Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2012., 01:27   #61
Ovdje se nekoliko puta napisalo da djeci ne treba dopustiti da odlučuju. KAkve to veze ima s djecom koja ne znaju što bi?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 01:34   #62
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ovdje se nekoliko puta napisalo da djeci ne treba dopustiti da odlučuju. KAkve to veze ima s djecom koja ne znaju što bi?
Nisam od tih koja misli da im ne treba dopustiti da odlucuju.
Ali ima veze ...s onima sto ne znaju sto bi, jer:
ako roditelj zeli da dijete ide u strukovnu i "ispece zanat" a dijete ne zna sto bi i ne moze odabrati strukovnu, jer nema pojma bi li bio mesar, automehanicar ili stolar...sto onda? Onda dijete ode u - gimnaziju, jer nije znalo sto bi. Nije se odlucilo za nis...pa je ostala gimnazija.
Tesko ih moze netko bas natjerati u strukovnu ...iako ne bi kao smjeli odlucivati i odabrati glupu gimnaziju. ( u obiteljima sa nekim normalnim odnosima)
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 01:57   #63
Smirite duhove
Ja sam i više nego očigledno ishitrila se sa svojom izjavom da nikada ne bi dopustila..
Ishitrila sam se. eto.
To je tako kada mi je jezik brži od pameti..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 03:49   #64
Mislim da su gimnazije precijenjene. Važna je sigurnost, a nju imaš sa većinom četverogodišnjih škola. Važna je i mogućnost biranja između nastavka školovanja ili zapošljavanja, a to isto imaš sa 4 g školama.

Da mogu opet birati išla bih za med. sestru, neku teh. školu ili sl., a ne gimnaziju s kojom nisi nigdje ako te na faksu uhvati mizantropija i odlučiš prekinuti studiranje.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 04:09   #65
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Važna je sigurnost, a nju imaš sa većinom četverogodišnjih škola.
Kakvu "sigurnost" daju četverogodišnje škole? "Siguran" posao? "Sigurnu" plaću od koje se može ljudski živjeti?

Netko je kao struke koje nisu osuđene na nizak položaj u hranidbenom lancu spominjao kuhare, frizere i tako to - od "milijun" kuhara/frizera/nečega, probije se jedan - a i taj se, kao što je već napisano, neće probiti na temelju znanja iz strukovne škole, nego opet na temelju krvavog dugogodišnjeg rada - a krenuli smo od bojazni za nedovoljno radišno dijete.

Konačno, ako i zglajza na fakultetu, gimnazijalac bez većih problema može steći neku kvalifikaciju kroz neformalno/informalno/nekakvo obrazovanje. Strukovnjaku je teže steći dobre temelje za studij - naime, stručne škole nisu "hladovina" uz koju se lijevom nogom može nadoknađivati i razlika do gimnazijskog programa.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 04:21   #66
Ja sam usporedila sigurnost koju ima netko tko je završio strukovnu i netko tko je završio gimnaziju, a oboje bez fakulteta.

Ovo s hladovinom nisam shvatila. Želiš reći da strukove škole ne daju dovoljno vremena da se nadoknadi gimnazijski program?
Uzmi u obzir da dobar dio gimnazijalaca i nisu odlični učenici, ali zapnu zadnjih 2-3 mjeseca, ubijaju se štrebanjem svega što su zanemarili i onda takvi izmučeni idu na državne mature. Mnogi imaju osrednje rezultate. Zapravo se i ne razlikuju puno od kolega iz strukovnih. Znam ljude koji su išli za veterinarskog tehničara, a načitaniji su od mene.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 04:38   #67
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ja sam usporedila sigurnost koju ima netko tko je završio strukovnu i netko tko je završio gimnaziju, a oboje bez fakulteta.
Jedina razlika je da se prvi neće zaposliti sljedećih sto godina, a drugi nikad .
Quote:
Želiš reći da strukove škole ne daju dovoljno vremena da se nadoknadi gimnazijski program?
Manje-više, da. Naravno da nije nemoguće, ali je to postavljanje vrlo velike zadaće pred dijete, a samo zato da, ako jednom zezne faks, ima nekakvu struku. Ako ne zezne faks, nije baš jasno čemu sve to.

Postoji tu i moment "tehnologije učenja" koja se, uz sve primjere ovoga i onoga koji se u gimnaziji zezao i ljenčario i svaštanešto, puno bolje usvaja u gimnaziji.
Quote:
Znam ljude koji su išli za veterinarskog tehničara, a načitaniji su od mene.
Ah, vječita tema o bezvrijednom papiru i konobarima koji u slobodno vrijeme pišu pjesme, projektiraju intergalaktičke letjelice i pronalaze lijek za sve neizlječive bolesti .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 10:48   #68
Cijeli sustav je tako postavljen, od odluka koje netko mora donositi sa 14 godina..pa do kasnijih prekvalifikacija, gdje su ocjene i bodovi bitniji od znanja, skolstvo koje zamire(btw. potpuno druga tema)...meni osobno, blago receno, uopce vise ne imponira iako sam i sama u njemu participirala...da zivim u rh, i da se nadjemo u situaciji da "mora" izbarati skolu...podrzali put osobnih interesa i sposobnosti, sa zadrskom i svijescu da to sto zavrsi ne znaci kraj obrazovanja ili osobnih interesa ili ponovnog upisivanja fakulteta ili prekvalifikacije...i da to sto zavrshi ne mora raditi do kraja zivota.Ali ako su uspjesni u tome sto zele i rade, more power to ya"..

Ja bih radije da postoji sustav u kojem svi upisuju generalno "jednu" standardnu srednju skolu u kojoj ce svi nauciti uciti ili barem im biti priblizeno ucenje, a strukovne upisuju stvarno oni koji to zele, a ne moraju...sto se babi snilo..i tako to
uostalom stava sam da skole za konobare, frizere,slaba struja,krojace, vozace itd.(opcenito SUO) u ovom obliku kakvom ih imamo zapravo promasene.To su struke koje se mogu nauciti( i trebale bi se nauciti) kroz rad i polagati recimo drzavni strukovni ispit.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 20.05.2012. at 11:00.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 11:19   #69
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Ja bih radije da postoji sustav u kojem svi upisuju generalno "jednu" standardnu srednju skolu u kojoj ce svi nauciti uciti ili barem im biti priblizeno ucenje...
To je zadaća osnovne škole. Problem i jest u tome što djeca dolaze u srednju školu (i poslije na fakultete) a da ne znaju učiti, razmišljati, zaključivati. Dodaj tome i društveni tretman znanja kao nečega u osnovi ne baš jako potrebnoga, općeprisutno dovođenje znanja isključivo u vezu s zarađivanjem novaca, i eto ti veselja.

Na primjer, njveći pakao koji možeš napraviti djetetu je zatražiti od njega da napiše bilo kakav sažetak - onako, pet-šest rečenica u kojima će reći sve o nekoj knjizi ili već o nečemu. Čim se s mehaničkog prenošenja naučenog treba prešaltati na analizu/sintezu/protezu, ajme .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 11:41   #70
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
To je tako kada mi je jezik brži od pameti..


Ono što imaš - a pokazala si nekoliko puta da imaš - je sposobnost preispitivanja svojih rečenica. Ne proglašavaš svoje brzojezične stavove jedanaestom Zapovijedi uklesanom u kamenu ploču, nego si ih, suočena s argumentima, spremna razmotriti i po potrebi mijenjati.

Mislim da je ta sastavnica roditeljstva podjednako rijetka i sjajna .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 11:57   #71
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post

Ja bih radije da postoji sustav u kojem svi upisuju generalno "jednu" standardnu srednju skolu u kojoj ce svi nauciti uciti ili barem im biti priblizeno ucenje, a strukovne upisuju stvarno oni koji to zele, a ne moraju...sto se babi snilo..i tako to
uostalom stava sam da skole za konobare, frizere,slaba struja,krojace, vozace itd.(opcenito SUO) u ovom obliku kakvom ih imamo zapravo promasene.To su struke koje se mogu nauciti( i trebale bi se nauciti) kroz rad i polagati recimo drzavni strukovni ispit.
Aha, ti zapravo želiš dvanaestogodišnje osnovne škole.


Ja, baš obrnuto, sam prije za ukidanje gimnazija. Da jezična bude prava jezična s više od dva jezika kao sad (tri s latinskim, vau!), a manje drugih predmeta, da matematička ima više matematike, fizike, informatike, a manje povijesti i književnosti, a opću da ukinu.

Inače, dijete bih pokušala usmjeriti što dalje od ekonomskih, turističkih, upravnih, administrativnih smjerova u srednjoj školi. Ili zanat ili priprema za fax, čemu li uopće služi npr. smjer upravni referent u srednjoj? Za školovanje tajničica po općinama, koje zaposle jednu jednom u pet godina, a i za to već sve imaju fakultet.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 12:11   #72
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Aha, ti zapravo želiš dvanaestogodišnje osnovne škole.
Ja, baš obrnuto, sam prije za ukidanje gimnazija. Da jezična bude prava jezična s više od dva jezika kao sad (tri s latinskim, vau!), a manje drugih predmeta, da matematička ima više matematike, fizike, informatike, a manje povijesti i književnosti, a opću da ukinu.
Nesto kao suvarica?
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 12:39   #73
ovo je opcenito vrlo nezahvalna tema, i pristup bi joj trebao biti individualan.. jer nije svako dijete isto..

ja iskreno ne znam kako cu postupati kad moje dijete dodje do upisa u srednju.
mislim, naravno da je necu prisiljavati na sve moguce nacine da odabere ono sto mamica misli da je dobro
jer ni sama ne znam sto je dobro, tj, sto ce bti dobro za nju, i kakva ce situacija biti u drzavi za xy godina.. u krajnjoj liniji, dal cemo uopce biti tu za xy godina (hope is a bitch, ja i dalje sanjam o emigraciji).

ja sam bila odlican ucenik. ne ono, 5.0 ali odlican ucenik s prosjekom za gimnaziju.
i zestoki kampanjac.

kad se prvi put kod nas u kuci poveo razgovor o tome kuda bih ja nakon srednje, ja rekla da bih za frizerku. kraljica majka je dobila nervni slom ja, sa svojim ocjenama i pamecu (?!) za frizerku? preko nje mrtve.
super.
jezici su mi isli.
drustveni predmeti su mi isli.
prirodni nisu, nit su me zanimali, bili su mi apstrakcija.

okej, ja bih jezicnu gimnaziju.
opet mamica rolajza i gura me da upisem opcu, jer nam je tu, blizu. kaj cu se ja maltretirat s putovanjem do skole kad se mogu kamenom nahiti na nju. i jos je ispalo da mi se pol razreda iz osnovne upisivalo u tu istu gimnaziju, i jebiga, ja kapitulirah.
u prvom srednje sam imala jebacke ocjene iz svih drustvenih predmeta, a dvojke i trojke iz prirodnih. unatoc tome, ja sam mogla proci s 5. pred kraj godine sam se ubijala, dizala ocjene kolko sam god mogla, strebetala dan i noc, da bi mi na kraju falilo 0,04 boda do petice. jebiga, meni je to bio ogromanjski sok, cijeli zivot sam prolazila s 5 i sad odjednom nisam. ajme. oh, i matura. jebemu, morat cu na maturu jer nebum sve 4 godine prosla s 5

u naletu hormona, puberteta, buntovnosti i tako svega toga izvrsila sam doma puč i silom se htjela prebaciti u turisticku. ja hocu jezike. ja hocu nesto s cime cu nakon srednje imati zvanje. ja hocu nesto sto je lakse od ove fakin gimnazije.

nisu imali mjesta. nisam se mogla prebaciti.

ostatak gimnazije sam isto prosla s 4, ali bez imalo veceg truda, volje, ambicije. realno, izvlacilo me to sto sam ipak imala neku odgovornost prema skoli pa si nisam dopustila probleme, ali ucila sam kampanjski i taman onoliko koliko moram. ni manje ni vise. nis me nije zanimalo, nis mi se nije dalo. prirodni predmeti se nisu digli iznad ocjene dovoljan. nikad.
faks sam birala po jednom jedinom kriteriju: da nema matematike i prirodnih predmeta.

danas, s odmakom od cijele te price, moram reci da mi je okej u zivotu. i volim svoj posao. samo, relano, svoj faks mogla sam upisati s bilokojom zavrsenom cetverogodisnjom skolom, jer se prijemni sastojao od hrvatskog jezika i opce kulture koja je bila opca informiranost, a ne opca kultura.
tada.

ne znam kako bi mi zivot izgledao da sam mogla sama odabrati srednju. mogu samo nagadjati.

svekici, s druge strane, nisu se uplitali u odluke svoje djece. pustili u ih nek idu kud zele.
danas im se dvoje od troje djece mlati po glavi zbog toga. jedno je islo u gimnaziju, odustalo vec od dva faksa i dalje nema nikakvu predozbu sto bi i kud bi sa zivotom.
drugo je zavrsilo strukovnu koja mu nis u zivotu ne znaci, radi okej posao doduse, ali koji nema nit jedne dodirne tocke s njegovim zvanjem. i kaze, da je slusao tatu i upisao drugu srednju koju su mu sugerirali, danas bi mu bilo bolje u zivotu.

eto. zivotne price. kakvo mi je misljenje o gimnazijama? da definitivno nisu za sve, i ako dijete nije dovoljno ambiciozno i sa super navikama svladavanja gradiva, bolje ga ne gurati.
ja svoju sigurno nebum.
ako situacija u drzavi ostane kakva je sada, dat cu joj slobodne ruke nek upisuje sto god zeli. ako zeli biti, stajaznam, slikarica il tak neko neperspektivno zanimanje, okej, nek bude. uz opasku da tad zavrsi neki tecaj, pa bilo to i geliranje noktiju, da bar ima nesto s cim ce si moci zaraditi za kruh.

to mi je trenutno misljenje. vjerojatno ce se jos mijenjati, jer nama je srednja skola daleko, daleko..
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 12:47   #74
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nesto kao suvarica?
Da, mislim da su šuvarice u teoriji dobra ideja.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 13:30   #75
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Aha, ti zapravo želiš dvanaestogodišnje osnovne škole.


Ja, baš obrnuto, sam prije za ukidanje gimnazija. Da jezična bude prava jezična s više od dva jezika kao sad (tri s latinskim, vau!), a manje drugih predmeta, da matematička ima više matematike, fizike, informatike, a manje povijesti i književnosti, a opću da ukinu.

Inače, dijete bih pokušala usmjeriti što dalje od ekonomskih, turističkih, upravnih, administrativnih smjerova u srednjoj školi. Ili zanat ili priprema za fax, čemu li uopće služi npr. smjer upravni referent u srednjoj? Za školovanje tajničica po općinama, koje zaposle jednu jednom u pet godina, a i za to već sve imaju fakultet.
ma u biti se slazemo...zasto ne imati neku opcu srednju...pa onda takve gimnazije(srednje skole) sa takvim usmjerenjem..ili ih usmjeriti u visim razredima srednje..

ja imam na umu nesto kao hibrid americkih drzavnih srednjih i francuske drzavne srednje...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 13:35   #76
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
To je zadaća osnovne škole. Problem i jest u tome što djeca dolaze u srednju školu (i poslije na fakultete) a da ne znaju učiti, razmišljati, zaključivati. Dodaj tome i društveni tretman znanja kao nečega u osnovi ne baš jako potrebnoga, općeprisutno dovođenje znanja isključivo u vezu s zarađivanjem novaca, i eto ti veselja.

Na primjer, njveći pakao koji možeš napraviti djetetu je zatražiti od njega da napiše bilo kakav sažetak - onako, pet-šest rečenica u kojima će reći sve o nekoj knjizi ili već o nečemu. Čim se s mehaničkog prenošenja naučenog treba prešaltati na analizu/sintezu/protezu, ajme .
slazem se.kao sto sam napomenla , nedavno sam bila doma i slusala necakinju koja ide u 4 osnovne...

hocu reci ..i logika se uci..

verbal resoning se treba raditi redovno,razumjevanje teksta bi trebalo raditi svaki dan, nakon procitanog teksta ili knjige, logika takodjer...a radne navike...jbg..to je krivica i na roditeljima koji stalno jaucu kako se ima puno zadace kako treba ovo ono...a ne shvacaju da je naglasak na svakodnevnom radu, a ne na zadaci, pogotovo u nizim razredima.

ja sam i dalje pobornik redovne male skole(ne po zelji i samo 6 mj.) barem cijelu skolsku godinu prije prvog razreda...ako ne i indukcijske godine prije male skole.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 15:15   #77
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Da, mislim da su šuvarice u teoriji dobra ideja.
Šuvarice su u teoriji i praksi idiotizam koji je, uime nasilnog ubijanja razlika između elitnih gimnazija i radničkih strukovnih škola, uništio dvije godine života tadašnjim srednjoškolcima, koji su u takozvanom "općem srednjem obrazovanju" (prva dva razreda) manje-više ponavljali tek ponešto proširenu materiju osnovne škole.

Taj je sustav sjebao opću kulturu generacija koje su ga prošle.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 15:32   #78
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ja recimo nisam pobornik gimnazija, možda ću biti i grozna majka jednog dana jer neću dati svom djetetu makar imao sve 5.0 da upiše gimnaziju. Da, stvar je njezina izbora ali ne želim da joj dođe u nekoj fazi srednjoškolskog obrazovanja da odustane i od škole a onda i od fakulteta.
stvar je njezina izbora, ali nećeš joj dati?

jebote. moji su imali uhodan obiteljski biznis, pa me nisu uspjeli natjerati u njega. i nije im palo na pamet zabraniti mi da sama odaberem što ću upisati. niti bi mogli, što se toga tiče
iako su bili uplašeni da nikad neću naći posao (ja sam FF upisala nakon gimnazije ).

ali su mi usadili odgovornost prema obvezama jebačke radne navike, što pratilo i kroz faks i kroz zaposlenja. i već sam ih nekoliko promjenila, na svakom dam otkaz i nađem nešto bolji
iako bi najvjerojatnije bilo pametnije da sam otišla kod staraca raditi. ali ovo mi je draže


ne bi li trebala brinuti oko toga da kćeri usadiš radne navike, a ne hoće li se pretvoriti u osobu koja je sa 30 starcima na grbači jer joj se ne da raditi?
jer ovaj tvoj zaključak je nešto kao "neću da mi sin ide u strukovnu školu jer statistički, iz njih je najviše kriminalaca"
ili "mora ići u gimnaziju jer je iz njih najviše doktora znanosti".

za tvoj konkretan slučaj /dijete, statistika ništa ne znači. odnosno, statistika u biti govori da neće biti ni doktor znanosti ni neradnik, nego najviše gimnazijalaca završi faks i nađe kakav takav posao, na kojem su statistički bolje plaćeni nego ljudi sa SSS-om.



a što se tiče gimnazija, družim se sa ljudima koji imaju i trogodišnje i četverogodišnje srednje, i jebiga - razina obrazovanja je definitivno na strani gimnazija.
postoje iznimke, naravno, imam frenda sa turističkom koji pobjeđuje većinu gimnazijalaca i uspjehom na poslu i širinom obrazovanja, ali na kraju - to su iznimke.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 15:39   #79
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ne bi li trebala brinuti oko toga da kćeri usadiš radne navike, a ne hoće li se pretvoriti u osobu koja je sa 30 starcima na grbači jer joj se ne da raditi?
Ne bi li ti trebala pročitati još poneki post osim uvodnoga - pa onda vidjeti da se od prvog posta štošta promijenilo i napisalo...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 20:04   #80
Moram priznati da se naravno kao svaki roditelj bojim kakav će jednog dana biti čovjek ali pokažite mi roditelja koji nekada na to ne pomisli..
Naravno slika od kuće reflektirat će se na njezino samopouzdanje, karakter - sve.
Ja u nju imam duboko povjerenje. I stalno radim na njezinoj samostalnosti i samopouzdanju. Tu sam kao mama ali neke stvari s 9 godina možeš i sam odlučiti i napraviti.
Njezino prebrzo odrastanje vjerojatno je vezano uz to što smo se tata i ja rastali.
Ima šaroliku obitelj s puno baka i djedova sa svih strana s dvije obitelji i odlično u tome pliva.(imali smo razdoblje muke kada joj je brat kod tate bio mali ali eto prošla je i ta faza - ne nije bila ljubomorna nego je mali pa "recimo" bio malo agresivan.)
Evo jučer gledam njezinu zadaću čemu služe mama i tata..
Lako za mamu. Tu je napisala divne stvari. Ali ona ima oca i još jednog maltane "oca" i napiše mudre stvari koje se vezuju i uz jednog i uz drugog tako da je ona izvukla situaciju da su se obojica rastopila od sreće.
To treba znati
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:58.