Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2012., 16:07   #141
Sto ako napravim backup sa originala i onda ga prodam ( original )?
Pharadox is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 16:40   #142
Quote:
giroform kaže: Pogledaj post
Kao da pričam zidovima....
Ljudi, pokazujete krucijalno nerazumjevanje zakona, a opet se postavljate kao stručnjaci za autorsko pravo. Svi sve znaju, zato nam i jest država u banani.

Ne, zakon nije takav i ne daje ti to pravo.
Paušal na prazne medije ti samo daje pravo da napraviš backup s originala (kojeg si kupio). Ne legalizira se njime piratstvo, to bi bilo apsurdno.
Ostalo sam već objasnio pa čitaj ponovo.
Vrijeme je da netko kompetentan i tko razumije zakon izađe pred javnost i objasni ljudima šta se smije, a što ne. Dok nema jasno definiranog stava od strane struke ne bi trebalo biti nikakvih hapšenja i privođenja. Neznanje te ne rehabilitira ali što je sa onim slučajevima kad ni oni koji provode zakon više nisu sigurni što je ispravno:

Izvor-Jutarnji list http://www.jutarnji.hr/glasnogovorni...radane/946478/

"Borovec se osvrnuo i na navode o prisluškivanju u slučaju sumnje u prekršaje poput ilegalnog skidanja i reproduciranja glazbe ili filmova s interneta.

-Posebne se radnje ne mogu provoditi protiv osoba koje to čine za vlastite potrebe jer je u cijeni svih elektroničkih medija uključena i naknada za zaštitu autorskih prava tako da se snimanje i reprodukcija za vlastite potrebe ne smatra kaznenim djelom - naglasio je Borovec."

Zadnje uređivanje kamenjar1 : 10.03.2012. at 16:50.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 16:44   #143
Ajde pokazi gdje u zakonu pise da se mora imati original?

Po toj logici ja kupim CD s glazbom i onda za kopirati ga za vlastitu upotrebu moram platit naknadu na nesto sto sam vec platio?!?
Razumijem da je to za onoga tko prikuplja naknadu odlican posao, ali sto je s korisnikom?
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 16:51   #144
Quote:
e88e92 kaže: Pogledaj post
Ovaj dio mi nije jasan:



Mislim, postoji li barem jedna sekunda u danu kada barem 10.000 ljudi u RH ne skida nesto nelegalno s neta?
Dakle, kome se prodaje prica da se je "slucjano" naletilo na nesretni dvojac?

Sumnjam da je ovo istina
Vjerojatno su nasumce odabrali kucu/stan, upali unutra i nasli piratski software i filmove.
Istini za volju, piratski software bi nasli vjerojatno da su upali u bilo koju kucu s kompjuterom u Hrvatskoj.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:11   #145
Nije moguće samo odabrati kuću/stan i upasti unutra.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:14   #146
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nije moguće samo odabrati kuću/stan i upasti unutra.
A ako postoji osnovana sumnja ?
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:18   #147
Ne, može se ako postoji osnova sumnje. Ali tu sumnju treba potvrditi sud i izdati npr. nalog za pretragu, a to nejde samo tako.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:18   #148
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
A ako postoji osnovana sumnja ?
Osnovana sumnja moze biti samo u obliku dojave da stanari"rade"...
__________________
ovako bi SVI trebali parkirati
thumb is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:19   #149
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ne, može se ako postoji osnova sumnje. Ali tu sumnju treba potvrditi sud i izdati npr. nalog za pretragu, a to nejde samo tako.
Ma znam, zajebavam se .
Ali ostaje cinjenica da skoro svi imaju barm nekoliko primjeraka neceg sto nisu platili, a nije besplatno.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 18:05   #150
I koji je konacan zakljucak, je li onda skidanje pjesama (za osobnu upotrebu) s youtube-a preko programa koji ih konvertiraju u mp3 ilegalno ili ne, podlijeze prekrsajnom gonjenju ili ne?

To je ustvari isto kao da na glazbenoj liniji pritisnes REC i snimis pjesmu na kazetu ili CD, ili s TV-a recorderom snimis film na kazetu ili CD (a sve za osobnu upotrebu), jer ono, da je to nezakonito zar ne bi bilo logicno zabranit prodaju CD recordera i umjesto toga prodavat samo CD playere i sa glazbenih linija izbacit tipku REC... ?
A na foru time-shiftinga (vremenski pomak) je VCR i prezivio veliku parnicu (betamax case).
Sa internetom je ista stvar, samo snimis/kopiras ko sta bi kopirao/snimio s radia/TV-a, tu ne govorim o peer to peer programima nego ovima koji rade na caku time-shiftinga npr. ovi koji s youtube-a downloadiraju pjesmu.
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 18:11   #151
Mislim da neće biti konačnog zaključka do pojave konkretnije sudske prakse. Sada se, čini mi se, ne mogu dogovoriti niti oni koji na tome konkretno rade, a kamoli mi ovdje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 19:05   #152
Quote:
ul7 kaže: Pogledaj post
ili s TV-a recorderom snimis film na kazetu ili CD (a sve za osobnu upotrebu), jer ono, da je to nezakonito zar ne bi bilo logicno zabranit prodaju CD recordera i umjesto toga prodavat samo CD playere i sa glazbenih linija izbacit tipku REC... ?
A na foru time-shiftinga (vremenski pomak) je VCR i prezivio veliku parnicu (betamax case).
To san već jednom bio napisao; zamisli da je npr serija u 21:00, a ti dođeš doma u 22:00 skineš je i pogledaš sat ipo nakon što je bila na tv-u? I sad je to neki veliki problem i kršenja autorskih prava.

I da, koja je razlika ako ja npr ben hura koji je 100 puta bio na tv-u snimim ili ga skinem sa neta.

Makar, razumijem ekipu šta se buni da film nije niti došao u kina a već je na torrentu, ili cd koji u prodaju ide u ponedjeljak, a za vikened se pojavi na youtube. Zato uvest plaćanje naknade i yuotubu i internet providerima za npr svaki flat ugovor,+ naknade tipa zamp i svi mogu bit donekle zadovoljni, a ne aktivirat policiju i sudstvo radi ekipe šta za sebe skida dr housea.

Iako, iskustva iz EU govore drukčije, vraća se stvar na staro, pa će tako uskoro pirate bay bit zabranjen u VB. U francuskoj je već na snazi three strikes zakon, jedan od restriktivnijih.

Ima li netko nekoga vani (njemačka, italija, španjolska...) da kaže kako je tamo.
qwer is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 19:06   #153
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
tako da se snimanje i reprodukcija za vlastite potrebe ne smatra kaznenim djelom [/B]- naglasio je Borovec."
a ja te opet pitam, čak i ako je ovo istina, on samo veli da se ne smatra kaznenim djelom, no, da li se onda smatra prekršajem ili ničim?
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 19:11   #154
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Mislim da neće biti konačnog zaključka do pojave konkretnije sudske prakse. Sada se, čini mi se, ne mogu dogovoriti niti oni koji na tome konkretno rade, a kamoli mi ovdje.
Hm, a da bi do toga došlo trebaju se i MUP i DORH aktivirat jer jelte sud ne sudi sam po sebi nego po optužnici. Pa ako u mup-u (borovec) kažu da je to ok, nema ih tko ni uvatit, pa onda niti osudit.
Kako bilo, jedno je što se mi ovdje prepucavamo, ali da se niti jedan novinar, informatički pismen (tipa bug i sl,) nije udostojio sjest za stol sa par ljudi iz DORH-a, MUP-a ili kojim odvjetnikom da se to malo pojasni....
qwer is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 19:14   #155
Vjerojatno se niti oni ne mogu dogovoriti međusobno, a zapravo ni sami sa sobom i najednom takvom sastanku bi se pojavile tri verzije u 5 min, gdje si bio nigdje, što si radio, ništa?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 19:16   #156
Quote:
šmokljanica kaže: Pogledaj post
a ja te opet pitam, čak i ako je ovo istina, on samo veli da se ne smatra kaznenim djelom, no, da li se onda smatra prekršajem ili ničim?
Dakle, općenito govoreći nema analogije "ako nije kazneno djelo onda je prekršaj".
I kazneno i prekršajno djelo moaju biti opisani i označeni kao takva djela.



Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno se niti oni ne mogu dogovoriti međusobno, a zapravo ni sami sa sobom i najednom takvom sastanku bi se pojavile tri verzije u 5 min, gdje si bio nigdje, što si radio, ništa?
A vidiš, ja mislim baš obrnuto, da je stvar posve čista u korist onih koji skidaju za sebe. Jer sva agrumentacija koja govori da je to protuzakonito svodi se na čl.80. koji sam po sebi ne određuje ništa konkretno, i na tvrdnje tipa "to je ilegalno".

Zadnje uređivanje drot13 : 10.03.2012. at 19:35.
qwer is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 19:38   #157
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Hm, a da bi do toga došlo trebaju se i MUP i DORH aktivirat jer jelte sud ne sudi sam po sebi nego po optužnici...
Definitivno da, ali dok se ne proba optužiti (malo više raditi, jel te), nećemo znati rezultat.


Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
... Pa ako u mup-u (borovec) kažu da je to ok, nema ih tko ni uvatit, pa onda niti osudit...
Što je Borovec trenutno u MUP-u?


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno se niti oni ne mogu dogovoriti međusobno, a zapravo ni sami sa sobom i najednom takvom sastanku bi se pojavile tri verzije u 5 min, gdje si bio nigdje, što si radio, ništa?
Obzirom da u MUP-u (barem za sada) nema konkretnih formalnih uputa koje bi pojasnile ovu problematiku, mislim da bi ovo najbolje opisivalo situaciju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 20:08   #158
Zanimljiv primjer Svicarske, skidanje za osobnu upotrebu, bez obzira na izvor tog skidanja je dozvoljeno.
Tocno onako kako bi to trebalo biti i kod nas, a mogao je i ZAMP na svojim stranicama napraviti ovakve primjere kao Svicarci.
Krajem 2011 sud je potvrdio to pravo.
Koga zanima tu je i EU direktiva koja se bavi autorski pravima.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 20:13   #159
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post

Što je Borovec trenutno u MUP-u?

Savjetnik ministra Ranka Ostojica?
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 20:17   #160
Ako se nije opet nešto mijenjalo, tako je. To nije više (ili nije još) operativna funkcija.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:03.