Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2013., 15:28   #1661
Bilo je zanimljivo ovo pratiti. Mislim da je vrijedan materijal čak i za sociologe: kako će jedna toliko duboko Balkanizirana sredina naučiti pravila ponašanja u velikome svijetu?

Neznam dali je i ovo dozvoljeno, pa molim adminicu da bez pardona briše ako nije, ali da malo šire obrazloži što je tema ove teme? Tehnički aspekti fiskalizacije, samo pitanja ako nešto ne ide, ili može i malo šire o samoj toj akciji?

Ako može šire: tolika buka je ovdje nastala, nažalost uglavnom tipa kako i zašto i smije li netko KRASTI. Ako se slažemo da se krade, onda je znači tome trebalo stati na rep. Ili pokušati... I dobili smo ono što su drugi davno prošli: državnu kontrolu svih plaćanja gotovinom. Ono preko banke već kontroliraju. Usput i bolju kontrolu nad svim računima jer nema preskakanja i poništavanja! Dobro ili loše - nebitno, ali ako će biti efikasno!

Što sada? Hoćemo li lijepo prihvatiti fiskalizaciju kao sastavni dio svakodnevnog života (mada je po meni prenapredna i mislim da je i prekomplicirana) ili ćemo tražiti rupe i bug-ove kako ušićariti nešto? Svatko će odlučiti za sebe, a oni koji su i do sada uredno izdavali račune, činit će to i dalje. Porezna će ipak nalaziti i one koji će vrdati - a puno zavisi kako i što će im odmjeriti. Bude li drastično - onda će ipak batina pokazati čemu služi i rasprave tipa: kradu, dižu, neću - neće imati smisla.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 15:53   #1662
Tema su ekonomski i tehnički aspekti fiskalizacije. Šira rasprava neminovno vodi u politiziranje, jer je fiskalizacija politička odluka. Na Politici također postoji tema o fiskalizaciji, i slobodno se za širu raspravu prebacite tamo
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 16:12   #1663
Milo moje bilokoje,

elementarna pristojnost, a koje si vise puta pokazala da ti nedostaje, ti nalaze da ostavis moj post "neplaćanje poreza nije kradja", ako si ostavila njegov "neplaćanje poreza jest kradja".

Molim te da se ... nekako ... pokusas uzdici iznad svojih mogucnosti i shvatis sto je rasprava i sto je sloboda govora.

Ako ti se gornja recenica ucini poput uvrede, budi uvjerena da ona to nije; to ja samo pokusavam biti gentleman i na fin nacin ti reci da si zadrta i priglupa, te da svoje mahanje kartonima/banovima koristis kao nadomjestak za ... znas vec sto.

Sto i nije neki problem, jer je svijet ocito prepun pizda koje ce se savijati kako ti i tebi slicni pozelite.
Ja, na svu srecu, nisam jedna od njih.

Ovo je kritika tvojeg rada, pa ako si zaista neustrasiva, ostavi je na forumu.
Srdacan pozdrav
PoslovniProgram is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 16:13   #1664
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Tema su ekonomski aspekti
Ekonomski aspekti fiskalizacije ce upropastit ono malo od gospodarstva sto je jos ostalo.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 16:25   #1665
Opet ista pjesma... Idemo o politici?? OK, da sam sebe demantiram da neću više kažem ovo:

Neplaćanje poreza MOJOJ domovini i državi za koju smo se izborili, kao i tvrdnja da je porez krađa, izraz je mržnje prema državi ili naklapanje mlade osobe kojoj nije ta država baš na srcu. Za takve ima lijeka, nadam se. U Americi takve brzo snađe zlo.

Razvijanju teorije kako se naš porez krade, kako je visok (potpuno se slažem) itd nije mjesto ovdje, pa bi bilo stvarno pošteno prema onima kojima tema treba za pitanja - politiku preseliti drugdje, pa ako treba (i ako je nema) otvoriti novu temu: država i porez.

Meni se čini da je adminica točno to htjela i rekla.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 16:31   #1666
Hvala, dubo, jesam. Sad molim ostavite temu onima kojima treba za pitanja o fiskalizaciji.
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 16:52   #1667
OK. Iako je ovo pitanje vezano za programe, evo da ga spomenem.

Fiskalizacija znači slanje računa na provjeru, ali također i to da se u knjigovodstvu donese odluka o slijednosti dokumenata, jedinstvenim oznakama i sl. Pri tome se osim rednog broja koji raste od 1 BEZ prekida, spominju i pojmovi, tj oznake koje se dodaju na račun: POSLOVNI PROSTOR i BLAGAJNIK.

Pitanje poslovnog prostora jest: dali je to fizički prostor?? Da, ali mora li biti? Dali mogu u jednome prostoru imati 3 različita skladišta i 3 načina prodaje? Koliko ja mislim - DA. Znači, u prodavaonici može biti i MP (što je prostor 1, pa je račun 1/1/1 - za prvog bolagajnika i prvi račun, a može biti i VP (1/2/1) itd.

Blagajnik bi bio najjednostavniji pojam, Pero je x/1/1, Mato je X/1/2...itd. Da. ali onda se sve počinje komplicirati ako je program pomalo nespretan, pa kada se na dokumentu RAČUN (za VP) upiše Pero, (recimo x/2/1) a onda se proba ispisati RAČUN-OTPREMNICA iz istog skladišta - a program javlja da NE MOŽE, jer se blagajnik 2 (Pero) već nalazi u drugim dokumentima???

Kako sada stvari stoje, moj program odbija svako dupliranje istog blagajnika na razne dokumente, jer postoji osim računa i računa-otpremnice i odobrenje kupcu i povratnica itd. Dakle, trebat ću jedno 16 blagajnika za 3 skladišta??

Možda sam ja nešto zabrljo, možda vam program radi drugačije, ali: DOBRO provjerite sve sada, a ne 31.03!!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 17:46   #1668
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
OK. Iako je ovo pitanje vezano za programe, evo da ga spomenem.

Fiskalizacija znači slanje računa na provjeru, ali također i to da se u knjigovodstvu donese odluka o slijednosti dokumenata, jedinstvenim oznakama i sl. Pri tome se osim rednog broja koji raste od 1 BEZ prekida, spominju i pojmovi, tj oznake koje se dodaju na račun: POSLOVNI PROSTOR i BLAGAJNIK.

Pitanje poslovnog prostora jest: dali je to fizički prostor?? Da, ali mora li biti? Dali mogu u jednome prostoru imati 3 različita skladišta i 3 načina prodaje? Koliko ja mislim - DA. Znači, u prodavaonici može biti i MP (što je prostor 1, pa je račun 1/1/1 - za prvog bolagajnika i prvi račun, a može biti i VP (1/2/1) itd.

Blagajnik bi bio najjednostavniji pojam, Pero je x/1/1, Mato je X/1/2...itd. Da. ali onda se sve počinje komplicirati ako je program pomalo nespretan, pa kada se na dokumentu RAČUN (za VP) upiše Pero, (recimo x/2/1) a onda se proba ispisati RAČUN-OTPREMNICA iz istog skladišta - a program javlja da NE MOŽE, jer se blagajnik 2 (Pero) već nalazi u drugim dokumentima???

Kako sada stvari stoje, moj program odbija svako dupliranje istog blagajnika na razne dokumente, jer postoji osim računa i računa-otpremnice i odobrenje kupcu i povratnica itd. Dakle, trebat ću jedno 16 blagajnika za 3 skladišta??

Možda sam ja nešto zabrljo, možda vam program radi drugačije, ali: DOBRO provjerite sve sada, a ne 31.03!!
Dubo, poslovni prostor = oznaka (sifra) skladista koju si imao i do sada. Problem sa fiskalizacijom je taj sto nisu predvidjeli vrstu dokumenta niti u zakonu niti u tehnickoj specifikaciji. Ne sumnjam u naobrazbu onoga tko je pisao zakon ali izrazavam sumnju u njegovo (njeznino) poznavanje poslovnih procesa i slicnih stvari u poslovanju tvrtki. Zakon kakav je sad je dobar za pecenjarnicu, dimnjacara i kafic koji ima jednu kasu i nista drugo. Ajmo sad na tvoj problem: Oznaka blagajnika nema veze s vrstom dokumenta, kao niti oznaka naplatnog mjesta.
Ono sto tvoj program mora imati jest prilagodba da vrsta dokumenta bude uz oznaku poslovnog prostora ili oznaku naplatnog mjesta (ovisi kako ide numeracija, dakle po PP ili po NM). Znaci ako imas skladiste s oznakom 1 i na njemu 3 dokumenta 1 - Racun otpremnica, 2 - Povrat robe kupca i 3 - Knjizna obavijest onda bi redni broj 1 s tog skladista za svaki od ovih dokumenata bio (u ovom primjeru oznaka naplatnog mjesta tj. blagajne = 1):
1-1D01-1 (racun otpremnica)
1-1D02-1 (povrat robe kupca)
1-1D03-1 (odobrenje)
Sve ove kombinacije poslovnog prostora u kombinaciji s vrstom dokumenta moras staviti u interni akt.Slovo D = delimiter i odvaja oznaku skladista od vrste dokumenta.
Napomena: ovako sam ja to rijesio (kao i jos puno kolega u RH) i postavio kod svojih korisnika mada je i ovo rekla-kazala jer porezna uprava nista sluzbeno nije donijela niti dala upute sto ciniti s vrstom dokumenta jer naravno ista niti ne postoji u Zakonu.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 18:23   #1669
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Dubo, poslovni prostor = oznaka (sifra) skladista koju si imao i do sada.
Ček, da se razumijemo: parametar se zove: "oznaka naplatnog uređaja", pa sad - dali je to onda oznaka blagajnika? Ili ipak nije... nešto sam zbrzo?

Ali: ako si dokumentu RAČUN (VP, recimo) dao da mu je oznaka 2, onda RAČUN-OTPREMNICA više ne prihvaća istu oznaku, treba stvoriti novi broj.

Da dodatno zakompliciramo: treba parametar "oznaka naplatnog uređaja" i za RAČUN ZA PREDUJAM. Znači - svako skladište svoj niz brojeva za račun za predujam?

Mislim da treba naprviti tablicu, pa krenuti od onoga najlakšeg: 1/1/1. POS kasa. Pa 1/2/1 - za VP račun. Što je onda račun otpremnica iz tog istog skladišta?? Valjda 1/2/1?? E ma neće program tako...

Nije isključeno da program pamti ranije probe, igranje, pa iako nema više tih računa negdje pamti dodijeljene oznake? Ali to već spada u programe, pa da mi riješimo pitanje oznaka.

1/1/1 bi bila prodavaonica, blagajnik 1
1/1/2 isto, blagajnik 2
1/2/1 veleprodaja oznaka za RAČUN
1/2/2 isto, drugi blagajnik

A račun otpremnica???

1/2/3 ???
1/2/4 za drugog blagajnika ???

Što zapravo znači kada imaš više dokumenata iz nekog skladišta, zadnji broj će rasti do nekog 8 ili 10, ali - tko će to sve popamtiti i točno upisivati? Nadam se program, inače...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 19:29   #1670
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ček, da se razumijemo: parametar se zove: "oznaka naplatnog uređaja", pa sad - dali je to onda oznaka blagajnika? Ili ipak nije... nešto sam zbrzo?
Oznaka naplatnog uredjaja = oznaka (sifra) blagajne A NE BLAGAJNIKA.
Znaci ako u MP imas 3 kase oznake su 1,2,3, a slijed brojeva moze ici po poslovnoj jedinici ili naplatnom mjestu (ovisi kakav softver imas). Obicno zastarjeli modeli softvera ili mobilni naplatni uredjaji imaju numeraciju od 1 .. n
po naplatnom mjestu. Vecina softvera u RH numerira po poslovnoj jedinici i vrsti dokumenta.

Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ali: ako si dokumentu RAČUN (VP, recimo) dao da mu je oznaka 2, onda RAČUN-OTPREMNICA više ne prihvaća istu oznaku, treba stvoriti novi broj.
Zasto vrsti dokumenta dajes "oznaku". Pa valjda imas softver koji osim naziva dokumenta ima i nekakvu oznaku za vrstu dokumenta , a koja je unikatna za taj dokument ?

Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Da dodatno zakompliciramo: treba parametar "oznaka naplatnog uređaja" i za RAČUN ZA PREDUJAM. Znači - svako skladište svoj niz brojeva za račun za predujam?

Mislim da treba naprviti tablicu, pa krenuti od onoga najlakšeg: 1/1/1. POS kasa. Pa 1/2/1 - za VP račun. Što je onda račun otpremnica iz tog istog skladišta?? Valjda 1/2/1?? E ma neće program tako...

Nije isključeno da program pamti ranije probe, igranje, pa iako nema više tih računa negdje pamti dodijeljene oznake? Ali to već spada u programe, pa da mi riješimo pitanje oznaka.

1/1/1 bi bila prodavaonica, blagajnik 1
1/1/2 isto, blagajnik 2
1/2/1 veleprodaja oznaka za RAČUN
1/2/2 isto, drugi blagajnik

A račun otpremnica???

1/2/3 ???
1/2/4 za drugog blagajnika ???

Što zapravo znači kada imaš više dokumenata iz nekog skladišta, zadnji broj će rasti do nekog 8 ili 10, ali - tko će to sve popamtiti i točno upisivati? Nadam se program, inače...
Mislim da brkas pojmove. Blagajnik nema nikakve veze s brojevima racuna.
Njegova oznaka/ime i prezime whatever mora pisati negdje na racunu
npr Racun izdao: Pero Peric a u slucaju fiskalizacije takovog racuna (npr. maloprodajni racun) njegov OIB ide u poreznu upravu unutar xml datoteke koja se salje.

Ako ides oznacavati dokumente kroz naplatni uredjaj onda je skroz komplicirano iz vise razloga a glavni je: Oznaka naplatnog uredjaja smije biti samo broj bez vodecih nula.
Za pridodavanje vrste dokumenta unutar PP evo jos jednaput primjera ispod.
npr. imas sljedece dokumente i sljedeca skladista:
1. Maloprodaja - koristi racun maloprodaje s oznakom 1 (oznaka = sifra vrste dokumenta u bazi tvog programa), te racun za primljeni avans u gotovoini s oznakom 2.

2. Veleprodaja - (veleprodaja u tranzitu)
Racun Otpremnica - oznaka 3
Povrat robe kupca - oznaka 4.

Evo, znaci imamo 2 skladista s oznakama 1 i 2 te dokumente s oznakama 1,2,3,4, isto tako imamo 1 PC kojemu je sifra blagajne (naplatnog mjesta) = 1.

Maloprodajni racun (format svih je broj-PP-NM s tim da je u PP i vrsta dokumenta kako sam opisao u prethodnom postu).
1-1D1-1
2-1D1-1
3-1D1-1
... itd

Racun za primljeni avans u gotovini
1-1D2-1
2-1D2-1
3-1D2-1
... itd


Racun otpremnica (s vp skladista).

1-2D3-1
2-2D3-1
3-2D3-1
4-2D3-1
5-2D3-1
...itd

Povrat robe kupca

1-2D4-1
2-2D4-1
3-2D4-1
itd ...
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 19:43   #1671
Ja se baš ne razumijem u sve to, ali zar se ne bi moglo napraviti da svi ti dokumenti imaju isti (zajednički) fiskalni brojač, a negdje na dokumentu da piše je li to otpremnica, povrat, itd. i eventualno neki dodatni broj?
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 19:58   #1672
Najniži nivo brojaca kojeg možeš imati je tzv poslovni prostor.
Znači svako skladište svoj brojac.

A druga opcija ja brojac na nivou naplatnog uređaja iliti kase ali opet kao nivo ispod poslovnog prostora.

I to je to, kombiniraj kak ti paše...


Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 20:11   #1673
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Oznaka naplatnog uredjaja = oznaka (sifra) blagajne A NE BLAGAJNIKA.

Zasto vrsti dokumenta dajes "oznaku". Pa valjda imas softver koji osim naziva dokumenta ima i nekakvu oznaku za vrstu dokumenta , a koja je unikatna za taj dokument ?

1. Maloprodaja - koristi racun maloprodaje s oznakom 1 (oznaka = sifra vrste dokumenta u bazi tvog programa), te racun za primljeni avans u gotovoini s oznakom 2.

2. Veleprodaja - (veleprodaja u tranzitu)
Racun Otpremnica - oznaka 3
Povrat robe kupca - oznaka 4.

Evo, znaci imamo 2 skladista s oznakama 1 i 2 te dokumente s oznakama 1,2,3,4, isto tako imamo 1 PC kojemu je sifra blagajne (naplatnog mjesta) = 1.

Maloprodajni racun (format svih je broj-PP-NM s tim da je u PP i vrsta dokumenta kako sam opisao u prethodnom postu).
...
OK, imaš pravo... Brkao sam blagajnika i oznaku naplatnog uređaja, ali problem je ostao isti.

Ne dajem oznaku dokumentu, ali ih program razlikuje i tu je taj problem: ako je za račun "oznaka naplatnog uređaja" 2, onda neće prihvatiti isto to za račun-otpremnicu, kaže: već se koristi.

OK, opet smo na istome: (isprika na brkanju s balagajnicima) bit će prilično tih "oznaka naplatnog uređaja"?? Desetak, pa i do dvadeset za 1 MP i 3VP poslovna prostora? Jer i usluge će morati uzeti nekoliko brojeva, srećom nema računa-otpremnice!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 20:20   #1674
Meni se tumačenje ovog problema učinilo jednostavno. Nadam se da ne griješim.

Ključno je obratiti pažnju da se zakonodavac ne bavi time što je to poslovni prostor i što je to naplatni uređaj. Firma sama definira internim aktom ove pojmove. Iz toga se da isčitati da poslovni prostor ne mora nužno biti fizički poslovni prostor i naplatni uređaj ne mora nužno biti fizički naplatni uređaj.

Zakonodavac je jedino zainteresiran za neprekinuti niz brojeva računa. Pri dolasku u firmu porezni nadzor će provjeriti da li numeriranje računa odgovara onom koje je određeno u internom aktu, znači koje je firma sama sebi odredila.

Dodatno diskreciono pravo izbora za svaku firmu je da sama odluči da li će niz brojeva računa uspostaviti po poslovnom prostoru ili po naplatnom uređaju.
Oznaka operatera (blagajnika kako dubo kaže) je podatak koji ne utiče na niz brojeva, niti na format prikaza broja računa. Ona se ispisuje posve nezavisno od ovog gore navedenog.

U složenim firmama rješenje naoko kompliciranog problema je vrlo jednostavno.
Napišite interni akt gdje se niz brojeva uspostavlja po naplatnom uređaju. Ako vaš softver koristi pojam dokumenta proglasite naplatnim uređajem kombinaciju poslovni_prostor+dokument i problem je riješen.

primjer:

poslovni prostor=P1,P2, ...
dokument=R1,R2, ...
--------------------------

naplatni uređaj=P1R1, P1R2, P2R1, P2R2

primjer izgleda računa: 1/P1/P1R1, 2/P1/P1R1, ...
1/P2/P2R1, 2/P2/P2R1, ...

Dobri programi su na ovakav način upravljali brojevima računa već i prije zakona o fiskalizaciji, ne zato što su dalekovidi, nego zato što je to logično, poslovno opravdano i informatički lako upravljivo.

Obratite pažnju da 1 kompjuter (fizički naplatni uređaj) može stajati u jednoj prostoriji (fizički poslovni prostor) i pri tom obavljati poslove više fiskalnih naplatnih uređaja (iz internog akta) za više fiskalnih poslovnih prostora (iz internog akta). Sve ovisi o strukturi vašeg softvera i oraganizaciji posla u vašoj firmi.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 20:34   #1675
Zakon o fiskalizaciji je u pokušaju da uspostavi što širi nadzor nad gotovinskim plaćanjem ostavio i neke nedifinirane, sive zone. Koliko god se trudio nigdje nisam uspio naći službeno tumačenje slijedeće dileme:

- kako izgleda račun koji mjenjačnica izdaje za mjenjačku transakciju? Kako brojke iz certificiranog mjenjačkog programa pretočiti u račun koji fiskaliziramo?
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 20:35   #1676
Bila sam u mjenjačnici prošli tjedan, nisam dobila račun. Možda ni oni još ne znaju
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 20:41   #1677
Nije glavni problem u tome što ne zna mjenjačnica, nego u tome što službeni naputak nemaju ni proizvođači softvera. A još veći problem je u tome što se ministarstvo financija i HNB nisu mogli dogovoriti pa je trenutačno na snazi šizofrena situacija:

- HNB ne dozvoljava modifikaciju certificiranog mjenjačkog programa
- ministarstvo financija zahtijeva izdavanje računa za mjenjačke transakcije (do 31.12.2012 se nije trebao izdavati)

Kako imamo dva državna organa koji ne komuniciraju i ne mogu se dogovoriti ministarstvo financija je donijelo naputak kojim propisuje da se za jednu fizičku transakciju (mjenjačku) imaju obaviti dvije programske transakcije, kroz dva programa i sa izdavanjem dva dokumenta. Dok je Hnb odavno propisao kako ima izgledati mjenjački dokument, ministarstvo financija nije propisalo ništa.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 20:49   #1678
Quote:
21cent kaže: Pogledaj post
Meni se tumačenje ovog problema učinilo jednostavno. Nadam se da ne griješim.

Ključno je obratiti pažnju da se zakonodavac ne bavi time što je to poslovni prostor i što je to naplatni uređaj. Firma sama definira internim aktom ove pojmove. Iz toga se da isčitati da poslovni prostor ne mora nužno biti fizički poslovni prostor i naplatni uređaj ne mora nužno biti fizički naplatni uređaj.

Zakonodavac je jedino zainteresiran za neprekinuti niz brojeva računa. Pri dolasku u firmu porezni nadzor će provjeriti da li numeriranje računa odgovara onom koje je određeno u internom aktu, znači koje je firma sama sebi odredila.

Dodatno diskreciono pravo izbora za svaku firmu je da sama odluči da li će niz brojeva računa uspostaviti po poslovnom prostoru ili po naplatnom uređaju.
Oznaka operatera (blagajnika kako dubo kaže) je podatak koji ne utiče na niz brojeva, niti na format prikaza broja računa. Ona se ispisuje posve nezavisno od ovog gore navedenog.

U složenim firmama rješenje naoko kompliciranog problema je vrlo jednostavno.
Napišite interni akt gdje se niz brojeva uspostavlja po naplatnom uređaju. Ako vaš softver koristi pojam dokumenta proglasite naplatnim uređajem kombinaciju poslovni_prostor+dokument i problem je riješen.

primjer:

poslovni prostor=P1,P2, ...
dokument=R1,R2, ...
--------------------------

naplatni uređaj=P1R1, P1R2, P2R1, P2R2

primjer izgleda računa: 1/P1/P1R1, 2/P1/P1R1, ...
1/P2/P2R1, 2/P2/P2R1, ...

Dobri programi su na ovakav način upravljali brojevima računa već i prije zakona o fiskalizaciji, ne zato što su dalekovidi, nego zato što je to logično, poslovno opravdano i informatički lako upravljivo.

Obratite pažnju da 1 kompjuter (fizički naplatni uređaj) može stajati u jednoj prostoriji (fizički poslovni prostor) i pri tom obavljati poslove više fiskalnih naplatnih uređaja (iz internog akta) za više fiskalnih poslovnih prostora (iz internog akta). Sve ovisi o strukturi vašeg softvera i oraganizaciji posla u vašoj firmi.
Nisi to dobro slozio (dio oko naplatnog uredjaja).
OZNAKA NAPLATNOG UREDJAJA MOZE BITI SAMO BROJ BEZ VODECIH NULA (pogledaj tehnicku specifikaciju pa ce ti biti jasno). No poanta tvoje price
je da covjeku objasnis da moze na svome racunalu raditi sve sto je radio i do sada bez cirkusarija (naravno ako mu softver to podrzava tj. ako je logicki napravljen) i to stoji.
Svejedno sto netko mislio da je ovo "dobro", i ja i najmanje 90% mojih kolega smatra da je nedostatak vrste dokumenta u fiskalnom kljucu ozbiljan nedostatak zakona, ali ne samo to, da je u specifikaciji i vrsta dokumenta puno manje papira bi se trosilo na interni akt jer ne bi morao pisati svaku kombninaciju PP-vrsta dokumenta - naplatno mjesto nego bi bilo dovoljno
upisati koje se vrsta dokumenata koriste, te navesti poslovne prostore (oznake skladista, poslovne jedinice, nazov ih kako hoces) + oznake naplatnih mjesta (1,2,3 itd).
Vrsta dokumenta je osnovna stvar u poslovnom procesu bilo koje tvrtke na ovome svijetu, isto kao i poslovni prostor u kojem se posao obavlja isto kao i datum isprave (dokumenta).
Naplatno mjesto (ili kako su ga neki prekrstili u naplatni uredjaj) - samo ime govori da je to mjesto gdje se nesto naplacuje, ja osobno ocekujem da je to nekakva blagajna i to ne moze NIKAKO biti vrsta dokumenta jer ako u ducanu imas 5 blagajni gdje ces upisati oznake tih blagajni ako sve koriste vrstu dokumenta 1 (Racun) u poslovnom prostoru 1 ?
Ako je zakonodavac zainteresiran iskljucivo za neprekinuti slijed (a jest) onda je trebao poslusati struku (IT) a ne pisati stvari iz glave te tvrdoglavo i bahato se ponasati cijelo vrijeme od pocetka price ,tj. misliti da su svi oko njih kriminalci i lupezi i da su jedino oni ispravni.
I opet ponavljam: Ovo je odlican zakon za pecenjarnicu, fast food ,mali birc, kiosk,neki mali obrt itd , sve ostalo uistinu jesu zakomplicirali a upravo gore navedenim nedostatkom.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 20:49   #1679
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Bila sam u mjenjačnici prošli tjedan, nisam dobila račun. Možda ni oni još ne znaju
Oni sami po sebi ne spadaju u fiskalizaciju od 1.1., osim ako mjenjač nema još i kavić, hotel ili zadovoljava neki od ostalih kriterija zbog kojeg bi trebao fiskalizirati već sada.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 20:57   #1680
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
OK, imaš pravo... Brkao sam blagajnika i oznaku naplatnog uređaja, ali problem je ostao isti.

Ne dajem oznaku dokumentu, ali ih program razlikuje i tu je taj problem: ako je za račun "oznaka naplatnog uređaja" 2, onda neće prihvatiti isto to za račun-otpremnicu, kaže: već se koristi.
Pa u tome i jest poanta , upravo moj odgovor 21cent-u iznad ti govori o tome.
Zakon su zakomplicirali do boli (bez ikakve potrebe, osim ako nije nekakva urota protiv gradjana ove drzave) , a neka softverska rjesenja su ocito jos dodatno zakomplicirala stvar.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.