Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2014., 22:03   #1201
evo ti ga na http://www.fininfo.hr/Poduzece/Pregl...etaljno/118734
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 19:27   #1202
ja kupujem brašno u ovom mlinu ,prefino mi je pogotovo raženo i kukuruzno.

http://www.fininfo.hr/Poduzece/Pregl...Detaljno/89604
duda123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 22:32   #1203
Quote:
duda123 kaže: Pogledaj post
ja kupujem brašno u ovom mlinu ,prefino mi je pogotovo raženo i kukuruzno.

http://www.fininfo.hr/Poduzece/Pregl...Detaljno/89604
Daj nam nabaci neke cijene ako znaš.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 00:07   #1204
Bijelo glatko ,po sjećanju pišem 3 kn,
oštro 4 kn
raženo 4,5 kn
integralno 3,5...
Kažem po sjećanju ,znam samo da se svaki put iznenadim sa cijenom jer očekujem skuplje.
Moji klinci obožavaju njihovu palentu .
duda123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 15:59   #1205
Duda123 kako to funkcionira? Moram se prvo najaviti telefonski ili samo dodjem? Mogu kupiti samo dvije/tri kile brašna? I kakvog jos brašna imaju osim ovoga sto si nabrojala.
Tnx.
Jellle is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 11:49   #1206
Jučer sam pekla onaj brzi pirov kruh, stavila sam par žlica heljdinog brašna, ostalo je bilo pola pola glatko i integralno. Žlica maslaca od bajama, malo ulja od repice, javorov sirup umjesto meda, od sjemenki buča, suncokret, pinjoli i crni sezam. Najukusniji kruh koji sam do sada ispekla.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 14:03   #1207
Cats, meni to slici na kolac.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 14:16   #1208
Ma nije, kruh je, pravi kruh, ali tako su se fino proželi okusi, baš sam zadovoljna.

Naravno da više nemam tog pirovog brašna. A ni maslaca od bajama. Dakle, ovo mi je neponovljivo iskustvo
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 21:10   #1209
Quote:
Tavanka kaže: Pogledaj post
imam slicno pitanje
znaci kukuruzni sam uvijek prelijevala vrucom vodom, valjda su to ti zganci sta nikako da shvatim koji je to vrag, a umijesalja bi crno,...
e nedavno bila u Rastoke, posto ne znam za druge mlinove, i kupila medju ostalim i neko brasno za Proju, naravno jer bi uvijek kupila sve, al za proju znam samo kukuruznu.
Medjutim ovo moje je mjesavina nekih 5 brasna i baba mi rekla samo da prelijem vrucom vodom i poslolim i stavim bez kvasa pec??? da su oni uvijek tako pekli
jel neko sta zna o tome?
Kvotam Tavankin post iz 2013. jer sam i sama napravila istu stvar s brašnom iz istog mlina i iz istog razloga.

Malo sam guglala što s projom i na kraju u gluho doba noći pomiješala 330g proje i 170g polubijelog brašna, 1 žličicu soli, na vrh noža suhog kvasca i 400 ml jako tople vode. Izmiješala to kuhačom, pokrila krpom i otišla spavati. Ujutro sam dodala još 2 žlice proje, promiješala, istresla u kalup i pekla 1 h na 200C. Evo rezultata:



Okus je rustikalan (malo krcka to grubo mljeveno zrnje pod zubima ), ali je fin, vlažan, sočan. Malo se mrvi ali to nije problem. Moram priznat da sam zadovoljna. Posebno kad se u obzir uzme uložen trud.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 22:16   #1210
kofi, super izgleda
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 22:24   #1211
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
kofi, super izgleda
Hvala. Bio je stvarno dobar. Malo se mrvio, ali preživjeli smo taj nedostatak.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 22:52   #1212
Divan je! Ja baš volim takve kruhove, malo gušće i teže.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 23:37   #1213
Mi takav kruh zovemo kuruza ,pečemo bez kvasa a jedemo ga između ostalog i tako tako da ga mrvimo u kuhano ili kiselo mlijeko.
duda123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 21:22   #1214
Možda je teta na mlinu mislila na nešto slično prosenici, ona se radi bez kvasca i sode. Samo kaj je ova na slici loša kopija Rožićeve prosenice, prve koju sam uopće probala.
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 21:50   #1215
kruh od crnog brašna tip 1100, uobičajeno vlaga 70%, dizanje oko 10 sati



bijeli od BIO nulera



integralni (Božjakovina) dugotrajno dizanje



i još jedan integralni, ovaj put water roux postupak (s BIO brašnom 50 gr na 250 ml vode)



manje- više svi jednako izgledaju
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 02:15   #1216
lipi su ti
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 11:26   #1217
Jesu, pogotovo prvi.

Kako ide ovaj roux postupak, ovo stoji dan-dva i onda umijesas u ostatak tijesta?
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 12:45   #1218
Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
Kako ide ovaj roux postupak, ovo stoji dan-dva i onda umijesas u ostatak tijesta?
došla sam do zaključka da mi water roux lijepo paše u integralnoj verziji ili kombinacijama gdje ima raženog, kukuruznog .. uglavnom priredim starter od 250 ml vode i 50 gr bio bijelog brašna i ostavim barem 12 sati u hladnjaku, pokriveno folijom. Kad idem mijesiti kruh malo razrijedim, dodam brašnu i onda postepeno dodavam vodu da ne pretjeram, jer integralno hoće "povući" malo više vode, ostavim dugotrajno dizati.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 23:49   #1219
Quote:
aneri1008 kaže: Pogledaj post
Radila sam kvas po receptu s ove teme (mislim da je Justin stavio link), nakon nekih 9 dana je bio spreman i ispekla sam kruh. Lijepo se digao i ima puno rupica jedino što se osjeti kiselost. Meni taj okus ne smeta ali ostatak obitelji nije oduševljen. Da li ce taj okus s vremenom kako kvas bude "stariji" biti blaži?
Budući da imam iskustva jedino sa kvasom od raženog brašna, ukoliko je on u "igri" onda da, sa vremenom će se kiselost smanjiti, i gotovo u potpunosti nestati. Meni je do te točke došlo nakon cca šest mjeseci hranjenja. Određen period sam suzbijao kiselost stavljanjem šećera u tijesto otprilike u omjeru kao i soli, ili od oka. Sa vremenom je došlo do točke da isti nije bio uopće potreban za neutralizaciju.
S tim da je potrebno napomenuti da nije dobro ostavljati kvas duže od 6, 7 dana bez korištenja. Barem ne konstantno, i barem ne u periodu dok "pušta" kiselost. I svakako bi bilo dobro da ga se izuzima oko polovice ukupne količine prilikom korištenja. Ukoliko se to ne poštuje tada je svakako osuđen da kiselost možda nikada ne opadne.


Quote:
dr.Bojler kaže: Pogledaj post
Gledajući gore navedene kruhove vidim da (vizualno) nisu ništa bolji/lošiji od mojih. Ono što me mori i izluđuje je činjenica da su isti već sutradan sočni ko jelova letva.

Jedini pomak koji sam primijetio u zadnjih par opcija je proizvod lijenosti, nije mi se dalo peći ih naveće već sam pustio da tijesto prenoći u frižideru i pekao bi ih (uz potaknuto dizanje u toploj pećnici) sutradan ujutro. Tako sam dobio kruhove koji svježinu drže i po tri dana ali nisam siguran je li to posljedica odležavanja tijesta ili slučajno uspjele smjese (koju uvijek radim bez vage, odokativno, pa time ne mogu definirati ni nekakvu konačnu recepturu).
Najviše igra ulogu brašno. Ako je klasično bijelo, polubijelo, kukuruzno, onda će relativno brzo doći do isušivanja. Naravno igra i ulogu sa koliko je vlage zamiješano tijesto. Budući da vidim kako većina ljudi sa teme koristi isključivo visoke udjele bijelog i ostalog manje bogatog brašna vjerojatno sa ciljem dobivanja na estetici kroz volumen i rahliji presjek tada je moguće da takvi recepti koji privuku oko rezultiraju spomenutom suhošću.
Ukoliko se zamijesi kruh sa čistim integralnim brašnom relativno mekanog tijesta biti će podjednako svjež drugi i osmi dan ako je skladišten u običnoj najlonskoj vrećici. Isti slučaj je primjerice sa raženim i crnim brašnom recimo tipa 1600 u omjeru 50:50 cca, kao i sa nekim drugim kombinacijama da sad ne duljim.
Može se napraviti i kruh od visokog udjela bijelog i polubijelog brašna, a da zadrži relativno konstantnu svježinu nekoliko dana ukoliko se zamijesi sa visokim udjelom vode. Međutim onda je potreban kalup i zamiješavanje sa žlicom jer rukama nije moguće zbog izuzetne ljepljivosti.
Dakako da određenu ulogu igra i vrsta kvasca, (uzgojeni/kupljeni) međutim po mojem mišljenju ne presudnu. Pogotovo ako se stavi mala količina tipa petina, šestina kockice i automatski postigne vrijeme dizanja kao kod uzgojenog od 10, 15 sati. (na sobnoj temperaturi)

Želim napomenuti da sve navedeno je samo mišljenje iz vlastitog iskustva.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 00:43   #1220
Meni je kruh na kvasu uvijek kisel i nikad kiselost niej padala.
To je produkt fermentacije i tu neće ništa biti drukčije. Ti samo možeš raditi slabije fermentiran kruh. Ali onda fermentacija nema nekog velikog smisla.
U stvari, radi kako ti paše. Za ukućane napravi slabije fermentiran.
Ja sam probao svakakve kombinacije; i meni je znao kruh biti prekisel ali eto, takav je.
Inače, kvas obnavljam SAMO raženim brašnom. Nakon dizanja u staklenci, kvas stavim u frižider i tamo stoji čak i do dva tjedna. Poklopac nikad ne zatežem čvrsto, već samo da stoji da ne ispadne.
__________________
Slažemo se da se ne slažemo.
Sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:16.