Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2018., 21:14   #61
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Problem je što je jako malo podataka.
Wikipedija govori o 49,9% Srba u miliciji SR Hrvatske u godini 1984.
Postoji čak i link koji vodi u jedan rad iz 1993. pod nazivom;
Društvena istraživanja : časopis za opća društvena pitanja, Vol.2 No.2-3 (4-5) Ožujak 1993.
Ali i tu se samo u fusnoti navodi ta brojka.

Tnx.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 22:50   #62
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Problem je što je jako malo podataka.

Wikipedija govori o 49,9% Srba u miliciji SR Hrvatske u godini 1984.
Postoji čak i link koji vodi u jedan rad iz 1993. pod nazivom;
Društvena istraživanja : časopis za opća društvena pitanja, Vol.2 No.2-3 (4-5) Ožujak 1993.

Ali i tu se samo u fusnoti navodi ta brojka.
Evo, napisao sam to u topicu "Alternativna povijest", tamo baš i nema puno smisla, ali kad si već digao ovaj stari topic (iako naslov zapravo ne odgovara, ovdje razgovaramo o stanju 1980-ih, a u doba do 1963. mogao je udio Srba biti veći, zbog njihovog većeg procentualnog sudjelovanja u NOP, pogotovo među prvoborcima i onih koji su ušli do 1943. pa su dolazili u vrlo nadproporcionalnom udjelu na neke vodeće pozicije, i u miliciju su uzimali provjerene kadrove i u novu administraciju, a kasnije se uspostavio mehanizam nepotizma, ali s druge strane uistinu se jako pazilo na omjere u nacionalnim udjelima, to je bila službena politika, barem na različitim izborima, a tih je bilo mnogo - naravno nisu to bili slobodni izbori - za vijeća mjesnih zajednica, radničke savjete OOUR-a pa naviše, a i kad su se primali ljudi na radna mjesta).

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Koliko znam, ne, podaci su bili baš ovakvi.
Vidio sam i izvor, ali ga se ne sjećam.
Neka preporuka za podatke iz tog vremena?
Teško mi je reći, jer se radi o diskusijama koje su se onda vodile, pa ih je bilo u dnevnom tisku. Čak sam u ono doba skupljao izreske iz novina, prije interneta je to naravno bilo, druga polovina 1980-ih i početak 1990-ih, bilo je gomila fascikala s tim izrescima, koje sam onda koristio u novinarskom radu, dio sam bacio, dio još imam, ali tko bi kopao po tome… Mislim da je Izvršno vijeće Sabora SRH iznosilo te podatke, kažem, pedantno se to onda pratilo i pazilo na udjele, ili možda nešto kasnije, nakon smjene vlasti u svibnju 1990., oporbeni SKH-SDP.

Quote:
Dobro, to jesu detalji (ali mi isti trebaju za neke druge diskusije s vremena na vrijema ).
Uglavnom, pretjeruje se s učešćem Srba. Bilo jih je znatno preko udjela u stanovništvu u vojsci, te u tajnoj policiji. U drugom kategorijama, kao policija općenito, možda nešto više, ali to je bilo oko 17% u odnosu na 12% udjela u stanovništvu SRH. Isto možda i u članstvu same SKH (s time da treba imati na pameti da su komunisti u JNA imali svoju posebnu organizaciju. Ili među direktorima OOUR-a i dr., možda isto nešto više. Sveukupno nisu bili neki podaci, osim rekoh za vojsku i tajne službe, koji bi posebno boli u oči. Nije to bio problem u SFRJ, drugi su bili.

Da se rezumijemo - ogromni problemi. Ja sam se bio još nadao u demokratsko preuređenje tadašnje SFRJ, i u siječnju 1989. bio sam među osnivačima UJDI (Udruženje za jugoslavensku demokratsku inicijativu), ali sam istupio u siječnju 1990. jer sam shvatio da je taj program nerealan (a Udruženje se kasnije, negdje možda početkom 1991, samoraspustilo, jer su i oni uvidjeli da to više nema šanse). UJDI se suprotstavljao miloševićevskom nacionalističkom fanatizmu i šovinističkoj histeriji, ali ništa nisu mogli, članovi iz Srbije, intelektualci, marginalizirani su. (I tadašnja Stranka Jugoslavena je bila protiv takvoh programa, je također bila objavila svoje samoraspuštanje, negdje sredinom 1991.) Ja sam se te šovinističke kampanje, koju sam imao prilike pratiti od početka 1986, užasavao, nadao sam se da će se naprosto ispuhati nakon nekog vremena, ali eto nije bilo tako. Izrazito odbojan ibo mi je i HDZ, ali sam poštova onjihovu učinkovitost, i bio sam za demokratske izbore što znači naravno da sam prihvaćao i rezultate, mada se meni privatno ne sviđali, ali uvijek sam i do danas bio za marginalne stranke, OK, zato i postoji politički polurazlizam da ione mogu reć svoje i možda utjecati.

Vjerojatno se još može pronaći u nekim knjigama podatke. Inače, takvo je moje sjećanje, a ne znači da bih se na sudu zakleo da je tako, može sjećanje i prevariti, ali opet, nadam se da se slažeš, vrijedi to i za druge, a i raznih propagandi ima.

S druge strane, biti milicajac i nije bila neka spekakularna stvar tada, kao što nije ni policajac tada. OK, sigurna plaća i beneficirani staž, sve u svemu, kao i vojska, više privlači ljude iz "pasivnih krajeva", ali neku društvenu moć nisu imali.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 12.01.2018. at 23:15.
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 00:37   #63
Policajci su bili brkati brđani (manje-više).
Ok, tnx za info, u svakom slučaju zanimljiv je.
Trebao bi pogledati podatke iz Tuđmana I, a iskreno rečeno, ne da mi se
Mislim da je on pisao o tome, ima priču o migracijama u toj knjizi (ili u IIic, nisam više ziher).
Meni su zanimljive ove unutrašnje migracije.
Dakle, imamo prečansko naseljavanje Vojvodine (i Beograda), imamo i naseljavanje Beograda iz ostatka Srbije (dijelom i CG), te brdsku kolonizaciju gradova HR (postotak je uvijek bio mali, pucam na Srbe) iz zapadne BiH.
Imamo i doseljavanje cijele SFRJ na zapadnu i sjevernu obalu Istre.
Za to vrijeme Hrvati dosta iseljavaju u inozemstvo, a muslimani podižu vlastiti postotak po cijeloj SFRJ.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 09:30   #64
Ne samo na obalu Istre, nego i u unutrasnjost, npr. Motovun (Srbi iz Srbije i BIH).
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 13:52   #65
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ne samo na obalu Istre, nego i u unutrasnjost, npr. Motovun (Srbi iz Srbije i BIH).
Ovo nisam znao
No, ima smisla. Tamo je prije WW2 bilo dosta Talijana...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 19:22   #66
Prešli smo u razdoblje iza 1963.. Ali neke se teme naravno odnose na cijelo razdoblje 1945.-1990.. Vidim da ima jedan topic "Hrvatska u Jugoslaviji 2:Hrvatsko Proljeće i Ustav 74", koji je isto Michael Collins postavio. Pa bi onda valjda trebao i treći dio, za 1974-1990..

Malo bih razmislio o tome, dajte i sugestije, kako da se definiraju te neke opće teme, da mogu dugoročnije biti topici o tom razdoblju.

Radi prediznosti, promijeniti i ovaj naslov, nije "1" jer "Hrvatska u Jugoslaviji 1" se svakako treba odnositi na Kraljevinu SHS/jugoslaviju. Dakle, recimo, "Hrvatska u socijalističkoj Jugoslaviji 1". (I ime države se 1963. promijenilo, iz FNRJ u SFRJ).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 21:33   #67
Prvo se zvala Demokratska Federativna Jugoslavija, pa tek onda FNRJ i na kraju SFRJ.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 00:17   #68
Naziv "Demokratska federativna Jugoslavija" bio je ad-hoc, prelazni naziv, koji se koristio još za rata od strane NOP-a odnosno AVNOJ-a, te do sjednice Ustavotvorne skupšštine, koja je donijela novo, "pravo" ime, DFJ:

U raspravama na forumima obično razdoblje do kraja 1945. uključujemo u ratni period. Ima logike, da formalno ustrojavanje novog režima, s konačnim definiranjem republike i federalizma, bude neka razdjelnica, pa u ovom topicu idemo od 1946.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:27   #69
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Prešli smo u razdoblje iza 1963.. Ali neke se teme naravno odnose na cijelo razdoblje 1945.-1990.. Vidim da ima jedan topic "Hrvatska u Jugoslaviji 2:Hrvatsko Proljeće i Ustav 74", koji je isto Michael Collins postavio. Pa bi onda valjda trebao i treći dio, za 1974-1990..
Tražilice ne rade, a ja se doista ne sjećam jesam li otvorio treću ili nisam.

Pretpostavljam da nisam, pa ću je sada otvoriti.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 20:15   #70
Kako smo razdoblje "Druge Jugoslavije" podijelili na tri djela, što je mislim dobar okvir za diskusiju u tri općenitija topica, promijenio sam naslov. Stavio sam, da u ovaj prvi dio idu i teme koje se tiču cijelog razdoblja.

Doiskusije o događajima 1945. obično povezujemo i nastavljamo na diskusije o 2SR. Tada još vlada formalno prijelazno stanje: privremena vlada, kralj još formalno postoji, masakri ratnih zarobljenika, relativno velik broj zaostalih grupa ustaša ("Križara"), četnika i balista (bilo ih je i kasnije, ali je broj do rkraja 1945. znatno smanjen) idr.

Formalno-pravno je prijelazon razdoblje završeno kad je donesen novi Ustav 31. siječnja 1946., kojim se proglašava republika i država dobiva ime "Fedederativna Narodna Republika Jugoslavija".

Godine 1963. je pak donesen novi Ustav, kojim je zemlja promijenila ime u "Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija". Do tog su se vremena već dogodile velike promjene, a slijedeile su i veće. Ovome slijedi opći topic za diskusije o razdoblju 1963.-1974. (opet novi Ustav!).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 01:49   #71
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post


Demon, nisi loš momak, ali pre bezuvjetno pozitivno gledaš na NOB, i spreman si čak na temelju nekih podataka vjerovati da su recimo u Slavoniji partizane dočekali kao "osloboditelje" a na Nijemce "gledali kao mrske okupatore", jednostavno, sve gledaš u kontekstu Dalmacije u to doba.
Nisu u Slavoniji imali partizane šta dočekivati. Partizani su bili naoružano lokalno stanovništvo. Nisu od nekuda "dolazili" da ih neko dočekuje. Mogli su djelovati samo zbog toga, što se narod osjecao ugroženim od strane okupatora. Nijemci su, s druge strane, objektivno bili okupatori, što je kroz rat ipak shvatila vecina naroda. Plus partizani su jedina formacija koja nije činila masovno zločine, tako da čak i oni koji ih nisu baš voljeli, uključujuci Slavoniju i bilo koju drugu regiju, su znali da bolje oni nego četnici/ustaše/Nijemci, koje vec sve mogao tad da ti dodje na prag. Zato su partizani i pobjedili.
Omen Nomen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 16:16   #72
Offtopic
Kolega, cisto da vam kazem da niste skuzili post. Partizani jesu bili pozitivci s obzirom na to tko im je bio alternativa, ali sam govorio o tome da ih brojcano i postotno nije bilo puno u Slavoniji i nekim drugim regijama kod Hrvata naspram recimo Dalmacije i Istre. Samo to, nista vise.

Ali kako tema pocinje 1946. mozemo negdje dalje o tome.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 17:40   #73
Teško je opće gvorit o tom razdoblju . Većina zaboravlja da se prelazi iz jednog sistema u drugi . Koliko znam nacionalizira se imovina ,recimo tako zdravo seljački bogatih . Krenimo od Istre, ko je bio vlasnik onih djelova uz more , nekih stambenih objekata i nećeg privredno važnog ,vjerojatno Talijani, Mađari , Austrijanci ,možda i koji Hrvat , nemam dokumente al logika stvari je takva .
Dalmacija, ako se nevaram sigurno ima puno valsnika nekih važnih objekata ,nekih privrednih pogona u rukama Talijana, Hrvata , Austrijanaca ...može neko dopunit . Grad Zagreb ,neka sami Zagrepčani odgvore ,koje bio vlasnik nekih većih poduzeća ,stambenih objekata isl... , Slavonija , vjerujem slično , masu Njemaca . Gledajući onako bez emocija , Hrvatska je bogami dobro dobila posle rata , nema više valsnika Talijana , Njemaca , Mađara , Austrijanaca . Učili još onda u školi da je privredni rast Hrvatske ( govorilo se onda Juge) 60 godina bio jak negdje iza Japana , sad ko zna. Znam da se još onda učilo da je Zgareb najindustrijaliziraniji grad u Jugi ?
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 22:08   #74
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Znaimljivo pitanje, ali opet, to je malo kompliciranije, i nije na razini SAD-a nego saveznih država
Ali svaka od tih saveznih država u kojima jest bilo tako su veće od čitave Jugoslavije. A i nije to neki argument da nije na razini SAD-a. opet možeš reći zašto je zajednička vlada dopustila da postoji ropstvo na vlastitom teritoriju. Pa ne radi se o suverenim državama. Washington je ćaća.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
U Jugoslaviji s druge strane, osim male partijske elite, tada su svi živjeli uz tim stravičnim staljinističkim uvjetima
Iskreno i mene zanima taj početni period Jugoslavije, o tome manje znam. Očigledno su razlike velike od staljinističkih početaka u odnosu na kasnije.

Baš mi je pala na pamet ona proslavljena presuda iz 1951.: http://net.hr/webcafe/svastara/dobra...tio-zaposliti/

Doduše to je u BIH ali sumnjam da su razlike bile prevelike tako da vjerujem da je i u Hrvatskoj bilo makar slično. Mislim da se time pokušalo do krajnosti ići na to da nitko ne može živjeti od tuđega rada. Simpatično u svakom slučaju. Ako netko zna još nekih primjera tako iz tadašnjeg "svakodnevnog života" bilo bi zanimljivo čuti.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Općenito se postavlja pitanje da li ova tvorevina, i općenito Hrvatska do 1974. se može uopće smatrati predhodnicom današnje Hrvatske, jer nije imala ni na papiru posebnu državnost
A ma kako nije, imala je i svoj Sabor i svoju Vladu i svoju zastavu crven bijel i plavi i svoj grb sa šahovnicom.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 09:30   #75
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post


A ma kako nije, imala je i svoj Sabor i svoju Vladu i svoju zastavu crven bijel i plavi i svoj grb sa šahovnicom.
Prijatelju, odgovaraš na post od prije par godina, trebalo mi je malo da se sjetim o čemu smo sve išli.

Ali evo, možemo razgovarati o tome kakve su ovlasti imali u NR Hrvatskoj od 1946. di 1963. a kakve su dobili kasnijim promjenama Ustava.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 13:26   #76
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Prijatelju, odgovaraš na post od prije par godina, trebalo mi je malo da se sjetim o čemu smo sve išli.

Ali evo, možemo razgovarati o tome kakve su ovlasti imali u NR Hrvatskoj od 1946. di 1963. a kakve su dobili kasnijim promjenama Ustava.
A tek sam sad skužio, osvježena je tema pa sam automatski mislio da je nedavno pokrenuta.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2020., 12:37   #77
Ne znam koji bi bio prikladan topi, pa cu zalijepiti ovdje (neka ide to u prilog Titu, koji je nekako znao handlati USA i Ruse hladnom ratu - ako ne molimo modove za selidbu u pravi topic, ja ga nisam pronasao..)
Pronasao sam to neki dan, kad smo cistili kucu kod djeda:




Google mi kaze, da to mora da je CARE package - https://en.wikipedia.org/wiki/CARE_Package i tamo pise samo o United Yugoslav Relief Fund of America ali konkretno nesto vise o pomoci Jugoslaviji nisam pronasao.
Na kutiji nema nikakvog traga o godini, ali vidi se napis "Rijeka".
Zna netko nesto vise o tome? Meni izgleda to nesto friskije nego pomoc iz Marshalovog plana ?
johan183 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2020., 14:01   #78
Quote:
johan183 kaže: Pogledaj post

Google mi kaze, da to mora da je CARE package - https://en.wikipedia.org/wiki/CARE_Package i tamo pise samo o United Yugoslav Relief Fund of America ali konkretno nesto vise o pomoci Jugoslaviji nisam pronasao.
Na kutiji nema nikakvog traga o godini, ali vidi se napis "Rijeka".
Zna netko nesto vise o tome? Meni izgleda to nesto friskije nego pomoc iz Marshalovog plana ?
Paket je iz perioda 1951-1959 godine; (pomoc se nastavila i poslije, specijalno u knjigama, strucnoj literaturi iz razlicitih oblasti koji su amerikanci preveli na hrvatsko-srpski, razlicite opreme...) Dokumentacija se nalazi (barem veci dio) u arhivi UN-a

Mozes skinuti /procitati ovdje
https://books.google.co.il/books?id=...201951&f=false

U skolama su 60tih godina dijeljeni djeci stofovi za zimske kapute iz tog programa, i americke vojne deke
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2020., 16:11   #79
Hvala na informaciji. A gdje si pronasao taj opskurni dokument ako mogu pitati? Google ili si neki researcher ovog razdoblja?
johan183 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2020., 16:26   #80
Quote:
johan183 kaže: Pogledaj post
Hvala na informaciji. A gdje si pronasao taj opskurni dokument ako mogu pitati? Google ili si neki researcher ovog razdoblja?
poznam razdoblje
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.