Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2010., 21:26   #81
ICV (moždani udar)

Pozdrav svima!

Moj tata(1951) je 15.3 doživio veliki moždani udar gdje je stradala desna strana. Uz to ima diabetes mellitus tip2, polineuropatiju diabetica i HTA. Danas su ga odpustili iz bolnice, uz preporuku kućnog fizikalnog tretmana i ostale oralne terapije. Sfinktere ne kontroliše pa zahtjevala sam da mu ostave kateter, koji ga vječno peče. Danas je znači prvi dan njegovog boravka u kući. Ono što me najviše brine jeste što apsolutno nije zainteresiran za vježbe koje MORA raditi. Insistiram, ali je on uvijek umoran, okreće se na drugu stranu i odbija suradnju. Žali se na nesanicu i naravno ima probleme s probavom. Uz to sve ima halucinacije i nije orijentiran u vremenu i prostoru. Doktorica kaže da on sve može, samo je lijen i umažen. Ali iskreno, ja po njemu vidim da ne može i nije sposoban. Bojim se da ne izgubi volju do kraja. Molim vas da mi kažete koji savjet kako da postupam s njim, s obzirom na njegova ograničenja. Ako iko ima iskustva pišite, a i stručni savjet je veoma dobrodošao.

Hvala mnogo.
Michelle_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 21:45   #82
malo sam izmijenio naslov da se ljudi bolje snađu...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 23:14   #83
ne poznajući tvog oca ni njegovu povijest bolesti, nekako mi miriše da bi mogo biti depresivan il imati neki dr afektivni poremećaj zbog loše adaptacije na novonastalo stanje, koje je vjerujem bila ogromna promjena u njegovu životu. Svakako je loše reći za pacijenta, posebice u takvoj situaciji, da je lijen. Sretno, savjet savjetujte se prvo vi sa vašim liječnikom o mogućnosti konzultiranja psihijatra pa vidite dalje što i kako.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 21:18   #84
Moždani udar

bok!
moja je mama imala mozdani pred skoro 2 mj .. jos lezi u bolnici.. u pocetku se odlicno oporavljala, obzirom da joj je desna strana oduzeta, prvih par dana je lose govorila i slabo jela, ali je to vec nekako krenulo, dok nije uslijedio epilepsicki napad, sto doktori kazu da je refleks mozdanog udara, te je po drugi put vracena u sok sobu..
onda je sve krenulo nizbrdo, govor se pogorsao, i apetit ponovo smanjio,, sad su vec dva tjedna da je prilicno lose, ne prica, ne jede, uglavnom spava.. navodno od tableta i antidepresiva.. pala je u depresiju..
na to doktori nisu zvali psihologa nego su direktno krenuli tabletama..
trebala kuci, ali je imala temperaturu.. bilo joj je dosta loezanja, i zato se mozda inatila..
nakon svega desio se i drugi mozdani, koji je sadrzao 3 ugroska krvi u jednom, znaci jos jaci nego prvi.. i tako po treci put u sok sobi.
ne prica, samo stenje.. ali osjecam da me razumije dok joj pricam ili su to samo refleksi, a i stisne mi ruku,, i zna ju ne pustiti.
kazu u bolnici da ju moramo premjestiti, novaca bas i nemamo za privatne smjestaje.. da li bi ju trebali dovesti kuci?
imamo i potvrdu za toplice, ali mislim da takve slucajeve ne primaju?
tako smo bespomocni..
5rica87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 13:38   #85
Quote:
5rica87 kaže: Pogledaj post
bok!
moja je mama imala mozdani pred skoro 2 mj .. jos lezi u bolnici.. u pocetku se odlicno oporavljala, obzirom da joj je desna strana oduzeta, prvih par dana je lose govorila i slabo jela, ali je to vec nekako krenulo, dok nije uslijedio epilepsicki napad, sto doktori kazu da je refleks mozdanog udara, te je po drugi put vracena u sok sobu..
onda je sve krenulo nizbrdo, govor se pogorsao, i apetit ponovo smanjio,, sad su vec dva tjedna da je prilicno lose, ne prica, ne jede, uglavnom spava.. navodno od tableta i antidepresiva.. pala je u depresiju..
na to doktori nisu zvali psihologa nego su direktno krenuli tabletama..
trebala kuci, ali je imala temperaturu.. bilo joj je dosta loezanja, i zato se mozda inatila..
nakon svega desio se i drugi mozdani, koji je sadrzao 3 ugroska krvi u jednom, znaci jos jaci nego prvi.. i tako po treci put u sok sobi.
ne prica, samo stenje.. ali osjecam da me razumije dok joj pricam ili su to samo refleksi, a i stisne mi ruku,, i zna ju ne pustiti.
kazu u bolnici da ju moramo premjestiti, novaca bas i nemamo za privatne smjestaje.. da li bi ju trebali dovesti kuci?
imamo i potvrdu za toplice, ali mislim da takve slucajeve ne primaju?
tako smo bespomocni..
Pročitala sam tvoj post i zasuzile su mi se oči. Žao mi je što ti nitko još nije odgovorio na njega. Ja ti ne mogu dati nikakav medicinski savjet oko toga što si pitala, možda se netko nađe tko te može posavjetovati ali jednostavno sam osjetila potrebu da ti kažem da budeš hrabra. Ja sam pred 2 g bila u sličnoj situaciji kao tvoja mama, kud izljev krvi radi puknuća aneurizme, tud moždani udar u toku operacije i imala sam svega 10% šanse (tako su rekli doktori) da preživim. Bilo je to nešto prestrašno ali eto uspjela sam se izvući i gotovo da nemam posljedica..a moja obitelj je proživjela isto što sad proživljavaš ti.

Želim tebi i tvojoj mami svu sreću ovog svijeta!
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 21:29   #86
malo mi nije jasno ova epizoda sa trećim moždanim? o kakva tri ugruška govoriš? Što se tiče depresije? jeli potvrđena od strane psihijatra? i ako je, psihoterapija, koju daje uglavnom psihijatar, ali ponekad i psiholog, u ovom trenutku nije moguća, tako da nema potrebe za psihologom. Kako je sad gospođa? i kad kažete u "šok sobi", mislite li na prostoriju u kojoj su svi oni monitori, uključujući i stroj za mehaničku ventilaciju ili nešto drugo? Kakva joj je sad svijest, po riječima liječnika? Znate li za vrijednosti šećera u krvi i krvnog tlaka?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 14:45   #87
Pozdrav,
Ono što je bitno da bi se zabočelo sa rehabilitacijom pacijenta nakon moždanog udara je dovesti pacijenta u stabilno stanje. Nakon toga započinje duga rehabilitacija. Ukoliko ste dobili toplice, moj savjet je odlazak u Krapinske toplice na odjel neurologije gdje imaju i stacionarni dio i specijalizirani su za taj vid rehabilitacije.Iznimno je bitno u ranoj fazi započeti sa fizikalnom terapijom i to prije svega kineziterapijom(vježbanjem) po PNF ili Bobath metodi.
Ukoliko pacijent dođe kući iz bolnice rehabilitacija se odvija uz patronažnog terapeuta i bilo bi najbolje naći nekoga tko je osposobljen za rad po metodama koje sam naveo.
 
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 09:53   #88
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Pročitala sam tvoj post i zasuzile su mi se oči. Žao mi je što ti nitko još nije odgovorio na njega. Ja ti ne mogu dati nikakav medicinski savjet oko toga što si pitala, možda se netko nađe tko te može posavjetovati ali jednostavno sam osjetila potrebu da ti kažem da budeš hrabra. Ja sam pred 2 g bila u sličnoj situaciji kao tvoja mama, kud izljev krvi radi puknuća aneurizme, tud moždani udar u toku operacije i imala sam svega 10% šanse (tako su rekli doktori) da preživim. Bilo je to nešto prestrašno ali eto uspjela sam se izvući i gotovo da nemam posljedica..a moja obitelj je proživjela isto što sad proživljavaš ti.

Želim tebi i tvojoj mami svu sreću ovog svijeta!
hvala
5rica87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 09:58   #89
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
malo mi nije jasno ova epizoda sa trećim moždanim? o kakva tri ugruška govoriš? Što se tiče depresije? jeli potvrđena od strane psihijatra? i ako je, psihoterapija, koju daje uglavnom psihijatar, ali ponekad i psiholog, u ovom trenutku nije moguća, tako da nema potrebe za psihologom. Kako je sad gospođa? i kad kažete u "šok sobi", mislite li na prostoriju u kojoj su svi oni monitori, uključujući i stroj za mehaničku ventilaciju ili nešto drugo? Kakva joj je sad svijest, po riječima liječnika? Znate li za vrijednosti šećera u krvi i krvnog tlaka?
ne treci nego drugi mozdani je spoj 3 ugorska krvi i ostetio velik dio mozga. mama je postala depresivna, to su utvrdili samo doktori. ona nije razgovarala niti sa psihjatrom niti pshologom,.
pod sok sobu smatram sobu za intenzivnu njegu na neurologiji, oni samo to imaju, sa 3 kreveta. ja nisam primjetila puno strojeva osim onaj sto mjeri tlak, i otkucaj srca.
trenutno je jako lose, kazu da je 90% invalid. ma da ja vjerujem da neke nade ima, pricam sa njom i imam osjecaj da me razumije.. stisne mi ruku.. i u pocetku (nakon 2. mozd) je konstantno vikala, svim glasom.. sada se malo smirila..
5rica87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 10:00   #90
Quote:
peroneus kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Ono što je bitno da bi se zabočelo sa rehabilitacijom pacijenta nakon moždanog udara je dovesti pacijenta u stabilno stanje. Nakon toga započinje duga rehabilitacija. Ukoliko ste dobili toplice, moj savjet je odlazak u Krapinske toplice na odjel neurologije gdje imaju i stacionarni dio i specijalizirani su za taj vid rehabilitacije.Iznimno je bitno u ranoj fazi započeti sa fizikalnom terapijom i to prije svega kineziterapijom(vježbanjem) po PNF ili Bobath metodi.
Ukoliko pacijent dođe kući iz bolnice rehabilitacija se odvija uz patronažnog terapeuta i bilo bi najbolje naći nekoga tko je osposobljen za rad po metodama koje sam naveo.
ona ima propisane upravo krapinske, ali kako smo culi treba nam neka veza, naravno, kako bi ona tamo i otisla, valjda se puno ceka ili ne znam. da li na tom odjelu ona moze biti primljena obzirom da je 90% invalid?
5rica87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 15:42   #91
Quote:
5rica87 kaže: Pogledaj post
ona ima propisane upravo krapinske, ali kako smo culi treba nam neka veza, naravno, kako bi ona tamo i otisla, valjda se puno ceka ili ne znam. da li na tom odjelu ona moze biti primljena obzirom da je 90% invalid?
Koliko sam shvatila peroneusa tvoja mama može biti primljena upravo na taj stacionarni dio gdje leže pacijenti koji su nepokretni. Zar ti nema tko pomoći savjetom od liječnika na odjelu gdje ti mama leži, da ti kaže nešto konkretno? Ja sam imala prilike vidjeti dok sam sama ležala u bolnici da su pacijente nakon moždanog udara direktno sa odjela slali u toplice na rehabilitaciju, nisu ni išli kući..
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 12:45   #92
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatila peroneusa tvoja mama može biti primljena upravo na taj stacionarni dio gdje leže pacijenti koji su nepokretni. Zar ti nema tko pomoći savjetom od liječnika na odjelu gdje ti mama leži, da ti kaže nešto konkretno? Ja sam imala prilike vidjeti dok sam sama ležala u bolnici da su pacijente nakon moždanog udara direktno sa odjela slali u toplice na rehabilitaciju, nisu ni išli kući..
meni je dokt samo rekla da se pobrinemo nači vezu za toblice, a nedavno nam je med sestra rekla da ona takva ne može u toplice, jer se tamo se nitko ne bi mogao o njoj brinuti
5rica87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 15:45   #93
Quote:
5rica87 kaže: Pogledaj post
meni je dokt samo rekla da se pobrinemo nači vezu za toblice, a nedavno nam je med sestra rekla da ona takva ne može u toplice, jer se tamo se nitko ne bi mogao o njoj brinuti
Ne znam zlato, no ako je doktor dao uputnicu za toplice logično bi bilo da primaju takve pacijente. Ja bih na vašem mjestu nazvala u Krapinske pa direktno pitala. Ukucaj u google Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Krapinske toplice, imaš tamo telefone i sve informacije..
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 17:53   #94
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Ne znam zlato, no ako je doktor dao uputnicu za toplice logično bi bilo da primaju takve pacijente. Ja bih na vašem mjestu nazvala u Krapinske pa direktno pitala. Ukucaj u google Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Krapinske toplice, imaš tamo telefone i sve informacije..
doktori su prepisali toplice prije drugog moždanog, raspitali smo se, netko od nas bi trebao sa njom u toplice, samo nismo u mogučnosti za si to priuštiti..
5rica87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 22:20   #95
Quote:
5rica87 kaže: Pogledaj post
doktori su prepisali toplice prije drugog moždanog, raspitali smo se, netko od nas bi trebao sa njom u toplice, samo nismo u mogučnosti za si to priuštiti..
Jako mi je žao..
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 14:41   #96
Moždani udar

Prvo sam pogledao ovdje, pošto ga nije bilo otvorio sam novu temu. Misim da bi se svi moždani trebali spojiti i staviti tamo, ili nije toliko popularna tema?

Da prijeđem na stvar.
Moj je otac sinoć imao moždani udar. Nakon njega je došao meni i sestri u sobu, činio se malo zbunjen, no mislio sam da nas je došao pozdraviti prije spavanja. To je bilo oko ponoći, nešto kasnije. Onda je još neko vrijeme hodao po stanu. I nakon 15 minuta ja sam krenuo u krevet i prije da pozdravim još budnu mamu u dnevnom boravku, no zateknem i njega tamo. Isto se činio pomalo izgubljen, ali nisam previše pažnje pridavao tome.

Danas ujutro me mama nazvala sa posla i objasnila što se sinoć dogodilo, nije ni ona tada primjetila. On je trenutno na poslu, radi normalno kao i prije i vjerujem da se osjeća normalno. Na mamin nagovor je bio kod doktora, no ne znam detalje tog posjeta.
Ako išta znači, njegov otac je doživio isto lagani moždani udar, nakon čega je živio još petnaestak godina.
Moj otac ima visok kolesterol, stoga vjeurjem da je to jedan od uzroka.

Mogu li ja što učiniti da mu pomognem? Jesu li šanse velike da se moždani ponovi, kao i kod njegovog oca?
__________________
La diplomatie sans une armée, c'est comme la musique sans instruments.
alfis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 12:39   #97
ZA 5RICU87 - malo ti se kasno javljam i ne znam kakva je sada situacija kod tebe. ja sam u sličnoj situaciji sada. Tata je u komi i dobio je Krapinske toplice. dali su nam u bolnici papire za HZZO koje moramo potvrditi i nitko nam nije rekao neka tražimo vezu. dapače, kontaktirala sam Krapinske i rečeno mi je da će bolnica sve sa njima ugovoriti. I u bonici su mi rekli neka samo te papire donesem nazad i da će ga oni poslati u Krapinske. Što se tiče smještaja i mi nismo financijski u mogućnosti biti gore ali i to sams e raspitala. Rekli su da ne možemo biti sa njime u toplicama ali u Turističkom uredu mi je rečeno da postoje apartmani od 100-300kn dnevno. Pa milsim da to nije nešto preskupo. Apartman od 100kn, to je mjesečno 3000 kn i nešto hrane za jednu osobu, jasno ako se nećeš razbacivati a milsim da ćeš toliko i kod kuće potrošiti. pa šrto potrošiš kod kuće, potrošiti ćeš tamo. To je moje mišljenje iako ni mi ne znamo što napraviti i da li uopće biti tamo s tatom da li je to uopće potrebno.
Nemoj odustati. Budi hrabra i jaka. Treba se boriti.
Molim te javi što se događa!
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 14:46   #98
jel pulsiranje kao da će nešto(žila) puknut s gornje, desne strane lubanje, znak da je nešto jako loše...imam to godinama, ali se bojim, kao mala sam dobila jak udarac malo ispod tog dijela, uglavnom kad se fizički opteretim, kad je vani pritisak i napeta kad sam to se javi...dal je to nekakva aneurizma ili što
Perzijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 21:33   #99
@Perzijka
Prvo samo da se ogradim od donosenja dijagnoza ... Evo moje iskustvo. Mene uzasno boli glava na jednom mjestu upravo kako ti opisujes. Cak me boli na dodir. Bila sam na MR i sve je u redu. Neurologica misli da je to od migrene ili da sam nekad dobila udarac u glavu na tom mjestu pa je bio hematom pa se nesto okostalo (sorry zaboravila sam tocne medicinske nazive), uglavnom od tud bolovi. Nista zabrinjavajuce iako sam bila prilicno uplasena, pogotovo sto me boli lijeva strana glave, a kada mi je isprobavala reflekse na koljenu, desno nije regiralo... Nadam se da si uspjela pohvatati nesto iz moga trabunjanja (moja kcerkica je danas jako nervozna )
timi178 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 21:38   #100
evo pisem zbog toga sto sam se i ja nazalost nasla u toj situaciji,moja mama je takoder dozivjela tezi mozdani udar,oduzetost lijeve strane i govor...bila je takoder na intenzivnom odjelu. Na poceku je bilo grozno,gledala je u prazno, kao da nije vidjela nikoga,nije davala signale nikakve da te cuje ili da te prepoznaje,ali naravno ja sam znala da me cuje i da zna tko sam....pricala sam joj kao da se nije nista dogodilo,znala sam da me ona cuje,davala sam joj rijeci podrske,govorila sam da ce se uspijeti izvuci...i tako...za tjedan dana je prebacena na normalni odjel, gdje je cak dosla sebi tj. vise je pratila pogledom,nije govorila...i takodjer je dobila toplice...cim smo culi da se radi o rehabilitaciji u toplicama,odlucilli smo doma svi zajedno da obavezno netko ide s njom u pratnji, a to sam bila ja, nisam bila s mamom u sobi jer je mama bila na bolnickom odjelu,ali ja sam pronasla privatni smjestaj i bila sam s mamom cijeli dan...dosla bi prije dorucka a otisla nakon vecere,pazila sam da ima vjezbe svaki dan,bila u kontaktu s fizioterapeutima,logopedom...ma sve...mojoj mami je to jako puno znacilo,cak sam ju i hranila jer nije mogla sama...tako da iskreno mislim da bi trebala ici s mamom u pratnji...naci privatni smjestaj jer je to jeftiniji nacin boravka tamo...
bit ce sve dobro,samo pozitivno treba razmisljati....znam sto prolazis i kako ti je...ak imas kakvo pitanje slobodno pitaj...
freaka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:50.