Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2006., 01:04   #41
Quote:
normall kaže:
Shvaćaš li sada ili moram ponovno pisati
Moral buš ponovno pisati jer si se opet izvukao na "tehnikalije" - navodnu nepristojnost i "bedastoće" u prvom postu.

Ali evo, samo za tebe - "pristojnije": postoji li i neki drugi razlog zašto ste dobri ljudi (pa ne kradete, ubijate i silujete) osim straha od policajca/suda u vječnosti? Nije li to malo mračan pogled na ljudsku prirodu i na čemu ga bazirate?

Ili se budeš i ovaj put pokušao izvući?
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 01:11   #42
Quote:
Ego kaže:
Odnosno "ti slomiš meni nos, ja slomim tebi nos...". Složio bih se je to odnos koji većina živih bića prakticira, ali nikako da je takav odnos razuman.

Sustav "ti mi slomiš nos, ti mi platiš estetskog kirurga da mi vrati nos u početno stanje" je recimo mnogo razumniji. U prvom slučaju je ukupna šteta 2 razbijena nosa, u drugom slučaju je ukupna šteta jedan pokrpan nos.
A što ako nema estetskog kirurga u blizini?

U prvom slučaju je veća samo materijalna šteta, ali osjećaji (za pravdu, moral itd.) nisu povrijeđeni. Osim boli u nosu, ali to je fizički uzrok. Ukoliko su i jedan i drugi razbijač nosova koliko-toliko razumni i jednaki u snazi - vraćanje "milo za drago" i razbijanje drugog nosa donosi osjećaj pravde i zadovoljštine, jednako kao i reparacije neke druge vrste (recimo komunalni rad uz plaćanje troškova estetske kirurgije).
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 13:34   #43
Ne znam... meni takav osjećaj zadovoljštine jako kratko traje... Obično dok mi ne padne na pamet nešto tipa "Ček, moj nos još uvijek krvari... a za njegov me u biti boli jedna stvar..."
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 14:44   #44
Quote:
Superskeptik kaže:

Ali evo, samo za tebe - "pristojnije": postoji li i neki drugi razlog zašto ste dobri ljudi (pa ne kradete, ubijate i silujete) osim straha od policajca/suda u vječnosti?
Nije li to malo mračan pogled na ljudsku prirodu i na čemu ga bazirate?


Opet ti po superskeptik zakonima. Ti bi trebao napisati S.S Bibliju za ateiste, autiste i komuniste

Ajde dobro, postoji i kod nas "nesretnika" koji vjerujemo u Boga "drugi razlog", a taj je isti kao u vas ateista- Civilizacijsko, evolucijsko-psihološki odmak od barbarstva, nasilnog ponašanja, dakle mentalno sazrijevanje neovisno o vjeri.

Ne bih se složio da je manje devijantnih ponašanja u vjernika, u odnosu na ateiste, jer kroz povijest se baš u IME VJERE činilo bezbroj zločina

Možda sam i loš materijal za tvoju buduću S.S Bibliju jer ne "vjerujem" na zastarjeli način-- raj i pakao, mrkva i batina, tako da bar kod mene, strah od kazne božije, ne uvjetuje moje društveno prihvatljivo ponašanje, mislim čak da je u današnje vrijeme takovo razmišljanje u većine vjernika, osim možda vjernika starije dobi 65-75 god.
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 19:08   #45
Quote:
normall kaže:


Opet ti po superskeptik zakonima. Ti bi trebao napisati S.S Bibliju za ateiste, autiste i komuniste
Hm. Čini mi se da iako koristimo isti (ili sličan) jezik, ne koristimo iste riječi za iste pojmove jer još uvijek blage veze nemam o kojim to "SS zakonima" ti pišeš. Možda misliš na "superskeptički svjetonazor"?

Quote:
normall kaže:
Ajde dobro, postoji i kod nas "nesretnika" koji vjerujemo u Boga "drugi razlog", a taj je isti kao u vas ateista- Civilizacijsko, evolucijsko-psihološki odmak od barbarstva, nasilnog ponašanja, dakle mentalno sazrijevanje neovisno o vjeri.
Zar je to bilo tako teško? Bez obzira na moju (ne)pristojnost...

Quote:
normall kaže:
Ne bih se složio da je manje devijantnih ponašanja u vjernika, u odnosu na ateiste, jer kroz povijest se baš u IME VJERE činilo bezbroj zločina
Svaka bi ti dala

Da je bar više vjernika poput tebe...

Quote:
normall kaže:
Možda sam i loš materijal za tvoju buduću S.S Bibliju jer ne "vjerujem" na zastarjeli način-- raj i pakao, mrkva i batina, tako da bar kod mene, strah od kazne božije, ne uvjetuje moje društveno prihvatljivo ponašanje, mislim čak da je u današnje vrijeme takovo razmišljanje u većine vjernika, osim možda vjernika starije dobi 65-75 god.
Hmmm. Sa koliko vjernika si razgovarao o tome? Prema mojim iskustvima, dob nema nikakve veze ili jedva da ima veze jer sam to slušao i od mladih i od starih. Dobro, možda malo više od starijih ljudi, ali ne puno...

Ali zato sam i htio to pitanje potegnuti ovdje gdje se ipak više okuplja mlađarija nego starci koji ne znaju ni što je internet. Al' izgleda da nije upalilo...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 19:16   #46
Quote:
Ego kaže:
Ne znam... meni takav osjećaj zadovoljštine jako kratko traje... Obično dok mi ne padne na pamet nešto tipa "Ček, moj nos još uvijek krvari... a za njegov me u biti boli jedna stvar..."
Ah. Svakom po njegovom izboru, ne?

Nisam rekao da je to najbolje i/ili najrazumnije rješenje, ali ću reći da jest razumno očekivati odgovor/reakciju primjerenu prvotnoj akciji.

U tvom primjeru to je vraćanje istim tj. razbijanje nosa razbijaču noseva. Dosta ljudi poznajem koji to upravo i očekuju i čak traže jer je to način na koji oni "komuniciraju". Ljude koji im ne znaju odgovoriti na sličan način oni ne poštuju.

Znam da to ne izgleda civilizirano, ali to su jednostavno razlike među ljudima (u temperamentu, ako ničem drugom)...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.

Zadnje uređivanje Superskeptik : 19.11.2006. at 20:17.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 16:08   #47
Quote:
Ego kaže:
Ne znam... meni takav osjećaj zadovoljštine jako kratko traje... Obično dok mi ne padne na pamet nešto tipa "Ček, moj nos još uvijek krvari... a za njegov me u biti boli jedna stvar..."
Da tvoj nos i dalje krvari ali.....
Onome tko te udario......i kojem vratiš istom mjerom.....
Drugi put će dobro razmisliti prije nego opet krene razbijati nos nekome....

Vratiti istom mjerom treba biti naša dužnost .....
Za dobrobit cjelokupnog društva......
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 20:42   #48
Pokazalo se da je pedagoški ispravnije natjerati drugoga da počisti štetu koju je uzrokovao, nego napraviti i njemu štetu.

Vračanjem po principu oko za oko zapravo imitiramo postpke "agresora", i time ih na neki način afirmiramo.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 21:01   #49
Quote:
Ego kaže:
Pokazalo se da je pedagoški ispravnije natjerati drugoga da počisti štetu koju je uzrokovao, nego napraviti i njemu štetu.

Vračanjem po principu oko za oko zapravo imitiramo postpke "agresora", i time ih na neki način afirmiramo.
Ma tako je Ego...pritisni malo Xaru. Raspojasala se.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 07:34   #50
Quote:
brezovka kaže:
Ma tako je Ego...pritisni malo Xaru. Raspojasala se.
Hoćeš da ti razbijem nos......?

Baš me zanima da li bi mi vratila istom mjerom
ili još gore....?
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 14:58   #51
Quote:
Ego kaže:
Pokazalo se da je pedagoški ispravnije natjerati drugoga da počisti štetu koju je uzrokovao, nego napraviti i njemu štetu.

Vračanjem po principu oko za oko zapravo imitiramo postupke "agresora", i time ih na neki način afirmiramo.
To je tvoje mišljenje, a povijest ljudskog roda je dokazala da nisi u pravu.

Bio sam u ratu i četnici su se super osjećali 91. godine. Njih je tada "držala" naša nesposobnost uzvraćanja, no 95.god. kada smo mi počeli rokati po 1000 granata dnevno po njihovim položajima kao oni nekada po našim gradovima, vrlo brzo im je splasnuo njihov SAMOAFIRMATIZAM o veličini i snazi i onda su
normall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:25.