Natrag   Forum.hr > Društvo > Ljubav, erotika, seks

Ljubav, erotika, seks Stvari intimne prirode. Neke teme zahtijevaju i rječnik koji možda nije za jako mlade (i jako stare).

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2017., 22:59   #21
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Kad bi bilo sasvim normalno da se djeca rađaju izvan braka jednako kao i u braku i kad bi izvanbračni partneri imali sve društvene uvjete jednake kao i bračni (niti zakon tu nije dovoljan), te kad žene nitko ne bi poprijeko gledao što rađaju djecu izvan braka, onda mislim da bi se i puno manje formalnih brakova sklapalo. Primjerice u Skandinaviji oko 70% parova živi izvan braka, nikada niti ne sklapaju brak. U Francuskoj oko 50%, ali tamo država puno više podupire roditeljsku infrastrukturu, kao i socijalnu skrb o djeci..
Ne znam koliko formalnost bracnog ugovora doprinosi (ili ugrozava) stabilnost musko-zenske zajednice, bilo s djecom ili bez njih.
Jesu li te neformalne zajednice stabilnije od ovih formalnih?
Rijedje se raspadaju?

Na temu
Ljudi vole zivjeti u zajednici, pogotovo onoj osnovnoj, obiteljskoj.
Iz obitelji i poticemo.
Mama i tata imaju svoje uloge u odgoju, djeluju i na pravilan psiholoski razvoj djeteta. To je onaj primarni utjecaj, uz njega je i utjecaj ostale rodbine, baka, djedova, teta, prijatelja, sve to cini socijalno okruzenje u kojem se formira novi covjek.

Ako su ljudi oko njega uravnotezeni, sanse da ce se razviti u zrelu jedinku sposobnu davati i primati osjecaje od drugih su dobre.
I da ce i sam biti u stanju vezati se s nekim kad za to dodje vrijeme.

Formalizacija odnosa ne bi trebala imati utjecaja na to hoce li dvoje u braku biti zadovoljno ili ce se dvoje nesluzbeno uvezanih bolje razumjeti samo zato jer, eto, nisu vjencani.

Na kraju se svodi na ljude, osobe koje sudjeluju u toj 'obitelji' bez obzira je li forma uvezivanja zakonska vise ili manje.

Veci je problem nosenje s odgovornosti koju donosi zivot u zajednici, obavezama i duznostima. Iako nije zabavno zivjeti sam, danas nije tako tesko ostvarivo kao npr. pred stotinjak godina.
Ne tako davno su rodovske zajednice bile uobicajeni model suzivota.
Ekonomska snaga pojedinca, sposobnost da prezivi sam za sebe je i dovela do raspada velikih obiteljskih zajednica.

Ali se ide i dalje pa i suzivot sa jos nekim (makar i samo s jednom osobom), postaje nepodnosljiviji od zivota solo.

E sad, tesko je odrediti je li se prag tolerancije snizio pa se stvari koje bi prije spadale u dio bracnog folklora koji je takav kakav je i sto se tu moze - a danas se dozivljavaju kao razlog za razvod - ili je sloboda i mogucnost pojedinca da sam zivi, cak i podize mladuncad, razlog veceg broja raspada primarnih obitelji.
Najvjerojatnije je kombinacija svega pomalo.

Iako bih rekla da je zapravo najvise utjecala sama mogucnost rastave.
Dok nije bilo te opcije, brakovi su puno dulje trajali. Malo je bilo tih Henrika koji su si mogli priustiti smaknuce bivse e da se napravi mjesto za novu.
To sto se tice kvanitete.
Kvaliteta, pogotovo iz danasnje perspektive i nije bila bogznasto.
Pak Lena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 00:26   #22
Brak je za dobar dio ljudi mrak.

Prvih "X" vremenskih jedinica u tinejdžerskom sleng značenju, a kasnije u "Y" vremenskih jedinica i u doslovnom
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 00:56   #23
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Barem za muške. Kao što je nekoć ropstvo bilo opasno za robove.
I dalje ne razumijem
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 01:13   #24
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Zakaj? Ja sam bil slobodan ko ptica u braku!
Nekim robovima je bilo super sa svojim gospodarima, al ipak su bili robovi.

Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
I dalje ne razumijem
Bi li rado bila u braku s nekim tko te jednim migom, jednim telefonskim pozivom može poslat u zatvor?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 01:47   #25
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
I dalje ne razumijem
Nee, upravo si prouzročila bar jedno tri stranice njegovog plakanja zbog istanbulske konvencije i zlih žena koje žele poslati muškarce u zatvor zbog ničega i onda će oni ostati u zatvoru dugi niz godina zbog ničega jer tako inače zatvori funkcioniraju (da bez istrage i dokaza truneš tamo nevin)
i zaboravio je spomenuti da je brak opasan jer žena riskira jednim metkom u grob

inače, brak mi je ok. kad nije u ranijim godinama i kad si nešto proživio i o sebi naučio.
nebrak mi je isto ok, ali ne za mene. ne da mi se rađati djecu van braka.
iz moje okoline uglavnom dečki u vezama potežu pitanje djece, valjda jer su malo stariji pa možda misle da im je "vrime", ne znam.. na brakove ne navaljuju, samo djecu hoće
__________________
"Opet se netolerantna javljaš?"
Laaaa13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 09:36   #26
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Nekim robovima je bilo super sa svojim gospodarima, al ipak su bili robovi.


Bi li rado bila u braku s nekim tko te jednim migom, jednim telefonskim pozivom može poslat u zatvor?
Kaj je uobičajena praksa da supružnici jedni druge telefonskim pozivom šalju u zatvor?
calea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 09:56   #27
Quote:
Laaaa13 kaže: Pogledaj post
Nee, upravo si prouzročila bar jedno tri stranice njegovog plakanja zbog istanbulske konvencije i zlih žena koje žele poslati muškarce u zatvor zbog ničega i onda će oni ostati u zatvoru dugi niz godina zbog ničega jer tako inače zatvori funkcioniraju (da bez istrage i dokaza truneš tamo nevin)
Kad nam Plenki šikne "istanbulku", muškarci gube ustavom zagarantirana prava.

Quote:
calea kaže: Pogledaj post
Kaj je uobičajena praksa da supružnici jedni druge telefonskim pozivom šalju u zatvor?
U Americi i zapadnoj Europi je već takva praksa godinama. Danas na TV, sutra i u vašem gradu. Interneti su puni grozomornih priča, al mediji mudro šute.

Našu policiju već odavno drilaju seminarima "rodne osjetljivosti". U praksi to znači, žena istuče muža, pritom slomi nokat, policija dođe, stavi lisice muškarcu na ruke i vodi ga u zatvor jer je ona slomila nokat. Nevjerojatno, al istinito.

Imate link u mom potpisu na peticiju protiv "istanbulke". Potpišite je prije nego nam je Plenki šikne.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 09:59   #28
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Kad nam Plenki šikne "istanbulku", muškarci gube ustavom zagarantirana prava.


U Americi i zapadnoj Europi je već takva praksa godinama. Danas na TV, sutra i u vašem gradu. Interneti su puni grozomornih priča, al mediji mudro šute.

Našu policiju već odavno drilaju seminarima "rodne osjetljivosti". U praksi to znači, žena istuče muža, pritom slomi nokat, policija dođe, stavi lisice muškarcu na ruke i vodi ga u zatvor jer je ona slomila nokat. Nevjerojatno, al istinito.

Imate link u mom potpisu na peticiju protiv "istanbulke". Potpišite je prije nego nam je Plenki šikne.
Sad kad si ovako to sročio zvuči mi kao da su muški izumiruća vrsta
calea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 10:10   #29
Ne opet Basta

Činjenice jest da je ekonomska neovisnost žena promijenila ravnotežu moći onih u braku, ali i otkrila jednu tjeskobnu činjenicu. A ta je da su žene ostajale u braku, mahom zbog ovisnosti. Ekonomske o muškarcima.

Financijska samodostatnost, proizašla iz prava na rad jest i povećala spremnost žena za razvod i napuštanje neizdrživoh brakova.

Ne kužim i dalje potrebu veličanja nekih starih vremena koja su po mnogo čemu bila očajna.

Žene jesu sebi izborile prvenstveno ekonomsku jednakost, a time i zauvijek promijenile smisao braka.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 10:55   #30
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Ne opet Basta

Činjenice jest da je ekonomska neovisnost žena promijenila ravnotežu moći onih u braku, ali i otkrila jednu tjeskobnu činjenicu. A ta je da su žene ostajale u braku, mahom zbog ovisnosti. Ekonomske o muškarcima.

Financijska samodostatnost, proizašla iz prava na rad jest i povećala spremnost žena za razvod i napuštanje neizdrživoh brakova.

Ne kužim i dalje potrebu veličanja nekih starih vremena koja su po mnogo čemu bila očajna.

Žene jesu sebi izborile prvenstveno ekonomsku jednakost, a time i zauvijek promijenile smisao braka.
Financijska je samodostatnost doprinjela i danasnjem vecem broju samaca, kako zena, tako i muskaraca.
Zivot solo je danas moguc i to radi porasta standarda i love koja cirkulira u sustavu.
I socijalnom uredjenju koje je znatno vise nego sto je bilo.


Nije prije samo zena bila osudjena na zajednicu jer ne bi imala od cega zivjeti, ni muski nisu bili u puno boljoj poziciji. Pogotovo na selu, kakva je vecinom bila struktura nasih krajeva.
Samac nije mogao istovremeno upret u plug i vuci, trebao je pomoc pri tome.

A i za brigu pod stare dane je trebao imati nekog. Sto je tesko stvoriti ako si sam. Nismo amebe, jelte.

Ali veca je razlika izmedju nekadasnjeg i danasnjeg braka u ocekivanjima koja su bila onda i danas.
Ako je brak prije bio ugovorna, vecinom ekonomska zajednica gdje se direktne sudionike i nije puno pitalo sto zele nego su to dogovarale familije, danas su izazovi veci. Jer se osim materijalne stabilnosti trazi i ona emocionalna sto zna biti zajebano.
Nekadasnji je brak bio vecinom uskracen za tu emocionalnu komponentu. Zenio si / udavao ono sto su ti odredili, vec prema statusu, mirazu, ljepoti, gruntu, a dalje se vec nekako guralo jer drugih opcija nije ni bilo.

Za vecinu, jelte, rekoh vec da je bilo i tih Henrika ( ili Modrobradih ) koji su si mogli svasta priustiti.
Pak Lena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:01   #31
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Ne kužim i dalje potrebu veličanja nekih starih vremena koja su po mnogo čemu bila očajna.
Možda riječ "očajna" nije prava, ali je na pravom tragu. Žene su manjeviše bile ovisne o muškarcima (kako i zašto, to je za drugu raspravu) i takvo društvo je dobro funkcioniralo tisućama, ako ne i desetinama tisuća godina. Sad se obrnulo, muškarci su "očajni", i to novo vrlo društvo se raspada po šavovima, a traje tek desetljeće-dva. A već u prikrajku trljaju ruke oni čije su zamotane žene "očajne", koji će nas hametice porazit demografijom.

Nemoj me krivo shvatit, ja sam bio i jesam za potpunu ravnopravnost žena, ali izgleda takvo društvo ne može funkcionirat (kako i zašto, to je za drugu raspravu).





__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”

Zadnje uređivanje Basta : 24.04.2017. at 11:19.
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:14   #32
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post

Nemoj me krivo shvatit, ja sam bio i jesam za potpunu ravnopravnost žena, ali izgleda takvo društvo ne može funkcionirat (kako i zašto, to je za drugu raspravu).
A kako bi gledao na drustvo koje bi ti naredilo...ajde ti Basta, napravi 5 komada djece, (cak ne moras ni sa istom zenom) pa ih sve lijepo odhrani, odskoluj, pobrini se da ih naucis peci kruh i od njih napravi vrijedne clanove zajednice koji ce onda svaki krenut tvojim stopama i eto od tebe vec 25 unucadi.
Pak Lena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:17   #33
Takvo društvo nije dobro funkcioniralo. Ravnopravnost je jako bitna.

Evo moje bake. Na antidepresivima skoro cijeli život, izašla iz kuhinje nije.
U braku više od 50 godina. Super. Moj djed, dijete u starom tijelu. Sve mora bit po njegovom, baka mu doslovce sve radi kao da mu je sluškinja.

Hvala dragom Bogu pa su se stvari promijenile, i to što će većina ljudi biti solo - odlično! Bolje solo nego u takvom braku.

Što se tiče teme "običnog" braka, nije mi jasno što je tu loše i ogavno. Nije predvidivost loša. Eventualno je loša nemogućnost viđenja novog u trenucima i stvaranje iluzije starog. Ukratko, valja usmjeriti um i gledati na pozitivne strane. Nije moj muž marioneta od kojeg očekujem da će me zabavljati. Ako mi je nezabavno, naći ću su svoju zanimaciju, a i razgovor pomogne kada nam je stalo jednom do drugog. A ako nismo kompatibilni, onda sam ja dosadnija od njega što ostajem u meni predvidljivom dosadnom braku.
__________________
"I've suffered a great many catastrophes in my life. Most of them never happened." - Mark Twain
Biti svjestan bez svjesnosti je spavati.
satisamba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:20   #34
A bi Basta svašta, ali mu više niko ništa ne garantira. Zajebano

Srećom, velika većina muškaraca danas jest sretna s činjenicom da s od njih ne očekuje financijski uzdržavati ženu, ako se tako ne dogovore. Dapače, očekuju od svojih partnerica ekonomsku podjelu tereta i zamjeraju ženama, s punim pravom, ako ne odrađuju svoj dio posla.

Uostalom, uz današnju tehnologiju, o kakvim mi to trudovima govorimo, kad je u pitanju održavanje kućanstva, bokte.


Basta polazi od pretpostavke da je u svakoj obitelji postojao ekonomski stabilan otac. Što ne može biti istina, niti u najluđim snovima, čak kad bi ekonomska kalkulacija bila jedino bitno što ljude drži zajedno.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:23   #35
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Nekim robovima je bilo super sa svojim gospodarima, al ipak su bili robovi.
A u kurac tko zna kaj se tebi dogodilo u tom tvom braku da baš tolko rigidno razmišljaš. U svakom slučaju taj tvoj hepening fakat nije bilo nekaj kaj je baš toliko uobičajeno u brakovima. Kako si biral tak si i prošel. Nemoj sad mislit da svi tako prolaze.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:42   #36
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
A u kurac tko zna kaj se tebi dogodilo u tom tvom braku da baš tolko rigidno razmišljaš. U svakom slučaju taj tvoj hepening fakat nije bilo nekaj kaj je baš toliko uobičajeno u brakovima. Kako si biral tak si i prošel. Nemoj sad mislit da svi tako prolaze.
Nije ono što se dogodilo nego što se događa i što će se dogodit. Zakonodavnoj grani je već odavno rodno ispran mozak, po medijima možete nać vijestice o rodnom ispiranju mozga policije koje organiziraju tzv. NGO i feministične udruge. Još malo pa će se ratificirat "istanbulka", kako Plenki kaže, u kojoj su muški JASNO i IZRAVNO, optuženi za sva zla koja pogađaju žene i trebaju biti kažnjeni za sva tisućljeća "tlačenja". Nemojte očekivat od korporativnih medija da vas istinito i pravodobno informiraju, tek kasnije kad sve krene po krivu možete očekivat naknadna češanja po glavi i naknadne mudrosere. Sad su svi blistavih očiju u pogledu na svijetlu budućnost koja će riješiti sve probleme. Ako ćemo lagat.

Što se tiče tvog komentara, to je tipično neargumentirano adhominem pisanje jer nemaš validnih protuargumenata.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:44   #37
Ravnopravan brak je pošteniji, ali i daleko zahtjevniji i odgovorniji, za oboje.

Ne kažem da je svaki par uspješan u životu s promjenama koje su nastale zadnjih stotinjak godina. Ipak su stoljeća društvene, tradicionalno-ekonomske indoktrinacije na plećima ljudi oba spola.

Danas postoji izbor, a ne garancija. Vlastiti doživljaj zajednice, sve je manje rezultat stava i ponašanja supružnika, a više vlastitih odluka i izbora.



Basta, da li moraš skoro svaku temu gnojiti sa svojom paranojom?
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:45   #38
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Nije ono što se dogodilo nego što se događa i što će se dogodit. Zakonodavnoj grani je već odavno rodno ispran mozak, po medijima možete nać vijestice o rodnom ispiranju mozga policije koje organiziraju tzv. NGO i feministične udruge. Još malo pa će se ratificirat "istanbulka", kako Plenki kaže, u kojoj su muški JASNO i IZRAVNO, optuženi za sva zla koja pogađaju žene i trebaju biti kažnjeni za sva tisućljeća "tlačenja". Nemojte očekivat od korporativnih medija da vas istinito i pravodobno informiraju, tek kasnije kad sve krene po krivu možete očekivat naknadna češanja po glavi i naknadne mudrosere. Sad su svi blistavih očiju u pogledu na svijetlu budućnost koja će riješiti sve probleme. Ako ćemo lagat.
Joj daj opusti se. Većina ekipe tog tipa o kojima ti pišeš su malo psihički nestabilni ljudi. Sranja će uvijek biti ali normalan zdrav čovjek ,a večina takovih ipak je nije po crnim kronikama i novinama. Druga je stvar kaj mediji obožavaju situacije toga tipa o kojima ti pišeš. 80% svjetske populacije je u nekim vrstama muško-ženskih zajednica. Postoji valjda neki valjani razlog za to.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:47   #39
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Nije ono što se dogodilo nego što se događa i što će se dogodit. Zakonodavnoj grani je već odavno rodno ispran mozak, po medijima možete nać vijestice o rodnom ispiranju mozga policije koje organiziraju tzv. NGO i feministične udruge. Još malo pa će se ratificirat "istanbulka", kako Plenki kaže, u kojoj su muški JASNO i IZRAVNO, optuženi za sva zla koja pogađaju žene i trebaju biti kažnjeni za sva tisućljeća "tlačenja". Nemojte očekivat od korporativnih medija da vas istinito i pravodobno informiraju, tek kasnije kad sve krene po krivu možete očekivat naknadna češanja po glavi i naknadne mudrosere. Sad su svi blistavih očiju u pogledu na svijetlu budućnost koja će riješiti sve probleme. Ako ćemo lagat.

Što se tiče tvog komentara, to je tipično neargumentirano adhominem pisanje jer nemaš validnih protuargumenata.
A čuj, s obzirom na ovakav stav, zaista je bolje ne ulaziti u brak.

S druge strane, ove ipak realnije, kak si napraviš tak ti je. Ako je dvoje normalnih u braku, nema razloga da brak bude loš.
calea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:49   #40
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Ravnopravan brak je pošteniji, ali i daleko zahtjevniji i odgovorniji, za oboje.
Moguće je da ljudi budu dobri jedni prema drugima. Moguće je da se međusobno poštuju. No, ako jedna strana ima veliku braću u liku zakona i represivnog aparata, a druga nema ništa, uz najbolju volju nema tu ravnopravnosti.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum


Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:11.


Powered by vBulletin Version 3.8.4 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site content ©1999-2016 Forum.hr
Ad Management by RedTyger