Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2013., 23:58   #1
Švicarci jedu pse i mačke

Švicarska se često navodi kao primjer visoko civilizirane zemlje. Međutim, zanimljiv je podatak da je Švicarska jedina zemlja u Europi u kojoj se konzumiraju psi i mačke i to ima svoju tradiciju. Obično se zapadnjaci zgražaju nad prehrambenim navikama dalekoistočnih zemalja, a u susjedstvu imaju sličan primjer.
Tko ne vjeruje, može provjeriti ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_meat#Switzerland

http://en.wikipedia.org/wiki/Cat_meat#Europe

Dok su se u drugim europskim zemljama te životinje konzumirale uglavnom u slučaju gladi, Švicarska ima tradiciju pripremanja psećih i mačjih delicija.
Škugor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 00:15   #2
Viš, kad već spominješ, nikad nisam išla provjeravati, ali znam da se govori da se u Italiji jedu mačke.

Pa evo, provjerila sam: http://www.giornalettismo.com/archiv...o-7mila-gatti/

U prijevodu: U Italiji se svake godine pojede 7 tisuća mačaka. Odustala sam od čitanja kad sam došla do dijela gdje se navodi na koje se načine spremaju.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 08:26   #3
Quote:
Škugor kaže: Pogledaj post
Švicarska se često navodi kao primjer visoko civilizirane zemlje. Međutim, zanimljiv je podatak da je Švicarska jedina zemlja u Europi u kojoj se konzumiraju psi i mačke i to ima svoju tradiciju. Obično se zapadnjaci zgražaju nad prehrambenim navikama dalekoistočnih zemalja, a u susjedstvu imaju sličan primjer.
Ta tradicija je počela dolaskom prvog kineza u tu zemlju, ili pak dilera psećim mesom i propagiranjem istim? Inače, zapadnjaci imaju primjera i u svom vlastitom vrtu.

Jeli su i naši pse pod 'janjetinom', a da to nisu ni znali. Kad su čuli za to, vjerojatno im se počeo uvijati želudac.

Negdje sam davno pročitao neki članak o tome da je 'jedan' kineski restoran u Moskvi lovio pse lutalice, vjerojatno i mačke - te ih pripremao na fin i ukusan način. Otkrili ih jer su svako jutro unosili 'takvo' meso u svoj restoran u nekim crnim vrećama. Bon appetit!
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 17:45   #4
Quote:
Škugor kaže: Pogledaj post
Švicarska se često navodi kao primjer visoko civilizirane zemlje. Međutim, zanimljiv je podatak da je Švicarska jedina zemlja u Europi u kojoj se konzumiraju psi i mačke i to ima svoju tradiciju. Obično se zapadnjaci zgražaju nad prehrambenim navikama dalekoistočnih zemalja, a u susjedstvu imaju sličan primjer.
Tko ne vjeruje, može provjeriti ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_meat#Switzerland

http://en.wikipedia.org/wiki/Cat_meat#Europe

Dok su se u drugim europskim zemljama te životinje konzumirale uglavnom u slučaju gladi, Švicarska ima tradiciju pripremanja psećih i mačjih delicija.
Istina, postoje područja u Švicarskoj ( uglavnom ruralna ) gdje se tradicionalno pripremaju pseći specijaliteti.
Probala, nije loše
__________________
I love not men the less, but the Nature more...
vitund is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 15:03   #5
Quote:
Škugor kaže: Pogledaj post
Švicarska se često navodi kao primjer visoko civilizirane zemlje. Međutim, zanimljiv je podatak da je Švicarska jedina zemlja u Europi u kojoj se konzumiraju psi i mačke i to ima svoju tradiciju. Obično se zapadnjaci zgražaju nad prehrambenim navikama dalekoistočnih zemalja, a u susjedstvu imaju sličan primjer.
Tko ne vjeruje, može provjeriti ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_meat#Switzerland

http://en.wikipedia.org/wiki/Cat_meat#Europe

Dok su se u drugim europskim zemljama te životinje konzumirale uglavnom u slučaju gladi, Švicarska ima tradiciju pripremanja psećih i mačjih delicija.
po čemu je slatka mala maca civilizacjski neprihvatljivija za konzumaciju od slatkog malo praščića bejba
dapače, istraživanja su pokazala da su svinje i po inteligenciji i po sposobnosti ajmo reć empatije superironije psima, pa opet rijetko tko ima problem s pršutićima


....... Više od 20 njihovih groktaja, roktaja i skvičanja identificirano je za različite situacije, od vabljenja partnera do izražavanja gladi. Novorođeni praščići uče trčati na glas svojih majki, a majke svinje pjevaju svojim mladima dok ih hrane.
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 22:12   #6
Quote:
Škugor kaže: Pogledaj post
Švicarska se često navodi kao primjer visoko civilizirane zemlje. Međutim, zanimljiv je podatak da je Švicarska jedina zemlja u Europi u kojoj se konzumiraju psi i mačke i to ima svoju tradiciju. Obično se zapadnjaci zgražaju nad prehrambenim navikama dalekoistočnih zemalja, a u susjedstvu imaju sličan primjer.
A to je odjednom znak neciviliziranosti, a ne kulturološke uvjetovanosti?
__________________
A tout le monde
Apophis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 02:35   #7
a,jbg negdje se i štakori jedu...
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 02:50   #8
šta je negdje normalno, moralno u drugim zemljama nije i obrnuto.
istina je da između mačke i svinje nema razlike, ili ima?
Anthony-M is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 02:51   #9
Quote:
Apophis kaže: Pogledaj post
A to je odjednom znak neciviliziranosti, a ne kulturološke uvjetovanosti?
Možda se ne radi ni o jednom ni o drugom, već kineza toliko ima, da oni moraju jesti sve što stignu. Ali nemogućnost rješenja problema ishrane, danas imamo u manje civiliziranim zemljama.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 16:26   #10
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Možda se ne radi ni o jednom ni o drugom, već kineza toliko ima, da oni moraju jesti sve što stignu. Ali nemogućnost rješenja problema ishrane, danas imamo u manje civiliziranim zemljama.
Psi se u Kini jedu tisućama godina, kada ih nije bilo "koliko ih ima", a jedu se i u nekim drugim zemljama jednako dugo, neovisno o količini hrane.
__________________
A tout le monde
Apophis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 16:34   #11
Jedu se i u Hrvatskoj. Neće se nitko s tim hvaliti.

Osobno ne jedem meso iz više razloga.
Natthali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 02:20   #12
Da da, svinji je puno lakše kad joj se ispali metak u čelo koji je slučajno pogodi u rame i onda ona krvava trči po dvorištu dok joj ne ispale pravi hitac.

Fascinira me zgražanje na jedenje pasa i mačaka dok svi uživaju u pršutu i kobasicama
MillaMaykah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 18:39   #13
Quote:
MillaMaykah kaže: Pogledaj post
Da da, svinji je puno lakše kad joj se ispali metak u čelo koji je slučajno pogodi u rame i onda ona krvava trči po dvorištu dok joj ne ispale pravi hitac.

Fascinira me zgražanje na jedenje pasa i mačaka dok svi uživaju u pršutu i kobasicama
Kad svinje nisu kućni ljubimci a psi i mačke jesu.
Da li bi mogla pojesti svoga prijatelja?

Stoga je zgražanje posve logično.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 21:59   #14
Slazem se s Milom, svinja je čak inteligentniji oblik zivota zašto se više zgražati nad ovim?
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 22:45   #15
Quote:
Škugor kaže: Pogledaj post
Dok su se u drugim europskim zemljama te životinje konzumirale uglavnom u slučaju gladi, Švicarska ima tradiciju pripremanja psećih i mačjih delicija.
U kojim kantonima je to popularno? Raspitivao sam se u tradicionalnim restoranima kod sebe u gradu, na zapadu zemlje, ali samo su me čudno gledali.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 23:35   #16
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
U kojim kantonima je to popularno? Raspitivao sam se u tradicionalnim restoranima kod sebe u gradu, na zapadu zemlje, ali samo su me čudno gledali.
evo ti kad već sam nisi mogao pročitati na wikipediji...

Switzerland

Swiss recipes for dog meat include gedörrtes Hundefleisch served as paper-thin slices, as well as smoked dog ham, Hundeschinken, which is prepared by salting and drying raw dog meat.[132]

According to the 21 November 1996 edition of the Rheintaler Bote, a Swiss newspaper covering the Rhine Valley area, the rural Swiss cantons of Appenzell and St. Gallen are known to have had a tradition of eating dogs, curing dog meat into jerky and sausages, as well as using the lard for medicinal purposes. Dog sausage and smoked dog jerky remains a staple in the Swiss cantons of St. Gallen and Appenzell, where one farmer was quoted in a regional weekly newspaper as saying that "meat from dogs is the healthiest of all. It has shorter fibres than cow meat, has no hormones like veal, no antibiotics like pork."[133]

A few years earlier, a news report on RTL Television on the two cantons set off a wave of protests from European animal welfare activists and other concerned citizens. A 7,000-name petition was filed to the commissions of the cantons, who rejected it, saying it was not the state's right to monitor the eating habits of its citizens.

The production of food from dog meat for commercial purposes, however, is illegal in Switzerland.[134]
otto von shtuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 23:47   #17
Quote:
otto von shtuka kaže: Pogledaj post
evo ti kad već sam nisi mogao pročitati na wikipediji...
To mi je poznato, ali kao što rekoh, zanima me gdje ima restorana ili seoskih gospodarstava koja poslužuju takva jela, a to nisam uspio naći guglanjem.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 00:13   #18
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
To mi je poznato, ali kao što rekoh, zanima me gdje ima restorana ili seoskih gospodarstava koja poslužuju takva jela, a to nisam uspio naći guglanjem.
Baš guglam,piše da je legalno jesti,ali je zabranjeno prodavati,tako da vjerojatno nećeš nači ništa po restoranima.
Čini se da to farmeri pripremaju više onako za sebe,kroz tradiciju.

Ti bolje znaš njemački,čini se da je tu sve objašnjeno.

"Ein ausdrückliches gesetzliches Verbot für den Verzehr von Heimtierfleisch gibt es nicht."

"Das Fleisch von Heimtieren darf höchstens für den Eigengebrauch verwendet, jedoch weder verkauft noch unentgeldlich abgegeben, angepriesen oder gelagert werden. Der eigen gebrauch beschränkt sich dabei auf die sogenannte Kernfamilie, das heisst auf die im selben Haushalt lebenden Familienangenhörigen. Bereits die Abgabe von Heimtierfleisch an weitere Verwandte Freunde usw. oder eine Einladung zu so einem "Festmahl" ist verboten."
otto von shtuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 16:09   #19
Quote:
MillaMaykah kaže: Pogledaj post
Fascinira me zgražanje na jedenje pasa i mačaka dok svi uživaju u pršutu i kobasicama
Meni je čudno zašto ih ljudi ne uzgajaju za jelo.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 16:33   #20
Mačku uopće ne primijetiš ako ne znaš.

Problem kod psa je da će te onda mrziti do smrti svi ostali psi u blizini.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:19.