Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2009., 18:08   #101
Mene zanima je li OK da muškarac sam sebi uzme bris uretre?

Naime, zbog streptokoka koji mi je nađen na brisu cevixa pila sam antibiotsku terapiju u par navrata i pošto je streptokok još uvijek tu, ginekolog je preporučio da i muž napravi taj bris pošto možda kod njega ne djeluje isti antibiotik kao kod mene.

Uglavnom, dao mi je štapić sa kojim bi si on trebao uzeti bris. Zanima me hoće li taj bris biti OK, dal to može stvarno svatko uzeti?
I dalje, koliko bris smije stajati prije nošenja u labaratorij, jer sam mislila taj bris nositi zajedno sa brisom cervixa, a od ginekologa imam sat vremena vožnje do mjesta gdje se nose ti brisevi, a od kuće pola sata do gina.
A mislila sam bris ponijet kad krenem kod gina.
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 23:33   #102
@JustForFun. Haha, da muskarac sam sebi uzme bris uretre? Mislim da bi 99 od 100 muskaraca radije na par dana u zatvor nego si to radilo. Gledaj ranije postove, nije li "jeftinije" da popije turu Sumameda (3 tablete) i gotovo? Jer nakon vrlo neugodnog pregleda rezultat je ili: nema infekcije, ne treba nista ili neka popije antibiotik. Ja bi radije bez veze popio turu Sumameda nego prolazio ovako neugodan pregled, a pogotovo ga ne bi bio u stanju napraviti sam na sebi.

Da li bi si ti mogla zabiti injekciju u zilu? E pa ovo je puno teze. Osim za mazohiste.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 23:42   #103
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
Mene zanima je li OK da muškarac sam sebi uzme bris uretre?

Naime, zbog streptokoka koji mi je nađen na brisu cevixa pila sam antibiotsku terapiju u par navrata i pošto je streptokok još uvijek tu, ginekolog je preporučio da i muž napravi taj bris pošto možda kod njega ne djeluje isti antibiotik kao kod mene.

Uglavnom, dao mi je štapić sa kojim bi si on trebao uzeti bris. Zanima me hoće li taj bris biti OK, dal to može stvarno svatko uzeti?
I dalje, koliko bris smije stajati prije nošenja u labaratorij, jer sam mislila taj bris nositi zajedno sa brisom cervixa, a od ginekologa imam sat vremena vožnje do mjesta gdje se nose ti brisevi, a od kuće pola sata do gina.
A mislila sam bris ponijet kad krenem kod gina.
ma koji ti je to idiot dao isusamudragog? prvi put cujem za ovo.
nek' tvoj dragi lijepo ode svom lijecniku, trazi uputnicu za bris i ode u ambulantu da mu ga uzmu. ili nek' s uputnicom ode u ambulantu trazit' stapice il' sta vec i s tim skoci do nekog privatnika da mu uzme bris. ovisi gdje odluci ici, pretpostavljam da i za muskarce na nekim mjestima ne uzimaju briseve, vec samo primaju uzorke.
ne moze si sam uzeti bris.
a koliko moze stajati, to ne znam. za zene one smrznute ampulice mogu stajati sat-dva, isto tako se preporuca da bude maksimum za urinokulturu, pogotovo ako je sobna temperatura pa pretpostavljam da je i ovo tako nekako. ukoliko se odluci za uzimanje brisa kod privatnika, neka prethodno nazove laboratorij i jednostavno pita. sve brojeve ces naci na webu.
da se ne bi jos zajebavala s njegovim stapicima. pljes po guzici i nek' tera sam doktoru.

btw, ako je rijec o istom streptokoku, ne kuzim zasto bi vam trebao razlicit antibiotik. ako sam dobro razumjela, tvoj dragi je isto na antibioticima, ili...? u svakom slucaju bi bilo dobro otkloniti sumnju na jos neki uzrocnik upale (pretpostavljam da nece raditi samo bris na aerobe). daljnja terapija ce mu najvjerojatnije svakako trebati, jer i da je negativan, pa i da nije lazno negativan, vec fakat negativan, opet moze bit' da igrate ping pong, ali pitanje je koji ce antibiotik biti najbolji i koliko dugo treba uzimati terapiju.
medjutim, u svakom slucaju se, s obzirom na to da je strep predugo prisutan i zahtijeva daljnju terapiju, ne bih bezveze zajebavala sa sumamedima ili sto vec uzimate prije nego sto obavim bris.

na kraju krajeva, mozda svi ovi pametnjakovici koji radije neodgovorno krknu antibiotik bez ikakvih pretraga nemaju nikakvih nuspojava, ali mogli bi si isto tako vrlo lako navuc' u najmanju ruku gadne gi probleme, a da ne spominjem rezistentnost zbog prekomjernog kljukanja medikamentima (plus sto ce kad-tad morat' provjerit' je li uzrocnik jos uvijek prisutan). sumamed je krasan lijek (ja, recimo stravicno reagiram na antibiotike i on je jedini kojeg mogu podnijeti), ali jbt zabolio me zeludac kad sam procitala sto su neki ovdje napisali, a slove kao ugledniji forumasi na zdravlju. i sta je ono s dodatnim navlacenjem mikroorganizama... tko je vec napisao... ta opasnost je velika kod kateterizacije, a stapici za briseve su sterilni i pretpostavljam da ih se baca kao medicinski otpad. ta mala ozljedica koja nastane pri brisu uretre je zanemariva s koristi koju isti moze donijeti.
moj decko je bio, dos'o doma, rek'o da je bilo neugodno i da ga boli pikica, taj dan ga peckalo pri mokrenju, a sutradan sve pet.

nek' obavi bris, a ako nece odmah nastavit' s antibioticima, suzdrzite se radije od (nezasticenog) seksa dok ne stignu rezultati i u svakom slucaju nabavi probiotike (nece naskodit' ako istovremeno koristis i oralne tipa acidosalus, acidoverus, lactogyn ili jednostavno prolife za crijeva i vaginalne tipa acidosalus ili jednostavno vagisan na bazi mlijecne kiseline iako ima sretnijih rjesenja od vagisana) i za rezervu neke vaginalete protiv gljivica (npr. gynodaktarin ili canesten ili sto vec. posavjetuj se.).

uf, sta sam sve nasrala. ne zamjerite, malo sam nervozna (valjda nuspojavica) jer sam trenutno na sumamedu.
naime, i ja sam pozitivna na strep (b).

a za one koji imaju pare i zele puno precizniju pretragu plus manje neugodnosti, opet reklamiram: nek' odu u modernu dijagnostiku na pcr. za decke se kod, primjerice, hpv tipizacije uzima trostruki uzorak - urin, ejakulat i bris glavica - i nema nikakvog brisa.

*crk*
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil

Zadnje uređivanje *jezebel* : 23.05.2009. at 00:00.
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 00:57   #104
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
@JustForFun. Haha, da muskarac sam sebi uzme bris uretre? Mislim da bi 99 od 100 muskaraca radije na par dana u zatvor nego si to radilo. Gledaj ranije postove, nije li "jeftinije" da popije turu Sumameda (3 tablete) i gotovo? Jer nakon vrlo neugodnog pregleda rezultat je ili: nema infekcije, ne treba nista ili neka popije antibiotik. Ja bi radije bez veze popio turu Sumameda nego prolazio ovako neugodan pregled, a pogotovo ga ne bi bio u stanju napraviti sam na sebi.

Da li bi si ti mogla zabiti injekciju u zilu? E pa ovo je puno teze. Osim za mazohiste.
pametan savjet, nema šta

ja si dajem svaki dan inzulinske injekcije i nije bad

ne pomažu ciljani antibiotici, a ti bi na pamet da pije

a planiramo trudnoću

bakterija koja nam je problem izaziva npr meningitis kod novorođenčeta jer se beba zarazi prolaskom kroz porođajni kanal
mislim da je zdravlje djeteta važnije od male neugodnosti oko piše
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 01:07   #105
jezbel jel ti to prva terapija za streptokok b?

evo i meni je smiješno kako mi je to dao, ali šta ću sad, muž kaže da ja uzmem taj bris, pa pokušat ću biti nježna hehe

sad trenutno nisamo na ničemuo (odnosno čekam da dobijem pa da počenemo piti idući, pošto se ovaj što je propisao ne pije u trudnoći, pa moram isključiti tu mogućnost), a do sada nam je davao isti antibiotik, ali pošto je bakterija i dalje tu, on sad ovo predložio, jer moguće je da nam ne odgovara isti antibiotik

te bakterije stalno mutiraju

npr kod mene prvi antibiotik koji sam pila (Zinat) sad na tu bakteriju ne djeluje

pored antibiotika pijem i lactogyn obično i prolife

zadnji put čak nisam morala ni vaginalete stavljat (iako sam ih uzela)

a inače znaš i sama kako antibiotici djeluju na vag. floru

mislila sam raditi NJEMU samo ovaj bris jer sam prije par mjeseci ja radila na mikoplazmu, ureaplazmu, klamidiju i ti su mi bili ok
čak sam i na HPV radila i on OK

nije meni bad uzet taj bris od muža, već me strah da nešto ne zabrljam i da uzorak ne bude reprezentativan
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 01:29   #106
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
jezbel jel ti to prva terapija za streptokok b?

evo i meni je smiješno kako mi je to dao, ali šta ću sad, muž kaže da ja uzmem taj bris, pa pokušat ću biti nježna hehe

sad trenutno nisamo na ničemuo (odnosno čekam da dobijem pa da počenemo piti idući, pošto se ovaj što je propisao ne pije u trudnoći, pa moram isključiti tu mogućnost), a do sada nam je davao isti antibiotik, ali pošto je bakterija i dalje tu, on sad ovo predložio, jer moguće je da nam ne odgovara isti antibiotik

te bakterije stalno mutiraju

npr kod mene prvi antibiotik koji sam pila (Zinat) sad na tu bakteriju ne djeluje

pored antibiotika pijem i lactogyn obično i prolife

zadnji put čak nisam morala ni vaginalete stavljat (iako sam ih uzela)

a inače znaš i sama kako antibiotici djeluju na vag. floru

mislila sam raditi NJEMU samo ovaj bris jer sam prije par mjeseci ja radila na mikoplazmu, ureaplazmu, klamidiju i ti su mi bili ok
čak sam i na HPV radila i on OK

nije meni bad uzet taj bris od muža, već me strah da nešto ne zabrljam i da uzorak ne bude reprezentativan
u tome i je stvar, pitanje je bi li uspjela bris uzeti ispravno. zaista se bolje raspitaj po ambulantama ili jednostavno to obavite kod privatnika. fakat prvi put cujem za to da si ljudi sami doma uzimaju bris. ja sam svoje briseve samo uzimanje platila stotinjak kuna.

je, ovo mi je bio prvi bris i prva terapija. za dva tjedna ponovo na bris pa bumo vidjeli...
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 01:48   #107
@trebor,trebor.... kako tako propisat lijek bez nalza, još sumamed...gori si od ove jedne u mostaru, ah nisi dugo pia sumamed, evo sad ćeš malo....hhhhhh

nego,kako ne znaš kako se to radi.... obično to liječnike i ne briga...to ti čine med.sestre ili ako ti je s njom neugodno, a obično jest.... tehničara pozovu...
obično tako idemo sa bris-štapićem u mokračnu cijev, 2-3 cm, ak ti je veći možda malo dublje do 4-5... malo je neugodno,al ne baš puno neugodnije od igle il nečeg takvog... neki se i napale, imo sam par takvih iskustava, pa ne možeš dovršit bris... i moraš ponovno...lakše je zaokrenut za 90-180 nego tres... uglavnom ništa strašno...možda je najveći problem sramota... tj.preć prego neugodnjaka...
__________________
Ja volim leptire... i sunčeve zrake
daso is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 13:21   #108
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
u tome i je stvar, pitanje je bi li uspjela bris uzeti ispravno. zaista se bolje raspitaj po ambulantama ili jednostavno to obavite kod privatnika. fakat prvi put cujem za to da si ljudi sami doma uzimaju bris. ja sam svoje briseve samo uzimanje platila stotinjak kuna.

je, ovo mi je bio prvi bris i prva terapija. za dva tjedna ponovo na bris pa bumo vidjeli...
nemoj odmah po završetku terapije ić vaditi bris jer može ti biti lažno negativan nalaz, malo sačekaj
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 13:23   #109
Quote:
daso kaže: Pogledaj post
@trebor,trebor.... kako tako propisat lijek bez nalza, još sumamed...gori si od ove jedne u mostaru, ah nisi dugo pia sumamed, evo sad ćeš malo....hhhhhh

nego,kako ne znaš kako se to radi.... obično to liječnike i ne briga...to ti čine med.sestre ili ako ti je s njom neugodno, a obično jest.... tehničara pozovu...
obično tako idemo sa bris-štapićem u mokračnu cijev, 2-3 cm, ak ti je veći možda malo dublje do 4-5... malo je neugodno,al ne baš puno neugodnije od igle il nečeg takvog... neki se i napale, imo sam par takvih iskustava, pa ne možeš dovršit bris... i moraš ponovno...lakše je zaokrenut za 90-180 nego tres... uglavnom ništa strašno...možda je najveći problem sramota... tj.preć prego neugodnjaka...
ti to radiš ljudima?

pa jel se može uzet sam to?
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 13:36   #110
Joj ljudi dragi... Pa ne živimo u Zimbabveu.
Nitko si ne može i ne smije sam uzimati nikakav bris. Niti si za to kvalificiran, niti se tako može jamčiti da je ispravno uzet. A pogotovo se ne može očekivati od osobe da sam sebi radi nešto što nikad nije, što može biti i neugodno i bolno i još ne zna kako?!

A za svaku stvar koju pacijent mora sam raditi (npr., davati si injekcije i sl.) prvo to mora naučiti u prisustvu stručne osobe. U najmanju ruku, otići kod dr. opće prakse pa neka on/ona uzme bris ili uputi nekud.

Koliko filozofije oko pretrage koja traje par sekundi.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 15:15   #111
da činio sam to nekolicini pacijenata....

ne možeš si uzet sam bris... upravo iz razloga koje je navela femmelatin.... otiđi do privatnika ili nekog druge op-a ili do bolnice.... oni uzimjau to tamo...i traje svega nekoliko sekundi....ništa strašno....
__________________
Ja volim leptire... i sunčeve zrake
daso is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 19:11   #112
Quote:
daso kaže: Pogledaj post
@trebor,trebor.... kako tako propisat lijek bez nalza, još sumamed...gori si od ove jedne u mostaru, ah nisi dugo pia sumamed, evo sad ćeš malo....hhhhhh

nego,kako ne znaš kako se to radi.... obično to liječnike i ne briga...to ti čine med.sestre ili ako ti je s njom neugodno, a obično jest.... tehničara pozovu...
obično tako idemo sa bris-štapićem u mokračnu cijev, 2-3 cm, ak ti je veći možda malo dublje do 4-5... malo je neugodno,al ne baš puno neugodnije od igle il nečeg takvog... neki se i napale, imo sam par takvih iskustava, pa ne možeš dovršit bris... i moraš ponovno...lakše je zaokrenut za 90-180 nego tres... uglavnom ništa strašno...možda je najveći problem sramota... tj.preć prego neugodnjaka...
E daso, daso......antibiotici se "bez nalaza" propisuju oduvijek....čudim se kako ti to ne znaš...Zar bi ti u svakom slučaju uzimao mikrobiološki uzorak ne poduzimajući ništa i čekao kulture od nekoliko dana pa i tjedana dok se netko grči od simptoma?
Naravno da ne bi....Postoji nešto što se zove "klinička slika bolesti" a za što se ide na medicinski fakultet baš zato da se bolest može prepoznati i bez da ti na papiru piše. Plus toga postoji i CKS i DKS i CRP i PCT koji su brzo gotovi i koji dodatno pojašnjavaju iole nejasno stanje.
I nagradno pitanje je: koji se uzročnik može dobiti samo i jedino turanjem par centimetara štapića u mušku uretru a ne može "običnim" uzorkovanjem srednjeg čistog mlaza?
I otkud ti da ne znam kak se radi?...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 19:31   #113
Quote:
zabolio me zeludac kad sam procitala sto su neki ovdje napisali, a slove kao ugledniji forumasi na zdravlju.
budući da je topic stariji i nekih "uglednih forumaša" iz tog doba nema ajd da ti ja odgovorim iako vjerojatno ne spadam u tu skupinu...Zbilja si nešto nervozna kad toliko skačeš na topic koji odiše šegom i zafrkancijom...malo se opusti, majku mu...
Quote:
na kraju krajeva, mozda svi ovi pametnjakovici koji radije neodgovorno krknu antibiotik bez ikakvih pretraga nemaju nikakvih nuspojava, ali mogli bi si isto tako vrlo lako navuc' u najmanju ruku gadne gi probleme,
Odkud ti to? Da u "najmanju ruku" sumamed izaziva "gadne gi probleme nikad ni ne bi bio registriran kao lijek...nemoj plašiti ljude...
Quote:
(plus sto ce kad-tad morat' provjerit' je li uzrocnik jos uvijek prisutan)
Zašto bi to radio?......Ako nemaš simptoma, bolje se osječaš i sve to...čemu ići ponovno na brisanje?...Nema nikakvog razloga.
Quote:
i sta je ono s dodatnim navlacenjem mikroorganizama... tko je vec napisao...ta opasnost je velika kod kateterizacije, a stapici za briseve su sterilni i pretpostavljam da ih se baca kao medicinski otpad. ta mala ozljedica koja nastane pri brisu uretre je zanemariva s koristi koju isti moze donijeti.
U stvari na ovo sam prvenstveno htio reagirati. Ne, netočno si zaključlila!...I kateter i štapić su sterilni...zašto bi kod kateterizacije opasnost bila veća? Ključna stvar kod obadvije stvari ovdje je tehnika dezinfekcije ušća uretre. I tu bi priprma trebala biti ista. Pretpostavimo i da je ali bez obzira na dezinfekciju opasnost kolonizacije i transmislije nekog hospitalnog soja potpuno je jednako prisutna! OK...ako kateter ostaje u mjehuru, rizik za kolonizaciju katetera raste svakim sljedećim danom...ali kod između uzimanja brisa i jednokratne kateterizacije rizik je potpuno jednak odnosno itekako postoji...
A kako sam prethodno odgovorio dasi, klinička slika + biokemijski nalazi i više su nego dovoljni za dg...tako da je tvrdnja o "donošenju koristi" vrlo diskutabilna u valjda 70-80 i više% slučajeva onih koji idu na "čačkanje malog" u neki higijenski zavod...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 20:14   #114
Dobro ima trebor donekle pravo...nikad se gotovo u praksi ne rade nalazi da bi se propisali antibiotici...ali sumamed kao jedan od najjačih trebalo bi se vidjet imali potrebe za njim....možda se može riješit problem i s nekim malo slabijim...a što se tiče brisa...mislim da je jako efikasan pri pronalasku nekih bakterija i spolno prenosivih bolesti...

i pomislio sam da ne znaš kak se radi, tj...da nisi nikad gledo kad si u početku davo iskustvo svog frenda kako se čini....tak da sorry ak sam fulo....
__________________
Ja volim leptire... i sunčeve zrake
daso is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 23:20   #115
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
budući da je topic stariji i nekih "uglednih forumaša" iz tog doba nema ajd da ti ja odgovorim iako vjerojatno ne spadam u tu skupinu...Zbilja si nešto nervozna kad toliko skačeš na topic koji odiše šegom i zafrkancijom...malo se opusti, majku mu...
pa zapravo nisam referirala na one kojih nema, vec prije svega na tebe jer si medicinar i moderator, a gotovo da odvracas ljude od briseva. a opustam se na nekim drugim podforumima, nekako nisam navikla na to da zdravlje odise zafrkancijom. i sama se volim ovdje nasaliti i nabaciti oftopik da razbijem monotoniju, ali ovo s brisevima mi jednostavno nije smijesno.

Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
Odkud ti to? Da u "najmanju ruku" sumamed izaziva "gadne gi probleme nikad ni ne bi bio registriran kao lijek...nemoj plašiti ljude...
kad sam spomenula gi probleme, spomenula sam ih u recenici s antibioticima, a ne sa sumamedom. sumamed je odlican lijek, vec sam spomenula da je jedini antibiotik na koji ja dobro reagiram, ali da, i on naravno moze uzrokovati probleme, pogotovo ako ga pijes dulje i bez probiotika. i sam znas koliko lijekova postoji koji uzrokuju i spomenute i druge probleme pa su i dalje lijekovi. prema toj logici koju navodis, masa bi se lijekova povukla s trzista. nije mi namjera nikoga plasiti. nemam savrsen pristup psihologa, ali ako netko zeli mazenje, nek' se onda zavuce pod pokrivac. gi problemi kod antibiotika nisu moja nervoza, niti strah, niti dezinformacija, vec cinjenica i prilicno cesta nuspojava, i itekako se lako mogu pojaviti. moja je greska jedino u tome sto sam stavila ''gadne'', sorry na tome, nisam se adekvatno izrazila. a svatko tko zna cemu sluzi antibiotik isto tako zna da se s njim ne treba uvijek zezati jer nije svaki isti.

Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
Zašto bi to radio?......Ako nemaš simptoma, bolje se osječaš i sve to...čemu ići ponovno na brisanje?...Nema nikakvog razloga.
ponekad i imas neku bestiju, ali bez simptoma. ili nemas tipicnu klinicku sliku pa netko tko gleda samo na udzbenik bez dodatnih pretraga moze itekako fulati dijagnozu, pa tako i antibiotik. mislim, po tom si pitanju neusporedivo pametniji od mene pa mi je glupo da se tu prepucavamo i da te ja pitam jel' znas sta je to ''asimptomatski'' i ''rezistencija''. stoga je ponekad preporucljivo testirati i partnera. a ponovni bris moze itekako biti potreban nakon terapije. evo, konkretno, kod mene se ne radi o brisu uretre, vec o cervikalnom brisu. popila sam antibiotike i preporucen mi je bris nakon terapije da vidimo sto dalje. sta ti mislis? da ne idem na bris jer se osjecam bolje? pa da cekam da mi se stanje opet zakuha, odnosno da vidim isti ili jos gori nalaz na papi? u najmanju ruku bi uistinu bilo pozeljno znati o cemu se radi, a to se ne moze uvijek znati samom procjenom lijecnika. mislim... ne znam zasto onda uopce postoje brisevi. samo za akutne slucajeve?
postoji problem i s ekonomicnoscu, da. eno, sad masa curica na zenskom zdravlju dospijeva u paniku jer raspravljamo i o cervikalnim brisevima pa one silom hoce od svog lijecnika uputnicu, a nemaju nikakve simptome, a papa uredan. i onda je on gad jer im ne da i objasnjava, a one i dalje ukakane u gace od straha. valjda jer im je pikica bila izlozena bez zastite, ali cesto ni zato, vec iz ciste panike. to za sustav je tu mac, davati ljudima uputnice za briseve bez ikakvog temelja. ali davati samo tezim slucajevima ili pak onima s tipicnom klinickom slikom... meni je to nerazumno.

Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
U stvari na ovo sam prvenstveno htio reagirati. Ne, netočno si zaključlila!...I kateter i štapić su sterilni...zašto bi kod kateterizacije opasnost bila veća? Ključna stvar kod obadvije stvari ovdje je tehnika dezinfekcije ušća uretre. I tu bi priprma trebala biti ista. Pretpostavimo i da je ali bez obzira na dezinfekciju opasnost kolonizacije i transmislije nekog hospitalnog soja potpuno je jednako prisutna! OK...ako kateter ostaje u mjehuru, rizik za kolonizaciju katetera raste svakim sljedećim danom...ali kod između uzimanja brisa i jednokratne kateterizacije rizik je potpuno jednak odnosno itekako postoji...
znam da su oboje sterilni, ali postoje podaci koje govore o infekcijama koje nastanu kateterizacijom i kako ista nije bezazlena. pa sam pretpostavila da je to zbog u nekim slucajevima nepotpune sterilizacije ili pak nekih drugih propusta pri samom postavljanju, sto su mi potvrdila i dva doktora medicine s kojima sam o tome razgovarala. jer kateter se ipak koristi visekratno.
nisam znala da je mogucnost dobivanja infekcije kod uzimanja brisa podjednaka kao kod kateterizacije...
ispricavam se ako grijesim.

Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
A kako sam prethodno odgovorio dasi, klinička slika + biokemijski nalazi i više su nego dovoljni za dg...tako da je tvrdnja o "donošenju koristi" vrlo diskutabilna u valjda 70-80 i više% slučajeva onih koji idu na "čačkanje malog" u neki higijenski zavod...
zato sto su nalazi u velikoj mjeri negativni?
ja osobno, da sam musko, ne bih riskirala ako mi partnerica ima neke probleme i posebno ako su ti problemi ucestali cak i nakon terapije oba partnera. bez obzira na to sto mozda sam nemam simptome, a crp i ostalo su mi uredni. ako se boris s bestijom, onda mozes biti u prilicnoj prednosti ako znas i s cim se boris.
naime, kao sto je ova cura gore spomenula: sto ako ne odgovara oboma isti antibiotik? kemijati i isprobavati do besvijesti? ne, hvala.

vidim da sam i ja tebi digla zivac pa se ispricavam ako je neka od mojih izjava pretjerana i lose formulirana, ali jednostavno mi je apsolutno neprihvatljivo da osoba koja je medicinar i moderator odmah u startu odvraca od briseva, i to na temelju frendovog subjektivnog iskustva i statistika, a odgovor daje u opcenitom kontekstu, odnosno bez da zapravo dovoljno zna o ''klinickoj slici'' onih koji se za briseve raspituju. i nije mi bila namjera prepucavati se, niti dizati paniku.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil

Zadnje uređivanje *jezebel* : 26.05.2009. at 23:31.
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 11:53   #116
Pa da, ako je kod žene konstantno prisutna ili se ponavlja neka infekcija, svakako je poželjno u jednom trenutku napraviti bris i partneru.

Što se ne vidi u urinokulturi? Evo i odgovora: prijateljica je doslovce godinama vukla uroinfekcije. Nije se skidala s antibiotika. Bila i kod ginekologa i na cistoskopiji (jel se to tqako zove, već sam zaboravila). Urinokulture su sve ispadale STERILNE (ovo i meni zvuči nemoguće) a u običnom nalazu urina masa bakterija?!
Tek nakon tih 5 godina netko se pametan dosjetio napraviti joj bris uretre i otkivena je spolno prenosiva bakterija (opet se ne sjećam, ali bila je, mislim, mikoplazma ili ureaplazma). I tad je dobila antibiotik ciljano za to.

Ta bakterija se u urinokulturi nije vidjela svih 5 godina!

A od tih neliječenih (pogrešno liječenih) infekcija, nakon cistoskopije urolog rekao da joj mjehur izgleda kao da ima 70 godina, da je sve zadebljano itd. Od tih istih godina uzimanja antibiotika dobila je i gastro probleme, pao joj imunitet, dobila još masu drugih bolesti i bila više od godinu dana na bolovanju, čak su joj na komisiji rekli nek ide u invalidsku. Ona je, doduše, ekstremni slučaj.
Ali da se netko, bilo tko, sjetio curi koja u 5 godina nije bila 5 dana bez upale mjehura napraviti bris uretre?!
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 11:54   #117
Jezbel se fakat raspisala, no osim nervoze kod nje ne vidim neki koristan input za raspravu. Kako je Trebor rekao: antibiotici se cesto prepisuju bez pretrage i to definitivno ima smisla. Zamislite covjeka s temperaturom radi baketrijske upale grla, muci se, nije mu dobro, a netko mu predlozi da radi bris grla pa da se javi za tjedan dana, za tjedan dana on ozdravi (uz dosta muke), onda mu netko na temelju (zastarjelog) brisa prepise antibiotik (koji mu je trebao pred tjedan dana).

Ja sam imao iskustvo s upalom prostate i to je bilo vrlo neugodno: konstantan osjecaj da trebate urinirati, a u biti ne mozete jer nemate tekucine, no osjecaj je kao da ce vam samo od sebe krenuti svaki tren. Zamislite se s time u uredu, na sastanku kad govorite pred ljudima, a najradije bi otrcali do zahoda da vidite ide li ipak ili ne. U toj situaciji urolog mi propise neki bezvezni penicilin, sve napola prodje, pa se vrati, vratim se i ja njemu, on kaze: "nisam vam dao jaci antibiotik jer sam mislio da mozda ne volite antibiotike". Mislim, da me pitao rekao bi neka mi prepise duplu dozu najjaceg, jer sam fakat izludio, ovako sam bio u iskusenju da se fakat izderem na njega kako je glup.

Dijagnosticirano nije bilo nista, nisam radio bris nego samo test urina. Da mi je netko predlozio test uretre odbio bi, ali prihvatio bi antibiotike u velikim dozama, pa makar dobio gadan proljev, jer to je nista prema neugodi upale prostate.

Ne volim to reci ali: mislim da je zeni tesko zamisliti neugodu i paniku koju vecina muskaraca dozivi kod ideje brisa uretre, tako da bi bilo fair da se pacijentu prepusti odluka da li pokusati prvo antibioticima ili ici na bris.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 12:15   #118
Akutna upala je jedna stvar, naravno da treba odmah početi s liječenjem, no kad se radi o spolno prenosivim infekcijama koje mogu biti asimptomatske, a infekcija postoji i može izazvati neplodnost, kad se infekcija ping-pong efektom prenosi s jednog na drugog partnera, naravno da treba napraviti sve pretrage pa tako i bris.

A to kako je ženi teško zamisliti neugodu, ma stvarno?
Nama ženama je inače baš super ići kod ginekologa i ležati na stolu s raširenim nogama dok nam (u većini slučajeva, muškarac) zavlači instrumente i prste u vaginu?! Ali, nas su naučili da se to radi, kad nema nikavih problema jednom godišnje - a ako ima, i češće.
Meni osobno je baš svaki pregled bio i neugodna i bolan, ali zamisli: idem, jer je zdravlje bitnije.

A muškarci ne idu ni na kakve pregleda iz nekog muškog ponosa, većina ih odbija i staviti kondom, a na kraju oni NEMAJU simptom, ali IMAJU infekciju, zaraze partnericu, ona se liječi, on se možda liječi... pa zato danas imamo u populaciji 60% ljudi s hpv-om, koji uzrokuje rak grlića maternica - ali oko toga nema panike!
Panika je oko svinjske gripe ili aidsa.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 12:31   #119
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Jezbel se fakat raspisala, no osim nervoze kod nje ne vidim neki koristan input za raspravu. Kako je Trebor rekao: antibiotici se cesto prepisuju bez pretrage i to definitivno ima smisla. Zamislite covjeka s temperaturom radi baketrijske upale grla, muci se, nije mu dobro, a netko mu predlozi da radi bris grla pa da se javi za tjedan dana, za tjedan dana on ozdravi (uz dosta muke), onda mu netko na temelju (zastarjelog) brisa prepise antibiotik (koji mu je trebao pred tjedan dana).

Ja sam imao iskustvo s upalom prostate i to je bilo vrlo neugodno: konstantan osjecaj da trebate urinirati, a u biti ne mozete jer nemate tekucine, no osjecaj je kao da ce vam samo od sebe krenuti svaki tren. Zamislite se s time u uredu, na sastanku kad govorite pred ljudima, a najradije bi otrcali do zahoda da vidite ide li ipak ili ne. U toj situaciji urolog mi propise neki bezvezni penicilin, sve napola prodje, pa se vrati, vratim se i ja njemu, on kaze: "nisam vam dao jaci antibiotik jer sam mislio da mozda ne volite antibiotike". Mislim, da me pitao rekao bi neka mi prepise duplu dozu najjaceg, jer sam fakat izludio, ovako sam bio u iskusenju da se fakat izderem na njega kako je glup.

Dijagnosticirano nije bilo nista, nisam radio bris nego samo test urina. Da mi je netko predlozio test uretre odbio bi, ali prihvatio bi antibiotike u velikim dozama, pa makar dobio gadan proljev, jer to je nista prema neugodi upale prostate.

Ne volim to reci ali: mislim da je zeni tesko zamisliti neugodu i paniku koju vecina muskaraca dozivi kod ideje brisa uretre, tako da bi bilo fair da se pacijentu prepusti odluka da li pokusati prvo antibioticima ili ici na bris.
prije svega, potpis @ femmelatin.
nadalje, ja jednostavno nisam mogla a da ne reagiram na neke moglo bi se reci iskljucive i neobjektivne postove, niti mi je bila namjera nekoga vrijedjati ili plasirati svoju, kako kazete, nervozu, stoga bi bilo lijepo kad se tih stvari ne biste hvatali buduci da sam sve sto sam rekla nastojala koliko-toliko argumentirati, a i opisala sam dozivljaj kakav je imao moj decko za vrijeme i nakon brisa uretre, dakle, nastojala sam smanjiti nervozu medju popisancima, a ne plasirati svoju.
a nigdje nisam rekla da bi bris trebalo raditi u apsolutno svim slucajevima, tu si vec naveo mozemo reci akutne i tipicne slucajeve: neces sigurno pustit' covjeka u takvom stanju da se muci i riskira cekajuci na rezultate. kad sam isla na hpv tipizaciju, poslala sam i decka, da budemo sto sigurniji, bez obzira na to sto kod muskaraca ti nalazi bas i nisu mjerodavni. a kad sam dobila nalaz na bakteriju, decka nisam slala na briseve, vec smo oboje istovremeno uzeli isti antibiotik. a ako se moji problemi nastave, onda ce bogami i on ici na bris.

necu vam vise trpat' svoje raspisane postove, ovo je zadnji, ali samo cu reci da i dalje smatram da je krajnje neodgovorno za glavni kriterij pri odabiru pretrage uzimati svoj subjektivni dozivljaj. bris u principu pecka jedan dan. nije ni meni bilo lako ici na sve te briseve koje sam trebala obaviti da saznamo zbog cega papa test nije dobar, ali u svakom slucaju je to bio pametniji izbor nego cekanje na sljedeci papa test koji se radi tek za cetiri mjeseca jer se ipak nesto naslo. simptome sam imala, ali relativno blage, svi nalazi osim pape savrseni, tako da je uzimanje briseva predstavljalo itekako vecu korist i sigurnost od pukog cekanja na poboljsanje, pogorsanje ili nepromijenjeno stanje. a da ne spominjem da se ne lijeci sve antibiotikom, brisevi nisu samo za bakterioloska testiranja. a ako nije problem, cak nije ni zgorega u akutnom slucaju obaviti hitan bris pa onda krknuti antibiotik ne bi li se sto prije tocno znalo imali jos cega osim bakterije. no to se vec puno rijedje radi...
a bilo mi je tesko, necu ni spominjati koliko sam se u neznanju i neobavijestenosti nahodala i morala proucavati karte, lokacije i vrste pretraga, a na hpv tipizaciji me tako neugodno i dugo strugala da sam osjetila bol na grlicu maternice i decko je morao juriti s posla i ici po mene. i plakala sam i bojala se i bilo mi je svega dosta. stovise, u rijetkim se slucajevima pod odredjenim okolnostima i pri nestrucnom uzimanju cervikalnog brisa moze i malo krvariti pa cure svejedno idu. mene zna boljeti cak i ultrazvuk. i grebe me hladni metalni spekulum. pa i dalje obavljam preglede. ali da, vama deckima je, uz sve disklejmere, ipak neugodnije. ok, kako vam drago. svi su ovdje svoje napisali, a na onima koji se budu nalazili u nedoumici i i nedovoljnoj suradnji s vlastitim lijecnikom dodju na ovaj topik je da odaberu ako vec sami biraju. a opasno je ako procitaju svasta: ne samo moju nervozu, vec i suprotna misljenja.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil

Zadnje uređivanje *jezebel* : 27.05.2009. at 12:38.
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 10:42   #120
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
pri nestrucnom uzimanju cervikalnog brisa moze i malo krvariti pa cure svejedno idu.
Ako je ikoji zahvat izveden nestrucno to nije kriterij odlucivanja o zahvatu. Pretpostavljas da ce zahvat biti strucno izveden, ides covjeku u ciju strucnost vjeurjes. Ako te zaboli tijekom zahvata vici, trazi da stane, pozovi ga na odgovornost sta ti radi.
Bilo je postova o tome kako su neki ginekolozi obicno namjerno zagrebli pri uzimanju brisa u (pogresnom) uvjerenju da je tako rezultat pouzdaniji, pa bi se zene zaprepastile kad su ih cule da tumace specijalizantici "moras zagrebati da malo prokrvari". No rekacija na to (prekid pregleda odmah i ispis te odlazak drugom ginekologu) je nesto sto zena mora napraviti sama kad je suocena s losim tretmanom.

Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
grebe me hladni metalni spekulum. pa i dalje obavljam preglede.
Vidis, metalni speculum ne mora se stavljati hladan, a moze ga se i podmazati. To ide od toga da ga se moze podmazati vodom, sto je upitno korisno, do toga da ga se moze podmazati nekim lubrikantom na bazi vode tipa KY jelly, koji fakat dobro podmazuje. Isto tako sterilizirani speculum moze se pustiti da se ugrije na sobnu temperaturu prije pregleda i sterilnost mu nece biti narusena.

Druga je stvar sto su se, nazalost, zene naucile da je to neugodno, pa je ginicima lakse ubaciti nepodmazani hladni, nego da se trude oko podmazivanja i grijanja, ipak mogu to vrijeme bolje upotrebiti. Necu rec za kavu, jer ginici fakat imaju nehumanu kolicinu pacijenata propisanu od HZZO-a, pa se snalaze kako mogu, a zene trpe i ne dizu glas. Na neki nacin same su si krive.

Slazem se da su muskarci u RH cesto komotni, te da je to, pogotovo u slucaju kondoma glupo i lose. No u nekim slucajevima tipa beskorisne dijagnostike kroz vrlo neugodne preglede, definitivno podrzavam pragmatican stav: "ako boli, jako me smeta i u biti nicemu ne koristi radije cu uzeti antibiotik bez tog pregleda".
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:38.