Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2014., 02:11   #261
Smile

ah....vidim da ovdje većina ima sličnih/istih problema......moj otac je imao moždani udar, također....prije 10 dana.....ishemijski (ako moram birat između hemoragičnog i ishemijskog - biram ishemijski!).....trenutno u bolnici, uskoro otupst kući...(za par dana) nepokretan, kateter + pelena, ne govori...ne razumije.....pogođena lijeva hemisfera....centar za govor, jezik, čitanje, pisanje, računanje......očekujem svašta i ništa......znam da je period ispred mene težak, pomaci mali.....al eto.....vjerujem u bolje, u oporavak.....bar donekle.....suosjećam sa svima vama koji ste imali ovakva iskustva.......nemam konkretna pitanja (osim razočarenje trenutnim medicinskim sustavom.....)....al bih voljela ovdje dobiti neka iskustva, priče, podršku....eto......želim vam svima svako dobro.....
anakin nikana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 09:15   #262
Pozdrav svima,
Evo i mene sa mojim iskustvom. MM je imao moždani prije 2,5 god i to sa 37 god. Ja bila trudna 3 mjeseca. Život mi se okrenuo za 360 stupnjeva. Udar je bio uzrokovan ugruškom koji se otkinuo sa srca (sepsa, bakterija na srcu stvorila ugruške). Ljuta sam na doktore koji 3 tjedna nisu prepoznali sepsu nego su liječili upalu grla i što je najgore to se na kraju dogodilo u Zaraznoj na dan kada su ga trebali otpustiti iz bolnice jer mu kao nije ništa. Udar je bio težak, desna strana tjela, govor i sve ostalo šta uz to ide oštećenje 3,5 x3,5 cm. 20 dana nakon udara morao je i na operaciju srca jer mu je bakterija razorila srčane zaliske Uglavnom, ležao je u Zaraznoj 1,5 mjesec, a nakon toga više od 2 mj rehbilitacije u Krapinskim toplicama. Danas je više-manje samostalan. Ima silnu želju za oporavkom. Ide sam po manju količinu proizvoda u dučan, ide sam u poštu, vozi se sam na terapije, čak je u stanju čuvati naše 2 godišnje dijete i uživa u tome. Noga je skoro pa OK (koristi ortozu) stabilan i nema problema pri hodu, ruka pokretna do šake, sad je počeo lagano micati s prstima. može sa "pauk hvatom" uhvatiti nešto i pustiti. Govor je bio jako loš, u početku nas nije niti razumio. Nije mogao niti dati mi pusu, smijao se bez zvuka grozno. Sa logopedom je počeo raditi u Zaraznoj (mi smo ju angažirali i plaćali, fantastična žena). Prve riječi sa smislom krenule su cca. 5 mj nakon udara. Sada govori jako dobro ako se radi o principu pitanje odgovor. Problem mu je još uvjek prepričati nešto ili opisati, malo je sporiji, ... Ima dana kada govori odlično, a ima dana kada mu ide teže.
Eto, sad sam stvarno odužila ali ja sam prezadovoljna sa njegovim oporavkom (on naravno nije) u početku je to izgledalo katastrofa i prognoze se bile jako, jako loše ali eto i to je moguće ON JE SAMOSTALAN
Moždani udar je stvarno grozan, oduzme ti svo ljudsko dostojanstvo ležiš, sve razumiješ svjestan si svega, a ne možeš ništa
Velika, velika podrška svima i ne dajte se
slonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 13:10   #263
teži moždani udar - oporavak

pozdrav. baka (skoro 90 god starosti) mi je 30.12. doživjela teži moždani udar zbog tromba koji je pogodio desnu stranu tijela i govor. taj prvi dan skoro nikako nije mogla komunicirati s nama, ali sljedećih 2-3 dana se stanjel agano poboljšavalo u smislu raspoznavanja ljudi, svjesnih reakcija, nekoliko puta se nasmijala na praunuke, normalno je micala lijevom rukom i nogom, desnom nogom slabo, a desnom rukom nikako. mogla je čak i ispustiti glasove aha i a-a, umjesto da i ne. na odjelu (rebro) su nam rekli da su prva 72 sata najkritičnija i preživjela ih je, ali četvrti je dan čvrsto zaspala i to traje još uvijek. probudi se na koju sekundu kada je namještaju, ali to je to. i primjetio sam blagu reakciju na stisak ruke, ali i dalje spava. čitao sam po netu da je normalno dugo spavanje nakon težeg moždanog, ali me zbunjuje kako je 3 dana bila svjesna skoro svega, a san je došao kasnije. da li je moguće da je umeđuvremenu imala još 1 udar a da ga nisu primjetili? također sam pročitao da je stopa smrtnosti od moždanog u toj dobi oko 30%, ali nisam uspio razaznati na koji period se to odnosi? možda na ona 72 sata? uglavnom, zanima me kakve su inače prognoze nakon takvog udara u tim godinama za oporavak i što možemo učiniti da taj oporavak olakšamo i po mogućnosti ubrzamo. hvala unaprijed
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 20:15   #264
U tim godinama nakon pretrpljenog jakog mozdanog, nepokretnost i vezanost za krevet povlaci cijeli niz drugih problema, pa je tako nerijetka i npr. upala mjehura koja u par sati prijedje u sepsu i dovede do zatajenja vitalnih organa...
Morate biti spremni na sve, pa i na mogucnost da se lagano, po prirodi godina i pretrpljenoj traumi jednostavno gasi. Kako god budite uz nju i pruzite svu ljubav i potrebnu njegu. Po svemu sudeci rekla bih da se ne pati i da je u dobrim rukama.
Kod svih ozljeda mozga pa tako i insulta, oporavak je dugotrajan i ovisi o opcem stanju covjeka.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 00:12   #265
hvala na odgovoru.

da li je moguće spriječiti upalu mjehura i kako? na što pripaziti?

btw danas popodne je bila budna i pokretna skoro kao i dan prije spavanja pa nam to malo ulijeva nade iako sam svjestan da su moguća kratkotrajna poboljšanja/pogoršanja. također od danas je spojena na kisik koji, pretpostavljam, pomaže u bržem oporavku mozga. ili se on daje kao zadnja nada? kako bilo, ona je veliki borac i već je prošla jednu situaciju prije nekoliko godina gdje joj je život bio ugrožen do te mjere da je liječnik rekao kako takav gubitak krvi ne bi preživjeli niti neki mladi ljudi. nadam se da će ta žilavost uroditi plodom i u ovom slučaju...

ako itko još ima ikakav koristan savjet, molio bih da ga podijeli samnom. hvala
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 10:46   #266
Najbolji programi rehabilitacije nakon moždanog udara

Lijepo molim dobre poznavaoce ove problematike da savjetuju koje toplice nude najbolju rehablitaciju nakon posljedica mozdanog udara (pitanje motorike) pareze lijeve noge i ruke. Jako sam zahvalna svima koji ce podijeliti svoje iskustvo koje ce mi puno znaciti. Lijepi pozdrav!
zleutar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 13:13   #267
Uf, dosta toga ovisi o općem stanju organizma, dobi, stupnju paralize, mentalnom sklopu etc. I mjestu stanovanja obitelji jer osobno smatram kako je vrlo bitno što je moguće češće posjećivati bolesnika (ako je npr. odlična rehab. u Varaždinskim, a vi iz Splita, iz objektivnih razloga neće moći priskočiti), vrlo je važna podrška bližnjih. Idealnih toplica u Hrv. nema.
Meni bliska osoba je 2011. nakon inzulta sa lijevostranom hemiparezom i 2 tjedna Rebra, otišla u Krapinske top., oporavak odličan zato jer je bio pravovremen. Stručnost adekvatna, mnogo prilagođenih vježbi, hrana očaj (ja donosila svaki drugi dan iz Zga jelo, heh).
Za 2 god. opet inzult, slične jačine, isto područje, zbog manjka kreveta u Krapinskim čeka na kućnoj njezi mjesto za 6-8 mj.
Otišla je ranije uz privatno plaćanje, ali oporavak teče mnogo teže i baš su u toplicama rekli da se ne bi smjelo čekati s rehabilitacijom. Hrana i dalje neprilagođena pacijentima uz jednu nadutu i agresivnu sestru (osobno urgirala kod primarijusa pa su nestale konfliktne situacije).
Uglavnom, što se prije krene, oporavak je bolji uz Vašu podršku i angažman i neustručavanje traženja što smatrate potrebnim. Sretno!

Zadnje uređivanje FineGold : 29.01.2016. at 13:24.
FineGold is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 22:47   #268
Dragi moji pomagajte mi....otac mi je imao krizu svijesti... doktori nisu sigurno šta je uzrok, odnosno dijagnoza.
65 godina starosti, dijabetičar na inzulinu. U jutarnjim satima nakon terapije inzulinom i oskudnog doručka žali se na slabost i da mu pada šećer. Pokušava da jede ali ne može da proguta, počinje da se guši, gubi svijest, treskavica, grč vilice, krvarenje iz usta zbog pregrizenog jezika. Potom naizgled dolazi svijesti, nesvjestan okoline, teško diše, žali se da ga nešto bili, ne odgovara, ne komunikativan, agresivan, trga sa sebe odjeću, pokušava da stane na noge ali ne može.
Hitna dolazi u roku od deset minuta, pokušavaju mu izmjeriti tlak ali im ne dozvoljava, mjere glukozu koja je u tom momentu 5, daju mu inekciju glukoze. Šest ljudi pokušava da ga savlada kako bi ga uveli u kola hitne pomoči, on se operi nevjerovatnom snagom, ne prepoznaje ljude oko sebe, traži pomoć.
Kida poveze sa ruku u kolima hitne pomoći, otima se nadnaravnom snagom.
U urgentnom centru mu daju sedativ kako bi snimili CT mozga,spava , vrlo brzo se ponovo budi sa napadom panike, ne prepoznaje ljude oko sebe, moli da ga odvezu, ne zna gdje je.
Doktori zovu nekog od porodice da udje i da ga pokuša smiriti. Ulazim, dozivam ga, gleda me i ja vidim da to nije moj otac. Moli da ga odvezem,. Lagano mu pricam, smirujem, polako mu se smiruje disanje, polako me prepoznaje na trenutke. U roku od 15 minuta postaje svjestan sebe, okoline, dezorjentisan, pita šta mu je bilo, gdje je, što ga bole ruke (modre od otimanja). Ne sjeća se ničega. Koordinacija pokreta loša, izgleda kao pijan.
CT nalaz nije pokazao da je bio moždani udar. Nabrekli krvni sudovi u mozgu, ali udara nema. Uradjen egg nalaz, pokazao promjenjene aktivnosti na mozgu ali moždanog udara nema. Zabilježen neki manji ožiljak od odura od ranije kojeg je prebolio na nogama.
Pri hodu malo zanosi u lijevu stranu, ali u potpunosti motorika normalna, malo usporena, koordinacija pokreta se vraća u roku od par sati u normalu.
Dezorjentisan i dalje, bukvalan u razgovoru, ljut, nervozan, svadljiv, ali ne i fizički agresivan. Zna kako se zove, koji je datum, šta je jučer radio ali se ne sjeća ničeg tog dana.
Ljekari nisu sigurni da li je u toku bio moždani udar ili je sve posljedica naglog pada glukoze. Dokaza za hipoglikemiju nemaju jer je najniža izmjerena vrijednost glukoze u toku napada bila 5.
Prošlo je 48 sati od udara, stanje je vidno bolje, i dalje se osjeća slabo, dezorjentisano ima rupe u sjećanju na protekla dva dana. Prića tečno, komunikativan, pogled bistar. i dalje pokazuje male naznake agresije, sumnjičav.
Ljudi pomagajte, da li je iko imao slično iskustvo, da li je iko nešto slično vidio u svom životu? Odakle tolika snaga i agresija kod čovjeka koji je po prirodi mirne naravi. Ša možemo očekivati da će se dalje dešavati. Kakve su prognoze. Da li je bio moždani udar? ili nije?
Čekamo kontrolni CT pa se nadam da ćemo imati više informacija.
hurmašica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 18:07   #269
pozdrav

zenska osoba, 71 godina,bez ikakvih zdr problema, tezina niza do normalna,zdr.prehrana i tjelovjezba je prije par dana dobila prilicno intenzivnu vrtoglavicu, nakon par sati povracanje. slijedece jutro nema povracanja, vrtoglavica je malo manja ali je ne osjeca samo kad lezi. cim okrene glavu osjeca istu a hodanje se svodi na teturanje kao pijanac. nista slicno prije nije iskusila.
nema nikakvih bolova, tlak inace 120 ali je dan nakon izmjeren 150.
da se ne cekaju pretrage preko hzzoa koje bi mi preporucili da obavi prvo ? racunam kolor dopler karotida? da li je moguce da se radi o TIA ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 00:14   #270
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
pozdrav

zenska osoba, 71 godina,bez ikakvih zdr problema, tezina niza do normalna,zdr.prehrana i tjelovjezba je prije par dana dobila prilicno intenzivnu vrtoglavicu, nakon par sati povracanje. slijedece jutro nema povracanja, vrtoglavica je malo manja ali je ne osjeca samo kad lezi. cim okrene glavu osjeca istu a hodanje se svodi na teturanje kao pijanac. nista slicno prije nije iskusila.
nema nikakvih bolova, tlak inace 120 ali je dan nakon izmjeren 150.
da se ne cekaju pretrage preko hzzoa koje bi mi preporucili da obavi prvo ? racunam kolor dopler karotida? da li je moguce da se radi o TIA ?
A, što je rekao liječnik koji je pregledao gospođu?

BPPV ili posteriorni inzult?
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 01:13   #271
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
A, što je rekao liječnik koji je pregledao gospođu?

BPPV ili posteriorni inzult?
dao torakal i rekao da je tlak u redu. prevedeno, nije rekao nista.
nazalost.
inace bih stavio lijecnicko misljenje prije svoga a vjerojatno ne bih razmisljao o pretragama
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 16:23   #272
Poštovani, moj muž je prije 9 mjeseci imao moždani ( ugrušak) Nakon bolnice i Krapinskih toplica dolazi doma i nastavalja sa kućnim dolascima fizioterapeuta. Poboljšanja nema, unatoč pregledu kod neurologa gdje smo morali ići ambulantnim kolima, jer on ne može stajati, sjedi najdulje 5 minuta, a hod je sitan i ustajanje sa stolca i rotiranje da uhvati prvi korak traje i traje.
Neurologinja mu je dala Liorisal tablete zza otpuštanje grčeva mišića ali pomaka nema.

Njegov najveći problem su grčevi mišića nogu, trbuha i leđa, i kaže da bi normalno hodao samo da nema tih grčeva. Čitala sam skoro cijeli ovaj topik o moždanima, ali nitko ne spominje te grčeve. Je li uzrok grčevima oštećenje u mozgu od udara pa centrala ne može uspostaviti kontakt s mišićima? Što napraviti? Po stepenicama ne može hodati i opet zbog tih nesretnih grčeva i tako u krug. Ima li nade za njega da ikad prohoda? Molim bilo kakav savjet, bila bih zahvalna. On se sam ne može prati, brijati, oblačiti ili bilo što samostalno napraviti. Očajni smo.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 15:57   #273
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
dao torakal i rekao da je tlak u redu. prevedeno, nije rekao nista.
nazalost.
inace bih stavio lijecnicko misljenje prije svoga a vjerojatno ne bih razmisljao o pretragama
Napraviti mr mozga ako imate novce privatno
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 18:42   #274
Quote:
Dvojba kaže: Pogledaj post
Poštovani, moj muž je prije 9 mjeseci imao moždani ( ugrušak) Nakon bolnice i Krapinskih toplica dolazi doma i nastavalja sa kućnim dolascima fizioterapeuta. Poboljšanja nema, unatoč pregledu kod neurologa gdje smo morali ići ambulantnim kolima, jer on ne može stajati, sjedi najdulje 5 minuta, a hod je sitan i ustajanje sa stolca i rotiranje da uhvati prvi korak traje i traje.
N. On se sam ne može prati, brijati, oblačiti ili bilo što samostalno napraviti. Očajni smo.
Moja draga , sve je to individualno nisam struke vezan sa medicinom on mora sam se boriti i imati motiv, želju, meni, pazi, pomaže snifanje lavande i kadulje (slavulje ) onako dubinski,a znamo da to nije štetno. puno sreće želim
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 20:45   #275
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Napraviti mr mozga ako imate novce privatno

hvala. to smo i naručili. baš u drinkoviću imaju 1000 kuna akciju
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 22:07   #276
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Moja draga , sve je to individualno nisam struke vezan sa medicinom on mora sam se boriti i imati motiv, želju, meni, pazi, pomaže snifanje lavande i kadulje (slavulje ) onako dubinski,a znamo da to nije štetno. puno sreće želim
Hvala. Ali nema nikog s grčevima nakon moždanog, nevjerojatno. Negdje sam čitala da je statistika takvih slučajeva 38%.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 23:21   #277
Quote:
Hvala. Ali nema nikog s grčevima nakon moždanog, nevjerojatno. Negdje sam čitala da je statistika takvih slučajeva 38%.
Dvojba treba mi samo godinu dana da vidim post, hehe.Grčeve, spazme i tremor mislim ima većina nakon jačeg CVI a, ali oni se smanjuju s jačanjem organizma.
__________________
vkrnic blog
vkrnic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 23:22   #278
Quote:
Hvala. Ali nema nikog s grčevima nakon moždanog, nevjerojatno. Negdje sam čitala da je statistika takvih slučajeva 38%.
Dvojba treba mi samo godinu dana da vidim post, hehe.Grčeve, spazme i tremor mislim ima većina nakon jačeg CVI a, ali oni se smanjuju s jačanjem organizma.
__________________
vkrnic blog
vkrnic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 23:52   #279
Varaš se. U mom slučaju pet godina i 17 dana je prošlo, rupa je prisutna 1,7mmm. Noga mi i dalje trne, a ultrazvuk donjih ekstremiteta ne pokazuje ništa a opće zdravstveno stanje je ok i dalje hodam cik cak poput pijanca svi parametri krvne slike, urina su tip top
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2018., 12:08   #280
Quote:
Varaš se. U mom slučaju pet godina i 17 dana je prošlo, rupa je prisutna 1,7mmm. Noga mi i dalje trne, a ultrazvuk donjih ekstremiteta ne pokazuje ništa a opće zdravstveno stanje je ok i dalje hodam cik cak poput pijanca svi parametri krvne slike, urina su tip top
Hodam i ja kao pijanac( teška ljevostrana hemipareza. Kod mene je 8 godina prošlo.Do sad mi je najviše što se tiče hoda i šake botoks pomogao...
__________________
vkrnic blog
vkrnic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:21.