Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2013., 23:33   #921
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Samo čekam kad će izaći oglas/ica na Hrvatskom zavodu/ici za zapošljavanje.
To ti ja velim!
Profesor Bruka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 08:09   #922
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
A jok! U oglasima za posao (pitajte nezaposlene, oni će vam reći) uredno stoji "Traži se lektor/ica, pofesor/ica, psiholog/inja..." Traže se i volonteri/ke.
Samo čekam kad će izaći oglas/ica na Hrvatskom zavodu/ici za zapošljavanje.
A bome i skladištar/ka, 5 radnika/ica, sa znanjem upravljanja viličarem/kom
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 12:01   #923
Lako se nama sprdati, ali ima žena koje inzistiraju na tome da nisu psiholozi nego psihologinje. Teško je reći zašto je tako.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 13:24   #924
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
A jok! U oglasima za posao (pitajte nezaposlene, oni će vam reći) uredno stoji "Traži se lektor/ica, pofesor/ica, psiholog/inja..." Traže se i volonteri/ke.
Samo čekam kad će izaći oglas/ica na Hrvatskom zavodu/ici za zapošljavanje.
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Lako se nama sprdati, ali ima žena koje inzistiraju na tome da nisu psiholozi nego psihologinje. Teško je reći zašto je tako.
To nije ista stvar. Ovi Zekoslawini primjeri su em glupi jer traže muško ili icu/inju/ku, em jer se smatra potrebnim navesti oba spola. Dakle, ako već žele navesti oba spola, valjalo bi učitelj/učiteljica, a ne učitelj ili ica. A kad već navode opcije spolova, zašto ne pišu i crnca/bijelca/žutca/miješanca; patuljka/diva/prosječnog; katolika/pravoslavca/židova/hindusa/ateista itd? Još mi je gore kad vidim da je natječaj otvoren za oba spola, to me tek čini sumnjičavom u tome koliko zapravo žele ženski spol - kad im je očito default samo muški spol.

Ipak, ne čudim se izričitim psihologinjama. Nijedna frizerka, čistačica, učiteljica, tajnica, pjevačica ne govori za sebe da je frizer, čistač, učitelj, tajnik. A pogotovo ne gospođa frizer, gospođa čistač, gospođa pjevač itd. Ipak, iz nekog razloga su nakaradne gsopođe doktor i gospođe profesor vrlo uobičajene.

Dakle, ako se govori općenito, ne znam zašto izričito navoditi i ženski rod. Ali kad se radi o jednoj određenoj ženi, muški je rod čisto nakaradan.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 15:50   #925
Ae. Ne bih ni ja rado bila prevoditelj Zekoslawa ili lektor Zekoslawa (za biti gospođa doktor treba se samo udati za doktora ) jer se tu radi o spolu. Kad se radi samo o gramatičkom redu, onda je muški rod neutralan i ovi pusti /ica/ka/inja samo odvraćaju pažnju dok čitaš tekst. Al dobro, već će to jezična ekonomija urediti onako kako jeziku odgovara, a to je onako kako je najbrže i najpraktičnije.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 15:55   #926
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Lako se nama sprdati, ali ima žena koje inzistiraju na tome da nisu psiholozi nego psihologinje. Teško je reći zašto je tako.
Zato što neke stvari mušarci jednostavno ne razumiju



__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 17:12   #927
Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post

Ako je rod nepromjenjiv, zašto te uznemirava žena koja se riješila svoje ženstvenosti? Zar je moguće toga se riješiti? Ako nije moguće, ne moraš se bojati i zazivati boga, a ako je moguće, onda znači da rod ipak nije nepromjenjiv....
Kad sam rekla da se žena treba riješiti ženstvenosti, mislila sam na ženstvenost koju definira društvo, tj. muškarci, te da kao slobodno i samosvjesno biće sama definira svoju ženstvenost, ali da pritom ne počne glumiti muškarca i time se pretvori u smiješnu kopiju svog vjekovnog tlačitelja...to je težak zadatak, jer ne pamtimo da je ikad žena bila nešto drugo doli ono što je od nje muškarac htio....

Što za tebe znači sintagma 'brkati feminizam'?
Dobro, kao prvo, želim ti se ispričati na pomalo grubom tonu. Navikao sam raspravljati s priločno iritantnim ljudima, pa onda mi taj ton katkada ostane i onda kada nije potreban. A budući da ti vrlo pristojno raspravljaš nastojat ću ti pristojno i uzvraćati.

Distinkcija između roda i spola za mene je proizvoljna distinkcija koja nema uporište u zbilji. Dakle, u velikoj većini slučajeve, preko 99.99% muško je muško a žensko je žensko. Što ne znači da su sve žene iste i svi muškarci isti.

Žena se može riješiti svoje ženstvenosti ali ne može ženskosti. Zgodna žena može se ponašati neženstveno (dakle onako kako nije u skladu s prihvaćenim ponašanjem), ali pitanje je čini li samo to ženstvenost ili istu čine i mnoge posve nesvjesne stvari na koje svjesno nemamo utjecaj?

Npr. je li smijeh biološka ili kulturna datost?

Ženstvenost niti ne može biti drugačije definirana nego jedino i isključivo kao muška definicija. Isto kao što i muževnost ne može drugačije biti definirano nego kao ženska definicija. Bez obzira koristile li prvu žene, a drugu muškarci. Ženstvena je ona žena koja je spolno privlačna. Isto vrijedi i za muževnost. A to definiraju oni koji su spolno privučeni. A tu je u najvećem broju slučajeva suprotan spol.

Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post
To što razmišljam o pitanjima kojima se uobičajeno bave feministkinje, još uvijek me ne čini jednom od njih, iako nemam ništa protiv da me tako etiketiraš. Kao ni da me smatraš brkatom i frustriranom.

Koja je razlika između spola i roda? Kako prepoznaješ spol osoba koje susrećeš u javnosti budući da im ne vidiš spolni organ, tj. tijelo, jer ljudi hodaju odjeveni...pa kako onda? Dogodi li ti se da nekad ne znaš odrediti spol osobe? Zbog čega? Zbog čega većini možeš?



Tvoj osjećaj muškosti je vezan uz spolni organ? Kad bi ostao bez njega, ne bi se više osjećao kao muškarac?



Jesi li proučavao položaj žena kroz povijest?
Već sam ti odgovorio da tu distinkciju smatram proizvoljnom. A za prepoznavanje spola si me sada stvarno sada malo razočarala. Po tvojim dosadašnjim postovima dobio sam dojam da si vrlo obrazovana osoba tako da mi je skroz nevjerojatno da me pitaš takvo pitanje.

Pa valjda je jasno da u zapadnom kulturnom krugu spol osobe ne prepoznajem po primarnim spolnim obilježjima jer se ona pokrivaju, prepoznajem ga prema sekundarnim koja se razvijaju u pubertetu pod utjecajem testosterona, odnosno, estrogena. Dakle, vanjska obilježja spola pod utjecajem su čisto bioloških procesa u tijelu specifičnih za muški, odnosno, ženski spol.

No čak i prije puberteta uglavnom se vrlo brzo može prepoznati tko je muškoga a tko je ženskoga spola, iako, naravno, zbog još nerazvijenih sekundarnih spolnih obilježja, te razlike su manje uočljive.

Spol osobe jedino ne mogu odrediti - a to mi se dogodilo možda jedanput ili dvaput, kada sekundarna spolna obilježja nisu dovoljno dobra istaknuta. Osim toga, moraš imati na umu da mi neka od njih, kao što je brada, često uklanjamo.

Upravo tako. Bez spolnoga organa bi znao da sam i dalje muškarac, ali muškarac s defektom i pitanje je koliko bi se više i osjećao kao muškarac.

Jesam. Zašto?
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 19:06   #928
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Ali kad se radi o jednoj određenoj ženi, muški je rod čisto nakaradan.
Dakle, Luj XIV je definitivno bio nakaradan kada je rekao: Država, to sam ja!
bon apettit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 22:58   #929
U Hrvatskoj 19% žena u upravama poduzeća

Ali, kada je u 95% slučajeva dijete dodijeljeno majci to je rezultat "pažljive analize tima stručnjaka gdje se svi parametri uzimaju u obzir prvenstveno gledajući na dobrobit djeteta", dok je 81% zastupljenost muškaraca u upravama poduzeća plod "muške zavjere koja se mora slomiti zakonom".

Drž'mo se načela da su žene i muškarci u svemu jednaki i jednako sposobni i rod je samo socijalni konstrukt, osim tamo gdje je "svima jasno" da su žene superiorne i biološki determinizam je posve neupitan.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 23:49   #930
meni osobno nije jasno kako se neki ljudi ne mogu pomiriti sa činjenicom da nisu svi isti. žene i muškarci nisu jednaki. ne kažem da ne mogu biti ravnopravni, ali definitivno nisu jednaki. muškarci su fizički jači od većine žena, žene su u prosjeku pametnije od većine muškaraca,muškarci su u prosjeku uspješniji sportaši od žena, dok žene imaju veću očekivanu starost. pun mi je kufer feministica koje u toplessu dolaze na trg sv. petra ili se tuku s policijom u ukrajini ili vječito p*zde da su nezastupljene u korporativnim odborima itd. ako netko nije sposoban biti predsjednik vlade ili dekan fakulteta onda to neće biti, bez obzira na spol,rasu,vjeru itd. jedina je razlika u tome što muškarac kojemu je odbijena neka prestižna pozicija neće dobiti nikakvu veću reakciju od pića i blaćenja šefa sa prijateljima, dok će na odbitak žene sve feminističke udruge u krugu 500 km naoštriti koplja i zapaliti baklje.
mfranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 15:51   #931
Quote:
mfranger kaže: Pogledaj post
meni osobno nije jasno kako
Objasnit ću ti ja kako.

Borba za moć je u genima svih jedinki.
Obično ima prevlast pred osjećajem za pravednost ili suvislost.

I to je korijen svih ovakvih dilema.



-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 14:22   #932
http://www.youtube.com/watch?v=tiJVJ5QRRUE

Ovaj slucaj (Ukidanje Rodnog instituta u Norveskoj) jako dobro pokazuje u kojoj je mjeri feminizam danas postao puka forma. Sto ima manje razloga za feminizam to vise ima feminizma (zapadne zemlje) a tamo gdje bi bio potreban (manje sredine, arapske zemlje itd), to je maltene zabranjena rijec.

Norveska je zemlja u kojoj je uistinu doslo do maksimuna ostvarenja zenskih prava, u kojoj se dogodilo kulturolosko re-uvjetovanje u jednoj stvarno vise nego solidnoj mjeri. Unatoc tome, i u takvoj jednoj zemlji, apsolutno sve razlike izmedu muskaraca i zena se i dalje jednostrano i ograniceno svode na kulturu pri cemu se potpuno ignoriraju bioloske i psiholoske razlike. Feminizam je ideologija koja upravo pociva na tome da su sve razlike i nejednakosti izmedu muskaraca i zena, izmedu zenske i muske djece, plod samo i jedino kulture, kada bi se okrenuli prema biologiji i psihologiji i makar poneke odgovore potrazili i tamo, izgubili bi okosnicu na kojoj pociva feminizam.

Savjetujem pogledati i ostalih 6 epizoda ove emisije, isti princip je moguce uhvatiti i kod nekih drugih pitanja.
__________________
la mesure de l'amour c'est d'aimer sans mesure
Parlez français! :cerek:
Scimmia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:48.