Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2007., 23:02   #1
Međumuslimanski dijalog

Quote:
Musliman.hr kaže: Pogledaj post
Once pita.



Prvi poslanik bio je Adem a.s. a posljednji Muhammed s.a.v.s..Međutim treba znati da je Muhammed s.a.v.s stvoren prije bilo čega drugog na 40 hiljada god. te da je od njegova nura(svjetla)stvoreno sve ostalo.

Whaaaaaaaaat ???

Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, stvoren prije 40 HILJADA godina bilo cega stvorenog ? Hello, da li smo ovo pisali u pijanom stanju ili pak iz neznanja u trijeznom stanju ?!

Kakvo je ovo vjerovanje koje se nudi ovdje ljudima ?

Muhammed, s.a.w.s., zna se kad je rodjen i to je to, a nije on stvoren prije bilo cega drugog, ali jeste stvoren onda kada je i stvoren odnosno rodjen, sallallahu alejhi we sellem, i jeste najodabraniji covjek ljudskog roda i svega stvorenoga, jeste bio najavljen kod prijasnjih objava i Poslanika, Musa'a i Isa'a, alejhimusselam. Medjutim, to ne znaci da je Muhammed, s.a.w.s, bio stvoren bilo cega na 40 hiljada godina prije, jer je prijasnjim Poslanicima objavio Allah da ce se pojaviti Poslanik Muhammed, s.a.w.s., ili Ahmed...

Mislim, nemojte pretjerivati oko ovoga uzdizanja Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, na mjesta koja nisu istinita i koja nisu tacna, na mjesta za koja Uzviseni Allah a ni on sam kao Poslanik, alejhisselatu ve selam, nikada nisu prozborili, tj., nemamo dokaza.

Ima jedan 'hadis' koji govori o Ademu, a.s., kako je on pricao sa Allahom, dzelle sanuhu, i kako je molio Allaha Muhammedovim imenom, neuzubillah, pa ga je Allah upitao odakle ti znas za Muhammeda, a on je rekao da je vidio napisano njegovo ime na Arsu,... pa je kao Allah rekao da je stvorio sve i stvorit ce sve zbog Muhammeda, alejhisselatu ve selam, jer je to sve zbog njega i njegove svjetlosti. Kao to je svrha stvaranja.

Ovaj 'hadis' je lazan i da'if ( slab ), dakle ne moze se uzeti kao dokaz i kao prihvatljivo iz vise razloga. Hadis nije dosao vjerodostojnim putem prenosilaca, dakle sened ( prenosioci ) mu nije vjerodostojan, dalje, sam hadis je kontradiktoran hiljadama drugih hadisa kao i kur'anskih ajeta, npr., da neko Allaha moli necijim imenom, to je sirk ( pridruzivanje Allahu sudruga, mnogobostvo, idolopklonistvo ), a Adem, a.s., nije cinio sirk jer je bio poslanik, subhana Allah. Dalje, Allah kaze u Kur'anu: "Ve ma halektul dzine vel inse ila lija'budun. Sto znaci: " A dzine i ljude sam stvorio samo da bi Me obozavali ( da bi Meni ibadet cinili ) Dakle, to je svrha stvaranja.

Zamolio bih da se ne pretjeruje vise ispod zastave islama i muslimana!
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 23:19   #2
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Whaaaaaaaaat ???

Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, stvoren prije 40 HILJADA godina bilo cega stvorenog ? Hello, da li smo ovo pisali u pijanom stanju ili pak iz neznanja u trijeznom stanju ?!

Kakvo je ovo vjerovanje koje se nudi ovdje ljudima ?

Muhammed, s.a.w.s., zna se kad je rodjen i to je to, a nije on stvoren prije bilo cega drugog, ali jeste stvoren onda kada je i stvoren odnosno rodjen, sallallahu alejhi we sellem, i jeste najodabraniji covjek ljudskog roda i svega stvorenoga, jeste bio najavljen kod prijasnjih objava i Poslanika, Musa'a i Isa'a, alejhimusselam. Medjutim, to ne znaci da je Muhammed, s.a.w.s, bio stvoren bilo cega na 40 hiljada godina prije, jer je prijasnjim Poslanicima objavio Allah da ce se pojaviti Poslanik Muhammed, s.a.w.s., ili Ahmed...

Mislim, nemojte pretjerivati oko ovoga uzdizanja Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, na mjesta koja nisu istinita i koja nisu tacna, na mjesta za koja Uzviseni Allah a ni on sam kao Poslanik, alejhisselatu ve selam, nikada nisu prozborili, tj., nemamo dokaza.

Ima jedan 'hadis' koji govori o Ademu, a.s., kako je on pricao sa Allahom, dzelle sanuhu, i kako je molio Allaha Muhammedovim imenom, neuzubillah, pa ga je Allah upitao odakle ti znas za Muhammeda, a on je rekao da je vidio napisano njegovo ime na Arsu,... pa je kao Allah rekao da je stvorio sve i stvorit ce sve zbog Muhammeda, alejhisselatu ve selam, jer je to sve zbog njega i njegove svjetlosti. Kao to je svrha stvaranja.

Ovaj 'hadis' je lazan i da'if ( slab ), dakle ne moze se uzeti kao dokaz i kao prihvatljivo iz vise razloga. Hadis nije dosao vjerodostojnim putem prenosilaca, dakle sened ( prenosioci ) mu nije vjerodostojan, dalje, sam hadis je kontradiktoran hiljadama drugih hadisa kao i kur'anskih ajeta, npr., da neko Allaha moli necijim imenom, to je sirk ( pridruzivanje Allahu sudruga, mnogobostvo, idolopklonistvo ), a Adem, a.s., nije cinio sirk jer je bio poslanik, subhana Allah. Dalje, Allah kaze u Kur'anu: "Ve ma halektul dzine vel inse ila lija'budun. Sto znaci: " A dzine i ljude sam stvorio samo da bi Me obozavali ( da bi Meni ibadet cinili ) Dakle, to je svrha stvaranja.

Zamolio bih da se ne pretjeruje vise ispod zastave islama i muslimana!
Selam alejkum.
Budi ljubazan pa prenesi cijeli post ili daj link na post, da ne pretražujem cijelu temu.

Aj ne moraš našao sam.

Samo ću kratko. Jedno je stvaranje....a drugo je uvođenje u postojanje
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 00:10   #3
Dervis, nemoj da mijesamo babe i zabe kad je u pitanju jasnoca i jednostavnost islama.

Nemoj da ljudima se govori nesto o islamu i da se toliko zakoplikuje da ljudima to postane vise i nedohvatljivo sa razumom, tj., ono osnovno pa kako da vjeruje onda u ono sto je Bog i objavio i odabrao islam kao Svoju vjeru koja je bila vjera svih Njegovih poslanika, alejhimusselam.

Jednostavno je to, ili stvaranje ili uvodjenje u postojanje - pokusavas ici na filozofiju koja ovdje ne pali jer islam je jasan, - Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, nije stvoren 40 hiljada godina prije svega i to je jasno, a za ono sto je receno sto sam citirao i reagovao, ta, to je netacno, to je neistina, a ako ti mislis da je istina, onda pokazi nam dokaze iz Kur'ana i Sunneta i konzensusa ashaba, radijallahu anhum!

Hvala unaprijed.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 13:04   #4
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Whaaaaaaaaat ???

Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, stvoren prije 40 HILJADA godina bilo cega stvorenog ? Hello, da li smo ovo pisali u pijanom stanju ili pak iz neznanja u trijeznom stanju ?!

Kakvo je ovo vjerovanje koje se nudi ovdje ljudima ?

Muhammed, s.a.w.s., zna se kad je rodjen i to je to, a nije on stvoren prije bilo cega drugog, ali jeste stvoren onda kada je i stvoren odnosno rodjen, sallallahu alejhi we sellem, i jeste najodabraniji covjek ljudskog roda i svega stvorenoga, jeste bio najavljen kod prijasnjih objava i Poslanika, Musa'a i Isa'a, alejhimusselam. Medjutim, to ne znaci da je Muhammed, s.a.w.s, bio stvoren bilo cega na 40 hiljada godina prije, jer je prijasnjim Poslanicima objavio Allah da ce se pojaviti Poslanik Muhammed, s.a.w.s., ili Ahmed...

Mislim, nemojte pretjerivati oko ovoga uzdizanja Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, na mjesta koja nisu istinita i koja nisu tacna, na mjesta za koja Uzviseni Allah a ni on sam kao Poslanik, alejhisselatu ve selam, nikada nisu prozborili, tj., nemamo dokaza.

Ima jedan 'hadis' koji govori o Ademu, a.s., kako je on pricao sa Allahom, dzelle sanuhu, i kako je molio Allaha Muhammedovim imenom, neuzubillah, pa ga je Allah upitao odakle ti znas za Muhammeda, a on je rekao da je vidio napisano njegovo ime na Arsu,... pa je kao Allah rekao da je stvorio sve i stvorit ce sve zbog Muhammeda, alejhisselatu ve selam, jer je to sve zbog njega i njegove svjetlosti. Kao to je svrha stvaranja.

Ovaj 'hadis' je lazan i da'if ( slab ), dakle ne moze se uzeti kao dokaz i kao prihvatljivo iz vise razloga. Hadis nije dosao vjerodostojnim putem prenosilaca, dakle sened ( prenosioci ) mu nije vjerodostojan, dalje, sam hadis je kontradiktoran hiljadama drugih hadisa kao i kur'anskih ajeta, npr., da neko Allaha moli necijim imenom, to je sirk ( pridruzivanje Allahu sudruga, mnogobostvo, idolopklonistvo ), a Adem, a.s., nije cinio sirk jer je bio poslanik, subhana Allah. Dalje, Allah kaze u Kur'anu: "Ve ma halektul dzine vel inse ila lija'budun. Sto znaci: " A dzine i ljude sam stvorio samo da bi Me obozavali ( da bi Meni ibadet cinili ) Dakle, to je svrha stvaranja.

Zamolio bih da se ne pretjeruje vise ispod zastave islama i muslimana!
ako je to svrha pocni da služiš... i pazi nije receno da bi me obožavali... receno je da bi me spoznali... da mi cine ibadet... ako mogu
kahtani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:28   #5
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam alejkum.

To je pitanje iz akaida. Nije filozofija.
Islam je jednostavan. Pritom se misli na propise Islama. Nemoj da se oko akaida svađamo.
Čitaj Gazzalija, Arrebija, Rumija...tamo ćeš naći dokaze jer su ih oni obradili i tumačili.
I molio bih te da se ne mješaš u moje upise takvim tonom i retorikom. Ako si ti u nešto ubjeđen, to je tvoje. Moje ne diraj, kao što ni tvoje ne diram.
Ova je tema osmišljena na način da se ponudi više odgovora na jedno pitanje, s ciljem da se vidi raznolikost tumačenja. Osim kada je u pitanju fikh. Tu smo se dogovorili da odgovori budu Hanefijske pravne škole.
Ako želiš jednoumlje, idi na Islam bosna.

A ako želiš raznolikost, idi na hadž.
We 'alejkumu-s-Selam.

Ja ovdje nisam zbog svadje dosao, niti sam citirao tebe iako je drugi nick, mozda tvoj, zbog svadje vec zbog napomene da se ne iznose nesto o islamu sto nije tacno, za sto ne postoje validni dokazi iz Kur'ana, Sunneta Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, i prvih triju generacija.

Takodjer, svjestan sam da ova tema kao ni ovaj forum nije bas pogodno 'tlo' za nase rasprave u vezi ovoga, ali kad je vec iznijeti s tvoje strane ono sto je iznijeto, onda je moja duznost da reagujem i ispravim te, ukoliko si pogrijesio, a ovdje i te kako da jesi.

Nema potrebe da me saljes na islambosna.ba site, jer tamo odem samo da vidim vanjske vijesti na stranici, a da ulazim na forum, ta, ne pada mi napamet jer ja ne volim svadje, rasprave na onakav jedan nacin, a ni stil foruma mi se bas ne svidja. A sto se tice ovog foruma, s njega me ne mozes da tjeras jer sam ja stariji ovdje nego ti.

Dobro, malo sale i istine u istoj...

Vec je pitanje ovdje akaida, a ne filozofije, a akaid ili akida znaci vjerovanje. Posto ti meni postiras site znaci - sto je opcepoznata sufijska stranica i ne uzimam istu za ozbiljno kao ni bilo ko, ko zeli da slijedi ovu vjeru s jasnim dokazima.

Rekao si ono sto si rekao, a to je da je Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, stvoren 40. 000 godina prije bilo cega stvorenog, pa sam zatrazio od tebe dokaz iz Kur'ana, Sunneta, a nisi donio sto jasno govori da je to neistina.

Dalje, kazes da te ne diram, a da ni ti mene ne diras. Ovdje nije 'diranje' tebe, a ni s tvoje strane 'diranje' mene, vec ovdje je u pitanju islam. Znamo dobro da je islam i tvoja i moja vjera i da moramo o njoj da pricamo ono sto je istina, za sto postoje dokaze, a ne slijediti nesto slijepo od ovog ili onog sejha bez gledanje u dokaze casnog Kur'ana i Sunneta Allahova Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem.

Takodjer, po pitanju hanefiske pravne skole, ta, nema potrebe da ovdje mijesas hanefisku pravnu skolu jer i sam dolazim iz sredine gdje se praktikuje hanefiska pravna skola, tj., mezheb i ne vidim da igdje hanefiski mezheb preferira to sto si ti tvrdio - da je Muhammed, s.a.w.s. stvoren 40.000 godina prije bilo cega i da je sve zbog njegovog nura tj., svjetlosti. I kad bi to i bilo u hanefiskom mezhebu, ta, mi nismo slijepci pa da slijedimo jedan mezheb na slijepo, jer ako pri tome nema dokaza iz Kur'ana i Sunneta, onda se to jednostavno i nedvosmisleno odbija, odbacuje kao neosnovano i netacno.

Ono sto trebamo da znamo jeste da je ova vjera dokaza a ne 'rekla-kazala'. Takodjer, nema potrebe da citam Ibn Arabijeva djela niti Rumijeve, jer oni za mene nisu nikakve licnosti iz islama i islamske historije osim one koje su hrpu gluposti prosuli na racun islama, a sa time je islam cist i sva islamska ulema se odrekla tih licnosti i njihovih ucenja, osim danasnje sufije i sije ( Ne sve sufije ). Sto se tice imama Gazalija, rahimehullah, ta, on je jedno vrijeme imao debate s grckim filozofima, filozofijama Aristotela i spustio se na taj nivo filozofije da bi mogao s njima da raspravlja da je jedno svoje vrijeme zivota cak upao u zabludu, tj., skrenuo je s pravca istine islama, da bi na kraju svog zivota se vratio opet pravom putu i preselio Allahu na Ahiret a na prsima mu je bio Sahih Buhari. Naravno, pricamo o imamu Gazaliju onom prijasnjem, a ne ovom koji je prije par godina preselio na Ahiret.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:30   #6
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
...a usput i pročitaj ovo:

http://znaci.com/razumijevanje/art118_0.html

...i halali mi na uznemiravanju tvog bića. Dervo je tebi unaprijed sve halalio.
Ne znaci da smo se mi zamjerili, da se ne volimo i dalje u ime Allaha.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:32   #7
Prolazniče, je li Poslanik s.a.w.s. imao sjenu?
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:34   #8
Quote:
kahtani kaže: Pogledaj post
ako je to svrha pocni da služiš... i pazi nije receno da bi me obožavali... receno je da bi me spoznali... da mi cine ibadet... ako mogu
O.K., necemo o ovome, ali nemoj da mijesamo babe i zabe i da se ispravljamo kad nismo u pravu.

Receno je lijepo da je svrha stvaranja ila lija'budun - da bi Meni ibadet cinili, dakle da bi Njega obozavali i bili Mu pokorni, a tako se sreca postize i na ovom i na buducem vjecnom svijetu. Dakle, to je svrha stvaranja, a nije svrha stvaranja radi Muhammeda, sallallahu alejhi we selleme, niti radi njegova nura, alejhi-s-selatu ve selam.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:38   #9
Jedno je radi koga je stvoren svijet, a drugo radi čega.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:40   #10
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Prolazniče, je li Poslanik s.a.w.s. imao sjenu?
Dobro, ako ti zelis da nastavis ovu gore iznad temu, onda u redu.

Sta zelis s pitanjem da kazes ?

Onaj ko pita, trebao bi da zna sta pita, jer samo ako zna sta pita i ako je pitanje jasno, takav moze da ocekuje jasan i odgovor.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:42   #11
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Jedno je radi koga je stvoren svijet, a drugo radi čega.
Ako mislis da ajet kojeg sam spomenuo ne obuhvata i radi cega i radi koga, onda ces mi donijeti dokaz iz Kur'ana i Sunneta to sto tvrdis da je sve stvoreno radi Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem.

Gdje je to Allah rekao i gdje je to sam Njegov Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, rekao ?!

Plus, da se malo pogleda u tefsire poznatih mufesira ovog ummeta.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 20:24   #12
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam alejkum.
Zanemariću što nas ne poštuješ i smatraš neozbiljnim.

Što se tiče dokaza. Šta misliš da je jasan dokaz? Navedi mi jedan jasan dokaz.
Dobro - kazaćeš Kur an. Da je on jasan, prvi Ante bi pao na sedždu, za njim Igod a imam bi im bio Zeev Zion.
Kur an je jasan samo onima kojima se otkrije njegova unutarnja dimenzija. A tu dimenziju baštine i njeguju tebi dragi sufije.
Jednom meni reče moj šejh." Klanjaš li?
-Klanjam
-Pa osjećaš li da se išta događa.
-Ne osjećam
-Pa što onda klanjaš? Nismo mi gimnastičari.
Pejgamber je rekao- "...moja radost je u namazu".
Osjećaš li radost u namazu muslimanu.? Gdje ti je jasan dokaz tvoje vjere?
Pa eto pročito sam u Kur anu da se mora klanjat.
Pa eto klanjaj i dalje.
We 'alejkumu-s-Selam.

Opet filozofija, a nigdje dokaza.

Helem nejse, vec to za igoda i imama im Zeev ... Dobar si.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 20:26   #13
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
We 'alejkumu-s-Selam.

Opet filozofija, a nigdje dokaza.

Helem nejse, vec to za igoda i imama im Zeev ... Dobar si.
He,he.

Ajd da ne duljimo, suzdržavat ću se ubuduće na ovoj temi od nejsanih stvari.
Može?
A ako nađem jasan dokaz donijet ću ga.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 00:51   #14
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
O.K., necemo o ovome, ali nemoj da mijesamo babe i zabe i da se ispravljamo kad nismo u pravu.

Receno je lijepo da je svrha stvaranja ila lija'budun - da bi Meni ibadet cinili, dakle da bi Njega obozavali i bili Mu pokorni, a tako se sreca postize i na ovom i na buducem vjecnom svijetu. Dakle, to je svrha stvaranja, a nije svrha stvaranja radi Muhammeda, sallallahu alejhi we selleme, niti radi njegova nura, alejhi-s-selatu ve selam.
... Ante je bolji od tebe
kahtani is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 03:30   #15
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Dobro, ako ti zelis da nastavis ovu gore iznad temu, onda u redu.

Sta zelis s pitanjem da kazes ?

Onaj ko pita, trebao bi da zna sta pita, jer samo ako zna sta pita i ako je pitanje jasno, takav moze da ocekuje jasan i odgovor.
Filozofiraš. Je li imao ili ne?
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 04:55   #16
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Mislim da se trebaš malo opustit.

Da se vratim namazu.

Da sam upoznao Islam bez sufijskih uputa i podrške, vjeruj mi da ga nikad ne bi primio.
Jer kažu i Katolici da se mora ovo i ono i da je to Bog naredio.
Isto tvrde i Židovi.
Hindusi....
I svi se pozivaju na Knjige jer u knjizi piše ...na toj i toj strani...
Allahume sali ala Muhammed ve ala ali Muhammed.

To znaci da bez sufija nema islama ? Daj pusti me da zivim rahat i ostavimo se te zablude.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 04:58   #17
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
He,he.

Ajd da ne duljimo, suzdržavat ću se ubuduće na ovoj temi od nejsanih stvari.
Može?
A ako nađem jasan dokaz donijet ću ga.

U redu, i da napomenem: To sto si ti naveo uopce meni nije nejasna stvar, ona je meni i te kako jasna, ali je problem u tome sto nije i istinita iako je jasna, tj., jasna jer sam cuo ovakve propagande i prije i to cak u nekim debatama izmedju mene i odredjenih ljudi koji zagovaraju ovakvo vjerovanje, te nijedan od spomenutih anonimaca mi nisu donijeli dokaz.

Dakle, suzdrzi se od navedenih stvari. Neka ostane ovako, a zna se da dokaza validnog nema za ono sto si naveo.

Selam-cic.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 04:59   #18
Quote:
kahtani kaže: Pogledaj post
... Ante je bolji od tebe
Samo zato sto se ne slazem sa nakaradnim ucenjem koje imaju pojedine sekte siizma i danasnjeg sufizma.

U svakom slucaju, tvoje misljenje i stav o meni uopce mi i nije vazan.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 05:00   #19
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Filozofiraš. Je li imao ili ne?
Ukoliko pitanje postavljeno spada u filozofiju, logicno je da i odgovor dodje uz istu ( filozofiju ).
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 08:19   #20
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Allahume sali ala Muhammed ve ala ali Muhammed.

To znaci da bez sufija nema islama ? Daj pusti me da zivim rahat i ostavimo se te zablude.
Selam alejkum.

Donesi jasan dokaz da je to zabluda.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:33.