Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2013., 13:24   #2101
Bog, evo pitanje na primjeru hipotetske situacije:

Brat, sestra i majka, otac pokojni.
Brat trenutno nije oženjen, nema djece, vlasnik je jednog stana.
Osim sestre i majke, postoje i tri polubrata iz prvog braka njihova pokojnog oca (s kojima nisu u nikakvom odnosu).
Tko ima pravo nasljeđivanja brata iz priče, tj. stana u vlasništvu – samo majka ili majka i sestra i polubraća?
U slučaju da svi imaju pravo nasljeđivanja, kako bi se brat mogao osigurati da ga recimo naslijedi samo majka, tj. da polubraća s kojima nije u dobrim odnosima ne polažu pravo na nasljedstvo?

Hvala unaprijed na odgovoru.
__________________
Beware of the quantum duck - quark, quark, quark!
tunafish is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 15:28   #2102
Dali je moguće upisati vlasništvo od mog prapradjeda (umro)?

Naime došli smo u posjed nekakvih dokumenta koji pokazuju da je prapradjed bio vlasnik zemljišta i dijela nekretnine 1/3.

Iza sebe je imao nasljednika (mog) pradjeda (umro).

Pradjed je imao sinove (jedan od njih je moj djed) ali se nikad nitko od njih nije upisivao kao vlasnik (zemljišta i dijela nekretnine), već je sve bio na temelju rekla-kazala.



Od Austro-Ugarske su knjige...
__________________
"Oni koji nikada ne mijenjaju mišljenje, vole sebe više nego istinu"

Zadnje uređivanje Predmet : 04.02.2013. at 15:33.
Predmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 15:30   #2103
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Moguće je da je naveo u Ugovoru o osiguranju, tko će sve dobiti dio od tog novca...
On nije ništa naveo. Osiguranje mu je plaćalo poduzeće u kojem je radio, a poginuo je par dana prije 32 rođendana.. Mislim da dečko nije ni razmišljao o tom osiguranju.. Jel je imao tko osim nje i sve njegove djece pravo tražiti dio novca ako se on prije smrti nije konkretno izjasnio...?
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 22:29   #2104
Ako je ova sira obitelj bila jako bliska s pokojnikom, skupa zivjeli itd. onda zakonski i oni imaju pravo na odredjenu neimovinsku štetu, makar bi najviše trebali dobiti žena i djeca...

Teško je ovako napamet nagađati!
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 13:01   #2105
molim pomoč

draga pravnici.

situacija je sljedeća: Moja majka je prije godinu dana poginula , poslije nje sam ja dobio stan otac se odrekao svog djela na moju korist. Otac je sad upoznao novu djevojku i zeli snjom zivjeti u ovom stanu koje je moje vlasnistvo. Moje pitanje je, u slucaju smrti mog oca ( koji ima pravo zivjeti u stanu dok je ziv) ima ta zena koja prava ili mogu ja raspolagati s stanom kako zelim?

hvala unaprijed
marco55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 13:12   #2106
Pomalo jebena situacija.

Dakle, ti si vlasnik stana 1/1, a tvoj otac ima pravo doživotnog uživanja, jesam dobro shvatio?

Ako tvoj otac ima pravo doživotnog uživanja, djevojka tvog oca nema, de iure, ona bi od tebe trebala tražiti pisanu suglanost da živi u tom stanu, pogotovo ako se želi prijaviti na adresu tog stana na murji.

P.S. Nije pomoČ, već je pomoĆ.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 13:17   #2107
da to je tocno, ja sam vlasnik stana a moj otac ima pravo dozivotnog uzivanja. Meni je majka poginula samo prije godinu dana a sad mi otac nosi jednu novu djevojku u stanu. Ja studiram isto pravo samo u inozemstvu pa ne neznam kako to kod nas ide. On ne iskljucuje mogucnost braka stom djevojkom. Moj strah je da poslije njegove smrti ja ne mogu raspolagati stanom kako zelim jer bi ona dobila pravo da zivi u stanu. Moram se toga bojati ili ne?
marco55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 14:03   #2108
Nije baš moje područje, ali nakon njegove smrti, tebi će ostati teret u gruntovnici u vidu njegovog prava doživotnog uživanja koji moraš skinuti upisom(morati ćeš odnijeti smrtovnicu).

Pravo da živi u tom stanu joj moraš dati ti kao vlasnik, ali imaš problem posjeda ukoliko je tvoj stari pusti, pa ukoliko ona odbije izaći iz stana imati ćeš problem kao da je riječ o (i)legalnoj podstanarki. To se opet rješava tužbom za iseljenje, i da hrvatsko sudstvo nije u kurcu, ne bi bio toliki problem. Ona tebi ne bi mogla zabraniti da stan prodaš, staviš hipoteku na njega, ali bi ti mogla staviti teret u gruntovnicu zbog kojeg bi potencijalni kupci bježali od njega kao vrag od tamjana.

Ako netko smatra da sam nešto krivo napisao, molim ispravke.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 14:09   #2109
hvala na odgovoru, ako sam dobro skuzio onda ja po hrvatskim zakonima kao vlasnik mogu trazit da poslije njegove smrti ona ode iz stana, iako je recimo snjim godinama ovdje u sanu zivjela.
marco55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 14:12   #2110
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Ako je ova sira obitelj bila jako bliska s pokojnikom, skupa zivjeli itd. onda zakonski i oni imaju pravo na odredjenu neimovinsku štetu, makar bi najviše trebali dobiti žena i djeca...

Teško je ovako napamet nagađati!
Kužim.. A živio je u domaćinstvu sa mamom, mislim i tom sestrom, ocem i mojom kolegicom te njihovom djecom. Iskreno, nije to sad nešto više važno. Razdijelili su taj novac, bilo pa prošlo. Više sam šokirana da su se svi djelili u lovi a jadna cura i klinci nisu dobili dovoljno da riješe stambeno pitanje i ostali su podstanari. A ostali akteri priče svi su stambeno situirani. Štoviše čak, svi su dobro situirani. Žao mi klinaca i cure.. Život čudne priče piše..
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 14:25   #2111
Da, naravno, jedino je ne smiješ nasilno izbaciti.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 07:29   #2112
dragi pravnici molim pomoć
situacija je takva da postoje tri vlasnika od kojih svaki ima po 147/672 udjela, zatim njih šestero od kojih dvoje (svaki) ima po 32/672 udjela a ostalih četvero ima (svaki)po 4/672 udjela
da li manjinski vlasnici njih četvero (ovi od 4/672 udjela ) mogu prodat svoje udjele a da pritom ne obavijeste večinske vlasnike
radi se o više parcela koje nisu rasparcelirane što znači nitko nezna di je njegov dio
također kupac tih udjela traži od večinski vlasnika da se u njegovu korist odreknu svog dijela u oranci za koju je on zainteresiran a da će se on odreći svih udjela u svim oranicama u njihovu korist
da li se to radi kod javnog bilježnika i ako može neka špranca kako to treba izgledati
__________________
Uvijek izaberi mlađeg muškarca. Ionako nikada ne sazru.
kiara1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 16:49   #2113
ostavinka rasprava

evo ovako...covjek je dobio od opcine zemlju na kojoj je zajedno sa svojom zenom napravio kucu koju nikad nije prepisao na sebe....imaju petero djece.zena je umrla i pokrenuta je ostavinska rasprava koja nikad nije zavrsena...covjek se ponovo ozenio i oporukom kucu ostavio svojoj novoj zeni..sad traje i njegova ostavinska...znaci nikad nije prepisao na sebe kucu...ima jos neke stare kuce i zemlje puno...ko sad tu sto dobiva?????
karmen horvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 12:52   #2114
molim vas pomoć,
moja mama se 2 puta udavala, iz prvog braka ima čer i sina. čer je dobila čitavo nasljedstvo od svog oca, a mama je darovala svje nasljedstvo od svojih roditelja bratu, ja sam se s tim složila, jer nit sam gore kad živjela nit me to nasljedstvo zanima. ali, sad su se brat i sestra počeli svađat gore oko tih parcela, toćnije žena od brata zakuhava stvar iako je sve crno na bilo.

mene zanima sljedeće,
meni je moj tata (drugi muž moje mame) umra vlasnik kuće smo ja i mama 1/2, da li se ona mora odreć svoga djela i prepustit ga meni, kako brat i sestra nebi imali pravo na kuću ili napisat oporuku u slučaju smrti ili napisat darovni ugovor, znači zanima me šta tribam učinit da ONI NEMAJU PRAVO NA DIO KUĆE KOJI PRIPADA MAMI (jer nikad se nezna šta im može past na pamet, iako smo se dogovorili da se ja neću dirat gore u slavoniji njihovog a oni se neće dirat u dalmacili mog)
rosalye is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:02   #2115
Quote:
kiara1 kaže: Pogledaj post
dragi pravnici molim pomoć
situacija je takva da postoje tri vlasnika od kojih svaki ima po 147/672 udjela, zatim njih šestero od kojih dvoje (svaki) ima po 32/672 udjela a ostalih četvero ima (svaki)po 4/672 udjela
da li manjinski vlasnici njih četvero (ovi od 4/672 udjela ) mogu prodat svoje udjele a da pritom ne obavijeste večinske vlasnike
radi se o više parcela koje nisu rasparcelirane što znači nitko nezna di je njegov dio
također kupac tih udjela traži od večinski vlasnika da se u njegovu korist odreknu svog dijela u oranci za koju je on zainteresiran a da će se on odreći svih udjela u svim oranicama u njihovu korist
da li se to radi kod javnog bilježnika i ako može neka špranca kako to treba izgledati
svaki suvlasnik može rapolagati svojim udjelom bez saglasnosti ostalih suvlasnika. da bi kupac dobio tačno određeni dio zemlje potrebno je da se izvrši dioba parcele. to se može izvršiti na više načina , a jedan od njih je i taj koji si navela. ako to još nešto zanima pitaj slobodno

Quote:
karmen horvat kaže: Pogledaj post
evo ovako...covjek je dobio od opcine zemlju na kojoj je zajedno sa svojom zenom napravio kucu koju nikad nije prepisao na sebe....imaju petero djece.zena je umrla i pokrenuta je ostavinska rasprava koja nikad nije zavrsena...covjek se ponovo ozenio i oporukom kucu ostavio svojoj novoj zeni..sad traje i njegova ostavinska...znaci nikad nije prepisao na sebe kucu...ima jos neke stare kuce i zemlje puno...ko sad tu sto dobiva?????
uffff......

mnogo kombinacija, mnogo opcija.......

Quote:
rosalye kaže: Pogledaj post
molim vas pomoć,
moja mama se 2 puta udavala, iz prvog braka ima čer i sina. čer je dobila čitavo nasljedstvo od svog oca, a mama je darovala svje nasljedstvo od svojih roditelja bratu, ja sam se s tim složila, jer nit sam gore kad živjela nit me to nasljedstvo zanima. ali, sad su se brat i sestra počeli svađat gore oko tih parcela, toćnije žena od brata zakuhava stvar iako je sve crno na bilo.

mene zanima sljedeće,
meni je moj tata (drugi muž moje mame) umra vlasnik kuće smo ja i mama 1/2, da li se ona mora odreć svoga djela i prepustit ga meni, kako brat i sestra nebi imali pravo na kuću ili napisat oporuku u slučaju smrti ili napisat darovni ugovor, znači zanima me šta tribam učinit da ONI NEMAJU PRAVO NA DIO KUĆE KOJI PRIPADA MAMI (jer nikad se nezna šta im može past na pamet, iako smo se dogovorili da se ja neću dirat gore u slavoniji njihovog a oni se neće dirat u dalmacili mog)
niti jedna opcija nije 100% sigurna, ali bi predložio oporuku u kojoj bi detaljno navela razloge zbog čega tu kuću, odnosno dio kuće, ostavlja tebi.
__________________
Probudi me strah ne bih da te izgubim samo ne znam kakve veze imaju godine sa tim

Zadnje uređivanje Katrin : 15.02.2013. at 19:36.
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:31   #2116
Tko ima u prvom redu prava na tetkinu opstavstinu? Njen posinak (muzev sin) ili bratov sin? Ona nije imala djece.
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 14:57   #2117
[QUOTE=Trotoar;43644050]svaki suvlasnik može rapolagati svojim udjelom bez saglasnosti ostalih suvlasnika. da bi kupac dobio tačno određeni dio zemlje potrebno je da se izvrši dioba parcele. to se može izvršiti na više načina , a jedan od njih je i taj koji si navela. ako to još nešto zanima pitaj slobodno



malo blesavo pitanje
kako se to sastavlja kod bilježnika a da opet ne dođe do neke prevare
__________________
Uvijek izaberi mlađeg muškarca. Ionako nikada ne sazru.
kiara1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 22:10   #2118
Što na ostavinskoj?

Čekam ostavinsku raspravu.Nasljednici smo moj otac i ja.Otac se želi odreći svega u moju korist ,ali da se stavi stavka doživotbog uživanja.Naime otac želi nastaviti živjeti u nekretnini i ne prihvaća pomoć koju mu ja nudim (da živi kod mene,da mu iznajmim adekvatan stan,da ide u dom...),radi se o polupokretnoj osobi koja je uz to alkoholičar.U ovoj situaciji koje su moje obaveze prema ocu,točnije što bi na ostavinskoj raspravi trebala naglasiti,...uvjetovati....zahtjevati...???
platinazlato is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 12:18   #2119
molila bi vas za objasnjenje ako neko zna.Umrla je tetka koja nije imala ni muza ni djece(umrli su prije nje),od obitelji ima dva ziva brata i djecu od dvije pokojne sestre. Posjedovala je nekretnine.Znali se sad zakonski koliko tko dobiva i da li su svi nasljednici u jednakom polozaju?
pomadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 20:03   #2120
Quote:
pomadora kaže: Pogledaj post
molila bi vas za objasnjenje ako neko zna.Umrla je tetka koja nije imala ni muza ni djece(umrli su prije nje),od obitelji ima dva ziva brata i djecu od dvije pokojne sestre. Posjedovala je nekretnine.Znali se sad zakonski koliko tko dobiva i da li su svi nasljednici u jednakom polozaju?
1/4 svaki brat i svaka sestra...

sestre nisu zive i njihovi dijelovi idu njihovoj djeci u jednakim omjerima
one.org is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.