Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2008., 23:57   #101
...da li je čitavo područje “svih poznatih zračenja” između Radio valova i Gama zraka (iz gornje slike) jedan kontinuum (dakle jedan kontinuirani i neprekidni niz zračenja) ili je riječ o klasterima zračenja između kojih je “Ništa"...

1 . To je jedan kontinuirani niz zračenja koji imaju svoju frekvenciju. Dakle "zračenje" je od frekvencije OVE do frekvencije ONE a od ONE počinje druga vrsta zračenja. Sa time da se zračenja "preljevaju" stoga govorimo o kontinuiranome zračenju. Dakle u zračenju nema "rupa". Iako... (čitaj dalje)

2. Za sada nema poznatih "rupa" u zračenju, međutim problem je i u našim "mjerama". Kao što znamo, imamo Kilo, Mili, Mikro, Nano, Atto, Zepto i Yocto. Yocto je najmanja jedinica mjere poznata čovjeku i znanosti, ali gledajmo to ovako - pred 10 godina je najmanja jedinica bila Atto. Otkud sada
ove dvije? Zato jer postoje energetske čestice koje su manje od molekule (elektron je primjer) i postoje čestice koje su manje od elektrona. Dakle, posotji mogućnost (i to velika) da cijelim spektrom zračenja prolaze još stotine vrsta zračenja koje naši uređaji ne mogu detektirati. Nedavna teorija su Gravitonske čestice koje (kao što po imenu zaključujemo) bi bile odgovorne za gravitaciju, i da mi svi odašiljemo (svaka molekula) te čestice; međutim nemamo dovoljnu masu da privučemo neki objekt. Kao što zemlja "vuče" mjesec itd...


Nadalje,zanimalo bi me u kojoj su mjeri ta zračenja distribuirana ovdje na Zemlji.

3. To bi već moglo saznati ako se malo "kopa" po google, jer je to čista matematika, najviše naravno (osim radio-valovi kratki i dugi, infracrveno, mikrovalno. A najmanje (na sreću ljudskoga roda) gamma zrake. Alfa i beta su prilično rasprostranjene jer ih skoro svaki komad zemlje emitira (vodik je primjer) a molekula vodika na zemlji ima .... welll..... puno! A da ne spominjemo podzemne naslage urana i plutonija itd... Dakle, malo si prekopaj internet i mogao bih negdje naći nekakve "otprilike" brojeve, ništa previše precizno.

Treće bi pitanje bilo,ne mislite li da bismo vidjeli još više boja da je evolucija,ili Stvoritelj,kako god hoćete,ugradila u naše oko i nekaj drugo osim čunjića i štapića?.

4.
Definitivno. Uzeto iz wikipedije;
All organisms are restricted to a small range of the electromagnetic spectrum; this varies from creature to creature, but is mainly between 320 and 800nm —[verification needed] the portions of the spectrum ranging from infra-red[verification needed] to ultraviolet. This is a rather small section of the electromagnetic spectrum, probably reflecting the submarine evolution of the organ: water blocks out all but two small windows of the EM spectrum, and there has been no evolutionary pressure among land animals to broaden this range.[19]

Dakle za sada ne. Međutim ako evolucija podari... Možda i bi. Naime, svaki organizam se prilagođava ili odumire; dakle ako živiš 10 godina pod zemljom u mraku - oslijepiti ćeš - ali ćeš jako jako dobro čuti. Međutim, ono što je nemoguće reći, što da živiš (živimo) 10.000 godina pod zemljom? Stvar je isključivo biologije u koju se ne razumijem toliko duboko stoga bih molio da ako netko ima kakvu ideju - neka kaže! Kako bi bilo moguće da vidimo infracrveno svijetlo? Ili nedaj bože neke druge vrste radijacije (kao što sam napisao u odgovoru 2.)
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 09:12   #102
Hvala puno Stalkeru što se potrudio odgovoriti na moja pitanja.Vrlo sam zadovoljan jer su odgovori precizni i jasni,a saznao sam usput i neke nove stvari.Osjetio sam koga treba "prizvati"jer mi se ipak čini da je Stalker najmeritorniji u našoj teškoj problematici .
Imam još puno pitanja,kad ih artikuliram na pravi način,osvanuće ovdje.Indri mi je osovom temom učinila to da sad svaki dan bar pol sata razmišljam o stvarnosti,prividu,granicama spoznaje,smislu,...sva ona pitanja koja su bila zamrla zajedno sa krajem mladenačke euforije i službenog obrazovanja.
Eto,imam novi kognitivni pubertet..Hvala ti za "strast",Indri...
eternis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 19:56   #103
Uhhh.. Malo bi ja mogao na Fiziku ići studirati da ovo shvatim neki put; moj profesor iz osnovne se vjerojatno hvata za glavu koliko mi fizika ide ( a imao sam 2 ) sada kad sam stariji i zaintersiraniji;

Kratkovalni radio valovi - rasprostranjenost na zemlji;
http://www.atmos-chem-phys-discuss.n...4545-2005.html

Distribucija UVA i UVB zraka na zemlji;
http://books.google.hr/books?id=fcrE...esult#PPA11,M1

Malo o IR Spektru;
http://www.newton.dep.anl.gov/askasc...0/phy00350.htm

Sa slikama! Juhu! ;
http://www.atmos-chem-phys.org/5/284...-2847-2005.pdf

Kada budem našao još - you'l find it here! Bye
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 23:35   #104
thanks Stalk,linkovi su stvarno super,samo kad bum si ja to sve preveo..??.
btw,zaboravil si "femto" između "nano" i "Ato" u onom lijepom postu prije.
eternis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 00:53   #105
STALKI......

.....svaka čast i hvala na doprinosu temi

Nemam kaj dodati, osim - kiss
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 17:20   #106
Nabavio sam, prije par dana, "infra-red-naočale" i s njima izašao u mrrrrklu noć.
Otišao sam na mjesta gdje nema baš nikakve noćne rasvjete ... i "vidio" sam tada poput sove noću - perfektno, sve u tonovima zelene boje od najsvjetlije-zelene (izvori topline) do najtamnije-zelene (manje topli do hladni izvori)
On topic: postoje li danju, i ostale boje, u užem ili širem spektru,.... za sovu?
Ako ne, ... sova bi nam onda mogla reći - da boje (osim zelene) ne postoje. Ali ona ipak, "po prirodnom defaultu", o tome mudro šuti.

p.s.
ima li kakve veze imeđu topline/topl.energije i "propagacije boja" i kakav je to onda utjecaj ili koleracija?
Na kraju, izgleda, sve zavšava u "energetskom okviru" kao što je iz njega sve i počelo (big-bang-a i njegove materijalne/el.mag.valne propagacije univerzumom - zvanom: svemir)

Zadnje uređivanje kondor_ : 01.11.2008. at 17:37.
kondor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 19:25   #107
Quote:
kondor_ kaže: Pogledaj post
Nabavio sam, prije par dana, "infra-red-naočale" i s njima izašao u mrrrrklu noć.
Otišao sam na mjesta gdje nema baš nikakve noćne rasvjete ... i "vidio" sam tada poput sove noću - perfektno, sve u tonovima zelene boje od najsvjetlije-zelene (izvori topline) do najtamnije-zelene (manje topli do hladni izvori)
On topic: postoje li danju, i ostale boje, u užem ili širem spektru,.... za sovu?
Ako ne, ... sova bi nam onda mogla reći - da boje (osim zelene) ne postoje. Ali ona ipak, "po prirodnom defaultu", o tome mudro šuti.

p.s.
ima li kakve veze imeđu topline/topl.energije i "propagacije boja" i kakav je to onda utjecaj ili koleracija?
Na kraju, izgleda, sve zavšava u "energetskom okviru" kao što je iz njega sve i počelo (big-bang-a i njegove materijalne/el.mag.valne propagacije univerzumom - zvanom: svemir)
Ja bit to - jabito jabito=!!! Night Vision Goggles.

Imali smo ih u vojsci ali nisam htio popaliti.... Budala.

A sad bi si uzeo nightvision jer igram airsoft po šumama i onda se znamo zadržati i po dva tri dana... A i fora su.

Za tvoje pitanje ima odgovor;
ima veze između toplinske energije i propagacije boja ali ograničene.
Za primjer si uzmi plamen - manje energije daje narančastu žutu crvenu boju, više energije daje plavu boju, najopasniji plamen daje bijelu boju.

Doduše plazma (super ugrijani plin) daje skoro pa cijeli spektar boja, kao da gledaš dugu, a to ovisi o plinu koji se koristi za zagrijavanje.

Evo ga maleni primjer o temperaturi i boji;
http://www.plasma-universe.com/image...asma-types.jpg
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 10:25   #108
Bravo Stalky,
eto, ono što nekako (zen-ski) osjetim, ti za to pronađeš i dokaz. Super.
Sada će mi biti lakše i sebe uvjeriti, kad budem gledao svoj plazma TV, da u biti gledam direktno emitirajuće izvorne boje, koje dakle itekako postoje, kao i one, u teleskopu, plave, od novih zvijezda (nakon eksplozija supernove) i one crvenkaste - od starih umirućih zvijezda (pred urušavanje tj. pred samu eksploziju u supernovu).
Lijepo se to vidi, kada se loggiramo na Hubble-a, i sa njega pogledamo duuuboko u svemir.
Dakle, po direktno emitirajućim (izvornim) bojama se i starost zvjezda može spoznati te dovesti u koleraciju sa pripadajućim energetskim qantumima tog određenog prostor/vremena.

Zadnje uređivanje kondor_ : 02.11.2008. at 10:47.
kondor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 22:13   #109
Nije topic mrtav?
__________________
"From ashes I was born, to ashes I shall return."
Phoenix 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 22:51   #110
Može li netko stručno objasniti i one boje koje stvarno ne postoje a koje npr. narkomani vide pod djelovanjem tih narkotika.
Ispada, da su te "prave nevidljive boje" stvar kemije mozga jer je tu receptivna optika oka totalno nebitna i "zaobiđena".
Lili_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 13:19   #111
Znači "kemija" je ta koja "vidi", ta koja "voli", ta koja ..... itd.itd.itd.
Pobogu, sve je onda kemija (+ kojiput i fizika) ....
Ajmo neurolozi, bio-kemičari, .... itd. ... širite ovu zanimljivu temu.
kondor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 13:55   #112
Quote:
Lili_ kaže: Pogledaj post
Može li netko stručno objasniti i one boje koje stvarno ne postoje a koje npr. narkomani vide pod djelovanjem tih narkotika.
Ispada, da su te "prave nevidljive boje" stvar kemije mozga jer je tu receptivna optika oka totalno nebitna i "zaobiđena".
Točno. Boju ne vidi oko nego mozak.

Ljudi, sve koje vas malo više zanima ova tema, imate odličnu knjigu "Osnove o boji i sustavi vrednovanja" prof. Parac-Osterman. Sve je lijepo objašnjeno.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2018., 22:13   #113
Lightbulb

Deprimirate me. Normalno da boje postoje.. i slova imaju boje i sve ima boje. Sve boje su jednako lijepe.
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.