Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2022., 08:26   #1
iskustva

Prošle subote je u prilogu JL Nekretnine, bio članaka zašto bi trebalio imati samo JEDNU agencijau ako se prodaje nekretnina. E, s time se duboko NE slažem. A zašto:
Ja sada radim u državnoj službi, ali sam prije radila u markentiškoj agenciji, pa su mi poznati osnovni postulati marketinga, a to je u prvom redu - vidljivost. Kao što vrlo vjerojatno i sami znate, zbog vidljivosti oglas/reklama u novinama više košta na dan kada je čitanost veća (petak), a sekunda TV-reklame košta neizmjerno puno više u doba glavnih dnevnih vijesti nego u jutro, kada je gledanost višestruko manja. Pa zbog čega bi onda s oglašavanjem nekretnina bilo drukčije? Veća vidljivost oglasa = veća mogućnost prodaje!

Prodajem veliki stan, zapravo polovicu kuće u elitnom dijelu grada i želim kupiti dva manja stana. Živim u drugom stanu. Nisam ni u kakvoj nuždi, samo želim preraspodijeliti svoje nekretnine na drugi način. Ali - kako od agencija tako od izravnih interesenata imam vrlo ružna i pretežno negativna iskustva!

Imala sam u proteklih nekoliko godina kontakte sa najmanje dvadesetak što većih, što manjih agencija i agenata i mogu reći da su moja iskustva da agencije pretežno ne rade ništa, već samo postave oglas ili na Njuškalo ili na svoje stranice, pa čekaju da se kupac javi sam od sebe. Također, kada se interesent i pojavi, uglavnom ga samo vode na razgledavanje, a o nekretnini koju prodaju, se uopće ne informiraju, o njoj ne znaju ništa, već sve prepuštaju prodavatelju ako je prisutan. Kako će prodati na taj način? Samo po inerciji... Zbog čega da im za to platim golemu proviziju?
Osim toga, provizija se uzima i od kupca, a to je opravdano samo ako ih je kupac izričito angažirao da mu pronađu nekretninu, ali ako ju je našao sam - koje je onda opravdanje? Osim toga, nagovaraju prodavatelja na spuštanje cijene, samo da bi ostvarili što brži obrt kapitala i došli do provizije (ili zastupaju kupca da im skine cijenu?) - sve u svemu, nimalo ne paze na interes prodavatelja kojega bi trebali zastupati. O omalovažavajućim i neugodnim komunikacijama ovdje neću ni pisati.
Sve te priče o „prostituiranju“ ili „trošenju“ nekretnine ako se puno oglašava, jednostavno ne stoje. (Jedan mi je rekao da prodaje samo nekretnine koje još nigdje nisu oglašene, jer ako se oglašava, nekretnina se „istroši“??) Po mome mišljenju, temeljenome na iskustvu, sve je to kanaliziranje vode na svoj mlin da se eliminira konkurencija, jer sve agencije zapravo žude za samo i jedino za ugovorom o ekskluzivi, ali čini se da su prodavatelji ipak već toliko educirani da to ne žele potpisati, stoga im je ovo širenje glasina o potrebi samo jedne agencije neka palijativna mjera. Zbog čega bi kupac (a ja sam i kupac!) mislio „da sa nekretninom nešto nije u redu ako se puno oglašava“ (to je uobičajeno objašnjenje) ? Pa ako ga zanima, ode je pogledati i uvjeriti se je li sve u redu ili nije!

Zaključno želim reći da moja iskustva s agentima nisu isključivo loša, čast iznimkama, simpatičnim, ugodnim i profesionalnim ljudima koji mi pomaže ostvariti moj cilj, ali oni su na žalost u velikoj manjini.
jdoranic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2022., 10:43   #2
ne znam postoji li ovdje neko pitanje ili?
načelno se slažem sa zaključcima
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2022., 14:56   #3
https://www.forum.hr/showpost.php?p=...postcount=4183
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 05:41   #4
Quote:
jdoranic kaže: Pogledaj post
Prošle subote je u prilogu JL Nekretnine, bio članaka zašto bi trebalio imati samo JEDNU agencijau ako se prodaje nekretnina. E, s time se duboko NE slažem. A zašto:
Ja sada radim u državnoj službi, ali sam prije radila u markentiškoj agenciji, pa su mi poznati osnovni postulati marketinga, a to je u prvom redu - vidljivost.
Kao što vrlo vjerojatno i sami znate, zbog vidljivosti oglas/reklama u novinama više košta na dan kada je čitanost veća (petak), a sekunda TV-reklame košta neizmjerno puno više u doba glavnih dnevnih vijesti nego u jutro, kada je gledanost višestruko manja. Pa zbog čega bi onda s oglašavanjem nekretnina bilo drukčije? Veća vidljivost oglasa = veća mogućnost prodaje!
Možda si s razlogom otišla iz marketinga ... možda baš i ne razumiješ neke ključne stvari.

Kada su u pitanju nekretnine, klasični marketing ne igra ulogu.

Nekretnina nije novi parfem, turistički aranžman, seksi donje rublje ili pilula za potenciju ... proizvod kojem će se iznimno povećati prodaja uz uspješnu reklamnu kampanju.
Iako u potrošačkom društvu postoji znatna doza reklamiranja ekskluzivnog stanovanja, kada se radi o konkretnoj prodaji neke nekretnine, ta vrsta reklame je zanemariva.
Bombardiranje reklamama za prodaju stanova neće baš navesti nekoga da se odluči a impulzivno kupovanje.

Ljudi koji kupuju nekretninu ionako će pregledavati sve oglasnike i oglase.
Štoviše, po mojem iskustvu kupci nekretnina su ovce koje ne traže dovoljno izvan oglasnika i ograničavaju se isključivo na nekretnine koje su u datom trenutku 'inn'.

Quote:
Imala sam u proteklih nekoliko godina kontakte sa najmanje dvadesetak što većih, što manjih agencija i agenata i mogu reći da su moja iskustva da agencije pretežno ne rade ništa, već samo postave oglas ili na Njuškalo ili na svoje stranice, pa čekaju da se kupac javi sam od sebe. Također, kada se interesent i pojavi, uglavnom ga samo vode na razgledavanje, a o nekretnini koju prodaju, se uopće ne informiraju, o njoj ne znaju ništa, već sve prepuštaju prodavatelju ako je prisutan. Kako će prodati na taj način? Samo po inerciji... Zbog čega da im za to platim golemu proviziju?
Uz sve to, meni je misterij kako toliko ljudi daje agencijama da im prodaju nekretnine.
Stan od 65 kvadrata u Zagrebu je tržna roba, a cijena mu je u prosjeku milijun kuna. Provizija 3% je 30000 kuna. To su neke 4 prosječne plaće u RH.

Oglas godinu dana u većem oglasniku je cca 500 kn, istaknuti oglas (upitne koristi) je dva do tri puta više.

Sve što treba je kvalitetno poslikati nekretninu fotićem (ne običnim smartfonom!) i sročiti ogas tako da su u samom oglasu navedeni svi važni podatci. Taman da ne znaš sama i nemaš prijatelje da ti to odrade pa se to nekome plati da odradi, to je možda 1000 kuna.

Ostatak posla je javljanje na telefon. Za obilazak nekretnine čak se i lakše dogovarati izravno sa kupcem, nego se igrati pokvarenog telefona sa agentom i kupcem kad kome paše.

Quote:
Osim toga, provizija se uzima i od kupca, a to je opravdano samo ako ih je kupac izričito angažirao da mu pronađu nekretninu, ali ako ju je našao sam - koje je onda opravdanje?
Agencija koja uzima proviziju od kupca za nekretninu koju su oglasili na prodaju samo odbija kupce. Takve treba u startu totalno ignorirati. Oni ionako nisu izvorni oglašivači, ta nekretnina je već bila u oglasniku kada su ju i oni stavili.


Quote:
Sve te priče o „prostituiranju“ ili „trošenju“ nekretnine ako se puno oglašava, jednostavno ne stoje.
Kada su u pitanju 'tržne' nekretnine (stanovi) u većim gradovima, ako se u par mjeseci ne javi nekoliko ozbiljnijih kupaca, vjerojatno je cijena previsoka.
Druga je priča sa vrijednijim nekretninama (velike kuće) ili nekretnne u manjim sredinama, za koje se rijeđe nađu pravi kupci koji baš nešto takvo traže i/ili si to mogu priuštiti.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2022., 14:38   #5
Kada bi agencije naplacivale svoje usluge unparijed, onda bi skroz bilo drugacije.

To reklamiranje kod 1001 agencije je za mene licno smjehurija velika. Ali eto. U Danskoj vas oglas kod agencije kosta izmedju 20 i 35 tisuca kn. Zakonski vi mozete dati svoju kucu kod 10 agencija ali to isto pomnozite sa gore navedenom sumom.

Drugi problem u HR je da nemate lanac agencija. Zanci ista agencija koja ima filijaje npr. u 200 mjesta u HR. Pa da tako imate recimo 10 agencijskih kuca. Ne, u HR je agencija je manje vise pojam grada i evt. 15km okoline.

Na kraju svi reklamiraju kod 10-20 agencija ako ne i vise. I opet lete do ljudi koji zive vani i njih mole da im pronadju kupca.

Meni je najbolje jedan poznanik na jugu jadrana "objasnio", kao necu vjerovati koliko ga je ljudi upitalo za pomoc pri trazenju kupaca, kaze svi nude nesto za uslugu ali nitko da stavi novce na stol. Kaze ja samo da da pogledam i kaze ako nista popio sam na njihov racun pice, i zaboravim da postoje. Kaze kada mi u dzep stave 3.000 - 5.000 kn onda cu i ja se potruditi naci kupca.

Drugim rijecima koliko para toliko i muzike. Tako i sa tim agencijama dzaba vam je na 100 mjesta ako niste ih podmazali da unaprijedjuju vasu nekretninu. Ako oni uslugu naplacuju po prodaji onda je njima od 1000 nekretnina u ponudi svejedno koja se prvo prodala.

Zato bolje da agencija ima 50 nekretnina u ponudi ali za svih 50 se bori. Kako u Danskoj. Subotom kuca otvorenja ono ovo.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2022., 15:28   #6
U zadnjih par godina sam kupoprodavao 3 nekretnine i ne vidim nista korisno u tome da tvoj stan na njuskalu drzi vise od jedne agencije. Mislim da prodaja stana nije nesto gdje agencija ima presudnu ulogu.
pero21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2022., 15:44   #7
Quote:
pero21 kaže: Pogledaj post
U zadnjih par godina sam kupoprodavao 3 nekretnine i ne vidim nista korisno u tome da tvoj stan na njuskalu drzi vise od jedne agencije. Mislim da prodaja stana nije nesto gdje agencija ima presudnu ulogu.
Svaki od 6 stanova do sada sam prodao bez agencije. Nikad ne bih s njima imao posla jer ne sluze nicem.
konzervinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2022., 22:06   #8
Quote:
konzervinho kaže: Pogledaj post
Svaki od 6 stanova do sada sam prodao bez agencije. Nikad ne bih s njima imao posla jer ne sluze nicem.
Ja jesam pokusao i znam da ne sluze nicem.
Helter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:31.