Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2006., 13:27   #21
uvijek se iznenadim kako se zapravo nema sto dodati

Jak 2,14-2,18

Vjera i djela 14 Što koristi, braćo moja, ako tko rekne da ima vjeru, a djela nema? Može li ga vjera spasiti? 15 Ako su koji brat ili sestra goli i bez hrane svagdanje 16 pa im tkogod od vas rekne: "Hajdete u miru, grijte se i sitite", a ne dadnete im što je potrebno za tijelo, koja korist? 17 Tako i vjera: ako nema djela, mrtva je u sebi. 18 Inače, mogao bi tko reći: "Ti imaš vjeru, a ja imam djela. Pokaži mi svoju vjeru bez djela, a ja ću tebi djelima pokazati svoju vjeru.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 14:55   #22
Quote:
Superskeptik kaže:
*pod ljudskim duhom ne mislim na dušu ili nešto slično imaterijalno već na zbroj emocija, razuma i vjerovanja (koje čine naše "ja")
Da li mislis da si svjestan? Ako da, jel svijest smatras kao nesto materijalno ili imaterijalno?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare

Zadnje uređivanje r0nin : 09.11.2006. at 16:24.
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 22:36   #23
Quote:
r0nin kaže:
Da li mislis da si svjestan? Ako da, jel svijest smatras kao nesto materijalno ili imaterijalno?
Materijalno koliko je i električna struja materijalna.

Ili još bolje koliko je sam mozak materijalan (jer bez njega nema svijesti).
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 08:40   #24
Quote:
Superskeptik kaže:
Ili još bolje koliko je sam mozak materijalan (jer bez njega nema svijesti).
Dokazi matematicki da postoji svijest, izmjeri svijest, daj neku numericku vrijednost i u nekom prostornom dijagramu prikazi gdje se svijest nalazi upravo.... sad.

Bez dokaza, ovo sto si ti naveo je cisto VJEROVANJE.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 09:08   #25
Quote:
putnica kaže:
uvijek se iznenadim kako se zapravo nema sto dodati

[I]Jak 2,14-2,18

Vjera i djela 14 Što koristi, braćo moja, ako tko rekne da ima vjeru, a djela nema? Može li ga vjera spasiti? 15 Ako su koji brat ili sestra goli i bez hrane svagdanje 16 pa im tkogod od vas rekne: "Hajdete u miru, grijte se i sitite", a ne dadnete im što je potrebno za tijelo, koja korist? 17 Tako i vjera: ako nema djela, mrtva je u sebi. 18 Inače, mogao bi tko reći: "Ti imaš vjeru, a ja imam djela. Pokaži mi svoju vjeru bez djela, a ja ću tebi djelima pokazati svoju vjeru.[/I]
Ovo mi se sviđa!
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 09:51   #26
"Što je bitnije za čovjekovu sudbinu, razviti vjerovanje u Boga ili djelovati u skladu za dobrobit svih bez vjere???"

E kakvo pitanje.
Ovako lijepo sročeno ispada da je dilema vjerovanje u Boga ili djelovanje za dobrobit svih bez vjere, znači ne-vjernika.
bilobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 11:57   #27
Quote:
putnica kaže:
uvijek se iznenadim kako se zapravo nema sto dodati

Jak 2,14-2,18

Vjera i djela 14 Što koristi, braćo moja, ako tko rekne da ima vjeru, a djela nema? Može li ga vjera spasiti? 15 Ako su koji brat ili sestra goli i bez hrane svagdanje 16 pa im tkogod od vas rekne: "Hajdete u miru, grijte se i sitite", a ne dadnete im što je potrebno za tijelo, koja korist? 17 Tako i vjera: ako nema djela, mrtva je u sebi. 18 Inače, mogao bi tko reći: "Ti imaš vjeru, a ja imam djela. Pokaži mi svoju vjeru bez djela, a ja ću tebi djelima pokazati svoju vjeru.

:klap:
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 12:01   #28
Quote:
bilobi kaže:
"Što je bitnije za čovjekovu sudbinu, razviti vjerovanje u Boga ili djelovati u skladu za dobrobit svih bez vjere???"

E kakvo pitanje.
Ovako lijepo sročeno ispada da je dilema vjerovanje u Boga ili djelovanje za dobrobit svih bez vjere, znači ne-vjernika.
Da li uistinu ne-vjernici cine "dobra" djela sa cistim i bezuvjetnim motivom u srcu?
(ne izvoditi krive zakljucke)
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 12:02   #29
Quote:
forestsilvy kaže:
Da li uistinu ne-vjernici cine "dobra" djela sa cistim i bezuvjetnim motivom u srcu?

Da, baš kao i vjernici.
Svi smo krvavi ispod kože.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 12:15   #30
Quote:
forestsilvy kaže:
Da li uistinu ne-vjernici cine "dobra" djela sa cistim i bezuvjetnim motivom u srcu?
(ne izvoditi krive zakljucke)
To moraš pitati autoricu pitanja.
Njen stav, onako kako ga je definirala u pitanju, je
ako si vjernik (vjeruješ U Boga) onda ne djeluješ
ako si ne-vjernik onda djeluješ "u skladu" na dobrobit svih bez vjere
bilobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 12:26   #31
Quote:
bilobi kaže:
To moraš pitati autoricu pitanja.
Njen stav, onako kako ga je definirala u pitanju, je
ako si vjernik (vjeruješ U Boga) onda ne djeluješ
ako si ne-vjernik onda djeluješ "u skladu" na dobrobit svih bez vjere

Kako si ti to zaključio zaključila sam i ja.
Naime, na svijetu je mnogo pripadnika raznih religija-neko je negdje ostavio na nekom topiku i statistiku. S obzirom na tu mnogobrojnost svijet bi trebao cvjetati, trebao bi biti ipak bolje mjesto za privremeni boravak ipak to se ne događa.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 01:48   #32
Quote:
r0nin kaže:
Dokazi matematicki da postoji svijest, izmjeri svijest, daj neku numericku vrijednost i u nekom prostornom dijagramu prikazi gdje se svijest nalazi upravo.... sad.

Bez dokaza, ovo sto si ti naveo je cisto VJEROVANJE.
Mislim, dakle nešto postoji.

Zašto bi trebao dokazivati matematikom i grafovima (koji uopće nisu primjereni) kad se može i čistom logikom?

A da malo i proširim: nema nikakvog čvrstog dokaza da išta postoji - sve može biti samo simulacija a la Matrix i moj "mozak" (navodnici su tu jer nismo sigurni da se uopće radi o mozgu) može dobivati podražaje koje moja svijest (ili nešto drugo: program, um, duša, štogod...) interpretiraju kao "stvaran svijet" (koji to ne mora biti). Potpuno je točno da ja zamišljam apsolutno sve što mislim da mi se dešava, uključujući i druge "svijesti" ili umove sa kojima mislim da komuniciram i koji (tako mi se bar čini) dijele moju iluziju. I sad dolazi kvaka...

Budući da su te moje iluzije konstantne, te da ne mogu ni na koji način izaći iz njih (osim da "terminiram" svoju svijest), ja ih isto tako konstatno tretiram kao nešto stvarno (jer stvarniju stvarnost ne mogu ni zamisliti). Drugim riječima, kako ne mogu izaći iz ovoga svemira/dimenzije/simulacije/uma/čegagod, onda se mogu prema tome ponašati kao da je to stvarnost i djelovati unutar te stvarnosti prema trenutno raspoloživim podacima i dok se u tim nadolazećim "informacijama" ne nalaze kontradikcije (podaci su konstantni i za mene i "druge" umove koje si možda još uvijek samo zamišljam, ali oni isto predstavljaju konstantne informacije poput sila gravitacije, termodinamike, evolucije i sl.).

Kada i ako naiđem na kontradikciju tj. nove informacije koje budu dovoljno konstantne da ih uzmem kao stvarni činjenični materijal (evidence) i koje neću moći objasniti nikako drukčije nego kao "božju intervenciju" (ovog ili onog boga) - onda ću to provjeriti i prihvatiti kao novu informaciju koju ću onda prozvati stvarnom (ali stvarno mora biti konstantna poput gravitacije).

Budući da sam svjestan tih ograničenja mojeg uma, mogu ih spakirati u ladicu i govoriti bez mnogih ograda "ako", "ukoliko", "iluzija" i zagrada (*). jer nema nikakve šanse da prekinem tu iluziju. Pitanje je samo da li si i ti svjestan tih ograničenja svojeg uma i svijesti (odnosno: ako si samo drugi dio mojeg uma i svijesti - da li je taj drugi dio postao svjestan toga?)

"Stvarnost je samo jako konzistentna iluzija" -Albert Einstein

Evo, i zato mogu logički reći da svijest postoji (ako ništa drugo, neka svijest čiji sam i ja dio, odnosno čijim dijelom se ja zamišljam).

Ovo je bila mala vježba iz solipsizma, kao i iz bespredmetnosti takvih ponovnog postavljanja takvog pitanja nakon što jednom odgovorite na njega (ili bar dok se ne pojave nove informacije koje će biti kontradiktorne dosadašnjima). Jednom kad to svladaš, možemo razgovarati na normalan način o svijestu (za koji mislimo) da nas okružuje i njegovoj konzistentnosti.

A ako ti to nije dovoljno, molim te da se ubiješ i dođeš me progoniti kao duh da bi mi dokazao da postoji i neka druga dimenzija (budući da se ustvari radi samo o drugom dijelu moje svijesti, neće me gristi savjest).
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 15:24   #33
Toliko o znanosti.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 02:21   #34
Istinsko VJEROVANJE podrazumjeva samo u sebi DJELOVANJE!
VJEROVANJE=DJELOVANJE
 
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 08:24   #35
Quote:
bilobi kaže:
To moraš pitati autoricu pitanja.
Njen stav, onako kako ga je definirala u pitanju, je
ako si vjernik (vjeruješ U Boga) onda ne djeluješ
ako si ne-vjernik onda djeluješ "u skladu" na dobrobit svih bez vjere

cek cek, zasto vjernik ne bi djelovao??? vjera-djela
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 08:26   #36
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Da, baš kao i vjernici.
Svi smo krvavi ispod kože.
razlika je to sto ljudi koji vjeruju u Isusa, se pokaju za svoje grijehe, i znaju da ce dobiti oprost, jer Gospodin je milostiv, dok oni koji ne vjeruju, samo gomilaju grijehe, a nemaju od koga primiti oprost jer ne vjeruju.
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 08:27   #37
Quote:
Superskeptik kaže:
Mislim, dakle nešto postoji.

Zašto bi trebao dokazivati matematikom i grafovima (koji uopće nisu primjereni) kad se može i čistom logikom?

A da malo i proširim: nema nikakvog čvrstog dokaza da išta postoji - sve može biti samo simulacija a la Matrix i moj "mozak" (navodnici su tu jer nismo sigurni da se uopće radi o mozgu) može dobivati podražaje koje moja svijest (ili nešto drugo: program, um, duša, štogod...) interpretiraju kao "stvaran svijet" (koji to ne mora biti). Potpuno je točno da ja zamišljam apsolutno sve što mislim da mi se dešava, uključujući i druge "svijesti" ili umove sa kojima mislim da komuniciram i koji (tako mi se bar čini) dijele moju iluziju. I sad dolazi kvaka...

Budući da su te moje iluzije konstantne, te da ne mogu ni na koji način izaći iz njih (osim da "terminiram" svoju svijest), ja ih isto tako konstatno tretiram kao nešto stvarno (jer stvarniju stvarnost ne mogu ni zamisliti). Drugim riječima, kako ne mogu izaći iz ovoga svemira/dimenzije/simulacije/uma/čegagod, onda se mogu prema tome ponašati kao da je to stvarnost i djelovati unutar te stvarnosti prema trenutno raspoloživim podacima i dok se u tim nadolazećim "informacijama" ne nalaze kontradikcije (podaci su konstantni i za mene i "druge" umove koje si možda još uvijek samo zamišljam, ali oni isto predstavljaju konstantne informacije poput sila gravitacije, termodinamike, evolucije i sl.).

Kada i ako naiđem na kontradikciju tj. nove informacije koje budu dovoljno konstantne da ih uzmem kao stvarni činjenični materijal (evidence) i koje neću moći objasniti nikako drukčije nego kao "božju intervenciju" (ovog ili onog boga) - onda ću to provjeriti i prihvatiti kao novu informaciju koju ću onda prozvati stvarnom (ali stvarno mora biti konstantna poput gravitacije).

Budući da sam svjestan tih ograničenja mojeg uma, mogu ih spakirati u ladicu i govoriti bez mnogih ograda "ako", "ukoliko", "iluzija" i zagrada (*). jer nema nikakve šanse da prekinem tu iluziju. Pitanje je samo da li si i ti svjestan tih ograničenja svojeg uma i svijesti (odnosno: ako si samo drugi dio mojeg uma i svijesti - da li je taj drugi dio postao svjestan toga?)

"Stvarnost je samo jako konzistentna iluzija" -Albert Einstein

Evo, i zato mogu logički reći da svijest postoji (ako ništa drugo, neka svijest čiji sam i ja dio, odnosno čijim dijelom se ja zamišljam).

Ovo je bila mala vježba iz solipsizma, kao i iz bespredmetnosti takvih ponovnog postavljanja takvog pitanja nakon što jednom odgovorite na njega (ili bar dok se ne pojave nove informacije koje će biti kontradiktorne dosadašnjima). Jednom kad to svladaš, možemo razgovarati na normalan način o svijestu (za koji mislimo) da nas okružuje i njegovoj konzistentnosti.

A ako ti to nije dovoljno, molim te da se ubiješ i dođeš me progoniti kao duh da bi mi dokazao da postoji i neka druga dimenzija (budući da se ustvari radi samo o drugom dijelu moje svijesti, neće me gristi savjest).

filozofiranje-od toga nikad nista se ne rjesava
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 08:22   #38
Quote:
forestsilvy kaže:
razlika je to sto ljudi koji vjeruju u Isusa, se pokaju za svoje grijehe, i znaju da ce dobiti oprost, jer Gospodin je milostiv, dok oni koji ne vjeruju, samo gomilaju grijehe, a nemaju od koga primiti oprost jer ne vjeruju.

Zaista?


Onda je Bog pogriješio što sina ga nije poslao tisućljećima prije, pa ne bi gomilali grijehe...ovako je 2000 godina prekratko da se bilo što učini.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 19:20   #39
Quote:
forestsilvy kaže:
filozofiranje-od toga nikad nista se ne rjesava
Da bi se išta riješilo, treba prvo postaviti pitanje i tražiti dokaze... I onda prodiskutirati o tome (ako vrijeme dopušta).

A postavljanje pitanja je - prema Bibliji (Eva) i Kristu (nevjerni Toma) - veliki grijeh.

Inače, dijalog i diskusija jesu filozofiranje (kao što bi svi koji su na ovom Forumu trebali znati jer to samo i rade na Forumu). Problem je to što filozofiranje danas ima pogrdni smisao što samo dokazuje da su moroni u većini...

Dakle, ako se usudiš postaviti nezgodna pitanja (za sebe i svoja vjerovanja) u vezi svojeg ljubljenog Isusa - možemo razgovarati. Ako ne - stavljam te u ladicu sa većinom...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 19:31   #40
Quote:
r0nin kaže:
Toliko o znanosti.
Nema boljeg načina da se upoznamo sa objektivnim stvarnim svijetom (pod pretpostavkom da postoji) od znanstvene metode.

Ako ti znaš bolji način koji će polučiti bolje rezultate - da ga čujemo...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:37.