da idemo vadit krv i urin. i dobili smo uputnicu za pedijatrijsku gastroentrerologiju. Na uputnicu je napisala: Hypotrophia in obs. Guglajući sam našla da je to pothranjenost iako ne znam što znači ovo OBS.

Najviše me plaši ova gastroenterologija.. jel to gastroskopija.. kako se to radi na maloj dijeci.. šta ako ne surađuju.. a sumnjam da će moj zvrk surađivat.. on poludi kod pedijatrice kad mu sestra ide mjerit opseg glave.. jel netko od vas bio na tom pregledu s djetetom.. kako to izgleda.. uplašena sam skorz.. ruke mi se tresu.. plačem od kad sam uputnicu dobila u ruke.. jel zna netko nešto više o tome..

I oprostite na dugom postu.. probala sam skratit koliko god sam mogla.
Čokolada07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:24   #2
Ajde polako.
Tražila si stručno mišljenje, dobila si uputnicu za specijalistu. Nisi dobila uputnicu za gastroskopiju, ne paničari.
Tu nema ništa nenormalno.
To što piše na uputnici je razlog slanja pravdanje papira bla bla.
Dijagnozu ćete (možda) tek dobit.
Polako, to što neće jesti, možda samo filozofira, gle nije da ti solim pamet, to je najbenignija varijanta, vjerujmi gore je da ima bilokakvu dijagnozu nego da ga se mora šopat.

Sad su ti godišnji, čekaćete malo na termin, svugdje.
Probaj ga nekako zabavit, moja isto neće jesti ako nije fifi/bumba ili ne znam što oko nje da luduje.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:29   #3
Quote:
Čokolada07 kaže: Pogledaj post
Problemi sa jelom su počeli sa 4 i pol mj kad je dobio prve zube. Mučili smo se sa davanjem mlijeka i njega je čak odbijao. S 10 mj totalno odbio, a kravlje nikad nije htio piti. Kako je rastao sve manje je jeo. One namirnice koje je prije jeo više ne želi. Masu puta sam plakala sa zdjelicom u rukama jer on ne želi niti probati hranu. Ne jesti.. nego ni probati.. prije je jeo svašta.. i voće i povrće i meso.. borili smo se ali bi pojeo..

Počne plakanje.. vrištanje.. otimanje.. bacanje.. i tako više puta dnevno.. Imao je periode kad je super jeo ali ti periodi uvijek kratko traju. Na zadnjem pregledu prije 2-3 tjedna kad smo išli po potvrdu za jaslice opet sam pedi rekla kako jako slabo jede na što je ona odmahnula rukom i rekla bit će bolje kad krene u jaslice.

Ovo je sve potpuno jednako kao i kod našeg . Čak je i u isto vrijeme počelo.

Mi smo od pretraga samo vadili krv svako malo da mu se provjeri željezo.

Uglavnom, mali je bio i ostao zdravo dijete :kuca u drvo:. Tek sad (s 11 godina ) je počeo malo bolje jesti.

Jeo je što je htio, jer više nismo znali šta da radimo. Jedno vrijeme je doslovce živio od Monte, Petit danone, voćnih jogurta i sl. Ali bolje i to nego ništa

Išao je u vrtić od treće godine sve do škole i tamo je npr. prvi puta popio kakao (kod kuće je bljuvao na prvi gutljaj), ali, isto tako, je teta milijun puta rekla da je svako dijete, u svom radnom stažu, uspjela "natjerati" da jede, ali njega ne može.

Što se pregleda tiče, o tome ne znam ništa, ali vam želi sreću
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:35   #4
ne trebas se draga brinuti oko pregleda.mi smo isto tamo cesti gosti,doduse malo drukciji razlog nego vas.mi idemo na klaicevu kod dr.jadresina i svaka mu cast.objasnit ce ti sve ,popricat s tobom i tek tada poslat eventualno na vedjenje krvi i sto vec treba.pregledi nisu nista strasno i bolno za dijete.barem je nama tako do sad bilo.sretno draga i budi hrabra i jaka!
koka7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:50   #5
Hvala vam cure na riječima utjehe.. puno mi to znači..

Mi ćemo na pregled na Kantridu. Zvala sam maloprije pa su mi rekli da moram zvati sutra opet jer nema tih sestara koje primaju narudžbe..

I nemam pojma kakva je to pretraga jer mi Google koji je inače frend sad samo izbacuje neke knjige.. A mi trenutno živimo na čokolinu.. čokolino je spas.. kad neće ništa drugo uvijek lino hoće.. ali me strah šta ako mu se i to zgadi.. šta će onda jesti.. i još slabo govori pa mi ne može reći šta bi jeo pa da mu to napravim.. pa i zbog govora smo naručeni 5.7 na Kantridu kod psihologa. Bili smo kad mu je bilo 2 god pa tad nije bio razloga za brigu.. pa sad ovo.. poludit ću..
Čokolada07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:51   #6
gastroenterologija je odjel, a ne pretraga
dakle, pedijatrijska gastroenterologija je specijalizacija koja se bavi problemima probave i prehrane kod djece

in obs je skraćenica za 'u promatranju', in observatio (nek me netko ispravi ako sam upisala krivi latinski oblik, ja to po sjećanju)

edit: in observationem, nakon guglanja
__________________
mogli bismo

Zadnje uređivanje Lali Puna : 31.05.2010. at 16:58.
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:55   #7
potpuno te razumijem, ja sam isto razmišljala o pregledu kod gastroenterologa ali sam na kraju odustala jer h. u vrtiću dobro jede (tako kažu tete) ...mislim h. jede one namirnice koje voli, rižu, kruh, pecivo, mlijeko, čokolino itd. ali ostale namirnice npr. povrće neće ni da proba...kod nas je problem počeo sa ca. 1,5 god. do tada je sve jela, vjerovatno kad je postala svjesna raznih okusa, šta je slatko, slano, kiselo itd.

kako tvoj mali sa slatkišima, dali hoće jesti kolače, čokoladu itd.
moja je cura luda za tim, mogla bi jesti uvijek ...

po kg smo isti, h. ima ca. 12,5 kg i 92 cm, sad ne znam dali bi trebali dečki biti teži, dali se tu gleda koji je spol
s tim da h. ne izgleda baš jako mršava, mislim vidi se da nije neki buco ali nije premršava kao što sam npr. vidjela djecu...

jedan dečko u h. grupi u vrtiću ima 10 kg i kod njega se vidi baš da je jako mršav, izgleda mi čak bolesno mršav

možda će tvoj dečko početi u vrtiću bolje jesti, to je česta pojava, u društvu je sve bolje
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:58   #8
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
gastroenterologija je odjel, a ne pretraga
dakle, pedijatrijska gastroenterologija je specijalizacija koja se bavi problemima probave kod djece

in obs je skraćenica za 'u promatranju', in observatio (nek me netko ispravi ako sam upisala krivi latinski oblik, ja to po sjećanju)
Ma u kakvom promatranju.. sad mi dođe da napljuskam pedijatricu.. šta ona promatra.. svaki put nam da recept za Pedia sure i vitamine koji se naravno plaćaju a cijena za bočicu koju popije u 3 dana preko 100kn.. a ne pomogne ništa.. Uzela sam od dr.Theissa multi vitamine jer je dosta mama to hvalilo.. i eto skoro cijelu bočicu potrošli.. pomaka nema..

A na tom odijelu kakve preglede rade.. kakve pretrage rade na djetetu koje dođe prvi put.. jel to samo neki informativni razgovor da vide što dalje ili.. Joj takva me panika uhvatila pa oprostite ako postavljam glupa pitanja.. ali izvan sebe sam..
Čokolada07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:59   #9
Kao što su već curke napisale nemaš razloga za brigu, dobila si uputnicu za specijalistu gastroenerologa! Mi smo stalni pacijenti isto imamo problem s jelom stim da moja mala neće ništa jesta, mi imamo dijagnozu do koje nam je jako puno trebalo. Prvo će vam gastroeneterolog napravit pretrage sda se uvijdi dali postoji kakav organski razlog zbog kojeg djete ne ide i kod njega ćete ići na mjerenja i vaganja da se vidi kako napredujete! Uglavnom sretno i da počne njupat!
kikac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:01   #10
Nadam se da ćete uspijet išta skužit iz gore napisanog jer mi mala tipka paralelno s menom!
kikac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:01   #11
kakvu ima stolicu, redovno, normalnu ...mislim da i to može biti znak za nešto

moja cura ima redovnu, 1-2 x dnevno i normalnu
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:01   #12
Quote:
Čokolada07 kaže: Pogledaj post
Ma u kakvom promatranju.. sad mi dođe da napljuskam pedijatricu.. šta ona promatra..
pa poslala te specijalistu na promatranje..ona nije specijalist i ne može ti konačnu dijagnozu postavit

ne znam kako izgleda prvi pregled kod gastroneterologa, ima tu cura koje su to prošle, ali rekla bih da je za početak razgovor o djetetovim navikama, što i kako jede, kakva mu je probava, mjerenje, vaganje, promatranje pa se onda šalje na daljnje pretrage tipa krv, urin, uzv ako treba...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:01   #13
Quote:
kikac kaže: Pogledaj post
Kao što su već curke napisale nemaš razloga za brigu, dobila si uputnicu za specijalistu gastroenerologa! Mi smo stalni pacijenti isto imamo problem s jelom stim da moja mala neće ništa jesta, mi imamo dijagnozu do koje nam je jako puno trebalo. Prvo će vam gastroeneterolog napravit pretrage sda se uvijdi dali postoji kakav organski razlog zbog kojeg djete ne ide i kod njega ćete ići na mjerenja i vaganja da se vidi kako napredujete! Uglavnom sretno i da počne njupat!
Jel mi možeš reći kakve se pretrage rade?

Jel tebi mala sad počela jesti.. i koliko joj je trebalo da se popravi?
Čokolada07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:03   #14
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
gastroenterologija je odjel, a ne pretraga
dakle, pedijatrijska gastroenterologija je specijalizacija koja se bavi problemima probave i prehrane kod djece

in obs je skraćenica za 'u promatranju', in observatio (nek me netko ispravi ako sam upisala krivi latinski oblik, ja to po sjećanju)

edit: in observationem, nakon guglanja
Da to je točno, na taj način se piše uputna dijagnoza za specijalistički pregled. To predstavlja zapravo sumlju pedijatra na određenu dijagnozu, u vašem slučaju hypotrophiu, koja još nije potvrđena određenim nalazima i od strane specijalista.
__________________
Everything happens for a reason...
luna_lana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:07   #15
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
kakvu ima stolicu, redovno, normalnu ...mislim da i to može biti znak za nešto

moja cura ima redovnu, 1-2 x dnevno i normalnu
A stolica mu je recimo normalna.. neki put ju ima više puta dnevno, neki put jednom. a zna i proći dan da ju nema, ali nikad nije prošlo duže od jednog dana da nije kakao. Zna se i dogodit da kaka i po 3 puta na dan pa mi nije jasno od čega kad tako malo jede.
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa poslala te specijalistu na promatranje..ona nije specijalist i ne može ti konačnu dijagnozu postavit

ne znam kako izgleda prvi pregled kod gastroneterologa, ima tu cura koje su to prošle, ali rekla bih da je za početak razgovor o djetetovim navikama, što i kako jede, kakva mu je probava, mjerenje, vaganje, promatranje pa se onda šalje na daljnje pretrage tipa krv, urin, uzv ako treba...
Da, poslala nas sad kad sam pukla. Kao i kad je 2 i pol mjeseca imao konstante grčeve pa nam rekla da pređemo na Aptamil AR tek kad sam ja pukla jer mi je cijelo to vrijeme govorila vi ste mu najbolji lijek. Pa se s Aptamilom AR doslovno preko noći preporodio.

Hvala za ovo drugo.. sad mi malo lakše ako je to stvarno tako.. prepala sam se da će morat na gastroskopiju..
Čokolada07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:38   #16
Coksa, doci cete, reci ce ti sestra da ga skines i da ga stavis na vagu (ponesi pelene), a onda kad dodjes kod gastroenterologa ces reci zasto ste tu.. Tj.da ne jede.. I onda ce on najvjerojatnije predloziti vadjenje krvi, urina, mozda stolice i reci ce ti da ga polegnes na stol i otkrijes mu trbuh da ga malo ispipka.. To traje 2min, i on ga vise mazi.. Gleda da li su jetra natecena i svasta nesto skuzi pipkajuci mu trbuscic.
I to je to
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:44   #17
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Coksa, doci cete, reci ce ti sestra da ga skines i da ga stavis na vagu (ponesi pelene), a onda kad dodjes kod gastroenterologa ces reci zasto ste tu.. Tj.da ne jede.. I onda ce on najvjerojatnije predloziti vadjenje krvi, urina, mozda stolice i reci ce ti da ga polegnes na stol i otkrijes mu trbuh da ga malo ispipka.. To traje 2min, i on ga vise mazi.. Gleda da li su jetra natecena i svasta nesto skuzi pipkajuci mu trbuscic.
I to je to
Znači nema razloga da se tresem od straha i paničarim.. uf.. majlićkojibrišeznojsačela:

Dobili smo i uputnicu za krv.. to idemo sutra ujutro riješit.. do sad su sva vađenja krvi bila super.

Piše na upunici da treba: KKS, Ureja, Kreatinin, GUK, AST, ALT, GGT, Na, K, CRP, Urin kompletni i S ukupni proteini.

Jel se ovo S odnosi na stolicu? Nikad ju do sad nismo pregledavali pa nemam pojma. Ako je onda bi to danas trebala pokupit u onu posudicu, šta ne?

Joj puna sam pitanja..
Čokolada07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:51   #18
Nemam pojma za taj s, al znam da ovaj alt, ast, ggt.. Su mislim jetrene probe.. Ugl, mislim da ce mu morat vaditi krv iz vene.. al nisam ziher.. Nama jesu, ali smo mi uz to i rast radili, radi alergije
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:56   #19
Vadili smo već krv iz vene tako da znam da se moram psihički pripremit i držat ga i rukama i nogama. Urin smo samo jednom, ali znam kako to ide i imam doma par onih vrećica pa ću ujutro probat to pokupit prije nego krenemo. Ali ovo S ne kužim.
Čokolada07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 21:33   #20
Na pretrage sanm mislila ove koje si nabrojila, dakle vadit ćete krv iz vene i iz prstića te urin i stolicu na benzidin (krvarenje)! Doktroica ili doktor će vas ispitat o cijeloj anamnezi dakle trudnoća, porod sve! Vagat ćete se i prepipat će mu trbuščić! Nije ništa strašno. Kad stignu nalazi već će se više znat dali će vas slat na neke daljnje pretrage. Ponekad oni zaprime djete u bolnicu i sve naprave za to vrijeme ( tako je kod nas bio slučaj),a ujedno i valjda zato kaj su mislili da sam luda i neurotična mam koja izmišlja da joj djete ne jede! Kod nas je malo bolje, ali mi imamo drugi problem moja curka uopće nema osijećaj gladi.
kikac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.