Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2014., 00:35   #1521
Ja sam vec operirana, tako da je kasno za izbor metode operacije operirana san interlaminektomijom, odlicno se osjecam i cekam toplice... Proslo je mjesec dana od operacije... Dakle, trebala bih sjediti? Do sad nisam, samo dok jedem i to zadnja dva dana... Kojim tempom da pojacavam sjedenje? Moram napomenuti da mi je to bila najveca boljka prije operacije-sjedenje...
KarmelaK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 13:54   #1522
Quote:
KarmelaK kaže: Pogledaj post
Ja sam vec operirana, tako da je kasno za izbor metode operacije operirana san interlaminektomijom, odlicno se osjecam i cekam toplice... Proslo je mjesec dana od operacije... Dakle, trebala bih sjediti? Do sad nisam, samo dok jedem i to zadnja dva dana... Kojim tempom da pojacavam sjedenje? Moram napomenuti da mi je to bila najveca boljka prije operacije-sjedenje...
Mislim da mozes,vjerojatno te strah da te ponovo ne zaboli..rodjak mi je nakon 15dana od klasicne operacije vozio auto,i to pola sata voznje od njegove kuce do posla,znaci jos toliko nazad..testiraj se,sjedi malo pa vidi ako osjetis nelagodu ustani..sve je do tebe,oslobodi se straha i pomalo se vrati u zivotni ritam :-)

Sent from my LG-E975 using Tapatalk
dalmmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 23:54   #1523
Quote:
dalmmat kaže: Pogledaj post
Mislim da mozes,vjerojatno te strah da te ponovo ne zaboli..rodjak mi je nakon 15dana od klasicne operacije vozio auto,i to pola sata voznje od njegove kuce do posla,znaci jos toliko nazad..testiraj se,sjedi malo pa vidi ako osjetis nelagodu ustani..sve je do tebe,oslobodi se straha i pomalo se vrati u zivotni ritam :-)

Sent from my LG-E975 using Tapatalk
Hvala ovo zvuci ohrabrujuce i da, treba se samo straha osloboditi

Da li netko može preporučiti toplice... Kakve su Varaždinske?
KarmelaK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 22:16   #1524
Quote:
KarmelaK kaže: Pogledaj post
Hvala ovo zvuci ohrabrujuce i da, treba se samo straha osloboditi

Da li netko može preporučiti toplice... Kakve su Varaždinske?
Od idućeg tjedna sam u Varaždinskim tri tjedna. Ne znam kakve su, par ljudi s kojima sam pričala kažu kako jesu starije, ali da nije loše. Vjerojatno to ovisi i o očekivanjima osoba. Meni najvažnije da mi same terapije budu ok i uspješne (ne znam jel ima mogućnost i za individualan rad obzirom na težinu operacije ili ne), a za smještaj mi je manje važno. Izdržat ću kako god da bude.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 00:42   #1525
Bila moja frendica, starije, al kaze ok, samo moras stvarno ne raditi vjezbe ako te boli jer vecina radi isto, ali to se da.
Pitali su te jel hoces Varazdinske ili Krapinske? Kak to ide?

Ja u komi, ljudi... Vjerojatno cu na trecu, neka piz***** i to suluda


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 00:45   #1526
Ajme, Castanea, vec sam zaboravio tvoj nick, sad mi je sinulo da si to ti ))) a culi se danas...
Mozemo se cuti za toplice pa te spojim ako ce druga strana htjeti


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 09:57   #1527
Quote:
zvonx78 kaže: Pogledaj post
Bila moja frendica, starije, al kaze ok, samo moras stvarno ne raditi vjezbe ako te boli jer vecina radi isto, ali to se da.
Pitali su te jel hoces Varazdinske ili Krapinske? Kak to ide?

Ja u komi, ljudi... Vjerojatno cu na trecu, neka piz***** i to suluda


Skickas fr
Jesi radio magnetnu ponovo?
KarmelaK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 10:27   #1528
Mislim da toplice biras sam... Mada znam jednog decka kod kojeg su bolovi bili jaci pa su mu odmah propisane daruvarske toplice. Daruvarske, svi kazu, su najbolje... A krapinske sam samo cula losa iskustva...
KarmelaK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 10:57   #1529
Quote:
zvonx78 kaže: Pogledaj post
Bila moja frendica, starije, al kaze ok, samo moras stvarno ne raditi vjezbe ako te boli jer vecina radi isto, ali to se da.
Pitali su te jel hoces Varazdinske ili Krapinske? Kak to ide?
Ja u komi, ljudi... Vjerojatno cu na trecu, neka piz***** i to suluda
Skickas fr
U bolnici su me pitali koje toplice hoću, oni su predložili Varaždinske i ja pristala. Ne znam jel to sam biraš ili o čemu ovisi. Oni su dogovorili datum i sve ostalo s toplicama, meni javili kad se trebam tamo pojaviti, a ja samo moram donjeti odobrenje od komisije i još neke papire.

Mene toga najvišer frka, da se tamo s nečim ne preforsiram. Obzirom na težinu operacije oporavak mi ide ok i da sad tamo zeznem s nečim, obzirom kako većina radi isto bez obzira o kojoj se operaciji kralježnice radi.

Ne žuri pod nož treći puta

Quote:
KarmelaK kaže: Pogledaj post
Mislim da toplice biras sam... Mada znam jednog decka kod kojeg su bolovi bili jaci pa su mu odmah propisane daruvarske toplice. Daruvarske, svi kazu, su najbolje... A krapinske sam samo cula losa iskustva...
U Daruvarskim sam bila prije točno 9 godina, nakon operacije koljena. I imam samo riječi hvale, od samoga smještaja do terapija i osoblja.
U Krapinskim je trenutno cura koja je ležala samnom u bolnici u sobi i baš smo se neki dan čule, ona je zadovoljna, nema nekih prigovora. Vjerojatno i dojam zavisi od vlastitih očekivanja.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 12:40   #1530
Quote:
zvonx78 kaže: Pogledaj post
Bila moja frendica, starije, al kaze ok, samo moras stvarno ne raditi vjezbe ako te boli jer vecina radi isto, ali to se da.
Pitali su te jel hoces Varazdinske ili Krapinske? Kak to ide?

Ja u komi, ljudi... Vjerojatno cu na trecu, neka piz***** i to suluda


Skickas fr
Drži se prijatelju...
hasharijast is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 13:08   #1531
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Od idućeg tjedna sam u Varaždinskim tri tjedna. Ne znam kakve su, par ljudi s kojima sam pričala kažu kako jesu starije, ali da nije loše. Vjerojatno to ovisi i o očekivanjima osoba. Meni najvažnije da mi same terapije budu ok i uspješne (ne znam jel ima mogućnost i za individualan rad obzirom na težinu operacije ili ne), a za smještaj mi je manje važno. Izdržat ću kako god da bude.
Piši iskustva... I ja bih trebala tamo,pa da znam sta me ceka
KarmelaK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 20:51   #1532
Dio sa nalaza koji mi se ne sviđa:

U segmentima Th8/Th9 i Th9/Th10 prisutna je desnostrana paracentralna protruzija diska koja obliterira prednji subarahnoidalni prostor i blago imprimira priležeću medulu.

U dorzalnom subarahnoidalnom prostoru u razini segmenata Th9-Th10, diferencira se u T2 mjerenoj slici, intradularna, ekstramedularna ovalna tvorba hipointenzivnog signala dimenzija 15x5mm.

Zaključak:

MR torakalne kralježnice pokazuje u razini segmenata Th9-Th11 manju intraduralnu ekstramedularnu arterijsko-vensku fistulu (tip I ili tip IV), bez znakova mijelopatije.

U segmentima Th8-Th10 desnostrana paracentralna protruzija diska uz obliteraciju subarahnoidalnog prostora.

Preporuča se kontrolni MR torakalne kralježnice za 6 mjeseci.

-----

Protruzija mi je jasna, ali što je ovo boldano, koje je valjda povezano sa ovalnom tvorbom koja se spominje ?

Imat ću ubrzo pregled kod neurologa, ali do tada ću biti nestrpljiv...
Inženjer- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 10:38   #1533
Inženjer, nisam kompetentna za problematiku koju spominješ, ali ja bih s tim nalazom ne samo do neurologa nego do najboljeg raspoloživog neurokirurga na konzultacije. Sretno.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 21:26   #1534
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Inženjer, nisam kompetentna za problematiku koju spominješ, ali ja bih s tim nalazom ne samo do neurologa nego do najboljeg raspoloživog neurokirurga na konzultacije. Sretno.
Hvala.

Kako nisam mogao čekati, u nedjelju sam otišao do dežurnog neurokirurga koji me uredno primio, pregledao sve nalaze i objasnio mi ukratko stanje.

Dio sa protruzijom diska je nevažan i bezopasan u mom slučaju - još je napomenuo da mnogi a da ni ne znaju imaju nekakvu vrstu protruzije/esktruzije u torakalnom dijelu. S druge strane, fistula nije bezopasna. Srećom ne pritišće leđnu moždinu (nema mijelopatije) ali ona je ta koja uzrokuje simptome koje imam zadnjih nekoliko mjeseci (smanjen osjet u području iznad desnog koljena uz povremeno mravinjanje te povremeni trnci na leđima). Još je rekao da se 99% radi o urođenoj arterijsko-venskoj malformaciji koja inače počinje djelovati tek kasnije u životu. Trebalo bi pratiti stanje, odnosno hoće li povećavati s vremenom (zato preporuka o novom MR-u za pola godine) jer o tome ovisi hoće li ju operacijom biti potrebno ukloniti ili ne. Osim toga, kod ovakvih slučajeva cijeli tim se skupi i diskutira o rješenju problema.

U srijedu idem kod neurologa, a u petak kod neurokiruga. Meni je bitno da nije nekakav tumor ili slično te da nema pritiska na leđnu moždinu.
Inženjer- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 00:01   #1535
Nadam se da će ti se stanje popraviti bez kirurškog zahvata. Ukoliko do njega ipak bude moralo doći, potražila bih operatera sa solidnim iskustvom u sličnim slučajevima, iako to po svoj prilici znači put u inozemstvo i velik trošak. Sretno.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 19:01   #1536
Pozdrav svima,
ja sam novi član u ovom ekskluzivnom klubu - MR snimka kaže:

L4-L5: širokobazna dorzomedialna protruzija i.v. s impresijom prednjeg subarahnoidalnog prostora te suženjem let.recenzusa i neuralnih foramena obostrano
L5-S1: paramedijalna lijevostrana ekstruzija i.v. diska prema dorzalno za 8,5-9mm sa subligamentarnom descenzijom sadržaja za oko 10mm. Vidljiva impresija duralne vreće te suženje lijevog neuralnog foramena, izrazitije lateralnog recezusa.


EMNG pokazuje u miomu L5 lijevo blaža kronična neuralna lezija. Direktni M odgovor lijevog n.peroneus profundus dijelom reduciran. Klinički i EMNG nalaz odgovara blažoj kroničnoj radikularnoj leziji miotom L5 lijevo.


Moja subjektivna klinička slika je da me ne boli, osjećam tek blagu utrnutost lijeve noge, mogu bez problema prstima dirnuti pod, hodati (bez problema odplaninarim 1500m uspona), tonus mišića je OK - relativno sam fit, nemam viška kg itd. Jedino, ponekad u listu osjećam lagano "pred-grč" stanje. Rameni pojas mi je trenutno napet što pripisujem stresu i svjesnom (ili nesvjesnom) pokušaju da stabilizatorima trupa "držim razvučenu kralježnicu", da je pritisak na diskove što manji. Ono što me ubija je posao - tj, 8-9h sjedenja!

Obavio sam preglede kod neurologa i fizijatra, oboje mi upravo na osnovu kliničke slike savjetuju konzervativni pristup (fizioterapija, ne oprerirati!).

Bio sam naravno i kod neurokirurga: 2 kažu operirati (pri tome misle isključivo na ekstruziju L5-S1!), dok treći ne bi operirao. Operaciju zagovaraju radi micanja ektruzije kako bi se rasteretio živac. Mislio sam još poći u Sv.Katarinu na pregled.

Osobno imam sličan stav kao Galaktik, osluškujem što mi tijelo govori (i vjerujem da to mogu "čuti tj. prepoznati"; kamo sreće da sam to znao u mladim danima!) pa bih pokušao, upravo poradi kliničke slike i mišljenja neurologa i fizijatra, izbjeći operaciju. A i kod same operacije sam izgubio pregled - u oba slučaja je spominjan mikroinvazivni zahvat, ali iskreno nisam pitao za detalje. Uglavnom, malo sam se pogubio u svemu i ne znam kako dalje? A trenutno (valjda kako me ne boli) najviše razmišljam što i kako dalje ali se ne mičem (trenutno gužva na poslu). Po preporuci, za nerve uzimam Neurobion.

Quote:
KarmelaK kaže: Pogledaj post
Btw. Ja sam isto bila dosta aktivna, ne toliko sportom zadnjih godina, ali ovako po prirodi... Stalno sam u pokretu... Medjutim moj problem su sportovi iz mladosti - judo i kosarka i ne uzimanje dovoljno tekucine... Nikad ne pijem vodu, koja je prijeko potrebna za regeneraciju i metabolizam cijelog organizma, pa tako i diskova.
vrlo slično je i kod mene (bivši rekreacijski rukometaš, danas planinar, rekreativno malo jogginga i bicikl); a i ja osobno vjerujem da je voda (odnosno unošenje premale količine vode) vrlo bitno za organizam! Ako smijem pitat - jesi li dobila odgovor od Kasumovića, što on sugerira?

@Galaktik:
što misliš za klasične sklekove - da ili ne?
Onaj link na vježbe je malo "zbrčkan" - kad otvorim (svejedno IE ili Firefox), slike su preklopljene pa se ne vidi dobro. Preporuka za neke dodatne vježbe (trenutno radim one statičke što su mi pokazali na fizioterapiji, što gađaju unutarnje stabilizatore)?

Lijepi pozdrav svima i brz oporavak!
Aries_71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 00:11   #1537
Zao mi je sto si zavrsio tu. Ovu ptotruziju ne treba nikako operirati, to ce se srediti.
Za ekstruziju, ako imas samo tegobe koje opisujes, ostavi je neko vrijeme. Idi po misljenje kod dr. Perovica u sv. Katarinu pa ces vidjeti.
Ekstruzije su zeznute, ali postoji minimalna sansa da se povuce. Sve ovisi o tvojim tegobama i jacini pritiska. Sto se ekstruzija tice, ako ne bude bolje ze par mjeseci, treba to maknuti.
To ti kazem iz osobnog iskustva. Meni je zao sto sam cekao i probavao sve i svasta. Treba vjerovart neurokirurzima pogotovo ako i trece bude za. Pretpostavljam da ce ti i on reci za par mjeseci ako nisi do sad obavio fizikalne i sve to.
Vjeruj mi, ja zavidim svima koji su otisli nakon svojih ekstruzija dijagnoza jer danas skijaju i sve, a zato sto nisu cekali.
Moj savjet, dr. Perovic, pricekat jos malo, kolko on kaze, ak ne bude bolje, rijesi to.


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 00:30   #1538
Sad opet citam i vidim da te ne boli. To je super pa ne bih ni ja glasao za op ni nakon par mjeseci, osim ako bude losije. E sad, ove tegobe u nozi, dio bi ih bilo i inace jer pise da je kronicno na zivcu. Ali ako hoces biti siguran, idi i Perovicu, divan je i strpljiv i pun empatije i pitaj ga sve sto te zanima. Moj savjet je da pitas koliko je to opasno za zivac jer tebe ne boli i jel ima sanse da se samo makne i u kojem vremenu i bi li te operacija rijesila grca sve i da se napravi. Po meni si ti super ljudi s ekstr vriste od boli, tablete ne pomazu, mogu hodat 10-ak min, a meni je anesteziologinja rekla, kad ju je ona imala da si je davala morfij. Tako da imas veeeeeliku srecu u nesreci


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 09:23   #1539
Hvala na odgovoru Zvonx78

Kod mene je sve pocelo prije 3g s isijalgijom koja je u potpunosti nestala nakon 2-3 ture fizio-terapije. Onda, u 02/2014 mi je pocela trnuti lijeva noga, pa sam (misleci da se isijalgija vraca) odmah preventivno odradio 2 ture fizio-terapije (1.isijalgija je bila jako bolna), ali nije bilo velikog pomaka (i dalje sam osjecao utrnutost lijeve noge). Na to mi je sugerirano da odradim MR, koji je nazalost pokazao sto je u pitanju.

Kako me ne boli, primjecujem da sve pomalo odgadjam (osim vjezbi s fizio-terapije). U 08/2014 sam isao na 2dnevno planinarenje s 15tak kg na ledjima i sve bez itijednog problema, po dosta grdom terenu.

Sad mi je samo frka da si, izbjegavanjem doktora, ne ucinim medvjedju uslugu?!?

S druge strane, osjecam se dobro a i vidim da ima ljudi s ekstruzijom koji je ne zele operirati i uspjesno se nose s time (osim Galaktika, jedan moj rodjak vec 15tak godina ima ekstruziju i nije je operirao: njegov recept je redovito plivanje i sto vise hodanja; u mladosti je trenirao vaterpolo ali i dan danas ima 10kg viska ). A i neurolog i fizijatar (oboje mi djeluju vrlo kompetentno i imam puno povjerenje u njih) su (za sad!) protiv operacije.

Vezano za "priraslice" - vidim da se dosta ljudi zali na iste. Kako se manifestiraju, jeli to vise estetske prirode (zamisljam to kao "kvrgice") ili utjecu i na funkcionalnost? Mogu li se (bar djelomicno) ublaziti masazama?
Aries_71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 12:37   #1540
Fino cim ti planinaris. Vazno da ne boli, a prema emng stanje na zivcu je 1 od mogucih 5 pa mislim da je i on ok.
Za priraslice ne znam tocno, bitno da ne diraju zivac, tu je vazan kirurg, tijelo i mrvicu tvoju ponasanje.


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:51.