Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2011., 18:13   #21
Quote:
hooray kaže: Pogledaj post
zanemarivsi pravne zavrzlame meni se onaj prijedlog s prijasnje stranice o iskljucenju struje telefona i slicnoga cini ok, oni vise ne bi trebali placati njezine troskove, a ona bi bila primorana situacijom potraziti prikladniji prostor

nazalost znam jos ljudi koji su imali slicne probleme i sluzbeni put je obicno jako spor
Evo što se trenutno događa mojim roditeljima, pa vjerovali ili ne - ne možete ni isključiti struju!
Brat se razveo od žene. Živjeli su s našim roditeljima 12 godina, nikad si ništa skuhali ili oprali, radili na očevom imanju koliko su morali da im ne bude neugodno. Starci plaćaju sve režije, financiraju sve njihove hirove, snaha neko vrijeme nije pričala sa mojima i mužem dok joj nisu kupili mobitel koji je zamislila, ali je bio malo preskup...
Roditelji imaju 2 kuće, jednu u gradu, drugu na selu. Oni žive sa starcima na selu jer nemaju od čega živjeti samostalno i u jednom su trenutku nakon godinu-dvije braka nezadovoljni jer ne mogu biti sami, a i starci su već bili ludi od prijatelja koje navečer pozivaju - pa brat i snaha traže da budu sa roditeljima preko dana (zbog hrane, troškova i sl...) a navečer žele biti u kući u gradu gdje će biti sami - i starci im dopuste. Brat i snaha nemaju djece.
Prošle godine, po tko zna koji put, ona odluči da više ne želi živjeti sa bratom i želi razvod jer on ne može imati djece i ona nije zadovoljna kvalitetom života... Na njeno iznenađenje, brat odmah ode do odvjetnika i pokrene razvod.
Kako nije imala svoje ključeve od kuće u gradu koja je u vlasništvu naše mame- snaha razbije balkonska vrata i provali u kuću. Brat pozove policiju - oni naprave zapisnik da su razbijena vrata i da je nasilno ušla u kuću i nikom ništa - kažu mu da se to mora sudski riješiti. Ona tako ostane u toj kućerini u gradu na kojoj su ostala potpuno razbijena balkonska vrata i u 11. mjesecu se grije na struju. Našim roditeljima dođe enorman račun za struju. Mama (64g) ga po savjetu odvjetnika plati i od HEP-a traži da se struja isključi jer ga ona kao vlasnica kuće više ne može plaćati.
Snaha na temelju toga tuži mamu kao vlasnicu kuće zbog smetanja posjeda, oni po hitnom postupku (jer je zima, žena se nema čime grijati, a nema novaca za drva za kamin jer nema primanja ) presude u njenu korist, mama mora ponovo platiti priključak za struju i što mi je najbolje - mama koja ima mirovinu 1000kn mora platiti troškove suda i odvjetnika (jer je u braku s našim ocem koji još uvijek radi i ima plaću - pa se smatra da njih dvoje zajedno imaju dovoljno), a snaha je svega oslobođena kao nezaposlena osoba bez primanja! Razlog za presudu u njenu korist je to što je ona u kući od provale provela više od 40 dana i time stekla mirni posjed, a majka ju je isključenjem struje nakon prvog enormnog računa za struju smetala u tom njenom mirnom posjedu?!? I što je još brutalnije - prijavljena je za provalu i policija je napravila zapisnik, ali eto - nikom ništa.
Ona ima gdje biti, nije problem u tome da bi joj se morao osigurati stan - ima svoje roditelje koji žive u kući na selu, ali isto tako imaju još jednu kuću u gradu u kojoj živi njen brat sa obitelji - i s njima je živjela prije braka.
Nakon toga, budući da kao nezaposlena ima sve besplatno - jednom tužbom traži podjelu imovine - i to imovine mojih roditelja (u to je ubrojala i tu kuću u kojoj je trenutno i onu u kojoj su živjeli sa starcima, zemlju, strojeve i sve što je su naši roditelji godinama kupovali i gradili) jer njih dvoje nisu apsolutno ništa stekli u braku, a drugom traži uzdržavanje.
Prvo se riješilo pitanje uzdržavanja - to je izgubila jer je radno sposobna - čak su joj u presudi predložili čime bi se sve mogla baviti - a i ne znam čime bi ju brat uzdržavao kad nema primanja. Sad se vode još postupci za podjelu imovine i za iseljenje (što je morala pokrenuti naša majka).
U postupku podjele imovine njen odvjetnik ističe da su mene (kao kćer) roditelji školovali () - i sutkinja pita da li su meni roditelji darovali nešto - ne kužim - uglavnom nisu ništa, ali sam studirala - da li će mi to što sam učila i školovala se za razliku od njih dvoje na kraju krajeva štetiti?
Ono što mi je isto tako apsurdno - mama se vodi kao vlasnik kuće i iako je težak bolesnik (poluslijepa je od šećera, teško priča i na svakoj raspravi je skoro oživljavaju) ona mora biti stranka u postupku i slušati gadosti koje snahin odvjetnik sipa iz rukava (i snahini svjedoci npr. njena braća i ostala rodbina koja je isto tim razvodom ostala kratkih rukava), a otac koji je puno boljeg zdravstvenog stanja ju ne može zamijeniti, ali se pri računanju da li mogu platiti troškove - gledaju kao bračni par i prihodi im se zbrajaju.
Sad pitanje: hoće li itko povjerovati da njih dvoje nisu za trajanja braka, u 12 godina, pridonijeli ama baš ništa, a potrošili pola onoga što su roditelji izgradili. Kako pomoći roditeljima? Napomonjem da se nikad nisam htjela petljati u njihove odnose mada su mi od samog početka bili nelogični, samostalna sam, imam odlične prihode, nikad ništa nisam tražila niti očekivala, niti ovisim o njima. Imam svoju nelogičnu parnicu koju vodim sa bivšim mužem , svoje dijete i život, ali mi je zlo od razočaranja u pravnu državu u zadnjih godinu dana.
Pa eto - ne pokušavajte isključiti struju - jer ćete biti tuženi i izgubit ćete - morat ćete platiti i troškove novog priključka i troškove suda; mada mi neki poznanici pravnici ne vjeruju kada im ispričam što se događa mojim roditeljima, ali i meni u mojoj parnici - kad kažem o kojem se sudu radi - odmahnu i kažu:" Hi, hi, što nisi odmah rekla da se radi o sudu u Virovitici?".
anater is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 19:45   #22
kaj se događa ak vlasnici prodaju nekretninu?
okupatori lete automatski van il novi vlasnik doživi žifčani slom kad sazna kaj je kupil?
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 16:30   #23
Pa eto - ne pokušavajte isključiti struju - jer ćete biti tuženi i izgubit ćete - morat ćete platiti i troškove novog priključka i troškove suda; mada mi neki poznanici pravnici ne vjeruju kada im ispričam što se događa mojim roditeljima, ali i meni u mojoj parnici - kad kažem o kojem se sudu radi - odmahnu i kažu:" Hi, hi, što nisi odmah rekla da se radi o sudu u Virovitici?".

-Nije to tako samo u Virovitici i u Poreču je tako i svugdje...jer nemamo PRAVNU DRŽAVU, bez obzira koliko željeli. Ako je osoba u stanu/kući, ne može mu se iskopčati ni struja ni voda, zbog njegove mogućnosti tuženja. Ometaš posjed.
- Mama nije trebala platiti struju, nego zahtijevati da plati potrošač, u ovom slučaju bivša snaha. Imam sličnu situaciju sa bivšim mužem koji je u mojoj kući na mom zemljištu, sa svojom novom porodicom, a ja i dvoje djece smo u podstanarima već osam godina.
- Nismo mogli isključiti vodu ni struju, ali smo uspjeli da on plaća režije, koje potroši. Zemljište se prodaje, jer je građevinsko ali nam i dalje stvara probleme,prijetnjama,ometanjem dolaska na svoje vlasništvo.

kaj se događa ak vlasnici prodaju nekretninu?
okupatori lete automatski van il novi vlasnik doživi žifčani slom kad sazna kaj je kupil?
__________________
-U mom slučaju kad bi uspjela prodati, novi vlasnik se može ograditi od svega i potraživati iseljavanje, zbog uvida u zemljišne knjige, da je vlasništvo čisto 1/1.
- A mene bi čekalo godinama njegove tužbe za nekim njegovim potraživanjima, jer potražuje svašta....što nikad neće dobiti...

Zadnje uređivanje Katrin : 29.05.2011. at 11:51.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 13:25   #24
Quote:
šmokljanica kaže: Pogledaj post
kaj se događa ak vlasnici prodaju nekretninu?
okupatori lete automatski van il novi vlasnik doživi žifčani slom kad sazna kaj je kupil?
doživi žifčani slom.
pa kakav je to kupac koji nije pregledao nekretninu?! ili ako ju je kupil s njima, kak je tak bedast?!
Petra_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 16:56   #25
Quote:
Petra_27 kaže: Pogledaj post
doživi žifčani slom.
pa kakav je to kupac koji nije pregledao nekretninu?! ili ako ju je kupil s njima, kak je tak bedast?!
lol zanimalo me kak je to po zakonu.
jer vidiš, naime, većina smatra da one sekunde kad su nekaj kupili, mogu z nogom v rit sve hitit van i bog, a onda se, čini se, očito, šokiraju kad skuže da u kupljenom imaju nekakve okupatore koji se nedaju van i još ih i zakon štiti.
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 09:56   #26
Zaposjedanje zajedničke nekretnine tokom razvoda

Muž i žena su u brakorazvodnom postupku.
Imaju kuću u zg i vikendicu u lici.
Žena se iselila iz kuće u zg i otišla rodbini. Muž je dobio zabranu prilaska.
Žena je potom otišla u vikendicu, promijenila brave i ne pušta muža tamo.

Ima li pravo na to?

Vikendica glasi na oboje.
Razvod je u još u toku.
ljutakopas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 21:35   #27
Začepljenje kanalizacije?

Na prvu će zvučati jako smješno, ali zapravo je tužno i muka mi je više od toga. Naime, radi se o dvojnoj kući, lijevi dio je moj, a desni od čovjeka s kojim se ne podnosim. Uglavnom, pri gradnji kuće smo se dogovorili da troškove izgradnje kanalizacije pokrivamo popola. On u to vrijeme nije bio pri parama, pa sam sve ja platio s time da je on obećao kasnije dati lovu. Godine su prolazile, nije dao jedne jebene kune iako znam da sada ima neku kintu. Neki dan ga zaustavim i pitam kada misli to vratiti, on me vrlo bahato odjebe.

Sad, fora je u tome da je kanalizacija preko moje kuće priključena na vanjsku cijev u ulici. Budući da mi je dopizdilo to njegovo ponašanje, planiram mu začepiti kanalizaciju. Zanima me postoji li ikakva zakonska podloga po kojoj on mene može tužiti ili mi ne može ništa sa pravnog aspekta? Unaprijed hvala.
The End. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 22:20   #28
Pa mogao si ga tužit još prije da ti nadoknadi razliku, a ovo sa začepljivanjem, stvarno neznam...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 08:40   #29
da li je kuca legalna? ako je sve legalno onda nemas pravo zacepiti mu kanalizaciju.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 19:30   #30
SMETANJE POSJEDA PO VISINI

Goli zid kuće u gradnji zazidan je tik do crjepova krovišta niže susjedne kuće. Potom je izvedena fasada debljine 13 cm. Tako sada ispada da je crijep ugrađen u fasadu susjedne kuće. Po definicije smetanja posjeda proizlazi da vlasnik smetanog posjeda treba dokazati svoje «zadnje mirno – nesmetano uživanje» Dakle, vlasnik bi trebao dokazivati da je nesmetano uživao svoj posjed – krovište. Kako? Je li je trebao učestalo izvoditi neke radnje na krovištu da bi to bio dokaz nesmetanog uživanja. Iz nekih saznanja proizlazi da vlasniku krovišta ne pripada pravo uživanja i po visini. Naravno ne do visine leta aviona već do nekih 4 metra jer ima namjeru toliko povećati visinu svoje kuće. Je li to znači da bi onda susjed kuće u gradnji mogao osim fasade napustiti i balkon iznad susjednog krovišta jer jednostavno tamo ima slobodnog prostora. Druga analogija. U nekoj kući postoji više neiskorištenih soba. U žurbi odlaska na neko liječenje ili školovanje u inozemstvo, vlasnik zaboravi zaključati vrata kuće. Nakon par mjeseci vrati se, a u jednu sobu uselila neka osoba. I sada bi trebao vlasnik dokazivati zadnje mirno korištenje svojeg posjeda? Kako iz rečenih razloga zaista nije uživao svoj posjed, proizlazi da je u prednosti bespravno useljeni?

Hvala na stručnim mišljenjima.
praksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 17:50   #31
Za pocetak procitaj ovu i ovu temu. Bit ce ti jasnije osnove, a i naci ces odgovor na svoja pitanja. Zakljucujes temeljem krivih pretpostavki.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 19:55   #32
Quote:
praksa kaže: Pogledaj post
Goli zid kuće u gradnji zazidan je tik do crjepova krovišta niže susjedne kuće. Potom je izvedena fasada debljine 13 cm. Tako sada ispada da je crijep ugrađen u fasadu susjedne kuće. Po definicije smetanja posjeda proizlazi da vlasnik smetanog posjeda treba dokazati svoje «zadnje mirno – nesmetano uživanje» Dakle, vlasnik bi trebao dokazivati da je nesmetano uživao svoj posjed – krovište. Kako? Je li je trebao učestalo izvoditi neke radnje na krovištu da bi to bio dokaz nesmetanog uživanja. Iz nekih saznanja proizlazi da vlasniku krovišta ne pripada pravo uživanja i po visini. Naravno ne do visine leta aviona već do nekih 4 metra jer ima namjeru toliko povećati visinu svoje kuće. Je li to znači da bi onda susjed kuće u gradnji mogao osim fasade napustiti i balkon iznad susjednog krovišta jer jednostavno tamo ima slobodnog prostora. Druga analogija. U nekoj kući postoji više neiskorištenih soba. U žurbi odlaska na neko liječenje ili školovanje u inozemstvo, vlasnik zaboravi zaključati vrata kuće. Nakon par mjeseci vrati se, a u jednu sobu uselila neka osoba. I sada bi trebao vlasnik dokazivati zadnje mirno korištenje svojeg posjeda? Kako iz rečenih razloga zaista nije uživao svoj posjed, proizlazi da je u prednosti bespravno useljeni?

Hvala na stručnim mišljenjima.
Zašto bi ti "vlasnici" uopće ustali tužbom za smetanje posjeda, kad imaju efikasnije sredstvo - vlasničku tužbu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 23:04   #33
Quote:
praksa kaže: Pogledaj post
Je li to znači da bi onda susjed kuće u gradnji mogao osim fasade napustiti i balkon iznad susjednog krovišta jer jednostavno tamo ima slobodnog prostora.
Ako je susjed prilikom gradnje odstupio od projekta, neće moći dobiti uporabnu. Pitanje je li takva gradnja uopće legalna - u pravilu bespravni graditelji rade takve 'bisere'.
Za bespravnu gradnju prijava građevinskoj inspekciji, a ako je odstupanje od projekta, onda stisnuti njegovog nadzornog inžinjera.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 23:34   #34
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ako je susjed prilikom gradnje odstupio od projekta, neće moći dobiti uporabnu. Pitanje je li takva gradnja uopće legalna - u pravilu bespravni graditelji rade takve 'bisere'.
Za bespravnu gradnju prijava građevinskoj inspekciji, a ako je odstupanje od projekta, onda stisnuti njegovog nadzornog inžinjera.
Da, tako bi trebalo biti da funkcionira sustav. Građevinskoj inspekciji predano je na desetke podnesaka za nepravilnosti od odstupanja od projekta itd. Inspekcija niti ne odgovara prijaviteljima na podneske u skladu s Pravilnikom. Isto se totalno oglušuje bivša ministrica. Inspekcija je od lokacije gradnje udaljena oko 4oo m. I sve gleda širom zatvorenim očima. Mjesna politika višekratno izdaje dopune gr. dozvole protivno Detaljnom planu uređenja. No one su sve ukinute na drugom stupnju upravnog postupka. Ali izgradnja fasade izvedeno je u gradnji po osnovnoj gr. dozvoli. Isto tako potkopani su temelji susjedne kuće jer je stavljen zid na zid pa se odronila zemlja radi dubine kopanja temelja nove građevine. Vještak, autor neobjektivnog nalaza prijetio ubistvom stranki ako nastavi razotkrivati njegov model. Sada u KZ postupku nepravomoćno osuđen za prijetnju. To je samo sitnica od ukupne zgode. Zato se traže mišljenja o iskustvima s smetanjima posjeda kako je već navedeno jer je i u tom postupku sve jako upitno.
praksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 10:51   #35
SMETANJE POSJEDA

Suprug me je tuzio za smetanje posjeda kuca je 171 MOJE VLASNISTVO U MEDJUVREMENU JE UMRO ALI JE OPORUKOM OSTAVIO SVOJOJ LJUBAVNICI SPOR PROTIV MENE KAKVI SU JOJ IZGLEDI PLEASE HELPPPPPP
OVAN13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 11:28   #36
Ubuduće prije postanja pročitati pravila foruma.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 12:58   #37
pravila

Gdje je greska
OVAN13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 13:01   #38
Moze li pomoc???
OVAN13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 14:09   #39
Quote:
OVAN13 kaže: Pogledaj post
Moze li pomoc???
Pisanje velikim slovima se smatra deranjem.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 14:45   #40
Quote:
OVAN13 kaže: Pogledaj post
Gdje je greska
Ovo.
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Pisanje velikim slovima se smatra deranjem.
i
otvaranje teme, koja već postoji i identičnog naziva i to još na krivom mjestu.

Quote:
OVAN13 kaže: Pogledaj post
Moze li pomoc???
Može.

Iz jedne rečenice vi očekujete da će vam netko dati odgovor kakvi su izgledi kome u parnici za smetanje posjeda.

Očito se radi o sporu koji je već u tijeku, jer kažete da vas je suprug tužio, a da je sad umro, pa nastavila ljubavnica.

Je li vas zastupa neki odvjetnik u tome sporu? Ako je, pitajte njega o svojim šansama u tome sporu, jer on ima na uvid cijeli spis, a mi samo jednu vašu rečenicu.

No, ono što se i iz ove jedne rečenice može reći, je da je za postupak radi smetanje posjeda posve nebitno što ste vi vlasnica te nekretnine.

Posjed i vlasništvo ne treba mješati.

U parnicama za smetanje posjeda se ne utvrđuje tko ima veće pravo na posjed, pa je vlasništvo nebitno, već se utvrđuje samo zadnji mirni posjed i činjenica njegova smetanja. Pritom je posve nebitno da li je taj posjednik koji je smetan, ujedno i vlasnik nekretnine ili nije.

Zadnje uređivanje File : 08.12.2011. at 14:50.
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:31.