Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2010., 17:34   #241
Idem i ja, dosta je više teme. O kobasicama ću samo sanjati.
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 17:39   #242
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Znaci brijem tebi kada treba auto prvo ides crtati tehnicki nacrt, onda nabavljas sirovine pa si doma u garazi auto napravis.
ne nego si valjda prvo pogleda u novčanik i vidi može li platiti daciu ili BMW-a, a vlasnik BMW ima tvornicu u kojoj mu naprave auto kakav si poželi iz najkvalitetnijih materijala i takvim dizajnom......niti možemo svi imati tvornicu automobila niti prave, čisto domaće kobasice
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 17:45   #243
sori, morala sam https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...&postcount=237
Quote:
Kaj si podvojena licnost ali si se zaboravio sa drugim nickom logirati ili?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 18:39   #244
Vidi stvarno... klon klon
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 19:32   #245
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ne nego si valjda prvo pogleda u novčanik i vidi može li platiti daciu ili BMW-a, a vlasnik BMW ima tvornicu u kojoj mu naprave auto kakav si poželi iz najkvalitetnijih materijala i takvim dizajnom......niti možemo svi imati tvornicu automobila niti prave, čisto domaće kobasice
(1) Kod kobasica cak i da hocu ne mogu naci BMW nego samo Daciu. Iako imam love za BMW. Dapace cak je i Opel tesko naci.

(2) Vlasnik BMW-a ne moze narediti cijeloj tvornici da mu napravi unikatni automobil kakav on hoce jer to proizvodni proces ne podrzava. On moze naruciti auto iz rucnih manufaktura (ima ih recimo po Engleskoj) gdje mu se rucno napravi auto; onaj koji kupuje kobasice taj izbor nema.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 22:09   #246
Quote:
born2bewild kaže: Pogledaj post
U kobasice koje sam radio prije koji tjedan stavio sam 2,3% soli i meni su čak malo i preslane. Nikad nisam radio kobasice sa 3% soli, ali znam da ima dosta takvih recepata.

Eh da ta.ja sjetio sam se da ti nisam odgovorio na pitanje o pikanju (bušenju)kobasica nakon nadjevanja. Moram priznati da to nikada nisam radio, jer mi nikada nije palo na pamet. Baš ću probati jednom da vidim ima li ikakve razlike. (Pretpostavljam da bi teorijski sukrvica mogla stvoriti gorčinu.) No iskreno, ne vjerujem da će biti razlike, jer meso kod mene nakon što "rastrančiramo" polovice obavezno odstoji rašireno po stolovima na prozračnom i hladnom, barem preko noći. Ali čak i bez toga, nikada meso nije bilo ni u pola toliko mokro (sukrvavo) kao ono kupljeno u mesnici. Tako da kad npr. pogledam noževe čak i prvi dan oni su masni, a ne krvavi i mokri. Usporedbe radi znao sam kupiti kare u mesnici toliko krvav da bi mi se rigalo kad bih ga sjekao u odreske.
Mi stavljamo 2% soli - ni manje ni više, nikad

Ovo za bockanje. Prvi dan ubijemo prasce koji preko noći vise vani u dvorištu (adresu ne objavljujem niti šaljem pmom ), drugi dan se obrađuju i soli se meso za kobasice. Meso za kobasice se raširi po daski koja ima blagi nagib tako da sukrvica može oteći. Bez obzira na sve te mjere, popikamo kobasice u crijevima da iscuri eventualno još koji zaostatak

Quote:
m_milica kaže: Pogledaj post

Jer ako se na ribarnici prodaju škampi za 220kn/kg i prodaju se, ne vidim zašto se ne bi prodale i kobasice.
Zato što oni koji ih prodaju nemaju ekonomsku računicu u tome da naprave kvalitetnu kobasicu (govorim o začinima i vremenu sušenja/dimljenja), a s druge strane ne mogu doći do kvalitetne sirovine, odnosno mesa, jer jedino meso koje je dobro je ono hranjeno na prirodan način i životinje nisu kljukane antibioticima i hormonima. Onaj koji radi kvalitetne kobasice i hrani svinje kako treba, tome država ne dozvoljava (svojim propisima) da prodaje kobasice

Moram priznati da sam prestala čitati današnje postove od tri sata pa nadalje, jer ste duboko zaglibili

Toliko se pričalo o kvalitetnim kobasicama i kako ih je nemoguće u prodaji naći, a mene muči jedna druga stvar - PANCETA. Zar je stvarno problem propisno osušiti pancetu i onda prodavati suhu pancetu Koju god pancetu u dućanu/kod mesara pogledaš, sve su naparene i poprilično friške - suhe nema
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 22:17   #247
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
a mene muči jedna druga stvar - PANCETA. Zar je stvarno problem propisno osušiti pancetu i onda prodavati suhu pancetu Koju god pancetu u dućanu/kod mesara pogledaš, sve su naparene i poprilično friške - suhe nema
Situacija je vrlo slična kao si s kobasicama, mozda malo bolje jer na panceti djelomično vidis od čega je. Ako nađes javi na pm gdje je ima.
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 22:21   #248
Kod mene pancete ima doma Ali dogodi se da ju pojedeno (suprug jako slab na nju) pa kad moram kupiti pancetu za zapešt bude mi slabo dok prebirem po onim pancetama koje su friške kao da su s prasca odrezane i direktno stavljene na stalažu
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 07:37   #249
ta.jo mi problem pancete rješavamo u startu... kad mislimo da bi nam bilo malo kupimo sirovo carsko meso u hipermarketu i napravimo s njim kao i s ovim doma. Rezultat je naša panceta koja je bolja od bilo koje gotove iz mesnice unatoč činjenici da je meso industrijsko u oba slučaja.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 12:26   #250
Mi uz našu stavljamo i ovu kupovnu (iz Plodina), ali to suprug poklanja nećacima. Kažu da je fenomenalna. Vjerojatno ćemo ove godine morati i za sebe napraviti jednu rezervu.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 12:50   #251
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
Hehe, i ja sam dugo tragao za nečim takvim... I našao Na Utrinskom placu ima jedna mesnica u kiosku (nemrem se sjetit imena mesnice, jugozapadni ulaz, prek puta one papirnice) koja ima predobre kobasice, a nisu ni preskupe. Pa ak ti nije daleko...
Meni su kod Rođe vrlo dobre obje vrste za kuhanje....

Imate i Kudelić mesnicu na trešnjevačkom placu - to je proizvodnja iz Hrv. Zagorja... odlične su mi i te ....
Krašićke kobasice također..... ima ih po trgovinama
eto ... sve su mi za barem 8/10
__________________
živjeti svaki novi dan najbolje
kao da je zadnji u životu

Zadnje uređivanje mhadina : 28.07.2010. at 13:14. Reason: dodan još jedan proizvođač
mhadina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 13:00   #252
Thumbs up tutorial

born2bewild

prekrasan tutorial - sada sam svjestan koliko je to posla, iako sudjelovao sam 10-ak puta u izradi (kolinje) na selu ali se nije ulazilo u detalje veće od npr. češnjak namočen ali samo voda ide u kobasice i sl.
Ovi neki detalji stvarno vjerujem da svaki utječe barem 5% na okus...
Svaka čast...
__________________
živjeti svaki novi dan najbolje
kao da je zadnji u životu
mhadina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 14:19   #253
KOBASICE

Quote:
knezigor kaže: Pogledaj post
E lako ti je sad dolijevati vino po volji kad je 0,5 opet dozvoljeno po zakonu
zašto ne staviti do 2% nitritne soli (IMA JE U KAUFLANDU itd.) I siguran si da se neče pokvariti
AGRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 07:19   #254
samo da se požalim na "ljetne" temperature koje će po svemu sudeći odgoditi pravljenje kobasica i ostalih delicija...

@Agro - nitritna sol u domaće kobasice jock. Jednostavno, mijenja okus kobasice. I dok to nije problem za pancetu/špek, "rolice", šunke i sve ono što mora u pac - dapače, poželjno je s obzirom na sve blažu zimu i sve "nekvalitetnije" (čitaj nezrelije) meso, u domaće (tanke!) kobasice još uvijek ljudi stavljaju običnu sol. Zašto? Pa kobasica treći dan nakon klanja dobiva svoj prvi dim koji je konzervira. Salame su druga priča no one se ionako rade od zrelijeg mesa i s većim dodatkom prirodnih konzervansa u obliku začina (sol, paprika).
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 09:58   #255
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
samo da se požalim na "ljetne" temperature koje će po svemu sudeći odgoditi pravljenje kobasica i ostalih delicija...
I ja sam neki dan razmišljala o tome. Tako je bilo i prošle godine pa su se ovima koji su ranije ubijali upropastile pancete i ostale stvarčice. Mi čekamo zimu
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 13:43   #256
ja znam jednu divnu mesnicu sa 100 % domacim kobasama...
ali da nebi bilo da reklamiram i ostalo...
mmz<3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 13:53   #257
Quote:
mmz<3 kaže: Pogledaj post
ja znam jednu divnu mesnicu sa 100 % domacim kobasama...
ali da nebi bilo da reklamiram i ostalo...
otkrij tajnu na pp
ivo-medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 14:44   #258
Nema te mesnice koja ima 100% domaće kobasice
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 14:48   #259
Quote:
mmz<3 kaže: Pogledaj post
ja znam jednu divnu mesnicu sa 100 % domacim kobasama...
ali da nebi bilo da reklamiram i ostalo...
i mi imamo sreću da već godinama kod jednog sjajnog mesara uzimamo kobasice.
Čovjek radi malo,ali savršeno.
Ima stalne kupce i drži se starinske,provjerene recepture.Mi to cijenimo i ne žalimo i malo više platiti.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 16:46   #260
e bas i mi imamo takvog mesara !
ima mesnica s takvim kobasama siigurno!
mmz<3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.