Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2007., 19:26   #21
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Takvu je preobrazbu doživjela Glipoteka koja je do pred par godina bila zapuštena i nefunkcionalna (mada, strašno me se dojmilo kada sam se po prvi puta našla u živo među odljevima antičkih skulptura, u toj tada neposjećivanoj i začudnoj zgradi - ne znam je li taj postav danas dostupan, ali ja ga nisam vidjela puno godina). Uglavnom, danas je Gliptoteka respektabilan, velik i funkcionalan izložbeni prostor, jedan od rijetkih u gradu.
Meni je kao srednjoškolcu Gliptoteka bila hram. Dolazio sam u nju svake nedjelje prijepodne oboružan blokom za skiciranje, olovkama i nožem za oštrenje.

Nikada nije bilo nikoga tamo osim mene. Totalna tišina, savršenstvo antičkog kiparstva... i u jednoj pokrajnjoj prostoriji, šok Vanje Radauša, Panopticum Croaticum, kao maljem u čelo nakon Venera i kourosa...

Jedno od formativnih iskustava mladosti.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 19:40   #22
Quote:
Emericzy:
Meni je kao srednjoškolcu Gliptoteka bila hram. Dolazio sam u nju svake nedjelje prijepodne oboružan blokom za skiciranje, olovkama i nožem za oštrenje.

Nikada nije bilo nikoga tamo osim mene. Totalna tišina, savršenstvo antičkog kiparstva...
Ja sam bila osupnuta, opčinjena, šokirana i zadivljena tim antičkim skulpturama, posebice njihovom veličinom, ali i postavom. Gliptoteka je bila prazna i potpuno tiha, kao što kažeš, u prostijama nije bilo ničega osim tih velikih bijelih skulptura.
I bila sam potpuno fascinirana time što je to (bilo) moguće vidjeti u Zg.

Sad sam provjerila na websiteu - stalni postav Gliptoteke je otvoren za posjetitelje od 1.3. do 1.11. Inače, tamo se mogu i naručiti i kupiti odljevi antičkih skulptura, ako imaš koju sobu viška doma.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 20:36   #23
Quote:
spaljena kaže:
Ciljam na to da izložbu ili događaj dađe pogledati i ostala javnost ona obična koja radi u dućanim itd.A ne da izložba ili performans privuku samo stručnjake i ostale umjetnike.
Da secesija je trajala dugo i sada slične izložbe s istom nivom organizacije neće biti idućih 20 godina
Recimo pogledaj koliko je običnih ljudi došlo vidjeti apoksiomena.Koliko je znam došlo je pregršt stručnjaka profesora itd što je dobro jer im je to dio posla ali vrlo malo običnih ljudi .
svaka je izložba rađena za publiku! samo je na tebi da se odlučiš - hoćeš ili nećeš doći! ili možemo to drugačije formulirati: koliko te zapravo privlači vidjeti apoksiomena, odnosno secesiju ili vlastu delimar? ukusi su različiti, a jednako tako i ponuda...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 20:56   #24
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Meni tu ipak nešto ne štima i dalje.
Ako neki kustosi nemaju dovoljno znanja i iskustva, a rade tamo 20 ili više godina - zašto su i dalje zaposleni u toj ustanovi? Ako ne znaju raditi svoj posao, nego taj posao bolje radi netko tko uopće ne radi u muzeju nego na faksu (a izložbe radi 'fakultativno' i u 'slobodno vrijeme'), onda ih treba zamijeniti jer ne rade svoj posao.
a što misliš zašto je to tako i zašto ih se ne mijenja? naprave tu i tamo pokoju izložbu, napišu neki znanstveni rad, odu s nekim djelom iz fundusa u drugi grad napraviti izložbu i to je to za što te država plaća! (ne rade tako svi muzeji, ali u većini se na taj način radi, plus veze, poznanstva i nepotizam na koje naše društvo nema odgovor! ako se sjećaš izbora za ravnatelja riječke moderne galerije od prije dvije-tri godine, za to mjesto trebalo se znati dva strana jezika, a ravnatelj(ica) koja je izabrana navela je drugi jezik kao srpski!!! toliko o stručnosti! dakako, to je izdvojeni primjer...)

Quote:
Kao što rekoh, da, praksa je angažirati nekoga tko surađuje na velikim izložbama, stalnim postavima i sl - ali meni ne izgleda uredu da je samo jedan čovjek, i to vanjski suradnik jedini autor prvog i jedinog stalnog postava suvremene umjetnosti u hrvatskoj- uz tolike kustose koji u tom muzeju rade. Jedan čovjek ne može biti posve kompetentan i stručan za baš sva područja vizualne umjetnosti.
istina je da svaki kustos poznaje svoj fundus (barem bi tako trebalo biti), ali od gomile umjetničkih djela koja čuče u depoima treba napraviti selekciju, koncept, složititi nekakvu kronologiju, razvrstati ih po "stilovima", školama, vrstama, vremenskim nastajanjima, blabla... ja sam na to mislio kada sam govorio o makoviću...

Quote:
Ali, kako god da okreneš - kustos MSU-a je radio retrospektivu hrvatskog videa. Ne vidim razloga da isti taj kustos ne radi i postav video radova iz fundusa MSU-a za novi muzej. Vidiš li ti?
bogumi ne!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 21:01   #25
[QUOTE=Emericzy] ... oboružan blokom za skiciranje, olovkama i nožem za oštrenje.
[QUOTE]

eh, šta su ti "mlađe" generacije... ja sam kao srednjoškolac već imao šiljilo!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 21:20   #26
[QUOTE=BargeldB][QUOTE=Emericzy] ... oboružan blokom za skiciranje, olovkama i nožem za oštrenje.
Quote:

eh, šta su ti "mlađe" generacije... ja sam kao srednjoškolac već imao šiljilo!
Riskirat ću da ispadnem glup. Pretpostavljam da si se šalio, ali ipak -- mislim da bih bio jako nesretan da moram crtati olovkom našiljenom na šiljilu. Trebao mi je tjedan dana da naučim šiljiti olovku nožem, ali bio je to dobro uložen tjedan.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 21:40   #27
Mislim da te ne bi trebalo smetati što ta 'svita' dolazi na izložbe i kulturne manifestacije jer to nema utjecaja na tvoju recepciju umjetnosti.
Nisam rekla da mi smeta što ta "svita" dolazi nego što ne dolazi nitko drugi osim te "svite".
A to je vodeći nedostatk takvih priredbi tako i muzeja i sličnog.
To je moje skromno mišljenje.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 22:05   #28
Quote:
spaljena kaže:
Mislim da te ne bi trebalo smetati što ta 'svita' dolazi na izložbe i kulturne manifestacije jer to nema utjecaja na tvoju recepciju umjetnosti.
Nisam rekla da mi smeta što ta "svita" dolazi nego što ne dolazi nitko drugi osim te "svite".
A to je vodeći nedostatk takvih priredbi tako i muzeja i sličnog.
To je moje skromno mišljenje.
Dobro da i ta svita dođe na otvorenje. Već slijedeći dan ne bude nikoga.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 22:05   #29
Quote:
Emericzy kaže:
Pretpostavljam da si se šalio, ali ipak -- mislim da bih bio jako nesretan da moram crtati olovkom našiljenom na šiljilu. Trebao mi je tjedan dana da naučim šiljiti olovku nožem, ali bio je to dobro uložen tjedan.
naravski...

a u tom si tjednu otfikario gomilu olovaka i potrošio sav đeparac! ali, kao što veliš, trud se isplatio ... a koliko si potrošio na samo crtanje?
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 22:07   #30
Quote:
Emericzy kaže:
Dobro da i ta svita dođe na otvorenje. Već slijedeći dan ne bude nikoga.
hehehehehe...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 22:09   #31
Quote:
BargeldB kaže:
naravski...

a u tom si tjednu otfikario gomilu olovaka i potrošio sav đeparac! ali, kao što veliš, trud se isplatio ... a koliko si potrošio na samo crtanje?
U tom prvom tjednu ništa. Pogodilo me saznanje da crtam lošim alatom, pa sam se potrudio doći do dobroga. U istom sam se tjednu praktički odrekao tvrdih olovaka. A kasnije sam na crtanje potrošio jako puno vremena. Previše za čovjeka kojemu umjetnost nije (niti je bio) poziv. Ali, bilo je lijepo dok je trajalo.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 22:10   #32
Quote:
spaljena:
Nisam rekla da mi smeta što ta "svita" dolazi nego što ne dolazi nitko drugi osim te "svite".
A to je vodeći nedostatk takvih priredbi tako i muzeja i sličnog.
To je moje skromno mišljenje.
Rekla si: "osobno ne volim ići previš po takvim događanjima jer te svi gledaju onako Što ti radiš ovdje.", tako da sam shvatila da te oni smetaju.

Znam otprilike na što misliš, i meni to isto nije privlačno, ali to jednostavno treba biti tvoj izbor - ići na kulturna događanja ako te zanimaju i ako su kvalitetna.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 00:04   #33
Quote:
:Kosjenka: kaže:
... ići na kulturna događanja ako te zanimaju i ako su kvalitetna.
hm, meni tu nešto nije jasno, ili sam krivo protumačio:

primjerice, pratiti kulturna događanja, u našem slučaju znači otići na neku izložbu koja nas zanima. uzmimo u obzir da zanimanje pronalazimo u izložbi nekog konceptualnog umjetnika, kojeg smo već vidjeli i ponešto o njegovom radu već znamo i pretpostavimo da su nam se ti rani radovi svidjeli.

dakle, pratimo događanja, zanima nas, tepamo si, ako su rani radovi bili dobri, zašto i ovi noviji ne bi bili! no, postavlja se pitanje hoće li ta izložba doista i biti kvalitetna?

da zaključim, otići na neku izložbu koja nas zanima, ne mora u konačnici nužno donjeti i kvalitetu?!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 10:32   #34
Quote:
BargeldB:
hm, meni tu nešto nije jasno, ili sam krivo protumačio:
...
dakle, pratimo događanja, zanima nas, tepamo si, ako su rani radovi bili dobri, zašto i ovi noviji ne bi bili! no, postavlja se pitanje hoće li ta izložba doista i biti kvalitetna?

da zaključim, otići na neku izložbu koja nas zanima, ne mora u konačnici nužno donjeti i kvalitetu?!
Možda se svi skupa nismo dobro razumjeli.

Ja sam shvatila da se Spaljena osvrnula i požalila na to da se u njenom gradu (ali i općenito) na izložbama pojavljuje samo 'svita' koja osim što ju gleda poprijeko ("jer te svi gledaju onako Što ti radiš ovdje"), fura i neku elitističku poziciju. Smeta ju i što su kulturna događanja često razumljiva samo ljudima iz struke, a oni koji su manje upućeni u sadržaj - malo i dobiju na izložbi, recimo. To je moje proizvoljno i skraćeno tumačenje.

Ja se nisam referirala na kvalitetu tih događaja. To je drugi par rukava. Željela sam reći da te okolnosti - broj i sastav publike - ne bi trebao utjecati na našu konzumaciju kulture i umjetnosti, i ne bi nas trebao spriječiti da posjetimo neki događaj, spadali mi u obične posjetitelje ili u 'svitu'.
Mene to barem ne sprječava.
I zato smatram da to nije izlika ni isprika.

A kvalitetu možeš procijeniti - tek kad odeš i vidiš.

Pitanje vezano za kvalitetu, koje me već dugo muči - ima li sva kultura zapravo i umjetničku vrijednost i gdje je granica koja ih razdvaja?
I što je onda kultura koja nema umjetničku vrijednost?
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 11:21   #35
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Pitanje vezano za kvalitetu, koje me već dugo muči - ima li sva kultura zapravo i umjetničku vrijednost i gdje je granica koja ih razdvaja?
I što je onda kultura koja nema umjetničku vrijednost?
Ne, nema ni slučajno sva kultura umjetničku vrijednost, sama po sebi.

Po mojem mišljenju nije ni važno da ima.

Vama umjetničkim profesionalcima na ovom forumu -- a koliko vidim, vas dvoje-troje jeste takvi -- možda jest važno, ali širem pučanstvu je to od upitne važnosti. Ako pogledate 'big picture', možda je važniji aspekt kulture onaj sasvim malograđanski -- da ljudi ne bacaju smeće kroz prozor.

Možda je važnije da ljudi čitaju uopće, recimo šund, nego da streme prema umjetnički relevantnim dostignućima. Kako to kažu Amerikanci, "it's not how well the bear dances, but that it dances at all". Naše starije generacije -- široki narodni slojevi -- stasale su na Zagorki, koja je igrom slučaja vrijedna, ali je pitka baš kao i šund. Današnje generacije nisu uopće stasale na čitanju.

Važno je da ljudi na zidovima imaju nešto likovno, pa makar 'Dolazak Hrvata na Jadran' u drajfarbendruku. Manje je važno imaju li nešto što će trznuti i strune vaših duša.

U tom smislu, dobiti kulturne institucije da izađu iz formalnih okvira i posegnu za ljudima na ulici i privuku ih -- pa makar jeftinim trikovima -- bilo bi izuzetno važno.

Kao što sam već negdje drugdje napisao -- važno je imati kulturni humus. Kad on jednom postoji, na njemu će niknuti lijepi i vrijedni cvijetovi. Bez tog humusa, jedino čemu se možemo nadati su umjetnički ekvivalenti Gorana Ivaniševića i Janice Kostelić. Srećom, ima ih, ali bilo bi bolje da se popuni i široki (a slabo napučen) umjetnički prostor između divljih talenata i drajfarbendruka.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 13:32   #36
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Rade li muzeji u Hrvatskoj svoj posao kako treba tj. rade li ga uopće. Što mislite?

Recimo, u jednom drugom topicu već spomenuta izložba "Insert" (najsveobuhvatnija retrospektiva hrvatskog videa), bila je pred godinu dana valjda, a još nije izašao niti katalog.

Trebaju li muzeji organizirati 'male' i 'kratke' izložbe kojima popunjavaju program, tek da izgleda da se svašta kod njih dešava, a koje se od danas do sutra zaborave, jer i nisu ostavile značajniji trag u društvu? Sjetite se projekta "Pilot" u MSU. Ne mislim da su to loši radovi i loši umjetnici, ali je li muzej tu odradio posao dobro?

Muzej - institucija - postoji sa jasno određenom svrhom: on je spona između umjetnika i publike, mjesto izlaganja, prezentacije i kontekstualizacije umjetničkih djela, kao i edukacije publike te zadovoljenja njene gladi za umjetnošću; sve to, dakako, temeljeno na visokokvalitativnoj selekciji.

Vidite li te sve funkcije kod naših muzeja?

Meni se naši muzeji prečesto čine prilično samodostatni. Postoje radi samih sebe. Javno djelovanje je svedeno na minimum. O velikim projektima i angažmanima da ne pričam. To me uvijek začudi, jer, muzeji su ipak pogoni u kojima radi puno stručnih ljudi, koji svakodnevno dolaze na posao u 8, a odlaze s njega u 16 sati, i kad se svi ti sati, dani, mjeseci zbroje - trebalo bi nešto izaći na svjetlo dana. Ne samo organizacija neke izložbe - jer to je najmanji posao, nego nešto će dati smisao postojanju muzeja, kustosa, umjetničkog djela...
Mozda je stvar u tome da muzeji vani vise imaju razradjene strategije u smislu odgovaranja i na trzisne zahtjeve, jer danas i muzeji vec rade po nacelima marketinga...
Meni kod nas jako, jako, jako fale nekakve izlozbe suvremene umjetnosti, ali kvalitetne i jako suvremene , u stilu da se moze pogledati dobra izlozba konceptualne umjetnosti koja ne ukljucuje pocetke konceptualne umjetnosti u obliku necijeg izmeta razmazanog po papiru ko ono jednom sto je bilo u Klovicevim ...I multimedijalne izlozbe i performansi....
Stvarno se nadam da ce se to promjeniti otvorenjem Muzeja u Novom Zagrebu...
kittin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 16:36   #37
Quote:
kittin kaže:
Stvarno se nadam da ce se to promjeniti otvorenjem Muzeja u Novom Zagrebu...
Možeš misliti...
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 21:25   #38
Quote:
Emericzy kaže:
U tom smislu, dobiti kulturne institucije da izađu iz formalnih okvira i posegnu za ljudima na ulici i privuku ih -- pa makar jeftinim trikovima -- bilo bi izuzetno važno.

Kao što sam već negdje drugdje napisao -- važno je imati kulturni humus. Kad on jednom postoji, na njemu će niknuti lijepi i vrijedni cvijetovi. Bez tog humusa, jedino čemu se možemo nadati su umjetnički ekvivalenti Gorana Ivaniševića i Janice Kostelić. Srećom, ima ih, ali bilo bi bolje da se popuni i široki (a slabo napučen) umjetnički prostor između divljih talenata i drajfarbendruka.
Čini mi se da su naši muzeji shvatili da trebaju posegnuti za publikom. MUO se jako trudi, oglašavaju izložbe, i jako su im posjećene.
Klovićevi dvori (koji doduše nisu muzej, već galerija) isto tako.
No, ono što se nudi u tim prostorima je premalo za stvaranje kulturnog humusa.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 21:52   #39
Quote:
kittin kaže:
Mozda je stvar u tome da muzeji vani vise imaju razradjene strategije u smislu odgovaranja i na trzisne zahtjeve, jer danas i muzeji vec rade po nacelima marketinga...
Da bi muzej imao razloga za marketing - treba imati prizvod kojeg želi prodati. Taj proizvod ne treba nužno uvijek biti velika uvozna izložba, može biti i kvalitetan stalni postav, inovacije u postavu, gostovanja stručnjaka, vodstva, radionice, arhiva dostupna u elektronskom obliku, biblioteka itd.

Publika je u Hrvatskoj željna kvalitetnih kulturnih proizvoda, i dokaz za to su izložbe poput Secesije, ili hrvatski filmovi u kinima koji su jedni od najgledanijih. Dakle, ako imaš proizvod, i ako ga oglasiš - imaš i publiku.


Quote:
Meni kod nas jako, jako, jako fale nekakve izlozbe suvremene umjetnosti, ali kvalitetne i jako suvremene , u stilu da se moze pogledati dobra izlozba konceptualne umjetnosti koja ne ukljucuje pocetke konceptualne umjetnosti u obliku necijeg izmeta razmazanog po papiru ko ono jednom sto je bilo u Klovicevim ...I multimedijalne izlozbe i performansi....
Imaš pravo, uopće nisam išla za time... kod nas velike izložbe suvremene umjetnosti često imaju taj retrospektivni okvir "od početaka do danas". Vjerojatno još uvijek pokušavamo svesti račune vremena koje je netom iza nas, i koje još uvijek traje... Ali, to i nije loše - teško je pratiti sve što se danas događa ako se nemaš na čemu obrazovati.

Izostaju samostalne i skupne izložbe umjetnika koji u ovom vremenu čine okosnicu suvremene umjetnosti u Europi i ostatku svijeta. Vidjeti u Zagrebu samostalnu izložbu Pipiloti Rist, Demiana Hirsta ili Tracey Emin je dovoljno nevjerojatno da me njihov izostanak čak niti ne frustrira.

Multimedijalnih izložbi i performancea ima, ne znam koliko pratiš galeriju Nova, galerije Miroslav Kraljević, Josip Račić i Karas, galeriju PM, pa i HDLU.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:42   #40
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Rekla si: "osobno ne volim ići previš po takvim događanjima jer te svi gledaju onako Što ti radiš ovdje.", tako da sam shvatila da te oni smetaju.

Znam otprilike na što misliš, i meni to isto nije privlačno, ali to jednostavno treba biti tvoj izbor - ići na kulturna događanja ako te zanimaju i ako su kvalitetna.
Možda je moj problem malog mjesta gdje manji broj ljudi ima neku višu školu ili fakultet.U našem se se društvu msili da osobe bez vošeg obrazovanja ne mgu razumjetineke stvari i zato kad dođeš na tako nešto otprilike ima 50 ljudi koji se smatraju kuturnima i u biti ne žele pričati s tobom jer misle da ih nećeš razumjeti i shvatiti.
Dobro neću se praviti da znam pvijest umijetnosti ako je ne znam ali mogu se držati onog što znam.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:56.