Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2015., 06:35   #81
OK, hvala.

Nebudu ove godine rodile ništa jer su još male (posadio sam ih na proljeće).. Valjda
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 10:31   #82
Quote:
Milky2 kaže: Pogledaj post
Mi smo potpisali ugovor sa tvrtkom Fragaria, a na jesen ćemo saditi!
pazi na sadni material dosta njih se zalili
porecan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 16:50   #83
Jeli moguće malinu uzgajat u Dalmaciji i ako jest koju sortu?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 23:00   #84
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Jeli moguće malinu uzgajat u Dalmaciji i ako jest koju sortu?
Moguće je. Samo ih treba saditi ispod drveća da budu u hladovini. I redovito ih zalijevati.
Bilo koju sortu da izabereš nećeš pogriješiti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 22:07   #85
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Moguće je. Samo ih treba saditi ispod drveća da budu u hladovini. I redovito ih zalijevati.
Bilo koju sortu da izabereš nećeš pogriješiti.
Jel se zafrkavaš il to ziher misliš, evo i mene sad baš to zanima.Kolko znam heliofilna je biljka, a u hladu plodovi ne dobivaju na slatkoči.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 09:22   #86
Bez problema će rasti i ispod drveća. Za šećer u plodu ne brini, bit će ga dovoljno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 11:05   #87
Ja ne volim kisele maline
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 00:54   #88
ima netko iskustva sa himbo top ??
vizualno is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 12:44   #89
Pitanje u vezi uzgoja malina.
Iz kojeg razloga se mladi izboji maline u redovima sjeku do 01.04 ili do 01.05. , a oni koji izađu kasnije se ostavlaju da rastu.
Da li zbog jačeg plodonošenja rodnih prošlogodišnjih izboja ili ti prvi mladi izboji koji plodonose iduće godine ne plodonose kao oni koji malo kasnije izbiju iz zemlje?
Ili je neš treće u pitanju?
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 12:44   #90
Kod mene, imam u redu nekih 30 metara malina već su počeli izbijati izboji iz zemlje, pomalo po 1 cm listići izviruju i ima ih puno, i znači to bih po pravilu kad još malo više izvire sve trebao motikom pokresati , a one iza 01. 04 ostaviti ?

Zadnje uređivanje Rorion : 01.03.2016. at 12:55.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 15:31   #91
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Pitanje u vezi uzgoja malina.
Iz kojeg razloga se mladi izboji maline u redovima sjeku do 01.04 ili do 01.05. , a oni koji izađu kasnije se ostavlaju da rastu.
Da li zbog jačeg plodonošenja rodnih prošlogodišnjih izboja ili ti prvi mladi izboji koji plodonose iduće godine ne plodonose kao oni koji malo kasnije izbiju iz zemlje?
Ili je neš treće u pitanju?
Zapravo se ovi izboji uklanjaju do polovice svibnja.
Uklanjaju se zato jer su slabi i da bi se što bolje razvilo rodno drvo.
Izboji koji niknu u svibnju se ostavljaju za rod u idućoj godini.

Quote:
i znači to bih po pravilu kad još malo više izvire sve trebao motikom pokresati , a one iza 01. 04 ostaviti ?
Danas 12:44
Motikom, škarama, nožem...svejedno, važno je ukloniti ih do zemlje. Ostaviti one koji rastu iza 1.5.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 11:36   #92
Hvala na odgovoru.
Evo baš vidio, izbijaju ko lude, neke i metar i više od sredine reda, sad neznam Jel možda bolje te udaljenije izboje, odmetnule od sredine reda izboje otkopati sa korijenom ili ih samo sasjeći ?, pa kad opet izbiju ponovno sasjeći, imam osjećaj da će konstantno izbijati.
Kako to profići na plantažama rješavaju ? Motokultivatorom par puta godišnje možda?
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 20:07   #93
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Evo baš vidio, izbijaju ko lude, neke i metar i više od sredine reda, sad neznam Jel možda bolje te udaljenije izboje, odmetnule od sredine reda izboje otkopati sa korijenom ili ih samo sasjeći ?, pa kad opet izbiju ponovno sasjeći, imam osjećaj da će konstantno izbijati.
Kako to profići na plantažama rješavaju ? Motokultivatorom par puta godišnje možda?
Koriste te mladice za popunjavanje praznih mjesta u redu, proširenje nasada, ili ih prodaju kao sadnice... Naravno ako nema vidljivih oboljenja na njima.

Većina "sadnica" na njuškalu je tako dobivena iz komercijalnog uzgoja, jeftinije je od pravih sadnica i ljudi kupuju.
I onda se čude što često imaju lošiji urod od očekivanog

Moj brat kroz svoje maline ide kosilicom kroz godinu, freza između redova samo u proljeće. I sadio je redove na razmak da mu traktor-kosilica ide između pa se samo proveze svakih desetak dana.
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 21:05   #94
Quote:
meliri kaže: Pogledaj post
Koriste te mladice za popunjavanje praznih mjesta u redu, proširenje nasada, ili ih prodaju kao sadnice... Naravno ako nema vidljivih oboljenja na njima.

Većina "sadnica" na njuškalu je tako dobivena iz komercijalnog uzgoja, jeftinije je od pravih sadnica i ljudi kupuju.
I onda se čude što često imaju lošiji urod od očekivanog

Moj brat kroz svoje maline ide kosilicom kroz godinu, freza između redova samo u proljeće. I sadio je redove na razmak da mu traktor-kosilica ide između pa se samo proveze svakih desetak dana.
Mislim da ću ih onda motikom do 01. 05.

Nešto od ovoga sam i znao, uglavnom hobi vrtlari ( i ja)
s malinama rade ogromne greške, ili ih orezuju ko lozu, ili na metar ostave previše izboja, ili ove izbore do 01.05 ne režu ko ja do sada pa se čudim kak mi je urod slab , a maline vegetativno rastu sve u 16.

Na koji se način dobiva onda prava sadnica maline ?
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2016., 02:25   #95
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Mislim da ću ih onda motikom do 01. 05.

Nešto od ovoga sam i znao, uglavnom hobi vrtlari ( i ja)
s malinama rade ogromne greške, ili ih orezuju ko lozu, ili na metar ostave previše izboja, ili ove izbore do 01.05 ne režu ko ja do sada pa se čudim kak mi je urod slab , a maline vegetativno rastu sve u 16.

Na koji se način dobiva onda prava sadnica maline ?
Općenito, komercijalni ugoj je namjenjem dobivanju ploda.
Gnojidba, uzgojni oblik, gustoća sadnje, zaštita.. sve je podređeno plodu.
U pravom rasadniku (osobno ne znam za maline jer nisam vidio, brat ih sadi od kako sam ja na moru a samo povremeno na kontinentu) recimo jagoda.... ploda nema, cvijet se otkida kad se pojavi ili kemijski uništava.
Plod da se i pojavi nekim čudom, ne bi bio jestiv zbog velikog broja špricanja, zaštite i prihrane da bi se dobile što bolje i jače sadnice .
Nasad se štiti pogotovo od biljnih ušiju jer prenose viruse, matične biljke pojedinih kultura čak i fizički umatanjem u folije od netkanog tekstila.
Ponegdje je cijela proizvodnja u zaštićenom prostoru sa zračnim branama na ulazu.
Nasadi se kontroliraju na viruse i sadnica bi morala imati certifikat da je bez virusa.
Vidio sam u nizozemskoj kako se uništava cijelo polje ljiljana (a uzgoj počinje u labaratoriju gdje od jedne lukovice dobiju doslovno tisuće) jer se pojavio neki virus na biljkama.

Na žalost, to su stvari o kojima malo ljudi vodi računa a kod podizanja trajnijih nasada su jako važne.
Na nosivim konstrukcijama i navodnjavanju je teško uštedjeti pa se štedi na pripremi tla, sadnom materijalu...

I onda krenu pisanja po ovakvim mjestima... xy kultura po tekstu neke rasadničke kuće ima potencijal od yx kg/ m2 ili grmu i slično u trećoj-petoj godini uzgoja a ja i moji susjedi imamo 15-30% od toga. Svi lažu samo da navuku ljude.
A kad analiziraš njegov nasad vidiš greške... loš sadni materijal, loša priprema, zaštita, prihrana, razmaci sadnje nisu optimalni već prilagođeni postojećim strojevima.... itd.
Od svega što rasadnik preporučuje u pojedinim nasadima odgovara samo vrsta biljke koja se uzgaja ali ni sorta većinom ne

Kad je tema maline, da napomenem..
Brat te prve mlade izboje koji rastu unutar reda samo prorjedi ali ih dobar dio ostavi ako imaju mjesta za rast.
Oni u jesen daju rod i produžavaju mu sezonu i nakon što je odrezao prošlogodišnje izboje koji su rodili u ljeto.
Ali mora ih nakon mraza odrezati i ukloniti i ostavlja samo izboje koji su kretali kasnije i nisu cvali. Njih u redovima prorjedi i skraćuje na visinu čim može na proljeće , nakon što su snijeg otopi.
Nije po pravilima struke ali te maline proda bez problema.
I naravno.. ni on sad ne kupuje "prave" sadnice, kupio je prvih 300 a dalje širi nasade sa svojim sadncama, bilo ovim izbojima koje vadi sa korjenom ili ožiljenim reznicama (trenutno ožiljava reznice koje je skupio kod proljetnog orezivanja i prorjeđivanja) ali barem zna što umnožava i da mu neki grm počne slabiti zbog virusa sigurno bi ga izvadio i spalio, odvezao zemlju i korjenje iz nasada a ne bi čekao da se virusi šire...
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2016., 11:47   #96
Ma da, za maksimum plodonošenja kod profića na plantažama je dosta parametara u igri.

Evo, tu rezidbu malina bih ja stavio na prvo mjesto kod amatera, pošto sam se nagledao koliko je pogrešno rade, i to onda, kad se izrastu izgleda poput đungle, nit pregledno, otežano branje, smanjen urod, a one se samo šire i dalje.
A u biti kada se shvate principi rasta maline, rezidba nije komplicirana.

Za ove maline kaj rode tvom bratu u jesen, vjerojatno se radi o remontnoj sorti , najvjerojatnije polani - kod njih je sistem rezidbe opet druga priča.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 15:53   #97
Bok, ne mogu pronaći podatak, pa možda ovdje netko zna. Prošle godine sam dobila 3 sadnice Polane, imale su dostra ploda. Ove godine su se dosta proširile i razrijedila sam ih, još 3 nove ostavila sebi, a ostalo poklonila. Bilo je dosta viška. Ove stare(od lani gdje su rasle) izbile su po 3-4 izdanka i tako sam ostavila, al ova jhedna koja je bila najjača, ima praktički mali žbunjić kod korjena, sigurno preko 10 izdanaka. Samo 3 izdanka su veći negdje 20 cm, a ostalo je zbijeno uz korjen. Sad nigdje ne nalazim na podatak koliko ih smije bit u jednom grmiću (da se tako izrazim), samo sam našla da ih nesmije bit više od 20 u 1 dužnom metru. Dali da sad odrežem te male ili da ostavim još neko vrijeme? Nemogu ih iskopat i razdvojit, a ne želim da se uguše pa da ne rode. Hvala
nera076 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 19:40   #98
Quote:
nera076 kaže: Pogledaj post
Bok, ne mogu pronaći podatak, pa možda ovdje netko zna. Prošle godine sam dobila 3 sadnice Polane, imale su dostra ploda. Ove godine su se dosta proširile i razrijedila sam ih, još 3 nove ostavila sebi, a ostalo poklonila. Bilo je dosta viška. Ove stare(od lani gdje su rasle) izbile su po 3-4 izdanka i tako sam ostavila, al ova jhedna koja je bila najjača, ima praktički mali žbunjić kod korjena, sigurno preko 10 izdanaka. Samo 3 izdanka su veći negdje 20 cm, a ostalo je zbijeno uz korjen. Sad nigdje ne nalazim na podatak koliko ih smije bit u jednom grmiću (da se tako izrazim), samo sam našla da ih nesmije bit više od 20 u 1 dužnom metru. Dali da sad odrežem te male ili da ostavim još neko vrijeme? Nemogu ih iskopat i razdvojit, a ne želim da se uguše pa da ne rode. Hvala
Ostaviš 3 najača izboja a sve ostalo mičeš
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 11:03   #99
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ostaviš 3 najača izboja a sve ostalo mičeš
Ok, hvala
nera076 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2016., 17:32   #100
Hay there. Pitala bi nešto iako nisam nikakav uzgajivač nego imam mali vrt u kojem maline imaju svoje mjesto u dužini 10ak metara i za njih smo predvidili jedan red pol metra-metar širine. U ostatku vrta bismo nešto drugo; par vrsta povrća.

Naravno da maline izbijaju posvuda, bezobzira koliko čupala i kopala. Guše rajčice i rade nered. Vječna borba.

U sjećanju mi je da sam čitala da se u tlo okomito može položiti nešto kao barijera i da ne treba biti ni puno duboko; 30-50cm. Jesam ja to nešto pobrkala (sa bambusom)? Da li bi spriječilo maline?

I još jedno pitanje; kako se riješiti smrdljivih martina koji ostave svoj smrad na plodu? Svaka deseta je fuj fuj
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:03.