Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2022., 11:14   #1
Problemi sa psom od susjeda

Pozdrav!

Živim u stambenoj zgradi. Imamo susjeda koji je običavao svog psa vezati na stubištu pa smo svi imali problema kako doći do svog stana. Ako želimo proći po stubištu do svog stana moramo zvati susjeda da drži psa budući da je pas agresivan. Primjerice, meni je kompletno pojeo sjedalo od motora(susjed je nadoknadio štetu, ali svejedno). Susjed je, nakon što je dobio dijete(i njega je očito bilo strah za dijete), preselio psa kod oca međutim jučer vidim da je u vrtu počeo graditi kućicu. Malo sam se raspitao po zgradi i saznao sam da namjerava vratiti psa nazad, valjda u tu kućicu koja je veličine jedne palete, znači metar sa metar,jer mu supruga ne dozvoljava da drži psa u stanu radi djeteta.

Koliko sam ja upućen, nije dozvoljeno držati psa u bilo kojem zajedničkom dijelu zgrade pa tako ni u vrtu.

Prema mojim saznanjima ovdje se krši više zakona, a prvenstveno onaj o držanju pasa općenito, kao i i držanju opasnih pasa(pas je nekakav stafford ili mješanac stafforda). Također, osoba koja je vlasnik psa prema zakonu o držanju opasnih pasa ne ispunjava uvjete za to budući da je u nebrojeno navrata imao posla sa policijom(radi opojnih droga) i jako im je dobro poznat.
Bivši vlasnik stana upravo je radi tog psa prodao stan jer je znao po sat vremena čekati u autu a pas se bez brnjice i povodca šetao po dvorištu oko zgrade. Ovakve šetnje i puštanje psa po dvorištu su bile svakodnevne i nakon što smo mi kupili stan.

Znači cijela zgrada strahuje od jednog balavca a on nad nama provodi svoj teror.

Da li je pametno poslati dopis potpisan od predstavnika stanara na policiju, veterinarsku službu, udrugu za zaštitu životinja i komunalno redarstvo? Koliko će taj dopis imati efekta? Gdje se još možemo obratiti? Ako treba, pokrenuti ćemo kolektivno i prekršajni postupak.
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2022., 14:12   #2
Članak 30. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira predviđa novčanu kaznu za onog ''tko bez nadzora i neoprezno drži životinje koje mogu povrijediti ili ugroziti građane ili tko na javnom mjestu zlostavlja životinje ili na drugi način s njima loše postupa''. Za provođenje zakona nadležno je Ministarstvo unutarnjih poslova.

Članak 48. Zakona o zaštiti životinja propisuje ''zabranjeno je držanje i postupanje s kućnim ljubimcima te njihovo kretanje na način koji ugrožava zdravlje i sigurnost drugih životinja i ljudi, a posebice djece''. Za nepridržavanje zakonske odredbe predviđena je novčana kazna.

Članak 9. Pravilnika o opasnim psima predviđa da je ''izvođenje opasnog ili moguće opasnog psa na javne površine dopušteno jedino s brnjicom i na povodcu, od strane punoljetne osobe i u skladu s komunalnim odredbama o uvjetima i načinu držanja pasa“. Nadzor nad provedbom Zakona o zaštiti životinja i Pravilnika o opasnim psima vrši Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2022., 14:50   #3
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Članak 30. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira predviđa novčanu kaznu za onog ''tko bez nadzora i neoprezno drži životinje koje mogu povrijediti ili ugroziti građane ili tko na javnom mjestu zlostavlja životinje ili na drugi način s njima loše postupa''. Za provođenje zakona nadležno je Ministarstvo unutarnjih poslova.

Članak 48. Zakona o zaštiti životinja propisuje ''zabranjeno je držanje i postupanje s kućnim ljubimcima te njihovo kretanje na način koji ugrožava zdravlje i sigurnost drugih životinja i ljudi, a posebice djece''. Za nepridržavanje zakonske odredbe predviđena je novčana kazna.

Članak 9. Pravilnika o opasnim psima predviđa da je ''izvođenje opasnog ili moguće opasnog psa na javne površine dopušteno jedino s brnjicom i na povodcu, od strane punoljetne osobe i u skladu s komunalnim odredbama o uvjetima i načinu držanja pasa“. Nadzor nad provedbom Zakona o zaštiti životinja i Pravilnika o opasnim psima vrši Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.
Ok,hvala puno! Zar nije točno da procjenu da li je pas opasan ili nije provodi veterinarska inspekcija? Koliko sam čitao, ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja ima samo formalnu nadležnost ali u praksi ne mogu ništa napraviti.

Znači slijedeći koraci bi bili prijava policiji? Telefonski, dopisom - što je bolje iz prakse?
Pretpostavljam i da bih trebao obavijestiti veterinarsku inspekciju, komunalno i eventualno neku udrugu za zaštitu životinja?
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2022., 14:52   #4
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Ok,hvala puno! Zar nije točno da procjenu da li je pas opasan ili nije provodi veterinarska inspekcija? Koliko sam čitao, ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja ima samo formalnu nadležnost ali u praksi ne mogu ništa napraviti.

Znači slijedeći koraci bi bili prijava policiji? Telefonski, dopisom - što je bolje iz prakse?
Pretpostavljam i da bih trebao obavijestiti veterinarsku inspekciju, komunalno i eventualno neku udrugu za zaštitu životinja?
Da , policiji pisanim putem
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2022., 15:56   #5
Kakav bi točno bio oblik dokumenta? Prekršajna prijava sa navođenjem imena i prezimena vlasnika psa, ili?
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2022., 08:03   #6
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post

Znači slijedeći koraci bi bili prijava policiji? Telefonski, dopisom - što je bolje iz prakse?
Nisu nadležni za to.Samo kada pas nije na uzici.

Nadležan je komunalni redar i veterinarska inspekcija.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2022., 20:24   #7
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Kakav bi točno bio oblik dokumenta? Prekršajna prijava sa navođenjem imena i prezimena vlasnika psa, ili?
mislim da je najbolje pozvati policiju u trenutku "prekrsaja" i onda im citirati one clanke koje vam je gore netko spomenuo koji se navodno krse i napraviti prijavu pozivajuci se na te clanke, pozeljno naci ih jos koji se krse, ako ih ima i pozvati se na njih takoder. policija ce dalje rijesiti.
__________________
"Zabranjeno je pricati gluposti na forumu."
-Moderator Forum.hr-a
synchrony is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2022., 21:08   #8
Jako tesko da ce ikakva gradska sluzba intervenirati dok pas nekog doslovno ne rastrga pa da se gospoda uplase za svoje posliche.

Ovo je za crnu kroniku. Zgrada puna ljudi u strahu od jednog pisljivog psa. Svi su prevelika gospoda da se suprotstave zivotinji od kojih 20kg. Da se skupite i svatko ponese 2 cigle zatrpali bi ga ciglama za tren.
Kupis suzavac za pse, kad ti agresivno pridje pospricas ga, stat ce u trenu. Onda ga pospricas jos koliko ima u spreju jer ces drugi put uzeti novi. Sumnjam da ce ti vise prilaziti.
Hoces biti duplo siguran? Uz sprej poneses i drzalo za sjekiru. 6€ u Bauhausu. Ne sjecam se da li to bacis kao stap pa pas potrci da ti vrati ili nesto drugo.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2022., 23:41   #9
Znači, kazniti životinju jer joj je vlasnik Kreten?


Autore, što slučaj ne date u novine?
TV?

Ja bih skupila potpise svih stanara, poslala mail komunalnom redarstvu i policiji, obavezno spomenula djecu u zgradi, navela članke koji se krše, rekla da pratim(o) reakciju i da je sljedeće puštanje u javnost.
Guns is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2022., 00:19   #10
Ma prijavi na sve strane - počni od udruge za zaštitu životinja, Dumovca, policije, komunalca...

I molim te, nemoj povrijeđivati životinju, nije ona kriva što je dospjela u ruke debila.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2022., 20:28   #11
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Jako tesko da ce ikakva gradska sluzba intervenirati dok pas nekog doslovno ne rastrga pa da se gospoda uplase za svoje posliche.

Ovo je za crnu kroniku. Zgrada puna ljudi u strahu od jednog pisljivog psa. Svi su prevelika gospoda da se suprotstave zivotinji od kojih 20kg. Da se skupite i svatko ponese 2 cigle zatrpali bi ga ciglama za tren.
Kupis suzavac za pse, kad ti agresivno pridje pospricas ga, stat ce u trenu. Onda ga pospricas jos koliko ima u spreju jer ces drugi put uzeti novi. Sumnjam da ce ti vise prilaziti.
Hoces biti duplo siguran? Uz sprej poneses i drzalo za sjekiru. 6€ u Bauhausu. Ne sjecam se da li to bacis kao stap pa pas potrci da ti vrati ili nesto drugo.
Tebe treba prijaviti policiji jer daješ savjete i nagovaraš čovjeka da napravi kazneno djelo zlostavljana životinja. Stvarno svaki shizofreničar i psihopat danas ima pristup internetu.
Kolembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2022., 21:33   #12
Slažem se da ovog forumaša treba prijaviti, širi opasne psihopatske ideje. Što je pas kriv što mu je vlasnik debil. Mislim da je najbolje javiti nekoj udruzi za zaštitu životinja pa vidjeti što dalje jer njima je najviše stalo do dobrobiti životinje, komunalcima čast iznimkama baš i ne..
black fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2022., 21:48   #13
Zašto psa onda uspavaju kada nekoga rastrga Pa nije pas kriv što ga debil udomio
pilif12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 01:12   #14
Quote:
Kolembo kaže: Pogledaj post
Tebe treba prijaviti policiji jer daješ savjete i nagovaraš čovjeka da napravi kazneno djelo zlostavljana životinja. Stvarno svaki shizofreničar i psihopat danas ima pristup internetu.
Srami se kako vrijeđaš čovjeka bez razloga! Sigurno i ti spavaš sa svojim psom pa si tako osjetljiv na iste? Kakvi su ljudi nije ni čudo da ostaju sami sa psima jer ih nitko normalan i ne može podnositi. Pas je ipak glup i daš mu jesti pa si za njega sve? Sjetim se Bandića koji je rekao da njegov pas zna da je on najbolji čovjek? Pričaš o šizofreniji i psihopatologiji?

Quote:
black fairy kaže: Pogledaj post
Slažem se da ovog forumaša treba prijaviti, širi opasne psihopatske ideje. Što je pas kriv što mu je vlasnik debil. Mislim da je najbolje javiti nekoj udruzi za zaštitu životinja pa vidjeti što dalje jer njima je najviše stalo do dobrobiti životinje, komunalcima čast iznimkama baš i ne..
Ajde cinkaroši, juriš! Čega se pametan stidi time se budale ponose.
lastman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 01:56   #15
Quote:
lastman kaže: Pogledaj post
Srami se kako vrijeđaš čovjeka bez razloga! Sigurno i ti spavaš sa svojim psom pa si tako osjetljiv na iste? Kakvi su ljudi nije ni čudo da ostaju sami sa psima jer ih nitko normalan i ne može podnositi. Pas je ipak glup i daš mu jesti pa si za njega sve? Sjetim se Bandića koji je rekao da njegov pas zna da je on najbolji čovjek? Pričaš o šizofreniji i psihopatologiji?


Za početak smiri doživljaj zapjenio si se. Odakle ti da ja imam psa i da spavam s njim? U nedostatku boljeg slažeš si svoj neki imaginarni konstrukt u toj glavi. Ja nemam psa niti sam ikada imao psa. Ali sve jedno sigurno neću poput tebe podržavati nekoga koji kaže da životinju treba zatrpati ciglama i da mu treba isprazniti paper spray u oci te zatuci ga drskom od sjekire. Ako je te bi normalno (a očito da jest) potraži stručnu pomoć i nadam se da ćeš se uspješno izliječiti.
Kolembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 02:16   #16
Quote:
lastman kaže: Pogledaj post
Ajde cinkaroši, juriš! Čega se pametan stidi time se budale ponose.
Ovaj forumašicu koja na normalan način napiše da se čovjek obrati institucijama koje bi trebale riješiti problem nazove cinkarošem i budalom a brani čovjeka koji kaže da psa treba zatuci.... Kao prvo na podforumu si PRAVO kao drugo normalni ljudi probleme rješavaju razgovorom i kroz institucije a sociopati i polusvijet drvenim kolcima i ciglama.
Kolembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 07:45   #17
Quote:
Kupis suzavac za pse, kad ti agresivno pridje pospricas ga, stat ce u trenu.

Hoces biti duplo siguran? Uz sprej poneses i drzalo za sjekiru. 6€ u Bauhausu. Ne sjecam se da li to bacis kao stap pa pas potrci da ti vrati ili nesto drugo.
I što je tu krivo rečeno?Ništa.I onda ga ne treba prijavljivati policiji (a ne znam ni zbog čega).

Sa drškom se zajebava a i spominje je ionako kao štap za bacanje.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 23:45   #18
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
I što je tu krivo rečeno?Ništa.I onda ga ne treba prijavljivati policiji (a ne znam ni zbog čega).

Sa drškom se zajebava a i spominje je ionako kao štap za bacanje.
Koje prijavljivanje policiji? Nema policija pametnijeg posla nego reagirati na cinkarenja sa foruma za budalaštine? Koja sprdačina od ljudi?!
lastman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 23:48   #19
Quote:
Kolembo kaže: Pogledaj post
Ovaj forumašicu koja na normalan način napiše da se čovjek obrati institucijama koje bi trebale riješiti problem nazove cinkarošem i budalom a brani čovjeka koji kaže da psa treba zatuci.... Kao prvo na podforumu si PRAVO kao drugo normalni ljudi probleme rješavaju razgovorom i kroz institucije a sociopati i polusvijet drvenim kolcima i ciglama.
Dok su tisuće djece sa maskama išle u školi pa i radile tjelesni, onda si šutio kao pička, a sada si se uzjebao zbog psa? Koji je tebi? I ti šalješ nekog psihijatru? Ti i tebi slični jadnici? Sramite se, ako vam je pojam srama jasan?!
lastman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 00:11   #20
Quote:
lastman kaže: Pogledaj post
Dok su tisuće djece sa maskama išle u školi pa i radile tjelesni, onda si šutio kao pička, a sada si se uzjebao zbog psa? Koji je tebi? I ti šalješ nekog psihijatru? Ti i tebi slični jadnici? Sramite se, ako vam je pojam srama jasan?!
Evo sada djeca sa maskama.... Smiri se opet pjeniš. Čak ne znaš ni napraviti spin definitivno si daleko ispod mog levela sorry... s tobom sam završio raspravu.
Kolembo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:32.