Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2013., 17:04   #1
Krv u stolici kod dojenčeta

Lijep pozdrav!

Nadam se da ću pronaći nekoga sa sličnim iskustvom...možda nam sine što učiniti dalje, ili kome otići...

Beba ima gotovo 4 mjeseca, isključivo je dojena. Rođena je jednim lijepim porodom, nakon ne tako lijepe trudnoće, sa 3240 g. Sad ima oko 6500 g, dakle, lijepo napreduje. Čini se zdrava, vesela je, ne plače, mirno spava, nije razdražljiva.

No, od kad je bila stara 3 tjedna, beba ima krv u stolici. Ponekad samo krvave niti i sitne točkice, jedva oku vidljive, a ponekad sve prošarano sa krvi, tako da od samog pogleda na to stegne u grlu i zvoni alarm u glavi - ići na hitnu ili ne!? I tako svaki dan već više od 3 mjeseca.

Prva sumnja je bila - infekcija. I zaista, prva testirana stolica je bila pozitivna na rotavirus, ali njime se ne može objasniti tako dugotrajna pojava krvi. Uostalom, kasnije rađena mikrobilogija bila je negativna na više virusa i bakterija.

Druga sumnja - anatomski problem. Učinjena je scintigrafija crijeva - sve ok.

Treća sumnja - alergija na nešto iz mojega mlijeka. Izbacila sam iz prehrane prvo kravlje mlijeko i mliječne proizvode (uključujući sve proizvode u kojima bi moglo biti mlijeka u tragovima, čak i ne deklariranog na deklaraciji), te nakon neuspjeha i orašaste plodove, gluten, jaja, rižu, krumpir...Nije upalilo, te sam u dogovoru s gastroenterologom 3 tjedna bila na strogoj eliminacijskoj dijeti - i praktički jela samo palentu. Krv je i dalje ostala. Provedene su razne pretrage - RAST na više alergena, prick test, ukupni IgE...Sve negativno, i ništa ne upućuje na alergiju.

Od ostalih pretraga - povišeni trombociti, povišene jetrene probe, viši fosfor, niski imunoglobulin G, povišeni kalprotektin u stolici koji ukazuje na upalu u crijevima...hemoglobin šeta oko donje granice, ovisno o količini krvi u stolici...

Da li nekome ovo sve zvuči poznato?

Što se doktora tiče - čekamo pretrage na citomegalovirus, čekamo patch test...ali mišljenja su da se najvjerojatnije radi o nekom tipu preosjetljivosti (ne alergije!) na nešto iz moje prehrane, i da bismo mogli probati bebu staviti na hipoalergenu formulu - ali bi ipak bilo bolje nastaviti dojiti - jer znamo kako napreduje na prsima, i ne znamo što će biti ako ga stavimo na formulu....i da ništa drugo ne možemo učiniti, nego čekati i pratiti stanje...od invazivnijih pretraga tipa kolonoskopija više štete nego koristi...i kažu da je nešto ozbiljnije beba ne bi dobivala na težini...

No, sve su to pretpostavke...ne znam...neda mi mira to sve i ne mogu samo mirno promatrati krv u peleni i nadati se da to sve skupa nije ništa strašno...traje već predugo i ne možemo biti mirni...

Molim pomoć!
jelena2609982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 17:51   #2
možda bi ti bilo bolje postaviti pitanje na dječjem zdravlju. tam buš prije dobila odgovor.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 18:22   #3
pozdrav! tako ti je bilo i kod moje bebacice. iskljucivo dojena, krv u stolici u obliku koncica i sitnih tockica, jedva oku vidljivih ali vidljivih. tjedan dana prije 3 mjeseca ja sam pojela malo previse mlijecnih proizvoda, osipala se, dobila zelenu vodenastu stolicu. testiranje pokazuje alergiju na kravlje mlijeko, ne jaku alergiju (mozda netko ne bi ni rekao da je reakcija pozitivna) ali alergija je. mucila sam se 2 mjeseca, izbacila sve zivo iz prehrane, ali i dalje je imala te krvave tockice. preko noci je presla na posebno adaptirano mlijeko i naravno preko noci je sve to nestalo.
uglavnom, ne mora ti uopce bit pozitivna alergijska reakcija jer su oni jos premali za testiranje, znam par cura ciji su bebaci alergicni a negativno testiranje. ta krv u stolici ti je tipicno za alergiju ili intoleranciju i opce ne znam zakaj su slali na scintigrafiju crijeva .
isto tako, ti ni sama ne znas kojim sve putem unosis u sebe mlijeko, meni su kasnije rekli da bi i meso trebalo bit iz posebne eko proizvodnje jer su mozda hranjeni mlijecnim itd itd itd. a takodjer je pitanje na sto je jos alergicna beba. eto, ja sam na kraju iz svojih zdravstvenih razloga morala bebu stavit na adaptirano (morala sam krenut s terapijom i ne dojit), ali da mi je ova pamet prije 2 mjeseca presla bi preko noci i rijesila ju tegoba. sretno
tarra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 18:41   #4
i to pitanje, kako ce napredovat na adaptiranom? sasvim dobro. koje pitanje uopce od strane doktora. kao beba super napreduje na prsima pa ajmo to forsirat (tako je bilo i kod mene). to kaj joj je hemoglobin na donjoj granici vec, to ajmo zanemarit. radje bost bebu svaka 2 tjedna i pratit stanje, te dovest mamu da psihicki pukne kad vidi pelenu,nego napravit ono najjednostavnije i najbolje za bebu ( i mamu). znam da ti je tesko, ja sam u doba prestanka dojenja rikavala od tuge i placa, ali kazem...da mi je sad ova pamet .
tarra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2013., 12:46   #5
Sa RID-a.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2013., 20:13   #6
Mozda je citomegalovirus. Koliko se taj test ceka?


Sto se tice dojenja, naravno da bi jednako rasla i od AD i dojenja. Buduci da krvna slika pati, kao i crijeva, mozda da par dana dajes hipoalergeno, ako se nista ne promjeni, mozes nastaviti dojenje, samo odrzavaj laktaciju.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2014., 15:47   #7
Moje je isključivo dojeno dijete imalo sličan problem od 4 mjeseca života: tračke krvi u stolici bez ikakvog drugog simptoma. Kontrolirani smo u Klaićevoj. Izbacila sam mlijeko sva što ga sadrži iz prehrane, čak smo i kruh sami pekli. Krv se povremeno pojavljivala i dalje te sam izbacila i soju iz prehrane, a nju sadrži većina hrane koju kupujemo. Pila sam samo vodu. Krv se više nije pojavljivala, nakon navršenih godinu dana djeteta uveli smo mlijeko i sad ga tolerira.
Uglavnom, rečeno mi je da je vrlo teško potpuno izbaciti mlijeko ma koliko se god trudili.
Rbara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 19:20   #8
Ne razumijem zašto bi endoskopska pretraga (gastroskopija i kolonoskopija) bile tako izbjegavane?? Preporučam da slijediš savjet dječjeg gastroenterologa, ali čisto za tvoju informaciju riječ je o uobičajenim pregledima na većim klinikama, radi se u dubokoj sedaciji (dijete spava) i rizik komplikacija je vrlo mali. Osobno, uvijek bih preporučila da se to učini u slučajevima kao što je tvoj.
A prestanak dojenja u ovoj fazi ne bih nikako preporučila.
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 15:29   #9
Evo me opet...hvala svima koji su mi odgovorili.

Ako tko čita ovu temu i dalje, evo kaj ima novoga...

Da vidimo...krvi u stolici ima i dalje. I to ne samo u tračcima, nitima i točkicama, zna biti cijelih krvavih grumenčića, niti spletenih u mrežicu, debljih niti dugih i po 2 cm, i sl. I nije u pitanju boja ili neznamkaj, jer je testirano na prisustvo krvi - i krv je.
Citomegalovirus je u serumu negativan, čekamo još na pretragu u urinu - to se čeka 2-3 mjeseca.
U međuvremenu smo bili na infuziji imunoglobulina zbog preniske razine imunoglobulina u krvi (samim tim i veće podložnosti infekcijama, čemu je ionako beba sklona zbog oštećenja na crijevima i te svakodnevne pojave krvi u stolici), i noć iza toga imali temp. 39 i povraćali - kažu da je to moguća reakcija na primljenu infuziju.
Kaj se tiče drugih pretraga - beba ima pozitivna antitijela na epstein-barr virus, ali ona koja ukazuju na već preboljenu infekciju - znači ili ju je beba sama preboljela, što je manje vjerojatno, ili sam ju nekad preboljela ja, pa bebi prenosim svoja antitijela preko mlijeka.
Eh sad, vele da ni taj virus, ni situacija s niskim imunoglobulinima, ni ta neočekivana reakcija s temp. i povraćanjem, nemaju veze sa krvi u stolici.

Kaj se tiče mlijeka i mliječnih proizvoda, vjerujem da sam ih uspjela u potpunosti maknuti iz prehrane - jer ne jedem ama baš ništa na čemu piše da može sadržavati mlijeko u tragovima, niti muž ne jede ništa takvo da ne kontaminiramo posuđe, ne jedem nikakve salame, paštete i druge industrijske proizvode budući da mogu sadržavati soju, mlijeko u prahu i sl.
Isto je s glutenom. Pečem svoj kruh, i to od bezglutenskog brašna ili kukuruznog brašna testiranog na gluten, od masnoća koristim samo ulje, meso jedem rijetko, i to samo domaće za koje znam čime je hranjeno, od tekućine pijem samo vodu...i tako već više od 2 i pol mjeseca.

Kaj se tiče kolonoskopije - bebu su pregledali u Klaićevoj i rekli da kolonoskopija trenutno nije opcija, jer je beba premala, s jačim tonusom sfinktera i da kad bi pretragu i radili, ako bi uopće išlo, ne bi uspjeli pogledati cijelo debelo crijevo, pa onda to nema niti prevelikog smisla.
jelena2609982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 11:24   #10
čisto za podršku..naše iskustvo..imali istu/sličnu situaciju, beba isključivo dojena s 2 mjeseca i krv u stolici..oblik tankih niti u sluzi, nekada svakih par dana, nekada svaki dan. Bio također virus (adenovirus, neki oblik), al se situacija produžila i nakon virusa. Sve skupa trajalo oko 2 mjeseca, i nas su šetali sim i tam, na zaraznu , ovome i onome, na kraju otišli u Magdalenu na pregled dječjem gastroenetrologu (bila neka super dr, ne znam točno ime, mislim da inače radi na Rebru), rekla nam je da krenemo s dohranom ranije i da dajemo bebi probiotike. Nakon toga, magically, sve se sredilo.
TroYa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 11:29   #11
ispravak, ne Magdalena neko poliklinka Helena
TroYa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 13:03   #12
Hvala na podršci

Nego...kad ste krenuli s dohranom? S čim, i kako?

Moj sin sad ima točno 5 mjeseci i mislili smo krenuti kroz par dana - tako preporučuje naš gastroenterolog...ali što dati i koliko? Zbog sumnje na alergiju na hranu, malo se bojimo...izgleda da bi trebali početi ekstra polako - možda prvo sok od kompota od jabuke...pa malo zgnječene kuhane jabuke...prvo pomiješano s mojim mlijekom, pa onda kroz par dana samo jabuku...ne znam...
jelena2609982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 20:41   #13
Quote:
jelena2609982 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!

Nadam se da ću pronaći nekoga sa sličnim iskustvom...možda nam sine što učiniti dalje, ili kome otići...

Beba ima gotovo 4 mjeseca, isključivo je dojena. Rođena je jednim lijepim porodom, nakon ne tako lijepe trudnoće, sa 3240 g. Sad ima oko 6500 g, dakle, lijepo napreduje. Čini se zdrava, vesela je, ne plače, mirno spava, nije razdražljiva.

No, od kad je bila stara 3 tjedna, beba ima krv u stolici. Ponekad samo krvave niti i sitne točkice, jedva oku vidljive, a ponekad sve prošarano sa krvi, tako da od samog pogleda na to stegne u grlu i zvoni alarm u glavi - ići na hitnu ili ne!? I tako svaki dan već više od 3 mjeseca.

Prva sumnja je bila - infekcija. I zaista, prva testirana stolica je bila pozitivna na rotavirus, ali njime se ne može objasniti tako dugotrajna pojava krvi. Uostalom, kasnije rađena mikrobilogija bila je negativna na više virusa i bakterija.

Druga sumnja - anatomski problem. Učinjena je scintigrafija crijeva - sve ok.

Treća sumnja - alergija na nešto iz mojega mlijeka. Izbacila sam iz prehrane prvo kravlje mlijeko i mliječne proizvode (uključujući sve proizvode u kojima bi moglo biti mlijeka u tragovima, čak i ne deklariranog na deklaraciji), te nakon neuspjeha i orašaste plodove, gluten, jaja, rižu, krumpir...Nije upalilo, te sam u dogovoru s gastroenterologom 3 tjedna bila na strogoj eliminacijskoj dijeti - i praktički jela samo palentu. Krv je i dalje ostala. Provedene su razne pretrage - RAST na više alergena, prick test, ukupni IgE...Sve negativno, i ništa ne upućuje na alergiju.

Od ostalih pretraga - povišeni trombociti, povišene jetrene probe, viši fosfor, niski imunoglobulin G, povišeni kalprotektin u stolici koji ukazuje na upalu u crijevima...hemoglobin šeta oko donje granice, ovisno o količini krvi u stolici...

Da li nekome ovo sve zvuči poznato?

Što se doktora tiče - čekamo pretrage na citomegalovirus, čekamo patch test...ali mišljenja su da se najvjerojatnije radi o nekom tipu preosjetljivosti (ne alergije!) na nešto iz moje prehrane, i da bismo mogli probati bebu staviti na hipoalergenu formulu - ali bi ipak bilo bolje nastaviti dojiti - jer znamo kako napreduje na prsima, i ne znamo što će biti ako ga stavimo na formulu....i da ništa drugo ne možemo učiniti, nego čekati i pratiti stanje...od invazivnijih pretraga tipa kolonoskopija više štete nego koristi...i kažu da je nešto ozbiljnije beba ne bi dobivala na težini...

No, sve su to pretpostavke...ne znam...neda mi mira to sve i ne mogu samo mirno promatrati krv u peleni i nadati se da to sve skupa nije ništa strašno...traje već predugo i ne možemo biti mirni...

Molim pomoć!
Pozdrav svima. Ovdje sam nova sa sličnim iskustvom, pa bi Vas molila pomoć.
Beba mi ima tri mjeseca i isto stolice pune sluzi sa tračcima krvi. Prvi puta su se pojavile sa mjesec dana. Ona je super napredovala ( prvi mj dobila 1,400 g, a drugi 1,000 g) isključivo je dojena. Doktorica je rekla da ako napreduje da se ne zamaram previše da je možda od grčeva, a da bi mogla biti i alergija na proteine kravljeg mlijeka, te da ćemo obaviti pretrage ako počne stagnirati na težini, jer kod tako malih beba nisu nalazi uvijek točni. Napravljena joj je analiza stolice na viruse i bakterije, sve negativno. Sada sa tri mj mi je dobila samo 400 g i stagnira dosta dugo na istoj težini, pa smo išli u Vž vaditi krv za te proteine,te čekamo nalaz. Naručeni smo i gastrointerologu ( zanima me kako izgleda pregled kod njega, molim iskustva). Vadili smo i krvnu sliku, sve ok osim hemokulta (ako sam dobro zapamtila) koji ukazuje na neku alergiju. U stolici krv još uvijek prisutna, ne svaki puta. Ja več dva mj ne konzumiram mlijeko, ribu, orašaste plodove, jaja,čokoladu a sad prije nekog vremena ni soju, no ne vidim poboljšanje. Molim Vas odgovor kako je to kod vas završilo, jer polako pucam po šavovima, i bojim se pogledati uopče u pelenu. Doktorica će nam uvesti onu hipoalergenu formulu, ako ne krene nikud na težini, mene je strah da si ne zeznem dojenje. Molim pomoć.
Andreja Kc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:16.