Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2012., 18:01   #381
Quote:
arvveen kaže: Pogledaj post
Radila bi pekmez od šliva , ali bez šećera i ostalih dodataka đemfix i sl.), pa me zanima jel može izdržati godinu dana da se ne pokvari.Dodala bi samo cimet, klinčić i rum
Bez problema. Može ovako.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 20:51   #382
Quote:
arvveen kaže: Pogledaj post
Kak pečeš, nisam nikad tak radila, moji svi uvijek kuhaju , sam kaj stave puno šećera ,stara garda u obitelji još uvijek misli da je šećer izašao iz raja i da od njega dijeca rastu pa sam ove godine odlučila sama napraviti par teglica.
nemam nikakav tocan recept, bitno mi je kod sljiva samo da je bistrica i trudim se kupit je u jedne babe sto prodaje iprid kuce na Plitvicama (samo radi toga vozim staru cestu )
slozim u pleh, pecem cca 1h, pospem sa zacinima, dio usitnim stapnim i pecem dok se ne zgusne

Tu je http://neretvanskanostalgija.blogspo...-cokolade.html
detaljnije upute, mozes slobodno bez ikakvog secera, dobroj sljivi ne treba secer, dapace

Od zgusnjivaca ne upotrebljavam nista, ovo Pelleovo mi super zvuci, ja u ostale marmelade koje radim stavljam isto min secera, narezem voce i ostavim preko noci u frizideru (maceracija ili nesto tako se zove), te stavim u gazu bijele dijelove limuna i spice sto mi sasvim dovoljno zgusne - tu imas detaljnije http://www.coolinarika.com/recept/pe...a-s-vanilijom/

Ne radim vodenu kupelj, jer uvijek radim puno toga, po ostavim teglice napunjene na 80ak stupnjeva u pecnici
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 10:36   #383
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Bez problema. Može ovako.
pelle, moze par pitanja? ja bi isto radila dzem od sljiva, znaci ne trebam izmiksati dan prije , vec samo prerezati i pomjesati sa malo secera, i sredstva za zeliranje ( jel to dzemfix? )

thx.
__________________
there is always a reason to smile.
affirmation is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 10:41   #384
Quote:
affirmation kaže: Pogledaj post
pelle, moze par pitanja? ja bi isto radila dzem od sljiva, znaci ne trebam izmiksati dan prije , vec samo prerezati i pomjesati sa malo secera, i sredstva za zeliranje ( jel to dzemfix? )

thx.
Vidim da pitaš Pellea,ali može i ovakao:
šljive oprati,obrisati raspučiti i staviti u posudu koaj se može pokriti u pećnicu na 160 stupnjeva.
Nakon 2 sata podići poklopac,promiješati i peći još sat do dva ovisno o tome koliko su šljive izgubile tekućine i koliko gust pekmez želiš.Dodati okus po želji:rum,vaniliju,čokoladu... i peći još pola sata.
Vruće spremiti u zagrijane staklenke.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 11:02   #385
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Vidim da pitaš Pellea,ali može i ovakao:
šljive oprati,obrisati raspučiti i staviti u posudu koaj se može pokriti u pećnicu na 160 stupnjeva.
Nakon 2 sata podići poklopac,promiješati i peći još sat do dva ovisno o tome koliko su šljive izgubile tekućine i koliko gust pekmez želiš.Dodati okus po želji:rum,vaniliju,čokoladu... i peći još pola sata.
Vruće spremiti u zagrijane staklenke.
znaci nisu mi potrebni secer, dzemfix i sl. dodaci?
zasto po nekim receptima treba tako dugo pecenja, a nekima jako kratko kuhanja ?
s obzirom da je vani 40 stupnjeva ovih dana, nekako bi radije skratila pripremu
__________________
there is always a reason to smile.
affirmation is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 11:12   #386
Quote:
affirmation kaže: Pogledaj post
znaci nisu mi potrebni secer, dzemfix i sl. dodaci?
zasto po nekim receptima treba tako dugo pecenja, a nekima jako kratko kuhanja ?
s obzirom da je vani 40 stupnjeva ovih dana, nekako bi radije skratila pripremu
Ne, šećera stavljaš koliko želiš, a zgusnuti možeš i sa suhim voćem. Ako poštuješ ostalo, pekmez se sigurno neće pokvariti. Ako ga radiš potpuno bez ikakvog šećera, tada za 3 mjeseca može promijeniti boju na smeđkastu što ne utječe na okus.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 11:16   #387
Quote:
affirmation kaže: Pogledaj post
zasto po nekim receptima treba tako dugo pecenja, a nekima jako kratko kuhanja ?
Ovisi o količini vode i pektina u voću. Svježe smokve se zgusnu u tren oka, a breskvi treba dosta. Za voće kojem treba duže ja samo povećavam masu za zgušnjavanje, ne i duljinu kuhanja.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 11:16   #388
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ne, šećera stavljaš koliko želiš, a zgusnuti možeš i sa suhim voćem. Ako poštuješ ostalo, pekmez se sigurno neće pokvariti. Ako ga radiš potpuno bez ikakvog šećera, tada za 3 mjeseca može promijeniti boju na smeđkastu što ne utječe na okus.
ok hvala, recimo da ne bi stavljala suhog voca - sto onda trebam za zgusnuti? ipak cu staviti mrvu secera i rum
__________________
there is always a reason to smile.
affirmation is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 11:18   #389
Quote:
affirmation kaže: Pogledaj post
ok hvala, recimo da ne bi stavljala suhog voca - sto onda trebam za zgusnuti? ipak cu staviti mrvu secera i rum
Đemfix ili Želin.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 11:21   #390
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ovisi o količini vode i pektina u voću. Svježe smokve se zgusnu u tren oka, a breskvi treba dosta. Za voće kojem treba duže ja samo povećavam masu za zgušnjavanje, ne i duljinu kuhanja.
hvala ti na pojasnjenju radi se o sljivama... budem onda vidjela kak ce ici... pribjegavam tvom receptu jer je punooo kraca priprema...
__________________
there is always a reason to smile.
affirmation is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 11:37   #391
joj sad cu bit snob ili sta vec, al ne mos kuhat domacu marmeladu i stavljat te praskove
steta je
radje iskoristi nesto od prirodnih zgusnjivaca sta ti je Pelle gore pisao ili sta ja znam, zamrzni sljive, a i u nedjelju bi trebalo bit hladnije

pogotovo sto se sljive stvarno brze skuhaju/peku,...
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 11:41   #392
Quote:
Tavanka kaže: Pogledaj post
joj sad cu bit snob ili sta vec, al ne mos kuhat domacu marmeladu i stavljat te praskove
steta je
radje iskoristi nesto od prirodnih zgusnjivaca sta ti je Pelle gore pisao ili sta ja znam, zamrzni sljive, a i u nedjelju bi trebalo bit hladnije

pogotovo sto se sljive stvarno brze skuhaju/peku,...
raditi cu dzem za vikend, svakako.
za prvi puta biti ce dobro i ovako pa kad vidim kako to meni ide i kako se drugima svida, cu se ohrabriti za druge i bolje varijacije

ps. koliko bi otprilike dzema trebala dobiti od 3 kg sljiva ?
da znam kupiti teglice...
__________________
there is always a reason to smile.
affirmation is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 11:47   #393
Quote:
affirmation kaže: Pogledaj post
znaci nisu mi potrebni secer, dzemfix i sl. dodaci?
zasto po nekim receptima treba tako dugo pecenja, a nekima jako kratko kuhanja ?
s obzirom da je vani 40 stupnjeva ovih dana, nekako bi radije skratila pripremu
Ja ne koristim ove fixove.
Pekmezima koji se rade sa šećerom treba manje vremena da se zgusnu.
Pekmezu od šljiva treba duže jer se ne stavlja šećer.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 13:52   #394
Quote:
Tavanka kaže: Pogledaj post
joj sad cu bit snob ili sta vec, al ne mos kuhat domacu marmeladu i stavljat te praskove
steta je
radje iskoristi nesto od prirodnih zgusnjivaca
Jer pektin uopce nije prirodan, jelda?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 14:26   #395
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Jer pektin uopce nije prirodan, jelda?
pa koliko se sjecam kemije je, al imam averziju prema praskovima i koliko mi se cini zelin ima i malo konzervansa, sad ako je 100% prirodan, ok, moje krivo ubjedjenje
doduse nisam bas shvatila tvoje pitanje skroz, ni namjeru
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 14:32   #396
Quote:
Tavanka kaže: Pogledaj post
pa koliko se sjecam kemije je, al imam averziju prema praskovima i koliko mi se cini zelin ima i malo konzervansa, sad ako je 100% prirodan, ok, moje krivo ubjedjenje
doduse nisam bas shvatila tvoje pitanje skroz, ni namjeru
Želin sadrži kalijev sorbat 4 %.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 15:14   #397
I kalij sorbat je prirodan. I sasvim je OK. I secer i sol i ocat se koriste kao konzervansi, pa ih ne pljujete zbog toga. I metilparaben, kojeg toliko pljuju kad se nalazi u kozmetici, a ponekad se koristi u hrani, je prirodan.

Ali, prirodno nije uvijek bolje i umjetno nije uvijek losije. Evo jednog primjera kad je umjetno bolje od prirodnog: http://abouquetfrommendel.wordpress....t-and-cyanide/

Priroda nije savrsena, samo je funkcionalna. Tehnologija moze bolje.

I secer u prahu je prasak. I brasno je prasak. I prasak za pecivo je prasak. Nema razloga (osim mozda alergije?) da netko tko doma radi pekmez, dzem, marmeladu izbjegava pektin.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 11:29   #398
Imam puno sliva i breskava,pa me interesuje ,da li je ko pravijo marmeladu od njih skupa?
irrenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 12:21   #399
Quote:
irrenca kaže: Pogledaj post
Imam puno sliva i breskava,pa me interesuje ,da li je ko pravijo marmeladu od njih skupa?
mama od moje frendice stalno radi pekmeze od raznog voća npr.banana i marelice ili pomiješa šumsko voće, marelice i kupine, kupine i maline... stvarno svašta.
Meni je to prefino, super je to što stavi jako malo šećera.
Koristi džemfix ili želatin, ja kupujem od dr. oetkera http://www.oetker.hr/oetker_hr/html/...7lgbqu.hr.html
zato jer kad to koristiš kuha se svega 3 minute, tako da ostaje dosta hranjivih sastojaka u voću i ide jako malo šećera. Brza priprema, jednostavno. Možeš kombinirati bilo koje voće.
Melart is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 12:25   #400
hvala svima na savjetima, jucer sam napravila dzem i ispao je super
__________________
there is always a reason to smile.
affirmation is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:19.