Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2011., 20:32   #161
Toplinska izolacija kuće - best buy

Pozdrav forumasi, u fazi sam pripreme za gradnju kuce a trenutno najveci problem mi predstavlja koji materijal i u kojoj kolicini koristiti da bi smanji koeficijent toplinske vodljivosti na minimum i na taj nacin smanjio gubitak topline i potrošnju energije po kvadratnom metru. Savjetovao sam se sa nekoliko gradevinara i "svaki cigo hvali svoga konja" tj. savjetuju mi ytong, porotherm i razne opcije izolacijskih materijalia kao sta su kamena i staklena vuna, te polistiren (stiropor) ali kad ih pitam koliki ce bit koeficijent toplinske izolacije pocinje muljanje, "ne treba pretjerivat, 10cm je dosta za primorski kraj a mozete stavit i 20cm ..." Pa to je i pitanje - kako dobit koeficijent ispod 0,15 W/(m²K) tj. sta kupiti da dobijem gore spomenuti koeficijent (najboljeno ulozeno dobiveno) - ytong blok XYcm + demit fasada XYcm, porotherm blok XYcm + demit fasada XYcm ili nesto sasvim trece. Dobio sam cak i savjet da stavim porotherm profi T8 ali kad sam zvao za maloprodajnu cijenu dozivio sam sok 74kn komad 16 komada u kvadratu, toliko definitivno nemam novaca a i da imam mislim da postoji jednako dobro ali jeftinije rjesenje.
Molio bi vas vas savjet/iskustvo.
mario1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 20:46   #162
arhitekt ti je dužan napraviti proračun toplinskih gubitaka,poštujući trenutne propise.
Ako ti želiš k=0,15, to nije teško postići, međutim tu si po koeficijentu blizu pasivne kuće, pa mislim da nema smisla radit "običnu" kuću sa takvim koeficijentom, nego malo više uložit pa imati pasivnu ili barem niskoenergetsku. a za to ipak trebaš nać arhitekta koji ima iskustva s tim.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 20:58   #163
Quote:
mario1977 kaže: Pogledaj post
Pozdrav forumasi, u fazi sam pripreme za gradnju kuce a trenutno najveci problem mi predstavlja koji materijal i u kojoj .
nema ti smisla ici na koeficijente tako niske ako ne mislis radit nisko energetsku ili pasivnu kucu..a to znaci upotrebu kontrolirane ventilacije sta poskupljuje barem za kakvih 5k E (ovako cca)...

nema smisla zato sta vec sa koeficijentima izmedju 0.25 i 0.3 ti je transmisijski gubitak kroz sve povrsine tako mali da ti se vise ne isplati stavljati dodatne centimetre izolacije jer vrijeme povrata se onda pocinje kretati preko 20g...

tako da ti je moja preporuka na tavansku deku (ako se na tavanu ne zivi) staviti na pod 15tak cm stiropora..vise nema previse smisla...vise manje bacanje novaca..u pod kuce oko 7-10 max..a u fasadu 10tak cm izolacije sa nekom vulgaris ciglom iil cak poroterm..moj bi odabir bio neka vulgaris od 25-30cm debljine koja je gradjevinski i staticki ok i koja se ne krsi kad ju malo tucnes cekicem.
ja sam radio sa porotermom ali bi ga sad zaobisao zbog cjene jer cigla nije izolacija i on tome niti ne sluzi...za mene ne vrijedi i zasto tu ne ustedit 10tak tisuca kuna ako se moze.

eto, otprilike sa tom izolacijom imas jako jako dobru izolaciju..naravno uz ove cjene goriva...ako cjena skoci duplo onda mozda ni koji cm izolacije vise nije zgorega staviti
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 21:08   #164
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
arhitekt ti je dužan napraviti proračun toplinskih gubitaka,poštujući trenutne propise.
Ako ti želiš k=0,15, to nije teško postići, međutim tu si po koeficijentu blizu pasivne kuće, pa mislim da nema smisla radit "običnu" kuću sa takvim koeficijentom, nego malo više uložit pa imati pasivnu ili barem niskoenergetsku. a za to ipak trebaš nać arhitekta koji ima iskustva s tim.
Zanemarimo sva ostala nacela gradnje pasivne kuce i drzimo se dobre toplinske izolacija i kompaktnosti

"Cijeli je vanjski omotač kuće potrebno izvesti u kvalitetnoj toplinskoj izolaciji. Rubovi, kutovi, spojna mjesta i otvori moraju se dobro isplanirati kako bi se izbjegla pojava toplinskih mostova. Svi vanjski dijelovi objekta (fasada) koji ne propuštaju sunčevu svjetlost moraju imati koeficijent toplinske izolacije (U-vrijednost, ranije se koefic. topl. izolacije označavao s k) ispod 0,15 W/(m²K) – to znači na stupanj temperaturne razlike i kvadratnog metra vanjske površine gubitak topline smije iznositi najviše 0,15 Wati."

Pitanje je: Na koji nacin doci do gore navedenog uz najbolji omjer ulozenog i dobivenog?
mario1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 21:27   #165
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
nema smisla zato sta vec sa koeficijentima izmedju 0.25 i 0.3 ti je transmisijski gubitak kroz sve povrsine tako mali da ti se vise ne isplati stavljati dodatne centimetre izolacije jer vrijeme povrata se onda pocinje kretati preko 20g...
Recimo da trenutno razmisljam da mi je lakse ne kupit auto i ulozit u izolaciju nego za 20-30g davat penziju za grijanje.

Mozda krivo mislim ali mislim da je pri izgradnji kuce najbitnija izolacija, izolacija i samo izolacija.

Kako postici gore navedeni koeficijent uz najboji omjer dobivenog i ulozenog.
mario1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 21:42   #166
Quote:
mario1977 kaže: Pogledaj post
Mozda krivo mislim ali mislim da je pri izgradnji kuce najbitnija izolacija, izolacija i samo izolacija.
pa, i meni je bila najbitnija i mislim i sad da je izolacija i sustav grijanja otprilike najbitniji i najsofisticiraniji dio gradnje...naravno ako ne govorimo o nekim high tech kucama..
i sa izlacijom zbilja mozes npr. trosak za grijanje koji bi bio 10-15k kuna svesti na par tisuca kuna..recimo 3000...to je velika usteda



Quote:
mario1977 kaže: Pogledaj post
Kako postici gore navedeni koeficijent uz najboji omjer dobivenog i ulozenog.
taj koeficijent o kojem pricas je lako postici sa npr. vulgaris ciglom i 20cm izolacije. i ako ne stavis kontroliranu ventilaciju ispast ce da si bacimo u vjetar barem 8cm po m2 po svim povrsinama..ako imas 200m2 fasade, + 70m2 stropa to ispadne to je 270m2..1cm stiropora je bio oko 5kn (mislim da je jos uvjek)..tako da ispadne da si stavio oko 10 000kn izolacije totalno bezveze..mozda i malo vise od toga..
ako i ides na kontroliranu ventilaciju moras znati da i ona nema bas ekonomsku racunicu i tih 5k E (otprilike...samo je rekuperator barem 2000E i vise) neces povratiti na grijanju...

tako da ima tu dosta stvari koje moras znati u startu da bi znao sta ces graditi..dali ti se opce isplati ici na tako niske koeficijente itd...

ako bas hoces ici sa tim koef. onda ni sam ne znam koje su tu metode gradnje..to bi neki majstor bolje znao reci..tipa Mr X koji radi po vani sa debelim slojevima..nisam vidio da je neko kod nas ljepio 20cm izolacije na ciglu..a to bi bilo najjeftinije..ne znam dali je to i moguce tehnicki..to se obicno radi drukcije a kod nas nema bas puno iskustava s tim.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:18   #167
Quote:
mario1977 kaže: Pogledaj post
Zanemarimo sva ostala nacela gradnje pasivne kuce i drzimo se dobre toplinske izolacija i kompaktnosti

"Cijeli je vanjski omotač kuće potrebno izvesti u kvalitetnoj toplinskoj izolaciji. Rubovi, kutovi, spojna mjesta i otvori moraju se dobro isplanirati kako bi se izbjegla pojava toplinskih mostova. Svi vanjski dijelovi objekta (fasada) koji ne propuštaju sunčevu svjetlost moraju imati koeficijent toplinske izolacije (U-vrijednost, ranije se koefic. topl. izolacije označavao s k) ispod 0,15 W/(m²K) – to znači na stupanj temperaturne razlike i kvadratnog metra vanjske površine gubitak topline smije iznositi najviše 0,15 Wati."

Pitanje je: Na koji nacin doci do gore navedenog uz najbolji omjer ulozenog i dobivenog?
Izolacija je jako bitna, al je orjentacija podjednako bitna, jer uz pravilnu izolaciju možeš imati velike dobitke od sunca, uz lošu orjenraciju nemaš dobitaka al možeš imat gubitke zbog vjtra npr.

jedan primjer: Moj otac je sagradio kuću 70tih-početkom 80tih, tad na izolaciju nitko nije obraćao puno pozornosti(pogotovo ne u Dalmaciji).
Moja soba je orjentirana na jug, balkonska vrata iz 80tih, staklo krilo na krilo.
danas je vani bilo oko 8c,a u sobi 17c bez grijanja (samo od sunca). sestrina doba sa istim vratima i iste površine jeorjentiran na istok,a bez grijanja joj te temperatura uglavnom bliska vanjskoj. znači samo uz orjentaciju sam zagrijao sobu 8-9c, što nikako nije zanemarivo, a ne traži velika ulaganja, samo malo pamit prilikom projektiranja (svakako i prilikom kupnje zemljišta).
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:23   #168
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Izolacija je jako bitna, al je orjentacija podjednako bitna, jer uz pravilnu izolaciju možeš imati velike dobitke od sunca, uz lošu orjenraciju nemaš dobitaka al možeš imat gubitke zbog vjtra npr.
a ne bi bas rekao da je podjednako bitna..moze biti dobar dobitak ali ne bih je nikad usporedjivao sa izolacijom...
pogotovo ako pogledas klimu na kontinentu. suncanih dana ima na prste nabrojat preko zime..evo ove sezone cak nesto i ima par dana za redom i mislim da je to rekord u zadnjih par sezona..tako da okrenes kucu prema jugu sa velikim staklenim povrsinama ocekivajuci dobitke a na kraju dobijes oblake i samo gubitke kroz te velike staklene povrsine.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:30   #169
Dobro, na kontinentu nema toliko sunca ko na jugu, al htio sam reći da nema smisla ustrajati na nekoj "bjesnoj" izolaciji i onda napraviti "naopaku" orjentaciju, npr dn boravak na sjever, što sam viđao.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:35   #170
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
al htio sam reći da nema smisla ustrajati na nekoj "bjesnoj" izolaciji .
a ima smisla..jer svi ti izracuni gubitaka i potrosnje energije pokazuju sasvim dobre brojke i bez sunca izvana. taman da imas teoretski sve 4 strane kuce na sjeveru opet su brojke dobre ...

naravno ljepse je iskoristiti sunce ako ga ima...na moru ga sigurno ima vise i ima smisla to iskoristiti..

al na kontinentu su veliki prozori puno vise gubitak nego dobitak makar bili okrenuti prema jugu..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:54   #171
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
taj koeficijent o kojem pricas je lako postici sa npr. vulgaris ciglom i 20cm izolacije. i ako ne stavis kontroliranu ventilaciju ispast ce da si bacimo u vjetar ... tako da ispadne da si stavio oko 10 000kn izolacije totalno bezveze..mozda i malo vise od toga..
Ne shvacam zasto je smanjenje koeficijenta sa 0.25-0.35 na 0.15 bacanje novca u vjetar. U mojoj glavi extra 10,000 kn na ukupnu cijenu kuce i nije neka stavka, a pogotovo ako u krajnjoj liniji dovodi do ustede tjekom njenog koristenja.
mario1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:58   #172
Quote:
mario1977 kaže: Pogledaj post
Ne shvacam zasto je smanjenje koeficijenta sa 0.25-0.35 na 0.15 bacanje novca u vjetar. U mojoj glavi extra 10,000 kn na ukupnu cijenu kuce i nije neka stavka, a pogotovo ako u krajnjoj liniji dovodi do ustede tjekom njenog koristenja.
pa zato sta ces npr. sa koef. od 0.25 imati ukupnu potrosnju (npr. plina) na cjeloj fasadi 400kn godisnje. e sad dodati jos 10cm stirpora na 200m2 fasade ce te kostati 10 000kn a smanjit ces gubitke sa 400kn godisnje plina na nesto malo vise od 200..znaci 200 kn godisnje ces stediti na dodatnih 10cm a ulozio si 10 000kn..

zadovoljan si sa 50 godisnjim vremenom povrata?
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 23:05   #173
ja sam na staru kuću prije 2 god stavio 8cm stiropora, uložio 15000,00kn (samo materijal),
po sezoni grijanja plaćam 1000,00kn manje plina (znači 15god)
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 23:07   #174
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
pa zato sta ces npr. sa koef. od 0.25 imati ukupnu potrosnju (npr. plina) na cjeloj fasadi 400kn godisnje. e sad dodati jos 10cm stirpora na 200m2 fasade ce te kostati 10 000kn a smanjit ces gubitke sa 400kn godisnje plina na nesto malo vise od 200..znaci 200 kn godisnje ces stediti na dodatnih 10cm a ulozio si 10 000kn..

zadovoljan si sa 50 godisnjim vremenom povrata?
Ok, shvacam kako gledas na to 400kn ili malo vise od 200kn, gledano u postotku to je malo manje od 50% ustede sta je ogromna usteda. Mozda je danas to 400kn godisnje ali za 20tak godina nitko ne zna, treba stedit za sive dane kad penzija bude mala a troskovi veliki. Ne gledam na ulaganje u kucu ko ulaganje u posao di ocekujem povrat ulozenog u vremenskom razdoblju od 5g.
mario1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 23:17   #175
Quote:
mario1977 kaže: Pogledaj post
Ne gledam na ulaganje u kucu ko ulaganje u posao di ocekujem povrat ulozenog u vremenskom razdoblju od 5g.
a to je ok..reko sam da je ta racunica sa trenutnim cjenama energenata..za pretpostaviti je da ce u buducnosti cjene biti vece ali to bi zbilja morale puno porasti da ti koef. od 0.25 jos uvjek ne pruza prilicno prihvatljive racune...

a kod ovih debljih slojeva izolacije u fasadu (tavan nije problem...tu stavis na pod kolko hoces..ili u grede krova ako se zivi u potkrovlju) dolazis do problema izvedbe...kod nas je do prije par godina i stiropor bio avangarda..danas vec ima firmi koje znaju raditi fadadu (mada ih se izrodilo milijon koje nemaju pojma..bas nista ne znaju) sa normalnim debljinama.ove neke ekstremne ne znam ni sam...nisam u tome doma...neke ventilirane ili neki sendvic zidovi itd..to je kod nas jos uvjek sve novitet...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 21:03   #176
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
a kod ovih debljih slojeva izolacije u fasadu (tavan nije problem...tu stavis na pod kolko hoces..ili u grede krova ako se zivi u potkrovlju) dolazis do problema izvedbe...kod nas je do prije par godina i stiropor bio avangarda..danas vec ima firmi koje znaju raditi fadadu (mada ih se izrodilo milijon koje nemaju pojma..bas nista ne znaju) sa normalnim debljinama.ove neke ekstremne ne znam ni sam...nisam u tome doma...neke ventilirane ili neki sendvic zidovi itd..to je kod nas jos uvjek sve novitet...
Izgleda da je kod nas sve avangarda, ja vec sad imam problema a jos nisam ni ciglu stavio, a bojim se i pomislit sta me jos ceka, sve nesto "ma nema problema" a problema koliko hoces. Valjda se nasi ljudi jos uvjek drze one pjesme uzmi novce i bjezi.
mario1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 23:24   #177
Quote:
mario1977 kaže: Pogledaj post
Ne shvacam zasto je smanjenje koeficijenta sa 0.25-0.35 na 0.15 bacanje novca u vjetar. U mojoj glavi extra 10,000 kn na ukupnu cijenu kuce i nije neka stavka, a pogotovo ako u krajnjoj liniji dovodi do ustede tjekom njenog koristenja.

Stvar ti je u tome, ako koef zida natjeraš na 0,15, trebalo bi poboljšati i prozore, a onda ti se većina topline gubi ventilacijom (a ventilirati moraš). A kako je već navedeno imaš i probleme sa izvedbom i s detaljima.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 23:52   #178
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Stvar ti je u tome, ako koef zida natjeraš na 0,15, trebalo bi poboljšati i prozore, a onda ti se većina topline gubi ventilacijom (a ventilirati moraš). A kako je već navedeno imaš i probleme sa izvedbom i s detaljima.
upravo tako..nema smisla uopce...

sa 10cm po svim ovojnicama imat ces gubitak po svim zidovima zajedno ako se grijes npr. na plin ajd recimo 800kn godisnja..a ventilacijski (ako provjetravas po pravilima struke) npr.. 2000kn...
e sad trpat jos tolko izolacije da bi tih 800 smanjio na 500 bas nema previse smisla do god ti onih 2000 kn jos uvjek strse....i nemozes ih rjesiti nego rekuperatorom...a to kosta...

brojke su odkotavine al to je otprilike taj red velicine..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 01:07   #179
Ima smisla raditi jaču topl. izolaciju - i to uvijek. Zašto ako netko želi napraviti bolju topl. izolaciju samo dijela građevine pričati da se to ne isplati?
Pustimo što ventilacioni gubici ostaju isti, što topl. mostovi ostaju isti ili se čak pojačaju, što ostaju topl. gubici npr. prema tlu ili preko stolarije isti - bitno je da se da podrška za veću topl. izolaciju.
Onaj tko gleda samo ekonomski taj npr. kupuje samo best bay proizvode npr. dacia logan i sl. Da sad netko napiše da želi kupiti A3, a ne Logana - svima bi bilo to logično i nitko ne bi postavljao pitanje ekonomije i isplativosti ;-)
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 14:47   #180
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Pustimo što ventilacioni gubici ostaju isti, što topl. mostovi ostaju isti ili se čak pojačaju, što ostaju topl. gubici npr. prema tlu ili preko stolarije isti - bitno je da se da podrška za veću topl. izolaciju.
prije se nije stavljala nikakva izolacija a sad se ipak stavlja..znaci nesto se ipak krece..
a da nije dobro pretjerivati pokazuje matematika...
zasto onda ne stavis metar izolacije pa si mirna?
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:35.