Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2009., 20:26   #1
Mladi vozači - Q&A

Dakle ovako , imam 19g , uskoro 20. Kad sam polagao bilo je pravilo da je do 20 godine baby vozacka , a kako cujem sad su je produzili do 24g

Sve mi to i nebi bio toliki problem da mi posao ne ovisi o voznji , naime sad u firmi gdje radim trenutno imaju starog caddy-a koji ima ispod 100ks , no trenutno ga prodavaju i bit cu prisiljen vozit kombi od 125ks , B kategorija. I sad ako nebudem mogao to vozit , dobit cu otkaz , a meni je ovaj posao odlican , dobro placen i pronasao sam se u njemu

Jucer mi je dosao susjed i kaze da mogu sluzbeno auto vozit od bilo koliko konja , jer se necu trkat sa sluzbenim vozilom , vec mi sluzi za posao , no ajde ti to policajcu objasni kad te zaustavi

Imam srednju skolu za profesionalnog vozaca , polozen drzavni i 4 stupanj za prometnog tehnicara

Dakle zanima me :

1. mogu li vozit sluzbeno auto od preko 100ks?
2. mogu li vozit osobno auto od preko 100ks?
3. ako ne mogu jedino sto mi preostaje je dat otkaz?
4. koja su ogranicenja ako polozim za C kategoriju?

I da samo kazem svoje misljenje o ovom zakonu , dakle ja s 19 i kusur godina imam vise vozackog iskustva i znanja o prometu od nekih ljudi sto voze preko 10g. Nikad nisam imao nikakav udes jer sam savjestan vozac. Jest da brzo vozim , ali jedno je vozit brzo , a drugo je vozit ludo , nepromisljeno i neodgovorno. Ali sto je s onima sto poloze s 24 i kad odmah sjednu u pilu od 300ks? UBOJICE NA CESTI!!!

To je diskriminacija nas mladih vozaca
h4x0r_d347h is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:32   #2
Nisam pravnik, ali mozda ti pomogne moje iskustvo.

Znaci, kad me zaustave u sluzbenom automobilu (mislim da ima 130 konja) ljubazno objasnim situaciju policajcu i pokazem mu prometnu knjizicu gdje se vidi da je automobil registriran na firmu i nije moje osobno vozilo. Uza sebe imam i radni nalog za svaki slucaj.

Dva puta su me zaustavili. Jednom je bila rutinska kontrola, a drugi put mi nije radilo jedno svjetlo. Oba puta su me pustili!

Btw. cak iako osoba prvi put polozi tek sa 24 i odmah uzme auto sa 300 konja, statistike kazu da je najvise poginulih na cestama izmedju 19 i 23 godine.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 00:33   #3
a ne znam bas za to pustanje , kod nas su ovdje policajci strogi , i jos uz to stave neku dvojicu koja se ne podnose i na kraju svoje frustracije iskaljuju upravo na onome koga zaustave... nemozes ih ni podmitit

jednom su me zaustavili zbog preticanja nekog kamiona koji je puzao 20 na sat , iza njega sam puzao dobrih 15min , i kad sam ga na prvoj ravnici prestigao puff... lizalica uzmimo u obzir i podatak da je to bilo u 6 i 15 ujutro i da sam isao na trajekt.

kaze on meni pretjecanje preko pune , kazem ja znam i da rece sto cemo jer cu zakasnit na trajekt , kaze on meni 500kn , ja kopam i nasao samo 300... kulturno mu to ponudim a on kaze da ako nemam 500 da ce mi prijavu pisat , zvao ja mamu da mi cimne jos 200kn , ona poludila koji je *urac budimo tak rano , i jos mi dala 100kn za kavu da im dam , a oni mene na to pitaju dali ih ja zelim podmitit... i da ce me privest... LOL

Rekao ja njima eno vam one tamo u autu pa je zatvorite... koji frikovi

statistika je losa jer nije u obzir uzeto to da 90% vozaca polaze s 18 , 19... i naravno da ce se tu najvise ginut kad je tu najvece neiskustvo , a plus uz to voze stare kante koje se raspadaju ili male zujalice , i naravno da ce bit mrtvih...
h4x0r_d347h is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 00:38   #4
Debilna odredba zakona. Netko položi sa 18 i do 24-e ima 6 godina iskustva i tek onda smije voziti auto preko 75kW (mogli bi otvorit i raspravu zašto gledaju kW-ove, a ne kubikažu ili težinu vozila). Netko položi sa 24 ili 60, nema iskustva i smije sjesti u đubre od 300 konja. Tu ne vidim logiku pa da se na glavu postavim.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 10:58   #5
Nije logika nego statistika koja govori da najvise nesreca uzrokuju vozaci do 25 godina starosti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 15:42   #6
@Neuson , slazem se s tobom apsolutno!! Jedno je auto koje ima 600kg i 100ks , a drugo je auto koje ima 1500kg i 100ks!

@Katrin , statistika je za mene nevazeca i nelogicna sve dok u nju ne uvrsti i vozacko iskustvo! Zasto onda sluze autoskole? Treba vise simulacija , tipa prisilno kocenje od 100km/h do nule , klizav teren , zanosenje... da mladi vozaci vide da je veoma lako izgubit kontrolu nad autom , i kako se u takvim situacijama ponasat , i kako ih izbjec. Zatim malo slika sudara , komada tijela porazbacanih po asfaltu (ima na netu negdje stranica bas o tome) , da se mladim vozacima utjera strah u kosti i da shvate da od brzine nemaju nista i da mogu ostat unakazeni za cijeli zivot.
h4x0r_d347h is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 16:10   #7
nisam rekla da je ovo dobar nacin rjesavanja problema, vec zasto je ta odredba uvedena.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 14:23   #8
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nije logika nego statistika koja govori da najvise nesreca uzrokuju vozaci do 25 godina starosti.
Ima jedna dobra stara izreka:
"Postoji mala laž, velika laž i statistika."
Statistika kaže da je Slovenija udvostručila broj brodova u svojoj ratnoj mornarici, a realno je kupila jedan brod. (citiram g. Pervana)

Ja sam posebno osjetljiv na ovu temu jer sam već jednom platio 1kkn, a drugi put imao podužu raspravu s policajcem.
Naime, položio sam vozački po starom "0,0" zakonu i po njemu sam nakon dvije godine dobio status punopravnog vozača. Taj je zakon bio i u skladu s Ustavom jer nije diskriminirao po nijednom kriteriju već samo tražio vozačko iskustvo. Kada sam nakon dvije godine dobio "pravu" vozačku, uskoro sam kupio novi auto koji ima 109 KS (80 KW). Nakon godinu i pol uveden je ovaj novi Zakon koji me vraća pod status mladog vozača. Nekoliko odvjetnika mi je već reklo da je ta odredba zakona neprimjenjiva po Ustavu na vozače koji su po starom zakonu stekli prava ne-mladog vozača jer se prava ne mogu oduzeti.
U tvom slučaju to ne pomaže jer nisi ni imao ta prava, ali morao sam negdje ispričati svoje viđenje stvari. U Ustavu također piše da je diskriminacija po godinama (kao i po svim drugim kriterijima: spol, rasa, vjera...) zabranjena.
Inače imam frenda koji je s 24 godine položio i vozi katastrofa, ali može vozit šta mu srce poželi. Ja sam u 5 godina prešao preko 100 kkm bez sudara i moram plaćat kazne zbog velikih 5 kW.
malee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 20:01   #9
Quote:
h4x0r_d347h kaže: Pogledaj post
Dakle ovako , imam 19g , uskoro 20. Kad sam polagao bilo je pravilo da je do 20 godine baby vozacka , a kako cujem sad su je produzili do 24g

Sve mi to i nebi bio toliki problem da mi posao ne ovisi o voznji , naime sad u firmi gdje radim trenutno imaju starog caddy-a koji ima ispod 100ks , no trenutno ga prodavaju i bit cu prisiljen vozit kombi od 125ks , B kategorija. I sad ako nebudem mogao to vozit , dobit cu otkaz , a meni je ovaj posao odlican , dobro placen i pronasao sam se u njemu

Jucer mi je dosao susjed i kaze da mogu sluzbeno auto vozit od bilo koliko konja , jer se necu trkat sa sluzbenim vozilom , vec mi sluzi za posao , no ajde ti to policajcu objasni kad te zaustavi

Imam srednju skolu za profesionalnog vozaca , polozen drzavni i 4 stupanj za prometnog tehnicara

Dakle zanima me :

1. mogu li vozit sluzbeno auto od preko 100ks?
2. mogu li vozit osobno auto od preko 100ks?
3. ako ne mogu jedino sto mi preostaje je dat otkaz?
4. koja su ogranicenja ako polozim za C kategoriju?

I da samo kazem svoje misljenje o ovom zakonu , dakle ja s 19 i kusur godina imam vise vozackog iskustva i znanja o prometu od nekih ljudi sto voze preko 10g. Nikad nisam imao nikakav udes jer sam savjestan vozac. Jest da brzo vozim , ali jedno je vozit brzo , a drugo je vozit ludo , nepromisljeno i neodgovorno. Ali sto je s onima sto poloze s 24 i kad odmah sjednu u pilu od 300ks? UBOJICE NA CESTI!!!

To je diskriminacija nas mladih vozaca
Jedan prijatelj ima iste kvalifikacije kao i ti i već neko vrijeme vozi mješalicu za beton koja sigurno ima par stotina KS te do sada nije imao problema.
chien is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 09:41   #10
Gdje su ona dobra stara vremena iz Račanove vlade kada te murja nije smjela zaustavit osim ako si napravio prekršaj?!
Kakve su im to fore redovne kontrole???
Ako ja idem nekamo znači da sam planirao negdje doć u neko vrijeme, a ne da me neki kreten zaustavlja po putu da bi pročitao šta mi piše u vozačkoj i prometnoj (pod uvjetom da uopće zna čitat)...
Tko će meni nadoknadit to što imam pranje mozga na poslu na koji sam zakasnio samo jer me cipelić odlučio prekontrolirati???
malee is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 16:11   #11
Zakon vrijedi samo za osobne automobile , a kombi je teretno vozilo kao i caddy.

Caddy-a ostavit sebi , uvalit motor od 500ks , uredno atestirat i guštat u vožnji...
Cro-Admin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 00:19   #12
[QUOTE=h4x0r_d347h;23157057]Dakle ovako , imam 19g , uskoro 20. Kad sam polagao bilo je pravilo da je do 20 godine baby vozacka , a kako cujem sad su je produzili do 24g

Sve mi to i nebi bio toliki problem da mi posao ne ovisi o voznji , naime sad u firmi gdje radim trenutno imaju starog caddy-a koji ima ispod 100ks , no trenutno ga prodavaju i bit cu prisiljen vozit kombi od 125ks , B kategorija. I sad ako nebudem mogao to vozit , dobit cu otkaz , a meni je ovaj posao odlican , dobro placen i pronasao sam se u njemu

Jucer mi je dosao susjed i kaze da mogu sluzbeno auto vozit od bilo koliko konja , jer se necu trkat sa sluzbenim vozilom , vec mi sluzi za posao , no ajde ti to policajcu objasni kad te zaustavi

Imam srednju skolu za profesionalnog vozaca , polozen drzavni i 4 stupanj za prometnog tehnicara

Dakle zanima me :

1. mogu li vozit sluzbeno auto od preko 100ks?
2. mogu li vozit osobno auto od preko 100ks?
3. ako ne mogu jedino sto mi preostaje je dat otkaz?
4. koja su ogranicenja ako polozim za C kategoriju?




Evo iz prve ruke: ne smiješ voziti!
Mene su maloprije zaustavili, do 24-tog rođendana imam još nekih 15 dana, a vozila sam auto koji ima 135ks i fino su mi uzeli vozačku na 12sati i rekli da ću dobit kaznu od 500 kn. Pokušavala sam im objasniti da nisam znala da se to odnosi i na mene pošto vozačku imam skoro 6 god (fali tih 15 dana) i u njoj nemam nikakvih ograničenja. Mogli su nekak obavjestit da to vrijedi za sve, a ne samo za one koji su dobili one probne vozačke. I to me zaustave 1km od kuće i neće me pustit, a bila sam i vezana i vozila po ograničenju i bez kapi alkohola, seronje. Očito da sam se namjerila na nerazumnu budalu
a što se tiče c kategorije, s njom normalno možeš vozit kamion, ali ipak ti vrijedi ograničenje za auto.
mucika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 04:38   #13
Quote:
malee kaže: Pogledaj post
Ima jedna dobra stara izreka:
"Postoji mala laž, velika laž i statistika."
Statistika kaže da je Slovenija udvostručila broj brodova u svojoj ratnoj mornarici, a realno je kupila jedan brod. (citiram g. Pervana)
Za Pervana ti dajem . Jedan od najpametnijih ljudi na svijetu.

Za ostalo bih te malo nadopunio. Jedno od načela je i da se u slučaju promjene zakona primjenjuje blaži. To nije nužno vezano uz ovo, ali se može primjeniti. Npr., ti si u vrijeme počinjenja djela imao manje od zadane 24 godine, ali si vozačku dozvolu dobio po blažem zakonu. Znači da je nova odredba štetnija po tebe, pa bi se trebala primjenjivati stara, koja je blaža za tebe.

Naravno, sve ovisi o policajcu koji te zaustavi, ali i o sucu ako te policajac prijavi. Ne bih ti preporučio (vrijedi za sve) nadmudrivanje na ulici u nezgodnom trenutku, jer, ako voziš jači auto, a imaš manje godina, po važećem zakonu možeš dobiti prijavu. Krivnja se dokazuje na sudu, a to može koštati puno živaca, vremena, a na kraju i novca.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 04:44   #14
Quote:
malee kaže: Pogledaj post
Gdje su ona dobra stara vremena iz Račanove vlade kada te murja nije smjela zaustavit osim ako si napravio prekršaj?
Ovo se događa kada ljudi o pravu i srodnim temama uče iz javnih glasila. Gdje piše da te policija smije zaustaviti samo ako si napravio prekršaj? I gdje je to ikada pisalo?


Quote:
malee kaže: Pogledaj post
Ako ja idem nekamo znači da sam planirao negdje doć u neko vrijeme, a ne da me neki kreten zaustavlja po putu da bi pročitao šta mi piše u vozačkoj i prometnoj (pod uvjetom da uopće zna čitat)...
Način tvog izražavanja više govori o tebi samom, nego o onome koji te kontrolira.


Quote:
malee kaže: Pogledaj post
Tko će meni nadoknadit to što imam pranje mozga na poslu na koji sam zakasnio samo jer me cipelić odlučio prekontrolirati???
Ako kreneš na vrijeme, stići ćeš, zar ne? Uračunaš si i "redovnu kontrolu" i problem riješen.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 04:51   #15
Quote:
mucika kaže: Pogledaj post
Evo iz prve ruke: ne smiješ voziti!
Mene su maloprije zaustavili, do 24-tog rođendana imam još nekih 15 dana, a vozila sam auto koji ima 135ks i fino su mi uzeli vozačku na 12sati i rekli da ću dobit kaznu od 500 kn. Pokušavala sam im objasniti da nisam znala da se to odnosi i na mene pošto vozačku imam skoro 6 god (fali tih 15 dana) i u njoj nemam nikakvih ograničenja. Mogli su nekak obavjestit da to vrijedi za sve, a ne samo za one koji su dobili one probne vozačke. I to me zaustave 1km od kuće i neće me pustit, a bila sam i vezana i vozila po ograničenju i bez kapi alkohola, seronje. Očito da sam se namjerila na nerazumnu budalu
a što se tiče c kategorije, s njom normalno možeš vozit kamion, ali ipak ti vrijedi ograničenje za auto.
Policajaca ima svakavih, ali što ćeš. Ako si s njim razgovarala kao što se tu izražavaš, onda nema sumnje što je krivo za prijavu (krivnja se, kako sam prije napisao, dokazuje na sudu).


Što se tiče dozvole za C kategoriju, ona se (naravno) odnosi samo na upravljanje vozilom C kategorije. Ako je Caddy B kategorije, onda nemaš sreće i polaganje kategorije nema smisla. Inače, taj stavak u ZSPC-u je očita greška i sigurno će biti promijenjen u prvoj izmjeni.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 05:46   #16
[QUOTE=mucika;23498846]
Quote:
h4x0r_d347h kaže: Pogledaj post
Dakle ovako , imam 19g , uskoro 20. Kad sam polagao bilo je pravilo da je do 20 godine baby vozacka , a kako cujem sad su je produzili do 24g

Sve mi to i nebi bio toliki problem da mi posao ne ovisi o voznji , naime sad u firmi gdje radim trenutno imaju starog caddy-a koji ima ispod 100ks , no trenutno ga prodavaju i bit cu prisiljen vozit kombi od 125ks , B kategorija. I sad ako nebudem mogao to vozit , dobit cu otkaz , a meni je ovaj posao odlican , dobro placen i pronasao sam se u njemu

Jucer mi je dosao susjed i kaze da mogu sluzbeno auto vozit od bilo koliko konja , jer se necu trkat sa sluzbenim vozilom , vec mi sluzi za posao , no ajde ti to policajcu objasni kad te zaustavi

Imam srednju skolu za profesionalnog vozaca , polozen drzavni i 4 stupanj za prometnog tehnicara

Dakle zanima me :

1. mogu li vozit sluzbeno auto od preko 100ks?
2. mogu li vozit osobno auto od preko 100ks?
3. ako ne mogu jedino sto mi preostaje je dat otkaz?
4. koja su ogranicenja ako polozim za C kategoriju?




Evo iz prve ruke: ne smiješ voziti!
Mene su maloprije zaustavili, do 24-tog rođendana imam još nekih 15 dana, a vozila sam auto koji ima 135ks i fino su mi uzeli vozačku na 12sati i rekli da ću dobit kaznu od 500 kn. Pokušavala sam im objasniti da nisam znala da se to odnosi i na mene pošto vozačku imam skoro 6 god (fali tih 15 dana) i u njoj nemam nikakvih ograničenja. Mogli su nekak obavjestit da to vrijedi za sve, a ne samo za one koji su dobili one probne vozačke. I to me zaustave 1km od kuće i neće me pustit, a bila sam i vezana i vozila po ograničenju i bez kapi alkohola, seronje. Očito da sam se namjerila na nerazumnu budalu
a što se tiče c kategorije, s njom normalno možeš vozit kamion, ali ipak ti vrijedi ograničenje za auto.
Ustavni sud je donio odluku prema kojoj se za vozace, koji su "odsluzili" svoje prema onom starijoj verziji "prve dvije godine", ne odnosi ovaj novi zakon. Ali naravno, bilo bi previse posla da to se prenese policajcima na terenu.

Informacija je iz HAK-a, njihovog glasila, broj iz 9. mjeseca, da odmah skratim pitanja "otkuda ti to".
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 09:16   #17
Quote:
Ken kaže: Pogledaj post
Ustavni sud je donio odluku prema kojoj se za vozace, koji su "odsluzili" svoje prema onom starijoj verziji "prve dvije godine", ne odnosi ovaj novi zakon.
nije ustavni vec Visoki prekrsajni sud koji je upravo zbog ove nelogicnosti i problema u primjeni, a radi se o statusnom pravu neke osobe, dao tumačenje, odnosno naputak prekrsajnim sudovima za daljnje postupanje..
to je doneseno jos u 4 mjesecu i proslijedjeno "na teren"..
(broj spisa/odluke, gdje mi je.. )

p.s.
sjecam se i ovoga clanka iz HAK-a i u njemu je prvi puta javno o tome i progovoreno..
u njemu je bila spomenuta upravo ova odluka, datum donosenja i broj..pa ako se kome da potraziti, zna gdje to moze.. )
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 15:41   #18
To samo mi imamo takav debilan zakon. Recimo položiš sa 18. I tvoji roditelji imaju džipa od 130ks. Šta njemu znači tih 130ks kad on ima 3 tone. Pa on se jedva pokrene.
Ja znam likove koji sa puntićima i golfićima od 55 konja idu 170kmh. De će on sa džipom ići toliko. Pa nemre zbog težine ni 150kmh. Loš zakon, jako loš!

Uostalom ja sam vozio jedno vrijeme vozio službeno vozilo koje je bilo snažnije od dopuštenog. Malo objašnjavanja, kakva je situacija, jedvo dobio posao,
nema drugog auta, nemam novaca, studiram, bla bla. I uglavnom prođe. No sve u svemu jadan zakon.
House M.D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 14:01   #19
Da li ima smisla tražiti povrat novca ako sam već platio kaznu? (odnosno stari je platio unatoč mom inzistiranju na neplaćanju)
malee is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 02:07   #20
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Policajaca ima svakavih, ali što ćeš. Ako si s njim razgovarala kao što se tu izražavaš, onda nema sumnje što je krivo za prijavu (krivnja se, kako sam prije napisao, dokazuje na sudu).


Što se tiče dozvole za C kategoriju, ona se (naravno) odnosi samo na upravljanje vozilom C kategorije. Ako je Caddy B kategorije, onda nemaš sreće i polaganje kategorije nema smisla. Inače, taj stavak u ZSPC-u je očita greška i sigurno će biti promijenjen u prvoj izmjeni.



evo mama mi radi na prekršajnom sudu u jednom menjem gradu... znam po njenim pricama koliko oduzetih vozacka ima i koliko tisuca kazni placeno zbog tik par kw vise... znam kako mladi vozaci voze i mislim da je u redu do neke granice kaznjavat i oduzimat vozacku,ali do 24 nema smisla... imam 2 auta doma i od ta 2 ne mogu vozit niti jedan a imam 22 god... nemam mogucnost kupit sebi jedan jer sam student a starci mogu jos manje. pa se pitam,sta ce mi vozacka kad moram pjehe i zicat prijevoz i nemam prilike sjest u auto ako ne posudim od frenda do 24 jebene god????????????? ne zivim u vecem gradu sa javnim prijevozom... tako da nije bas ljepo zicat starce vozi me sa 22 god u guzici... lijepa nasa hrvatska !!! a hvala ti boze u italiji imaju tako zvanu ''malu'' vozacku od 16 god... ali kao do 50 kubika auto... sve to stoji...a mi do 24 ako auto ne pase...bye bye... kad napunim 24 obecajem svim policajcima u mom gradu da cu se naradit da vam isplatim cijeli mjesec u taj jedan dan sta cu se izivit za sve te godine koje necu dobit kaznu !!!
__________________
Sometimes i feel i'm gonna break down and cry :/
M@Lecka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.