Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2014., 04:01   #11201
Dobar dan svima, novi sam ovdje i trebam pomoć.

Odlučio sam da idem radit u Njemačku na par ili više mjeseci. E sad, odjednom mi je u glavi 100 pitanja, kako? gdje? zašto? Razumjete, jednostavno neznam odakle početi.

Inače, imam 19 godina,završio sam za hotelijera, jezik govorim odlično (i engleski i njemački). Radnog iskustva nemam.(osim prakse u školi 2 mjeseca)
Radio bi u struci ako ima prilika, ali spreman sam raditi i bilošto drugo ako se bolje plaća. Za smještaj mi je dovoljna garsonjera od 15-20 kvadrata.

Savjetujte me molim vas gdje je u D najlakse naci posao i započeti, razmišljao sam Munchen(zbog puno naših ljudi tamo), Koln, Stuttgart?

I kako ide to po redu za rješavanje papira, moram rješit zdravstveno i mirovinsko (ili to tek kad se zaposlim?). Koliko se čeka. Kako ste vi rješavali po redu, kako je najlakše?

Hvala unaprijed svima koji će mi pomoći savjetima, jednostavno želim otići nepodnošljivo mi je ode.
njemac234 is offline  
Old 22.12.2014., 10:34   #11202
Quote:
njemac234 kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima, novi sam ovdje i trebam pomoć.

Odlučio sam da idem radit u Njemačku na par ili više mjeseci. E sad, odjednom mi je u glavi 100 pitanja, kako? gdje? zašto? Razumjete, jednostavno neznam odakle početi.

Inače, imam 19 godina,završio sam za hotelijera, jezik govorim odlično (i engleski i njemački). Radnog iskustva nemam.(osim prakse u školi 2 mjeseca)
Radio bi u struci ako ima prilika, ali spreman sam raditi i bilošto drugo ako se bolje plaća. Za smještaj mi je dovoljna garsonjera od 15-20 kvadrata.

Savjetujte me molim vas gdje je u D najlakse naci posao i započeti, razmišljao sam Munchen(zbog puno naših ljudi tamo), Koln, Stuttgart?

I kako ide to po redu za rješavanje papira, moram rješit zdravstveno i mirovinsko (ili to tek kad se zaposlim?). Koliko se čeka. Kako ste vi rješavali po redu, kako je najlakše?

Hvala unaprijed svima koji će mi pomoći savjetima, jednostavno želim otići nepodnošljivo mi je ode.
općenito baš me zanima šta to znači ODLIČNO...(pogotovo za njemački,koji nam nije na dohvat ruke kao engleski koji gotovo nemožeš a da neznaš)
Mortiis is offline  
Old 22.12.2014., 11:16   #11203
Quote:
njemac234 kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima, novi sam ovdje i trebam pomoć.

Odlučio sam da idem radit u Njemačku na par ili više mjeseci. E sad, odjednom mi je u glavi 100 pitanja, kako? gdje? zašto? Razumjete, jednostavno neznam odakle početi.

Inače, imam 19 godina,završio sam za hotelijera, jezik govorim odlično (i engleski i njemački). Radnog iskustva nemam.(osim prakse u školi 2 mjeseca)
Radio bi u struci ako ima prilika, ali spreman sam raditi i bilošto drugo ako se bolje plaća. Za smještaj mi je dovoljna garsonjera od 15-20 kvadrata.

Savjetujte me molim vas gdje je u D najlakse naci posao i započeti, razmišljao sam Munchen(zbog puno naših ljudi tamo), Koln, Stuttgart?

I kako ide to po redu za rješavanje papira, moram rješit zdravstveno i mirovinsko (ili to tek kad se zaposlim?). Koliko se čeka. Kako ste vi rješavali po redu, kako je najlakše?

Hvala unaprijed svima koji će mi pomoći savjetima, jednostavno želim otići nepodnošljivo mi je ode.
Mislim da ti je najbolje cekat proljece i onda trazit sto se tice tvoje struke. Moja preporuka ti je da izbjegavas Munchen. Za samca tvoje struke zivot je preskup tj. stanovi, od svih gradova koje se naveo mislim da ti je Koln najbolja opcija jer tamo sa placom koju bi zaradio mozes zivjeti, a u munhenu samo prezivljavati. Probaj po hotelima trazit, mislim da si za skijasku sezonu malo zakasno, a ako pricas njem nemoj trazit hrvatske polodavce. Sretno!
plavidupin is offline  
Old 22.12.2014., 16:43   #11204
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
općenito baš me zanima šta to znači ODLIČNO...(pogotovo za njemački,koji nam nije na dohvat ruke kao engleski koji gotovo nemožeš a da neznaš)
govorim baš ODLIČNO, jer sam učio od malena

Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post
Mislim da ti je najbolje cekat proljece i onda trazit sto se tice tvoje struke. Moja preporuka ti je da izbjegavas Munchen. Za samca tvoje struke zivot je preskup tj. stanovi, od svih gradova koje se naveo mislim da ti je Koln najbolja opcija jer tamo sa placom koju bi zaradio mozes zivjeti, a u munhenu samo prezivljavati. Probaj po hotelima trazit, mislim da si za skijasku sezonu malo zakasno, a ako pricas njem nemoj trazit hrvatske polodavce. Sretno!
Aha, a zašto da ne tražim naše, jel slabo plaćaju ili?

Imali još tko neki savjet, pogotovo vezi papira me zanima, to mi je ujedno najveca briga, ako može netko pojasnit
njemac234 is offline  
Old 22.12.2014., 17:41   #11205
Quote:
njemac234 kaže: Pogledaj post
govorim baš ODLIČNO, jer sam učio od malena



Aha, a zašto da ne tražim naše, jel slabo plaćaju ili?

Imali još tko neki savjet, pogotovo vezi papira me zanima, to mi je ujedno najveca briga, ako može netko pojasnit
jbg učio sam i ja,5 godina osnovne,4 godine srednje i 1 godina faxa..i uvijek imao 4 ili 5 i bio među boljima...(ali dobro nakon toga ga 10 god nisam ni najmanje koristio)
samo to sto se uci u skoli je k....(kad je njemački u pitanju)
i jos nikad nisam vidio da ga je netko dobro naucio tamo,druga stvar je oni koji su neko vrijeme živjeli u njemačkom govornom području ili išli u dodatne privatne škole itd...
Mortiis is offline  
Old 22.12.2014., 17:48   #11206
HZZ-Eures i pitanja

Čitam vaša pitanja i primjećujem već da naši ljudi vjeruju samo ovako međusobno, informacijama iz prve ruke što je netko već proživio, poduzeo ali što stvarno savjetnici na, pogotovo EURES vam ne nude nikakve odgovore glede uvjeta, radne dozvole, papira??

Bila sam na par sastanaka tamo i mene su uvjeravali da je HZZ najbolje mjesto za sva takva pitanja. Imaju brošuru u kojoj piše da između ostalog pomažu i sa preseljenjem!
Tamarenko85 is offline  
Old 22.12.2014., 21:55   #11207
Quote:
Quincey kaže: Pogledaj post
hvala na info! u stvari ne znam zasto Pinneberg, vodila sam se logikom dalje od grada - bolja situacija (veca sigurnost i sl), a posao je bas u centru Hamburga..tako da kako god okrenes moras putovati.
Koje dijelove/kvartove/family oriented preporucas?

U Hamburgu ili Pinnebergu?
Ako ti auto ne treba i posao ti je u centru HH, recimo da ti je mozda cak i bolje potraziti stan u HH. Neka i kosta nesto vise, ali bolje nego svaki dan putovati 38 minuta vlakom iz Pinneberga u Centar Hamburga.
mio8 is offline  
Old 23.12.2014., 12:39   #11208
Quote:
njemac234 kaže: Pogledaj post

Aha, a zašto da ne tražim naše, jel slabo plaćaju ili?

Imali još tko neki savjet, pogotovo vezi papira me zanima, to mi je ujedno najveca briga, ako može netko pojasnit
Prolistaj malo forum sigurno ima postova o radnim dozvolama. Ukratko nades poslodavca zatim ispunis radnu dozvolu u kojoj je bitno da placa ne bude ispod minumuma da ti ju odobre.

Sto se tice rada s nasima ne zelim ih sve trpat u isti kos, ali s kim god da sam pricala nitko nema bas lijepa iskustva ili se kod njih nisu dugo zadrzali, to govori dovoljno
plavidupin is offline  
Old 23.12.2014., 16:59   #11209
Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post
Prolistaj malo forum sigurno ima postova o radnim dozvolama. Ukratko nades poslodavca zatim ispunis radnu dozvolu u kojoj je bitno da placa ne bude ispod minumuma da ti ju odobre.

Sto se tice rada s nasima ne zelim ih sve trpat u isti kos, ali s kim god da sam pricala nitko nema bas lijepa iskustva ili se kod njih nisu dugo zadrzali, to govori dovoljno

Ako sam dobro shvatio, da bi se dobila radna dozvola mora se prvo prijaviti boravak. I onda se nađe posao, ode se napravit zdravstveno i mirovinsko, onda sa poslodavcem ispuniš papire za radnu dozvolu i onda čekaš, jeli tako?

I koliko se onda otprilike čeka na rješenje o radnoj dozvoli? Koliko ste vi čekali?
njemac234 is offline  
Old 23.12.2014., 20:17   #11210
Quote:
njemac234 kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio, da bi se dobila radna dozvola mora se prvo prijaviti boravak. I onda se nađe posao, ode se napravit zdravstveno i mirovinsko, onda sa poslodavcem ispuniš papire za radnu dozvolu i onda čekaš, jeli tako?

I koliko se onda otprilike čeka na rješenje o radnoj dozvoli? Koliko ste vi čekali?
-Ako je za radno mjesto za koje je potreban kvalificirani radnik (Fachkraft), ne trebas prijaviti boravak za potrazivanje radne dozvole.
-Nadjes poslodavca koji bi te zaposlio i neka ti on ispuni papire za radnu dozvolu (to su dva obrasca). Formulare ce dobiti ako nazove ZAV u Duisburgu, njihov broj je 0228-7132000. Tamo neka nazove i reci ce im neka mu posalju potrebne formulare za radnu dozvolu za hrvatskog drzavljanina.
-Za zdravstveno i mirovinsko ces se (ili tvoj poslodavac) pobrinuti kada dobijes radnu dozvolu i pocinjes raditi.
-Ceka se 4-6 tjedana.
mio8 is offline  
Old 24.12.2014., 09:06   #11211
Pozdrav,
Jel netko zna kad otvorim Gewebe, koliko najmanje moram čekati da mogu početi raditi ? I jel mi u tom slučuaju opet treba radna dozvola kao i ljudima koji idu raditi kod drugih ?
Hausmajstor is offline  
Old 24.12.2014., 12:06   #11212
Ako mozda tko zna kolike su razlike u placi u DE za bacc.degree (3godine faksa) i za master degree (ili kak se vec to veli, 5godina faksa) ? hvala na odgovoru!

Zadnje uređivanje morecolor : 24.12.2014. at 12:35.
morecolor is offline  
Old 24.12.2014., 13:24   #11213
Quote:
morecolor kaže: Pogledaj post
Ako mozda tko zna kolike su razlike u placi u DE za bacc.degree (3godine faksa) i za master degree (ili kak se vec to veli, 5godina faksa) ? hvala na odgovoru!
tesko je odgovoriti na to pitanje.ovisi cega si bacc ili master pa gdje si studirao i na kraju u kojoj firmi zelis/mozes raditi.evo mogu ti iz prve ruke reci da jedan master sa http://www.tum.de/ ima pocetnu placu kod http://vermessung.bayern.de/ 4000€ neto a bacc sa istog unija ili master sa nekog nepoznatog faksa ima 3200€ neto a taj isti master sa TU münchen ima npr kod http://www.esa.int/ger/ESA_in_your_country/Germany ili http://www.airbusgroup.com/int/en.html ima 6-7000€ neto a sa nekih nepoznatih unija se ne treba ni javljati.dakle jako je bitno gdje si dobio tu svoju diplomu i lako je moguce da ce neko sa bacc sa poznatog unija imati vece sanse da ga uzmu a i vecu placu nego neki master sa nekog manje poznatog faksa.
et nomen meum is offline  
Old 24.12.2014., 14:00   #11214
da li ima ikakve novosti o ukidanju ograničenja za rad u Njemačkoj za Hrvate od 1.7. 2015.?
veritaspopuli is offline  
Old 24.12.2014., 18:15   #11215
Quote:
Hausmajstor kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Jel netko zna kad otvorim Gewebe, koliko najmanje moram čekati da mogu početi raditi ? I jel mi u tom slučuaju opet treba radna dozvola kao i ljudima koji idu raditi kod drugih ?
Ne treba ti radna dozvola jer otvaraš svoj obrt, dakle, ti se samozapošljavaš. Možeš početi raditi odmah, jedino ćeš čekati neko vrijeme na dobivanje poreznog broja, a za to moraš otići na Finanzamt.
Funny Queen is offline  
Old 24.12.2014., 20:04   #11216
E, još jednu stvar sam zaboravio pitat.

Dali trebam dokumente prevest na njemački ode kod javnog bilježnika i koje sve? Koliko se plaća to?
njemac234 is offline  
Old 24.12.2014., 23:08   #11217
Quote:
Funny Queen kaže: Pogledaj post
Ne treba ti radna dozvola jer otvaraš svoj obrt, dakle, ti se samozapošljavaš. Možeš početi raditi odmah, jedino ćeš čekati neko vrijeme na dobivanje poreznog broja, a za to moraš otići na Finanzamt.
Ok, hvala. ZA taj porezni broj ću još vidjeti kad dođem tamo da nebi bilo nekih problema oko izdavanja računa pošto ne znam sada kako pisati račune ako se to ne riješi odmah.
Hausmajstor is offline  
Old 25.12.2014., 19:45   #11218
Quote:
njemac234 kaže: Pogledaj post
E, još jednu stvar sam zaboravio pitat.

Dali trebam dokumente prevest na njemački ode kod javnog bilježnika i koje sve? Koliko se plaća to?
Koje dokumente? Svjedodžbu? Diplomu? Ako će ih prevoditi u RH, platit ćeš manje love ali je svakako dobro da sve što prevodiš bude i ovjereno jer jedino tako imaš dokaz da nije krivotvorina. Pprevođenje se plaća po stranici, meni su za oko 5 stranica (svjedodžba + diploma) zaračunali oko 400 kuna. U Njemačkoj bi za istu stvar platila oko 80€ s time da bi čitava stvar imala njemački pečat!
Funny Queen is offline  
Old 26.12.2014., 06:58   #11219
Evo nam i snijega
mukiklc is online now  
Old 26.12.2014., 11:50   #11220
Gdje to pada snijeg?

Kod mene ga nema (Odenwald blizu Frankfurta).
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:26.