Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2010., 17:21   #81
Quote:
morino kaže: Pogledaj post
kolika je razlika u cjeni
recimo kvadrat 8 cm vune u odnosu na
8cm stiropora?
8
8 cm kamena vuna oko 280 kn 8 cm stiropor oko 210-220 kn
toni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 21:18   #82
Quote:
the_ripper kaže: Pogledaj post
E sad, pitanje je koliko te došla ta stiropor fasada. Jerbo, 700m3 x 2,2kn = cca. 1500kn godišnje uštede x 10 godina 15.000kn (ok, biti će nešto više jer plin ide gore ali niti zime neće biti iste pa je ovo stvarno "od oka"). Ako te takva fasada dođe cca 50.000 kn i to staviš u banku sa 4% kamatom to pokrije takvu razliku, a novci uvijek dostupni. S druge strane uložiš te novce u fasadu i onda 30 godina čekaš da ju otplatiš da bi onda štedio. Vrlo je veliko pitanje isplativost (na stranu ekologija).
Vani je takva rabota (mislim na zapadu) subvencionirana od države pa je to isplativo.
Po meni, treba minimizirati troškove korištenja objekta, voda, struja, plin sve će cijene tih komunalija ići samo gore. Izolacija objekta je investicija kojom povećavaš vrijednost objekta i samu ugodu korištenja, npr ne moraju radijatori biti vrući da ti bude ugodno toplo, nemaš potoke kondenzata na toplinskim mostovima, gljivice, truljenje drvenih elemenata u takvim uvjetima itd.

Isto tako izolaciju treba gledati i iz perspektive hlađenja, dakle manje potrošnje struje i opet "zdravije" klime u prostoru. U svakom slučaju smatram da je izolacija jedna od boljih investicija ako se ima za isfinancirati.

Isto tako isplativost kamate od 4% je upitna budući da ju treba gledati u odnosu na inflaciju...
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 21:48   #83
Quote:
the_ripper kaže: Pogledaj post
E sad, pitanje je koliko te došla ta stiropor fasada. Jerbo, 700m3 x 2,2kn = cca. 1500kn godišnje uštede x 10 godina 15.000kn (ok, biti će nešto više jer plin ide gore ali niti zime neće biti iste pa je ovo stvarno "od oka"). Ako te takva fasada dođe cca 50.000 kn i to staviš u banku sa 4% kamatom to pokrije takvu razliku, a novci uvijek dostupni. S druge strane uložiš te novce u fasadu i onda 30 godina čekaš da ju otplatiš da bi onda štedio. Vrlo je veliko pitanje isplativost (na stranu ekologija).
Vani je takva rabota (mislim na zapadu) subvencionirana od države pa je to isplativo.
Ja sam imao 250m2 fasade i stavio 5cm EPS-a.
Fasada me koštala (materijal) 25000 kn, ali samo stiropor oko 5000-6000 kn.
Onih 20-ak tisuća će te koštati obična fasada (ožbukaj i navuci sep).
Znači ja sam dodatno uložio manje od kilu € koje ću vratiti grijanjem za 3 godine.

Ova tvoja računica jedino prolazi ako ne radiš nikakvu fasadu, ali po tom nemoj raditi kuću nego oroči novce i živi kod punice
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 06:11   #84
Quote:
the_ripper kaže: Pogledaj post
E sad, pitanje je koliko te došla ta stiropor fasada. Jerbo, 700m3 x 2,2kn = cca. 1500kn godišnje uštede x 10 godina 15.000kn (ok, biti će nešto više jer plin ide gore ali niti zime neće biti iste pa je ovo stvarno "od oka"). Ako te takva fasada dođe cca 50.000 kn i to staviš u banku sa 4% kamatom to pokrije takvu razliku, a novci uvijek dostupni. S druge strane uložiš te novce u fasadu i onda 30 godina čekaš da ju otplatiš da bi onda štedio. Vrlo je veliko pitanje isplativost (na stranu ekologija).
Vani je takva rabota (mislim na zapadu) subvencionirana od države pa je to isplativo.

ne kužim te...prićamo o uštedi energije, a ti o kamatama, mislim da si fulao topic...

najbolje ne graditi kuću nikako, niti dizati kredit, a od silnih novaca i plača koje imamo možemo nešto i oročiti....

bravo
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 08:37   #85
Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
ne kužim te...prićamo o uštedi energije, a ti o kamatama, mislim da si fulao topic...

najbolje ne graditi kuću nikako, niti dizati kredit, a od silnih novaca i plača koje imamo možemo nešto i oročiti....

bravo
Ako ti ne kužiš ja ti ne mogu pomoći.
Nitko ne stavlja fasadu da bi štedio na energiji nego novcima koje daje za utrošak energenata. Doduše, tebi možda novac nije važan i ti to radiš isključivo radi energije, pa koliko košta da košta.
the_ripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 08:43   #86
Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Ja sam imao 250m2 fasade i stavio 5cm EPS-a.
Fasada me koštala (materijal) 25000 kn, ali samo stiropor oko 5000-6000 kn.
Onih 20-ak tisuća će te koštati obična fasada (ožbukaj i navuci sep).
Znači ja sam dodatno uložio manje od kilu € koje ću vratiti grijanjem za 3 godine.
Pa o tome ti ja i pričam. Treba izračunati omjer uloženo-dobiveno. Ne treba uzimati zdravo za gotovo "stavi stiropor fasadu i štediš".
the_ripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:27   #87
Quote:
the_ripper kaže: Pogledaj post
Ako ti ne kužiš ja ti ne mogu pomoći.
Nitko ne stavlja fasadu da bi štedio na energiji nego novcima koje daje za utrošak energenata. Doduše, tebi možda novac nije važan i ti to radiš isključivo radi energije, pa koliko košta da košta.
opet ti...gle nisam psiholog, ovdje pričamo o nečems asvim drugom o čemu si ti počeo samo ti znaš.....odi na financije i poslovanje pa tamo pričaj o kamatama, a ovo područje je meni jako dobro poznato, ako je i tebi drago mi je, pozdrav
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 14:48   #88
Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
opet ti...gle nisam psiholog, ovdje pričamo o nečems asvim drugom o čemu si ti počeo samo ti znaš.....odi na financije i poslovanje pa tamo pričaj o kamatama, a ovo područje je meni jako dobro poznato, ako je i tebi drago mi je, pozdrav
Eh, da sam ja psiholog ja bih tebi pomogao. Blago tebi što ti život prolazi u veselju.
the_ripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 18:01   #89
Quote:
the_ripper kaže: Pogledaj post
... Vrlo je veliko pitanje isplativost (na stranu ekologija)...

Quote:
the_ripper kaže: Pogledaj post
Pa o tome ti ja i pričam. Treba izračunati omjer uloženo-dobiveno. Ne treba uzimati zdravo za gotovo "stavi stiropor fasadu i štediš".
Pa iz gornjeg citata (boldanog) sam pomislio da si protivnik termo fasade (u smislu pre spore isplativosti), a ja sam ti objasnio da sam ulaganje u izolaciju fasade (ponavljam - samo izolaciju) vratio za 3 sezone grijanja.
Ovaj omjer isplativosti bitan je za onoga tko se odluči raditi fasadu (a do sada je nije imao), ali ne zna jel klasičnu fasadu ili termo fasadu.
Takvome ću uvjek reći da je pušioničar ako se odluči za običnu fasadu.
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 21:11   #90
Pozdrav svima!

Evo da se nadovežem na ovu temu. Mene zanima što je bolja termo izolacija:

Šuplji blok od 29 cm bez stiropora ožbukan s jedne strane sa cca 2 cm žbuke, a sa druge strane alu lim.
Ili
Šuplji blo od 25 cm ožbukan s jedne strane sa cca 2cm žbuke a sa druge strane stiropor 4 cm pa onda alu lim.
jenki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 21:32   #91
mislim da cu i ja raditi fasadu sa stiroporom kad je jeftinije i isplativo.
milutin7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 21:32   #92
Quote:
jenki1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Evo da se nadovežem na ovu temu. Mene zanima što je bolja termo izolacija:

Šuplji blok od 29 cm bez stiropora ožbukan s jedne strane sa cca 2 cm žbuke, a sa druge strane alu lim.
Ili
Šuplji blo od 25 cm ožbukan s jedne strane sa cca 2cm žbuke a sa druge strane stiropor 4 cm pa onda alu lim.

ovo uopće nije za uspoređivati, jer lim nije nikakav toplinski izolator, u tvom slučaju samo je završni sloj na fasadi.

Apsolutno solucija sa stiroporom, a to će ti potvrditi i svi na ovom forumu koji nešto znaju o tome.
Nadam se da te neće susjedov bratić čiji je kum radio u švicarskoj uvjeriti u drugačije.
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 22:19   #93
Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
ovo uopće nije za uspoređivati, jer lim nije nikakav toplinski izolator, u tvom slučaju samo je završni sloj na fasadi.

Apsolutno solucija sa stiroporom, a to će ti potvrditi i svi na ovom forumu koji nešto znaju o tome.
Nadam se da te neće susjedov bratić čiji je kum radio u švicarskoj uvjeriti u drugačije.
Ma neće me nitko uvjeravati, tako sam i ja mislio, ali reko idem se malo posavjetovati sa ljudima. Situacija je dosta složetna jer mi je to zid do susjeda i imam Samo cca 30 cm za zid koji će 2m biti odma do zida od susjeda ali na 2 m završava susjedov zid a ja trebam zidati do 2,5 m pa onda mi ide krova pa sam tu razliku mislo obući u lim jer mi je to ipak sjeverna strana.
jenki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 23:00   #94
Quote:
the_ripper kaže: Pogledaj post
Eh, da sam ja psiholog ja bih tebi pomogao. Blago tebi što ti život prolazi u veselju.
Drago mi je da ste se međusobno prepoznali

A sada vratimo se fasadama jer je ovo topic posvećen fasadi a ne zaradi

Dakle meni kaže majstor da bi mi naplatio 215 kuna m2 fasade za nešto više od 100m2 termofasade sa 10-kom

E sada - koliko bi tu bio materijal?

Zašto pitam? Pa ja računao sa nekim da bi mi trebalo nekih 50 000 kuna (a ovo bi ispalo max 30 000) i rekoh sebi nema šanse da toliko novaca dajem majstorima ali sad vidim da nije to baš toliko skupo. Dakle - ako se budem sam zaje... frkavao ... koliko para ću uštediti (stavimo na stranu kvalitetu izrade)???
jawahell is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 23:01   #95
Quote:
milutin7 kaže: Pogledaj post
mislim da cu i ja raditi fasadu sa stiroporom kad je jeftinije i isplativo.
Je sigurno ... nedaj se nafukati kao što su mene pa sad imam oko 1200 kuna mjesečno za plin ... Ne, nijedna cigla i nikakvi blokovi nisu dobar izolator i gotovo.
jawahell is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 23:03   #96
Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
ovo uopće nije za uspoređivati, jer lim nije nikakav toplinski izolator, u tvom slučaju samo je završni sloj na fasadi.

Apsolutno solucija sa stiroporom, a to će ti potvrditi i svi na ovom forumu koji nešto znaju o tome.
Nadam se da te neće susjedov bratić čiji je kum radio u švicarskoj uvjeriti u drugačije.
pa kaj ne bi (makar u teoriji) i lim trebao pomoći obzirom da bi između njega i zida bio neki zračni džep, dakle trebao bi makar malo pomoći
To bi naravno bilo zanemarivo u odnosu na samo 1cm stiropora a kamo li 5

Dečki - veličina je bitna ma što vam drugi govorili
jawahell is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 11:50   #97
Quote:
jawahell kaže: Pogledaj post
Dakle meni kaže majstor da bi mi naplatio 215 kuna m2 fasade za nešto više od 100m2 termofasade sa 10-kom

E sada - koliko bi tu bio materijal?

Zašto pitam? Pa ja računao sa nekim da bi mi trebalo nekih 50 000 kuna (a ovo bi ispalo max 30 000) ...
Kako si došao do cijene materijala i posla za 100-ak kvadrata od 50000 kn.
To ispada skoro 500kn/m2
Malo si shebal računicu.

Što se tiče cijene obično u grubo 50% cijene je materijal, 50% cijene posao (+skela).
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 12:00   #98
10 cm stiropor + sve ostalo iznosi 205 kuna kad ti radi neki obrt,e sad ovako:
-skela 20-25 kuna po kvadratu,zavisi od terena
-materijal zavisi od rabata ali 10 cm stiropor malo kvalitetniji materijal,znači bez ovi neki divlji što ih reklamiraju(baumit,rofix,samoborka spada u kvalitetnije) oko 80-100 kuna;tu računam i malo folije,trake....
-ruke 75 kuna
UKUPNO: 200 kuna; ali oni 5 kuna se uvik još ostavi jer se malo više silikata naruči,još koja papirna traka koja košta od 25-40 kuna......
antetg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 12:02   #99
Quote:
jenki1 kaže: Pogledaj post
Mene zanima što je bolja termo izolacija:

Šuplji blok od 29 cm bez stiropora ožbukan s jedne strane sa cca 2 cm žbuke, a sa druge strane alu lim.
Ili
Šuplji blok od 25 cm ožbukan s jedne strane sa cca 2cm žbuke a sa druge strane stiropor 4 cm pa onda alu lim.
Vrijednost koeficijenta prolaza topline > U = W/(m2K)

Blok opeka 29cm = 1.55 W/(m2K)
Blok opeka 29cm + 5cm EPS-a = 0.54 W/(m2K)

Blok opeka 19cm = 2.08 W/(m2K)
Blok opeka 19cm + 5cm EPS-a = 0.59 W/(m2K)
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 12:08   #100
Quote:
antetg kaže: Pogledaj post
10 cm stiropor + sve ostalo iznosi 205 kuna kad ti radi neki obrt,e sad ovako:
-skela 20-25 kuna po kvadratu,zavisi od terena
-materijal zavisi od rabata ali 10 cm stiropor malo kvalitetniji materijal,znači bez ovi neki divlji što ih reklamiraju(baumit,rofix,samoborka spada u kvalitetnije) oko 80-100 kuna;tu računam i malo folije,trake....
-ruke 75 kuna
UKUPNO: 200 kuna; ali oni 5 kuna se uvik još ostavi jer se malo više silikata naruči,još koja papirna traka koja košta od 25-40 kuna......
Upravo sam to zaključio (u postu #36), da je posao + skela 50% cijene (75kn ruke + 25kn skela), a ostalih 50% materijal.
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:05.