Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2006., 15:22   #41
Ovaj dren mu jos nisu skinuli, od prve operacije. Danas su mu izvadili sondu i daju mu caj i jos neki napitak, kaze da izgleda ko liker, rijec je o nekakvim mastima. Temperaturu jos ima ali malu, nesto izmedju 37-38. Nasli su mu i nesto na plucima, tako mi je on rekao, od njih nisam dobila nikakvu informaciju.
Sto se tice tog ruznog... reci sto hoces. Neznas koliko ti se zivot izmjeni u tjedan dana i sve sto ti je bilo bitno, prosperitet, novac, stan... sve sto te ljutilo, neuspjeli pokusi, guzve, zakonodavstvo... kako sve postane banalno da se sam sebi cinis takva budala sto ti je ikada u zivotu srce reagiralo i trosilo tvoje zivotno vrijeme na te gluposti.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 20:16   #42
nusazvrk cuvaj energiju za njega to ce ga drzat sretno i nedajte se
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 20:27   #43
Vidi ovako, imaš apsolutno pravo inzistirati na svakom detalju liječenja i na svakom objašnjenju ukoliko ti nešto nije jasno. Ne ustručavaj se inzistirati na tome. Ne obraćaj pažnju na možebitni osjećaj da nekom tamo ideš na živce svojim pitanjima i podpitanjima.

Malo o tvojim dvojbama...
Uglavnom kod prve operacije odstranjen mu je dio zeludca (2/3 tocnije), limfa je cista i jetra takodjer.
Želudac je reseciran i bataljak želudca je spojen na duodenum ( Bilrot1 ) ili na jejunum ( Bilrot2 ). U jetri i okolnim limfnim čvorovima nisu nađene meta-promjene.

kateter su mu makli nakon 3 dana.
Nisam mislio na urinarni kateter, nego na tkz. centralni venski kateter. To je kateter koji se postavlja u veliku krvnu žilu ispod ključne kosti ili na vratu. On zna biti ulazno mjesto nezgodnih infekata kod bolesnika. Valjalo bi ga što prije odstraniti.

na plucima ima neke izljeve ali kazu da je to obzirom na operaciju normalno i da to ne moze biti uzrok tome.
Hm....ne bi ja baš to tako decidirano rekao...."nešto na plućima" u ranoj postoperativnoj fazi k tome i s temperaturom uvijek je sumljivo na nekakvu pneumoniju.

Peristaltika mu je proradila ali ne najbolje. Naisli su na blazi zapetljaj crijeva.
Osjećaj da "krče crijeva", vjetrovi, stolica....su znakovi uspostave peristaltike koja je nakon operacije uslijed djelovanja anestetika odsutna. Vrlo je važno da se ona što prije uspostavi. Izraz "zapetljaj crijeva" ne oslikava doslovno da su se neka crijeva unutra zavrpala nego baš nepostojanje peristalitike. To se zove ileus. A to je hitno kirurško stanje koje se mora odmah riješavati - ili davanjem nekih lijekova, ponekad klizmama a ponekad operacijom.

U jednom trenutku je je poceo kasljati i ostao bez zraka pa su mu dali kisik, i to se nije ponovilo
Vrlo je važno iskašljavanje, vježbe disanja i duboko disanje nakon operacija a naročito ovih stomačnih. Neće se nikakvi "šavovi raspasti" kako bolesnici vole opravdavati samopoštedu od iskašljavanja i dubokog disanja. Sad kisik, više-manje....to i nije toliko važno.

Zanima me koji je slijed dalje? Sto treba ocekivati? Postoji li mogucnost jos nekih komplikacija?

Snižavanje tjelesne temperature, pokrivenost ciljanim antibioticima, što prije uspostava peristaltike, respiratorna fizioterapija, posjedanje i vertikalizacija, pomalo tekućine i hrane na usta....otprilike to.
Mogućnost komplikacija uvijek postoji, nažalost.

Ovaj dren mu jos nisu skinuli, od prve operacije.
Neka je drena, on ti je neka vrsta osigurača. Ići će van kad kirurg vidi da može.

i jos neki napitak, kaze da izgleda ko liker, rijec je o nekakvim mastima.
To je pripravak za enteralnu prehranu. Može se davati na sondu ili ga mogu bolesnici piti. Ima ih sto vrsta - za ovo ili ono stanje, za dijabetičare, za pothranjene, za plućne bolesnike, ...itd, itd....valja ga samo piti s dosta vode jer nerazrijeđen zna izazvati proljeve.

@doc1
antibiotika, analgezije (eto Trebore, i u JIL može biti neadekvatna )..nadoknade volumena i sretno
Može, al puno rijeđe nego negdje drugdje. A i ovisi o dežurcu....ah, imao bi svašta za reći.....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 21:34   #44
Quote:
trebor kaže:
na plucima ima neke izljeve ali kazu da je to obzirom na operaciju normalno i da to ne moze biti uzrok tome.
Hm....ne bi ja baš to tako decidirano rekao...."nešto na plućima" u ranoj postoperativnoj fazi k tome i s temperaturom uvijek je sumljivo na nekakvu pneumoniju......
ali ako se radi o supfreničnom apscesu, prije je to simpatički pleuralni izljev

Quote:
trebor kaže:
@doc1
antibiotika, analgezije (eto Trebore, i u JIL može biti neadekvatna )..nadoknade volumena i sretno
Može, al puno rijeđe nego negdje drugdje. A i ovisi o dežurcu....ah, imao bi svašta za reći.....
meni pričaš.....
i ja imam malu crnu knjižicu u glavi ....
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 22:10   #45
Ovako danas su rekli da je popustio sav na dvanaesniku i da se nakuplja crijevna tekucina u trbuhu koju dreniraju i sad to moze trajat (koliko neznam najduze par tjedana, a najkrace nisu rekli) ukoliko ce se tkivo samo spojiti na tom mjestu. Druga opcija je operacija koju neznam kako ce on prihvatiti jer od kad je dosao nista nije krenulo na bolje. Bojim se da ne izgubi vjeru u sebe. Nije imao taj venozni kateter. Ovo s plucima se povlaci. Kazu da u mjestu lopatica zna bolit kad je bol ustvari na zuci. Ipak mu daju i tu potrebne antibiotike. Nadam se samo da ce to zarast samo. Ima li kakvih sansi za to?
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 22:11   #46
Oprostite zaboravila sam zahvaliti. Dakle puno puno hvala
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 11:48   #47
Quote:
nusazvrk kaže:
Ovako danas su rekli da je popustio sav na dvanaesniku i da se nakuplja crijevna tekucina u trbuhu koju dreniraju i sad to moze trajat (koliko neznam najduze par tjedana, a najkrace nisu rekli) ukoliko ce se tkivo samo spojiti na tom mjestu. Druga opcija je operacija koju neznam kako ce on prihvatiti jer od kad je dosao nista nije krenulo na bolje. Bojim se da ne izgubi vjeru u sebe. Nije imao taj venozni kateter. Ovo s plucima se povlaci. Kazu da u mjestu lopatica zna bolit kad je bol ustvari na zuci. Ipak mu daju i tu potrebne antibiotike. Nadam se samo da ce to zarast samo. Ima li kakvih sansi za to?
Pa vidi, pitaj ih na osnovu čega su zaključili to da je "popustio šav na dvanaesniku". Jel su radili kakvu pasažu ne RTG-u ili su to odvalili onako odoka. Dali je to rekao onaj tko je operirao ili neki drugi ( čitaj padobranac ). Ako to kaže operater, onda je tvrdnja dosta uvjerljiva.
S druge strane, izraz "pa se nakuplja crijevni sadržaj u organizmu" je vrlo, vrlo alarmantan! Dakako da se ovako preko foruma ne može decidirano tvrditi ovo ili ono jer ipak samo nagađamo ali.....ovo što si opisala je indikacija za relaparotomiju tj reoperaciju jer je mogućnost nastanka peritonitisa ( upale potrbušnice ) vrlo velika. Hoću reći, nakupljanje crijevnog sadržaja u abdomenu nije stvar koja se promatra nego se u pravilu mora odmah riješiti operativno po mogućnosti što prije bez obzira na stanje bolesnika.
Jednako tako, ukoliko je njihova tvrdnja točna, mora odmah imati sondu i odmah valja prekinuti bilo kakvo davanje hrane i tekućine na usta.

Sve u svemu, puno sreće i ne ustručavajte se inzistirati na odgovorima.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 18:10   #48
Oni njega jesu operirali i stavili drenazu da taj sadrzaj ide van. Predpostavljam da su zakljucili da je na tom mjestu popustio sav jer je crijevni sadrzaj u trbuhu a otopinu koju su mu dali da popije nisu nasli u tom sadrzaju tako da zakljucuju da nije puko sav na spoju zeludac-crijeva, vec ovaj drugi. temperatura mu i dalje raste ( danas i preko 38°C) ali se kazu lako skida, nalazi su (krvi) u granicama normale. Opet mu se cini da mu fali zraka, pa mu povremeno daju kisik, mada prema nalazina oksidativnost je ok.Na dren danas izlazi puno manje tekucine i oni vjeruju da bi se to trebalo smanjivati. Poznaje li itko takav slucaj, da je nekome takav slijed bio. Moj muz je izuzeno jaka osoba, zmaj. Zestoki borac!! On ovdje nemoze i nesmije izgubiti. Vjerujem da su sve sile uz nas, uz njega.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 22:22   #49
temperatura je vec neko vrijeme stabilna; 37,3
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 22:29   #50
E i operacija je izgledala nesto tipa, uklonjen je dio zeludca.2/3, na zeludac je direktno spojeno tanko crijevo a na drugi dio zeludca dvanaesnik, odvojeno po svemu sudeci. U svakom slucaju ispada da je dobro kada mu daju na usta jelo jer onda ono povuce sadrzaj iz zeludca prema crijevu (ako sam dobro shvatila). U svakom slucaju ja se bavim vodama pa si to cisto pokusavam docarati cijevima tanjim i sirim, no nema veze. Uglavnom to je otprilike zhvat. Mi nismo svo ovo vrijeme uspjeli uhvatiti doktora koji ga je operirao jer ga nigdje nema, covjek je propo u zemlju, otisao na godisnji i jedino s kim je kontaktirao je moj muz. Tako da ja tocne informacije nemam a o samoj operaciji nitko ne zeli mimo njega dati informacije. No ni to nema veze samo da je njemu bolje i da se cijela situacija vise stavi iza nas
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 12:44   #51
To da je pala temperatura meni zvuci kao odlicna vijest.
Nadam se da si mirnije spavala i da skupljas snagu za daljnju borbu..
Daleko sam od medicine, jos dalje nego ti...ali evo sta ja mislim da je...
(da bi si ti lakse docaravala...)
Tvome suprugu je učinjena rekonstrukcija probavnog trakta. Pogledaj sliku:
http://www.cancersupportivecare.com/...terectomy1.jpg
U originalu je dvanaesik (duodenum - početni dio tankog crijeva) bio spojen jednim krajem sa želucem, a drugim krajem se srednji dijelom tankog crijeva (jejunum).
Mislim da je tvom suprugu učinjen Billrot II parcijalna gastrektomija, gdje su mu dvanaesnik „odspojili“ od želuca i na tom ga kraju zašili (dvanaesnik). Mislim da se na tom dijelu šav otvara (spominješ neki „drugi šav“). Želudac (preostalu 1/3 su djelom zatvorili a dijelom prespojili na srednji dio tankog crijeva i taj šav je ok. U dvanaesnik se preko žučnog kanala dovodi žuć.
Onako laički, prema slici, ispada da je dobro da prima hranu oralno, što su i lječnici rekli.
…To su moje pretpostavke na temelju navedenog…
Nusazvrk, budi i dalje snazna i vjeruj!
alMAhler1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 15:59   #52
nusazvrk samo hrabro i super sto je temperatura pala drzim fige, sve ce bit u redu
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 16:21   #53
Narode puno hvala.!!!
Danas ujutro nije uopce imao temperaturu onda se oko podne pocela dizati. Nije me kontaktirao pa cekam 5 da prodje vizita pa da saznamo nesto vise. Za sada stvari idu u dobrom smjeru. alMAhler1 mislim da je to upravo tako i bilo. Hvala. dreniranjem ide sve manje tekucine otprilike po dec manje ova 3 dana sto je odlicno. Pretpostavljam da ne mogu ocekivat da ce (obzirom da smo danas na 200mL) ocekivati za 2 dana da ce se rana zatvoriti ali cini se da sve ide u tom smjeru i da bi krozkoji dan i to moglo srast. Ma nadam se da ce ga sad krenuti. On se dobro drzi i trudi se mislima spustiti temperaturu i zatvoriti tu rupicu, ja se koncentriram s ove strane, nadam se da ce pomoc!
Ljudi puno vam hvala, neznate kako je jaka podrska pala s ove strane neta! Puno vam hvala
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 16:26   #54
Samo tako ti podrska i puno ljubavi a on pozitivan prema svemu sto se dogada
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 08:36   #55
nusazvrk kako je?
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 20:16   #56
Quote:
nusazvrk kaže:
Dakle situacija je sljedeca; ustanovljeno je biopsijom da je na zeludcu maligna masa. Operacija je napravljena odmah drugi dan po nalazima. Rijec je o zdravoj osobi (40 god), dakle osim povracanja nije bilo nikakvih simptoma da se nesto desava ( a i to povracanje traje cijeli zivot s razlicitim frekvencijama). Danas je 7 dana od operacije i zadnja dva dana je temperatura preko 39°C i ima lagani zapetljaj crijeva. Svi nalazi do sada ne ukazuju na nista; krvna slika ok, urin ok, savovi na rani ok, pluca s manjim podljevima, ali ok. Molim Vas ako ima tko da je bio u slicnoj ili zna da je netko bio u slicnoj poziciji- ikakvu ideju
NOrmalna je povisena temperatura nakon operacije. 10 dana u bolnici otprilike, najcesce te stjeraju i prije jer ih boli k....c

Meni neko blizak :
slijedila kemoterapija (5 ih bilo ) pa zracenje ako markeri pokazuju da nema promjene...nus pojave a celavost, mucnina, depresija. A Sve pocelo sa riganjem. LOsa prehrana, stres i to.

Mnogi preporucuju samo juhe za pit. Zaboravi ista kruto.
Imas jednu knjigu...makrobioticku , neznam kako se zove ovako napamet ..o tome sto uzrokuje rak...interesantno za imat uza sebe ako se odlucis za alternativnu metodu..
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 02:03   #57
jel sve ovo vrijeme na JIL?koje antibiotike uzima?
možda sam prebrzo pročitao postove,ali nije mi jasno. rekla si da je imao izlijev crijevnog sadržaja u potrbušnu šupljnu??i da nije bio na operaciji???da je samo dreniran. pa meni je to apsurdno, ako već nekim čudom nije uzrokovao difuzni peritonitis(od kojega se brzo umire ako se pravilno, ne bilo kako,ne liječe) onda će vjerojatno ponovno uzrokovati apsces koji može biti "hladni" neko vrijeme a onda rupturirat i tada je puno veća vjerojatnost peritonitisa jer vjerojatno će biti u kućnim uvjetima, bez antibiotske th.
da li postoji mogućnost suprimiranja kl.sl.peritonitisa kad je pacijent na komb.antibiotika, koje onda vjerojatno smanjuju leukocitozu i analgetika koji markiraju sliku akutnog abdomena?
da li postoji ijedan intenzivist na forumu?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 17:02   #58
nusazvrk ima li novosti? može odg na ova gore pitanja?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 20:02   #59
Dakle danas je nedjelja, a on je u ponedjeljak (1.1) prebacen na odjel. Od tada ne prima antibiotike. CRP je u trenutku kad su ga prebacili na odjel bio 6. Dobiva hranu (dijetnu naravno), temperaturu nije imao do prije 3 dana od kada ima od 36,6- 37,2. Samo je dren postavljen i na njega i dalje ide zadnjih 6 dana ista kolicina tj. oko 100mL u 24 sata, nekad i manje. kako je dobio temperaturu meni se cini da se sadrzaj drena malo zamutio (pretpostavljam- denaturacija-to je moja prtpostavka bazirana na nicem pametnom). Racunala sam malo i ako je jedna kap otprilike 0,5mL onda njemu jedna kap ime svakih 10 minuta. Ne razumijem. Nista vise ne razumijem. Alternative i tekako prihvacam, problem je sto se on boji da se neko ne uvrijedi od doktora ako se tako sto spomene ili primjeti te stoga ostavlja kad dodje doma. Danas su mu spomenuli (nadam se u sali) da bi ga mogli poslati doma pa da dolazi na ispiranje kada do njega dodje. Te ideje se pak grozim. Ja sam po prilici opak panicar i kad me frka, jako me frka.
Cijela prica s njim pocinje ustvari s cinjenicom da on povraca cijeli zivot (prst u usta kad god osjeca napuhnutost), imamo 4 mace i uvijek je jedna spavala njemu na zeludcu (sto je meni dosta znakovito) i sve u svemu ja mu trubim vec 4 godine od kad smo zajedno da mi je puna kapa njegovog riganja i da ode doktoru. On je inace izuzetno zdrav covijek (bar smo tako mislili jer tako zivi i tako izgleda). Na taj pregled kao i na jos neke je cini mi se otisao da me skine s vrata. Sada stizu nalazi. Zeludac, ..znate, djecu po svemu sudeci ne mozemo imat itd. Ispada da je bio "zdrav" dok nije otisao doktoru.
Rijec je ocito o malenoj malenoj rupici i nije mi jasno zasto se vise ne zatvara. Zasto je ova temperatura, jel to zanemarivo obzirom da nitko ne reagira?
Neznam koje antibiotike je dobivao, ali po facama koje su ljecnici radili kad bi medjusobno pricali pred njim kaze on da su radili grimase kao da se radi o nekim opako jakim.
Hvala vam na svemu,neznam sto bi vam drugo rekla
Hvala
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 20:25   #60
pa meni se temp čini ok, jer čitav taj proces je za organizam nevjerojatan stres. nekako mi se čini da su ga sa antibiotika prerano skinuli. posebice kada se toliko drenira. i mislim da bi trebala tražit second opinion,ili bar ako imaš poznanika koji se bavi digestivnom kirurgijom,jer nekako mi se čini da tu nešto smrdi. ne želim izazivat nepotrebnu paniku, nisam upoznat koliko točno smije dren drenirat. rizik od fibroza, infekcije, formiranja apscesa
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:56.