Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

Pogledaj rezultate ankete: Koje nacionalnosti je bio Tvrtko I. Kotromanić?
Bošnjak. 20 17.24%
Hrvat. 74 63.79%
Srbin. 22 18.97%
Glasovatelji: 116. Ne možete glasovati u ovoj anketi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2008., 14:17   #41
Quote:
Kalasnjikov kaže: Pogledaj post
Tvrdak, Tvrdan, Tvrden, Tvrdenko, Tvrdisav, Tvrdislav, Tvrdisa, Tvrdko, Tvrtko, Tvrdos, Tvrdoje
Ovo su neka od danasnjih imena među Srbima sa korjenom od rijeci „tvrd”.
A sve ove varijante imena Tvrtko imaju i erotsko-seksualni prizvuk, a poznato je da su Srbi najveci ljubavnici...
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Old 23.03.2008., 14:17   #42
Otvarač topica je pogriješio, trebao je napisati umjesto nacionalnosti - nacije, narod - narodnosti.
Albatros is offline  
Old 23.03.2008., 14:19   #43
Tvrtko Kotromanic je Srbin, naravno.
rasko is offline  
Old 23.03.2008., 14:21   #44
Quote:
rasko kaže: Pogledaj post
Tvrtko Kotromanic je Srbin, naravno.
Sa dna kace. Kao i Ivo Andrić.

Neda Arnerić Vojislav Šešelj, Slobodan Milošević i mnogi drugi...

Mislim da pravih Srba nema niti milijun, koji moćni BORG.
Albatros is offline  
Old 23.03.2008., 14:27   #45
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Mislim da pravih Srba nema niti milijun, koji moćni BORG.
A kako se to određuje ko je "pravi" Srbin !
__________________
Gubi se ko burek u svemiru!
Polizao bih je kao Žućo šerpicu!
Klizi piva ko Samsung!
Jasta is offline  
Old 23.03.2008., 14:30   #46
Quote:
Jasta kaže: Pogledaj post
A kako se to određuje ko je "pravi" Srbin !
Sad će ti pričati o nekim genomima.
Tel Aviv is offline  
Old 23.03.2008., 14:31   #47
Tvrtko sebe svrstava u hrišćane prave vjere, srpsku vojsku svojom a Murata muslimana smatra nevjerom. Dakle tako kaže bosanski kralj na cijem porodicnom grbu se nalaze ljiljani.
Svaki musliman koji nosi ljiljane treba da zna bas to da su ljiljani simbol hrišćanstva prave vjere, i da da su ti koji su nosili ljiljane smatrali muslimane nevjerom. Recimo protiv velikog i mocnog velikasa Nikole Altomanovica koji je drzao zaledje Dubrovnika su zajedno i Tvrtko i Lazar ratovali te uspjeli da ga poraze. Pri tom ni Tvrtko ni Lazar Nikolu ne nazivaju nevjerom. Međutim kad ratuju protiv Murata i Tvrtko i Lazar Murata nazivaju nevjerom.
Kalasnjikov is offline  
Old 23.03.2008., 14:35   #48
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Sad će ti pričati o nekim genomima.
Da, vama Srbima analiza genoma, koja je znanstvena, nemilosrdna i točna nikako ne odgovara.

Pitam se zašto ?
Albatros is offline  
Old 23.03.2008., 14:36   #49
Quote:
objektiv81 kaže: Pogledaj post
Ne mogu da ti dam link za tu knjigu. Ne postoji. Jedino da mi verujes ili da dodjes u Cesku pa da proveris. Ja sam u toj knjizi ( Istorija juznih Slovena ) procitao uglavnom srpsku istoriju. Sad, kad mi je neki Hrvat spomenuo tog Pavla Šubića, ja sam našao u hrvatskom delu, da je Tvrtko I. Kotromanić hrvatskog porekla. To je istina. Ali on je sebe smatrao Srbinom. Kao Šešelj, koji ima hrvatsko poreklo, ili Emir Kusturica, koji ima Bosnjacko poreklo. A taj Šubić je gospodario samo zapadnim delom Bosne, zahvaljujuci Beli IV, koji mu ju je dao u " leno ". Dragutin, srpski kralj je gospodario ostalim delom Bosne!
ti da si procita iti jednu knjigu ne bi pisa ovakve gluposti...
povlacis paralele izmedju dva razdoblju i navodis primjere koji su potpuno nespojivi...
kao da ti znas za sta se on smatrao....jos svemu tome dajes "poseban" kontekst spominjuci seselja i kusturicu... provokator....
__________________
Bob Rock: "Bjezimo, njih su dvojica, a mi smo sami!!!"
vviikkii is offline  
Old 23.03.2008., 14:37   #50
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Sad će ti pričati o nekim genomima.
I ja to očekujem

Sad će da nam se javi Hajnrih Himler !

Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Da, vama Srbima analiza genoma, koja je znanstvena, nemilosrdna i točna nikako ne odgovara.

Pitam se zašto ?
Zašto bi nam smetalo? Pa to su samo geni! Oni ne određuju pripadnost nekoj naciji! To je vrijedilo samo za fašiste ali ako ti sebe tako deklarišeš... e onda je to već tvoj problem!
__________________
Gubi se ko burek u svemiru!
Polizao bih je kao Žućo šerpicu!
Klizi piva ko Samsung!
Jasta is offline  
Old 23.03.2008., 14:38   #51
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Da, vama Srbima analiza genoma, koja je znanstvena, nemilosrdna i točna nikako ne odgovara.

Pitam se zašto ?
Odgovara nam isto onoliko koliko istih genoma imaju Hrvati iz Sinja i Hrvati iz Čakovca.
Tel Aviv is offline  
Old 23.03.2008., 14:49   #52
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ta se teza stalno provlači, i u njoj ima dosta istine, ali određena plemenska svijest je uvijek postojala...
ta teza se provlaci zato sto je istinita.... svijest o kojoj ti pricas u tom razdoblju uopce nije toliko vazna... ljudi sa tog podrucja su se nazivali bosnjanima jer im je puno vaznija bila regionalna pripadnost od toga jesu li porijeklom hrvati, srbi ili nesto trece...
__________________
Bob Rock: "Bjezimo, njih su dvojica, a mi smo sami!!!"
vviikkii is offline  
Old 23.03.2008., 16:23   #53
Quote:
markoantonio kaže: Pogledaj post
.....zna se da je Kotromanić bio "Katolik" a i danas su Kotromanići Hrvati-Katolici, pisao je ikavicom-govor gotovo iskljucivo Hrvatskog naroda izuzev Bošnjaka u zapadnoj Bosni koji su sačuvali svijest da su njihovi pradjedovi bili Hrvati,tu uopce nema spora!
U to vrijeme najveci dio Hrvatske je bio dijelom Bosne. Znaci, Hrvatska je nastala od Bosne, a Hrvati su ustvari Bosanci katolici koji nisu presli na Islam.

Ako nisi znao, mi imamo zajednicke jezicke korijene. Zamisli, mi se razumijemo, nevjerovatno zar ne? Bosanski jezik u to doba je i bio ikavica. Jezik kojim su govorili svi na ovim prostorima, mjesavina ilirsko-slavonskog jezika. Znas sta je bilo sa jezikom Korbata (od njih ime Hrvati)? Izgubio se. Citas li ti nekad?
Hajd' dijete, nemoj vise, odi u skolu.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 16:26   #54
Quote:
vviikkii kaže: Pogledaj post
ta teza se provlaci zato sto je istinita.... svijest o kojoj ti pricas u tom razdoblju uopce nije toliko vazna... ljudi sa tog podrucja su se nazivali bosnjanima jer im je puno vaznija bila regionalna pripadnost od toga jesu li porijeklom hrvati, srbi ili nesto trece...
Lijepo receno.
Nacion odredjuje teritorijalno porijeklo, vjeroispovijest najmanje.

Pametnom dovoljno jasno.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 16:30   #55
Quote:
Ramzes kaže: Pogledaj post
Lijepo receno.
Nacion odredjuje teritorijalno porijeklo, vjeroispovijest najmanje.

Pametnom dovoljno jasno.
Ovo je samo djelimično tačno!

Naciju pored teritorijalnog porijekla i vjeroispovjesti određuje i jezik, kultura, običaji...
__________________
Gubi se ko burek u svemiru!
Polizao bih je kao Žućo šerpicu!
Klizi piva ko Samsung!
Jasta is offline  
Old 23.03.2008., 16:31   #56
Quote:
vviikkii kaže: Pogledaj post
ta teza se provlaci zato sto je istinita.... svijest o kojoj ti pricas u tom razdoblju uopce nije toliko vazna... ljudi sa tog podrucja su se nazivali bosnjanima jer im je puno vaznija bila regionalna pripadnost od toga jesu li porijeklom hrvati, srbi ili nesto trece...
to je istina, možemo vidjeti na primjeru Italije iz toga doba
nitko nije bio Talijan već Venecijanac, Milanez,Napolitanac itd
ali je pitanje iz današnje perspektive koja nacionalnost živi u tim gradovima?
nisu valjda Venecijanci itd. ?
ali eto Bosanci su od regionalnog iznjašavanja stanovnika tadašnje Bosne odmah stvorili naciju
penkalaa is offline  
Old 23.03.2008., 16:32   #57
Quote:
Ramzes kaže: Pogledaj post
Bosanski jezik u to doba je i bio ikavica.
To isto i Hrvati kazhu, da su govorili ikavicom.

Pitanje i za Hrvate i za Bošnjake: zašto ste preuzeli našu ijekavicu?
Tel Aviv is offline  
Old 23.03.2008., 16:37   #58
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
To isto i Hrvati kazhu, da su govorili ikavicom.

Pitanje i za Hrvate i za Bošnjake: zašto ste preuzeli našu ijekavicu?
da pitanje je zašto su i Rusi preuzeli Srpsku ćirilicu
gdje god da se okreneš sve je Srpsko
penkalaa is offline  
Old 23.03.2008., 16:39   #59
Tvrtko I Kotromanić, bosanski ban od 1353. do 1391, a zatim i prvi bosanski kralj. Bio je unuk Stjepana I Kotromanića i Jelisave, kćerke sremskog kralja Stefana Dragutina i Kataline unuke Bele IV (po njoj je Dragutin postao vladar njenih posjeda), sin Vladislava Kotromanića i Jelene Šubić. Tvrtko I postao je bosanski ban nakon smrti strica Stjepana II Kotromanića (1353.). Nakon smrti njegova oca 1354. uz njega je državne poslove vodila i majka Jelena. U prvo je vrijeme Tvrtko bio lojalan vazal hrvatsko-ugarskog kralja Ludovika I Anžuvinca, koji je imao za ženu njegovu prvobratucedu i posestru Jelisavu = Elisabeta Bosanska. Uskoro je papa prouzrokovao između njih spor, koji je privremeno izglađen 1357. godine, kada je Tvrtko morao ustupiti Ludoviku Hum, navodno kao miraz Jelisave. Ludovik je 1363. ponovno poveo rat protiv svog vazala pod izgovorom akcije protiv bosanskih heretika - krstjana, ali se poražen morao povući. Pored toga Tvrtko je vodio borbe s bosanskim feudalcima, te je 1366. godine izbila buna na čelu s Tvrtkovim mlađim bratom Vukom, tako da su Tvrtko i majka Jelena morali napustiti Bosnu i skloniti se u Ugrasko-Hrvatsko kraljevstvo. Ali već 1367. godine, očito uz pomoć ugarskog kralja, koji je shvatio da je izazvao nemire od kojih ni Tvrtko, ni on neće imati nikakve koristi, Tvrtko se opet vraća u Bosnu na vlasti.

Zajedno sa srpskim knezom Lazarom Hrebljanovićem porazio je oblasnog gospodara Nikolu Altomanovića 1373. i proširio se na područja Drine i Lima. Početkom 1377. od Balšića je preoteo Trebinje, Konavle i Dračevicu. U njegovoj državi bilo je područje ranije države Nemanjića. Na taj način je stekao uslove da preuzme i obaveze ranijih srpskih vladara u međunarodnim okvirima, naročito u odnosima sa Dubrovnikom. Tvrtko je imao i formalne uslove da to učini. Nakon smrti cara Uroša (potkraj 1371.) on se javio kao pretendent za upražnjenu srpsku krunu imajući i direktno srodstvo preko bake Jelisavete sa dotadašnjom vladarskom lozom Nemanjićima.

Krunisanje Tvrtka izvršeno je 1377. u mjestu Mile, nedaleko od Visokog, u srednjoj Bosni. Tvrtko se po tradiciji srpskih vladara nazvao Stefanom. Njegova titula pokazuje osnov po kojem je postavio legitimno pravo na upražnjenu srpsku krunu: kralj Srbljem, Bosni, Primorju, Humskoj zemlji, Donjim Krajem, Zapadnim Stranam, Usori i Podrinju. Tvrtkovu titulu priznali su Dubrovčani i počeli su da mu isplaćuju Svetodmitarski dohodak koji je ranije pripadao srpskim vladarima. Tvrtkovo krunisanje i proglašenje kraljem u sintagmi 'kralj Srbljem' odnoslilo se na teritorij koji je priključio Bosni 1373-1377. Njegove obaveze prema preostalim srpskim oblasnim gospodarima nisu postojale. Otuda u izvorima i nema informacija o prihvatanju ili neprihvatanju Tvrtkovog čina među srpskim oblasnim gospodarima i Srpskoj pravoslavnoj crkvi. U svakom slučaju postavka dijela literature o tome da su oni prešutno priznali Tvrtkovu krunidbu ne može stajati. Realno stanje na terenu nije rezultiralo njihovom vazalnom odgovornošću, nekoj vrsti pravnog statusa prema novom kralju.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 16:40   #60
Quote:
penkalaa kaže: Pogledaj post
da pitanje je zašto su i Rusi preuzeli Srpsku ćirilicu
gdje god da se okreneš sve je Srpsko
Ne zaje*avam se, ozbiljno pitam.

Našao sam na nekoliko mjesta na ovom forumu: hrvatski dijalekat u srednjem vijeku bio samo ikavica. Evo sad i Bošnjaci kazhu da su i oni govorili ikavicom.
I danas se u mnogim hrvatskim selima govori ikavica.
A zašto vam je onda sluzbena ijekavica?
Tel Aviv is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.