Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2013., 23:14   #21
Ne, opresija i kontrola ženske spolnosti nikako ne bi trebale biti društveno poželjne, no mi još uvijek živimo u društvu u kojem su obje te pojave prisutne i očekivanja društva u tom pogledu su postavljena - pogotovo kad su u pitanju žene.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:33   #22
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Prirodno, zdravo, kako hoćeš...
Radi se o različitim pojmovima.

Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
To sam čovjek osjeća.
Različiti ljudi osjećaju različite stvari.

Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Nisam niti rekla da nije prirodno 'dolaženje k sebi'.
Normalno da je to prirodno.
Neprirodno je ono kako su živjeli prije toga.
Sve je to "prirodno", čim se odvija u okruženju prirode, a može biti zdravo ili nezdravo, poželjno ili nepoželjno, opet radi se o različitim pojmovima.

Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Kad se razgovara sa ljudima koji su preživjeli nečiji napad, gotovo svi kažu da su prije toga osjetili nešto, ali su, iz nekog razloga, taj osjećaj odlučili ignorirati.
Naravno, požalili su.
Dakle, instinkt im je rekao u jedno, a oni su poslušali drugo.
To drugo je uglavnom ono što su odgojeni da čine.
Npr. nisu htjeli biti nepristojni, bilo je im je neugodno odbiti mušteriju i ne pustiti je u lokal i sl.
To da čovjek ignorira alarm da je u opasnosti jer se više boji biti nepristojan zvuči nevjerojatno, ali događa se stalno.
A događa se u stanju zbunjenosti i nesigurnosti i događa se često uplašenim ljudima.
Veličati strah kao emociju u kojoj će proraditi sve naša genijalnost je glupo.
Nitko ne veliča strah, makar ja to ne činim, nit ne tvrdim da je strah način na koji bi sva naša genijalnost trebala ili mogla proraditi, ali da se radi o prirodnoj emociji - radi se. S druge strane siguran sam da postoje situacije u kojima su ljudi poslušali prvenstveno instinkt, a ne misao uvjetovanu odgojem i kasnije požalili.


Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Samo instinkta?
Patrijarhat, kao svijet nadmoći muškaraca, je sistem koji 'pobjeđuje' i oslabljuje ženu.
Na profesionalnom i privatnom planu.
Mužjak koji oslabljuje i pobjeđuje ženku koju njegova djeca sišu... Hm, ne zvuči baš kao najbolja strategija opstanka vrste...
Govorio sam prvenstveno o životinjskim vrstama na koje si se ti osvrnula, doduše možda sam trebao upotrijebiti izraz "mužjačkog" umjesto muškog pa do nesporazuma ne bi došlo. Opet, ako bi matrijarhat kao svijet nadmoći žene u kontekstu ljudskog društva samo doveo do zamjene uloga muškarca i žene u pogledu moći, tad ne vjerujem da bi se ostvario neki značajniji pomak u ičemu.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 02:12   #23
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Nitko ne veliča strah, makar ja to ne činim, nit ne tvrdim da je strah način na koji bi sva naša genijalnost trebala ili mogla proraditi, ali da se radi o prirodnoj emociji - radi se. S druge strane siguran sam da postoje situacije u kojima su ljudi poslušali prvenstveno instinkt, a ne misao uvjetovanu odgojem i kasnije požalili.
Jedno je trenutak u kojem osjetiš strah (što je samo jedan od mogućih instinktivnih ili intuitivnih signala da si u opasnosti), a drugo je strah koji osjećaš u mnogo životnih situacija jer si odgojen kao inferiorna i glupa osoba koju drugi pomoću zastrašivanja koče 'za njeno dobro'.
Iskustvo sa žrtvama je pokazalo da ove druge strah iznevjeri baš onda kada je najpotrebniji.
Quote:
Govorio sam prvenstveno o životinjskim vrstama na koje si se ti osvrnula, doduše možda sam trebao upotrijebiti izraz "mužjačkog" umjesto muškog pa do nesporazuma ne bi došlo. Opet, ako bi matrijarhat kao svijet nadmoći žene u kontekstu ljudskog društva samo doveo do zamjene uloga muškarca i žene u pogledu moći, tad ne vjerujem da bi se ostvario neki značajniji pomak u ičemu
.
Pa naravno da ne bi.
Ali ne bi bio niti ništa manje siguran.
Ljudi koji se zalažu za patrijarhalno uređenje uvijek ponavljaju tu mantru o sigurnosti žene u zaštiti jačeg i superiornog muškarca bla bla...
Ali nema nikakvog razloga da jači spol vlada da bi svoju snagu koristio za zaštitu slabijih.
U nekakvom scenariju gdje su stvarno inferiorni, štitili bi zato što moraju.
Ili bi to za plaću ili zato da izbjenu kaznu.
Nema nikakvog razloga da zaštitar bude direktor.

Superiornost nad ženom iz 'sigurnosnih razloga' je logična jedino ako ženu gledamo kao retardiranu glupaču koja srlja u opasnost ako ju netko drugi ne spriječi.
Slika o ženi kao emocionalnoj i lakomislenoj glupači nasuprot stabilnog i racionalnog muškarca je ipak korijen patrijarhalnih uvjerenja.

Kada maknemo tu predrasudu, vidimo da bi muškarci bili jednako na raspolaganju za zaštitu žene i potomstva u patrijarhatu i matrijarhatu.

Ukratko rečeno... U patrijarhatu štite jer misle da moraju, a u matrijarhatu znaju da moraju.

Zadnje uređivanje nicole2007 : 11.09.2013. at 02:42.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 10:10   #24
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Možda da ponovo razmotriš napisano?

"What's more, female spotted hyenas are bigger and more aggressive than males. Every clan is a matriarchy ruled by an alpha female."

http://www.smithsonianmag.com/science-nature/hyena.html
Imaš pravo. I slonovi žive u matrijarhalnim skupinama. No bit je u tome da kod spolno dimorfnih vrsta jedan spol uvijek dominira. Većinom je to muški spol. Kad sam rekao da nigdje nema matrijarhata, mislio sam na ljude.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 14:30   #25
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Na koji način je to ženska promiskuitetnost opasnija za društvo, nego muška?
Pogotovo ako gledamo tradicionalno muškarca kao hranitelja obitelji.
Odluči li on živjeti u poligamiji ili napravi čopor djece izvan braka... Tu djecu netko treba hraniti.

Dakle, jedan čovjek mora hraniti svu djecu ili nekoliko djece mora zanemariti.
U drugom slučaju djeca mogu biti: gladna, neškolovana, ući u kriminal i sl...
Dakle, taj promiskuitetan i neodgovoran muškarac je itekako opasan za društvo.

A ako npr. žena ima desetero djece sa deset različitih muškaraca, na koji način su oni direktno ugroženi?

Žena ima deset alimentacija, deset bivših muževa koji koliko toliko sudjeluju, deset pari baka i djedova...

Djeca su zbrinuta, imaju šansu za školovanje i da budu produktivni članovi društva.

Po čemu ta djeca predstavljaju društvenu opasnost?
Po čemu je njihova majka ugrožena?

Objektivno, njoj i djeci je puno lakše, nego ženi koja ima desetero djece sa jednim muškarcem.
Prije će ova druga stvoriti socijalne slučajeve i opteretiti društvo.

Dakle, nema nikakvog realnog i razumnog razloga da se ženski promiskuitet osuđuje više i smatra štetnijim za društvo, nego muški.
opasna je bas ako gledamo iz perspektive muskarca kao hranitelja necega. Ukoliko je zena promiskuitetna zasto bi on hranio tudju djecu ? Zena svojom vjernoscu dokazuje da je potomstvo njegovo i da on ne trosi svoje novce na nesto sto nije njegovo. I brak kao institucija pociva na slicnoj osnovi "ulaganja u nesto nase zajednicko".
Griješnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 14:45   #26
Stvar koju autor navodi samo je jedan vid problema koji je puno širi.

Odnosi među spolovima danas su gotovo u potpunosti deregulirani od svih društvenih mehanizama i pokreće ih nevidljiva ruka seksualnoga tržišta.

Žene spolni kapital imaju najveći od kasne adolescencije pa sve do kasnih 30-ih i on se sastoji pretežno od njihova izgleda. Kasnije on naglo pada i žene gube vrijednost. Kod muškaraca to nije tako jer njihov seksualni kapital ovisi o mnogo čimbenika, ali većina muškaraca ga ima jako, jako malo. Tj. jako je jako malo onih koji imaju dobru poziciju na tržištu. To stvara veliki disbalans između ponude i potražnje i posljedično dovodi do stresa i frustracija pri biranju i odbijanju. Ženama se nudi jako puno robe, ali jako malo one s kojom su zadovoljne. Tržište je preplavljeno ponudom, ali ustvari prave robe manjka. S druge strane muškarci imaju problem jer nisu sigurni u plasman proizvoda i jako teško ga prodaju. Neki ne prodaju ama baš ništa.

Kao i u ekonomskoj sferi manjina ima gotovo sve što poželi, dok većina ima malo ili ništa. I sve je više onih koji nemaju ništa.

Deragulacija spolnoga tržišta dovela je i do promjena kritierija za ponudu i potražnju koji se kod žena posve prebacio u sferu instinktivnih, nagonskih odluka koje se onda racionaliziraju.

Naravno sve to otvara i vrlo širok prostor za razne seksualne manipulacije, spekulacije i prevare.

Zadnje uređivanje Kurtzius Kuro : 12.09.2013. at 14:50.
Kurtzius Kuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 17:50   #27
Quote:
Griješnica kaže: Pogledaj post
opasna je bas ako gledamo iz perspektive muskarca kao hranitelja necega. Ukoliko je zena promiskuitetna zasto bi on hranio tudju djecu ? Zena svojom vjernoscu dokazuje da je potomstvo njegovo i da on ne trosi svoje novce na nesto sto nije njegovo. I brak kao institucija pociva na slicnoj osnovi "ulaganja u nesto nase zajednicko".
'Ajde pročitaj još jedanput moj post.
Svaki otac plaća za svoje dijete. Nitko ne hrani tuđu djecu.

Za društvo je puno opasnija poligamija. Jer jedan hranitelj možda nema za sve dovoljno.
Ili pravljenje djece i ostavljanje njih iza sebe bez ikakve odgovornosti.

U tom slučaju djeca mogu postati teret ili problem društvu.
Dakle, muški promiskuitet je opasniji za društvo.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 09:26   #28
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
'Ajde pročitaj još jedanput moj post.
Svaki otac plaća za svoje dijete. Nitko ne hrani tuđu djecu.

Za društvo je puno opasnija poligamija. Jer jedan hranitelj možda nema za sve dovoljno.
Ili pravljenje djece i ostavljanje njih iza sebe bez ikakve odgovornosti.

U tom slučaju djeca mogu postati teret ili problem društvu.
Dakle, muški promiskuitet je opasniji za društvo.
promiskuitetna žena je talog za muškarca, najniži sloj.
Maksimalno, ako je jako zgodna dolazi do ranga pojebi pa odjebi.

tako nam instinkti kažu
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 18:58   #29
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
promiskuitetna žena je talog za muškarca, najniži sloj.
Maksimalno, ako je jako zgodna dolazi do ranga pojebi pa odjebi.

tako nam instinkti kažu
Muškarci u svoju mentalnu mapu imaju upisana dva ideala: jedan je svetica a drugi kurva. Jungovski rečeno to su arhetipi.

Ne bih rekao da muškarac promiskuitetnu ženu gleda kao "najniži sloj", ali ju niti ne gleda kao poželjnoga kandidata za ženidbu, nego samo za seks. Naravno, govorimo o idealima, a ne o onom što se doista događa u životu. Jer malo tko ostvari svoje ideale.

Nesputana ženska seksualnost loša je u prvom redu po same žene.
Kurtzius Kuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 21:50   #30
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
promiskuitetna žena je talog za muškarca, najniži sloj.
Maksimalno, ako je jako zgodna dolazi do ranga pojebi pa odjebi.

tako nam instinkti kažu
Ne kaže ti to instinkt, nego odgoj.

Imaš li kakav objektivan razlog zbog čega bi ženski promiskuitet bio opasniji za društvo, nego muški?
Osim 'što će selo reći', 'najniži sloj' i sl.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 22:03   #31
Quote:
Kurtzius Kuro kaže: Pogledaj post
Muškarci u svoju mentalnu mapu imaju upisana dva ideala: jedan je svetica a drugi kurva. Jungovski rečeno to su arhetipi.

Ne bih rekao da muškarac promiskuitetnu ženu gleda kao "najniži sloj", ali ju niti ne gleda kao poželjnoga kandidata za ženidbu, nego samo za seks.
Zašto se onda toliko 'lakih' žena dobro uda?

Quote:
Nesputana ženska seksualnost loša je u prvom redu po same žene.
U kojem smislu?
I muška i ženska seksualnost mora u nekoj mjeri biti 'sputana' jer npr. spolne bolesti dobivaju i muškarci i žene.

Sputanost bi bila kao da nešto želiš pa ti netko drugi ima moć to
zabraniti.
To sigurno nije normalno ako se radi o odrasloj normalnoj osobi.

Postoje isto tako stvari u kojima se sami svojevoljno sputavamo jer znamo da za nas nisu dobre.

Velikim dijelom, ne trebamo sputavanje jer niti ne želimo leći (a kamoli vjenčati se) sa svakom budalom.

Dakle, ne mora nikome glumiti tutora
Niti ne smije, to bi bilo psihičko zlostavljanje.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 17:07   #32
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Ne kaže ti to instinkt, nego odgoj.

Imaš li kakav objektivan razlog zbog čega bi ženski promiskuitet bio opasniji za društvo, nego muški?
Osim 'što će selo reći', 'najniži sloj' i sl.
prvo ne govori u moje ime jer nemaš blage veze.

nikakav odgoj nije u pitanju, nit mi je iko ikad reka u odgajanju da se držim dalje takvih žena, nego jednostavno su mi nepovoljne, kako bi mi ode rekli "šlapa" ili ti ga škart.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 17:23   #33
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Imaš pravo. I slonovi žive u matrijarhalnim skupinama. No bit je u tome da kod spolno dimorfnih vrsta jedan spol uvijek dominira. Većinom je to muški spol. Kad sam rekao da nigdje nema matrijarhata, mislio sam na ljude.
Nop, u krivu si .
Za sad poznati matrijarhat vlada u plemenu Mosuo (Kina) .
Imaju jako zanimljivi sistem organizacije drustva ovaj dio mi je najzanimljiviji

Quote:
Mosuo 'Marriage'[edit source | editbeta]
The Mosuo men practice tisese which misleadingly translates as walking marriage in Chinese. However, the Mosuo term literally means 'goes back and forth'.
Women have the choice to invite men of interest to their private sleeping room. If the man does not reciprocate this desire, he may simply never visit the woman's household. Men perform tisese in the true sense of the word. They can seek entry into the sleeping chambers of any woman they desire who also desires them. When feelings are reciprocal, a man will be allowed into a woman's private sleeping area (Hua, C.) There he will spend the night and walk back to his mother's home in the early morning.
Anthropologist Cai Hua termed tisese as 'furtive' or 'closed' visiting, meaning no public acknowledgement or obligations are required between parties. At night Mosuo adults are free to experience sexuality with as many or as few partners as they wished.
Though a Mosuo women is allowed to change partners whenever she likes, having only one sexual partner is not uncommon. Typically walking marriages are long term. During these unions a woman may become pregnant by the same man multiple times. But when children are born, they become a responsibility of the woman's family. Instead of marrying and sharing family life with spouses, adult Mosuo children remain in extended, multigenerational households with their mother and her blood relatives.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mosuo
__________________
“Some people like me, some don't. I don't understand, Where the difference comes from. My heart like them all. For a simple childish reason. We all are created equal, we all are humans.”
hellaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 17:39   #34
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post

nikakav odgoj nije u pitanju, nit mi je iko ikad reka u odgajanju da se držim dalje takvih žena, nego jednostavno su mi nepovoljne, kako bi mi ode rekli "šlapa" ili ti ga škart.
Eto vidiš da je odgoj, utjecaj okoline, kako hoćeš...

I još uvijek nisi napisao objektivan razlog - zašto je ženski promiskuitet opasniji za društvo, nego muški?

Možeš li to argumentirati?
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 17:45   #35
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Eto vidiš da je odgoj, utjecaj okoline, kako hoćeš...

I još uvijek nisi napisao objektivan razlog - zašto je ženski promiskuitet opasniji za društvo, nego muški?

Možeš li to argumentirati?
jel ti razumješ razliku od instiktivnog doživljaja i društveno prihvačenog naziva za takav doživljaj?
Čini mi se da ne.

Kad ti nešto smrdi, kažeš "fuj", kužiš.

Sad po tvojoj logici, to ti smrdi jer si tako odgojena pošto kažeš "fuj", a ne zato što je neugodna mirisa

Kažem ti još jednom, nema veze sa odgojem, ne petljaj se u ono u šta se nerazumiš, nemaš muški mozak, niti ti hormoni rade kao nama.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 17:51   #36
U nestabilnim vremenima, pogotovo za vrijeme ratova, muskarac je taj koji stiti zenu. U mirnijm razdobljima sve tezi sto jacem matrijarhatu. I tako se smjenjujemo kao klackalica.

No, desava se evolucija i znanosti i svijesti. Npr. u buducnosti, s biomehanickim dodacima tijela gdje je fizicka snaga na maksimumu, ili kad svatko bude imao svog robota bodyguarda, mislim da ce biti sasvim nebitno kojeg je osoba spola. Takoder s pojavom klonova, original zena ce mozda biti potisnuta ili u drugom planu. No isto mozemo reci i za original muskarce.
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 18:19   #37
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
jel ti razumješ razliku...
Mislim da nema smisla i treći put pokušati od tebe dobiti objektivan razlog.

'Ajde, neću te više opterećivati.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 18:26   #38
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Mislim da nema smisla i treći put pokušati od tebe dobiti objektivan razlog.

'Ajde, neću te više opterećivati.
Nagon za prepoznavanje i procjenu suprotnog spola tebi nije objektivan razlog?

zašto se trudim?
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 21:27   #39
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
Nagon za prepoznavanje i procjenu suprotnog spola tebi nije objektivan razlog?

zašto se trudim?
Ovo je stvarno objektivno i nepogrešivo...
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 21:32   #40
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
Nagon za prepoznavanje i procjenu suprotnog spola tebi nije objektivan razlog?

zašto se trudim?
Pa nagonom bas ne prepoznajes a jos manje procjenjujes suprotni spol. Al slazem se da mnogi tome pristupaju nagonski a ocit pokazatelj je stopa razvoda .
__________________
“Some people like me, some don't. I don't understand, Where the difference comes from. My heart like them all. For a simple childish reason. We all are created equal, we all are humans.”
hellaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:19.