Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2011., 19:10   #1
Vojna logistika

Tražila sam ovu temu, ali je nisam našla pa ako slučajno ima neka slobodno ju premjestite tamo.

Uglavnom, ako ima nekog ovdje da je bio u prilici vidjeti ili raditi vojnu logistiku zamolila bih ga da mi malo objasni taj proces. Znam da je vojna logistika dosta opširna i ima jako puno procesa vezano za nju no mene trenutno više zanima npr. sama nabava osnovnih stvari za neku vojarnu.

Znači prvo i osnovno:

- Artikli prehrane i pića
- Oprema (športska, uredski i potrošni materijal, sredstva za čišćenje)
- Nafta, ulja i sredstva za podmazivanje
- Građevinski materijali
- Osobne potrepštine
- Ubojna sredstva (bojeva, manevarska, vježbovna, školska)
- Sredstava koja su spremna (već spojena) za predviđenu uporabu (letjelice, plovila, oružja i oružni sustavi, vozila, raketni bacači...)
- Medicinska sredstva
- Pričuvni dijelovi i komponente (predmeti potrebni za održavanje materijalnih sredstava)

Što se tiče same logistike kod nje je bitan transport, skladištenje, troškovi, zalihe, manipulacija robom...
I oko toga bi trebala pomoć, znači kako to sve funkcionira zajedno, što se prvo određuje?
Vjerujem da kod nabave neke robe postoji neki limit, znači koliko se smije potrošiti na određenu robu. Što je vrlo bitno kod nabave npr, streljiva? Koliko ljudi radi na logistici itd.?

E da, zanima me još npr. kad je je neka roba na kritičnoj razni, znači ima je još npr. za par dana, dali postoje već određeni nabavljači pa se roba samo naruči ili se nekad traže drugi?

Hvala

Zadnje uređivanje Elfen : 23.11.2011. at 19:57.
Elfen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 20:20   #2
Jel ima nekog tko barem otprilike zna kako to ide za neki dio, npr. samo za streljivo?
Elfen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 21:55   #3
Quote:
Elfen kaže: Pogledaj post
Jel ima nekog tko barem otprilike zna kako to ide za neki dio, npr. samo za streljivo?
pa slabo ti tu ima logisticara i njihovih simpatizera jer u OSRH nisu bas ucinkoviti a samim tim i omiljeni...

di si bas zapela na logistiku? najmanje egzoticnu sluzbu u vojsci. uvijek se sjetim hartbrejk riđa i klinta kak se krivo gleda sa onim nadjredjenim koji je dosel iz logistike...

http://www.imdb.com/title/tt0091187/

http://youtu.be/nJb_uFovWwc

Zadnje uređivanje Epos : 25.11.2011. at 22:07.
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 22:38   #4
Quote:
Epos kaže: Pogledaj post
pa slabo ti tu ima logisticara i njihovih simpatizera jer u OSRH nisu bas ucinkoviti a samim tim i omiljeni...

di si bas zapela na logistiku? najmanje egzoticnu sluzbu u vojsci. uvijek se sjetim hartbrejk riđa i klinta kak se krivo gleda sa onim nadjredjenim koji je dosel iz logistike...

http://www.imdb.com/title/tt0091187/

http://youtu.be/nJb_uFovWwc
Moram se složiti sa tobom da je najmanje egzotična, tražila sam svugdje barem neki primjer neke aplikacije koju bi mogli koristiti pa bi mi već bilo lakše kad bi vidjela atribute aplikacije ali ništa, nije vrag da još većinom koriste papirologiju

Moram napraviti bazu podataka, kao neki projekt na faxu, temu izabiremo sami, a pošto bih htjela raditi nekaj vezano za vojsku ne pada mi drugo ništ na pamet osim logistike, ne znam kaj se još u vojarni dokumentira osim tih stvari vezano za logistiku.

Ako nekome padne na pamet bolja ideja slobodno recite jer sam na mukama, ali da je vezano uz vojsku

Hahaha kud si se njega sjetio Super izbor
Elfen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 22:48   #5
Ajme di se u logistiku upleo.

Dakle prije svega moram reći da sam u tome prilično tudum, ali sustav je toliko sjeban da ga ni logističari ne kuže. Zašto bi nešto bilo jednostavno kada se može zakomplicirati.

Centralizirana nabava za cijele oružane snage (nečega, a mislim da tu spada i streljivo), pa decentralizirana nabava po postrojbama, pa plaćanje obveza u vojarnama u kojima su smještene razne postrojbe, pa hrana preko Pletera (o tome nebi niš više od ovoga što sam napisao) ...
Sustav distribucije je ponekada za plakati, pa sam jedared doživio da dobijemo sredstva kojima je isteklo jamstvo (dvogodišnje) neotpakovana. Uniforme vidite svi kako izgledaju i kako su ljudi odjeveni, ...

I da pitaš o programima koje koriste. Word, Excel, a samo oni najnapredniji su u Accessu

Uglavnom mislim da si se na krivu temu namjerio
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 23:26   #6
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Ajme di se u logistiku upleo.

Dakle prije svega moram reći da sam u tome prilično tudum, ali sustav je toliko sjeban da ga ni logističari ne kuže. Zašto bi nešto bilo jednostavno kada se može zakomplicirati.

Centralizirana nabava za cijele oružane snage (nečega, a mislim da tu spada i streljivo), pa decentralizirana nabava po postrojbama, pa plaćanje obveza u vojarnama u kojima su smještene razne postrojbe, pa hrana preko Pletera (o tome nebi niš više od ovoga što sam napisao) ...
Sustav distribucije je ponekada za plakati, pa sam jedared doživio da dobijemo sredstva kojima je isteklo jamstvo (dvogodišnje) neotpakovana. Uniforme vidite svi kako izgledaju i kako su ljudi odjeveni, ...

I da pitaš o programima koje koriste. Word, Excel, a samo oni najnapredniji su u Accessu

Uglavnom mislim da si se na krivu temu namjerio

Ajme ima tu toliko toga, mislim da budem prešla na neku drugu temu, budem nešto smislila.
Reci mi da se šališ Najnapredniji je Access?! Svaka čast ljudima kaj to trpe, ja bi poludjela.
A vidiš, jako lako bi se sve to sredilo jednom povećom aplikacijom koju bi svi mogli koristiti, vidjela sam ogromne aplikacije za velike firme di ima vise od 1000 poslovnih pravila i mislim da bi se netko prihvatio i ovoga da se ima para, ljudi koji bi to znali napraviti ne fali.
Elfen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 00:25   #7
Lightbulb

Quote:
Elfen kaže: Pogledaj post
Ajme ima tu toliko toga, mislim da budem prešla na neku drugu temu, budem nešto smislila.
Reci mi da se šališ Najnapredniji je Access?! Svaka čast ljudima kaj to trpe, ja bi poludjela.
A vidiš, jako lako bi se sve to sredilo jednom povećom aplikacijom koju bi svi mogli koristiti, vidjela sam ogromne aplikacije za velike firme di ima vise od 1000 poslovnih pravila i mislim da bi se netko prihvatio i ovoga da se ima para, ljudi koji bi to znali napraviti ne fali.
eh pa to nejde samo tak u OSRH!
jednostavnost, uniformnost i ucinkovitost nisu vrline koje se tamo uzgajaju i cijene

mogel bi ti dat x primjera za to no mogel bi na i ruskom frontu zavrsit...

prosvrljaj po temi "Stanje i Modernizacija OSRH" unazad par mjeseci do godinu dana pa ce ti neke stvari bit jasnije...
fali nam ovakvih ljudi poput tebe u sustavu. ljudi koji rijesavaju probleme i pojednostavljaju stvari uz maksimiziranje ucinkovitosti pojedinih elemenata sustava. znaci pameti imamo no fali nam plodno tlo da bi se ta pamet razvila i pokazala rezultate...

http://www.au.af.mil/au/awc/awcgate/awc-logi.htm
mozda kakvu inspiraciju dobijes
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 13:07   #8
Mozda je najmanje egzoticna, ali logistika kao problem je veoma opsirna tema koja je dosta razgranata i obimna.
Moj savet, uzmi neku drugu temu, jer ce te ova tolko zbuniti da ces je opet na kraju bataliti.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 13:22   #9
Quote:
Epos kaže: Pogledaj post
prosvrljaj po temi "Stanje i Modernizacija OSRH" unazad par mjeseci do godinu dana pa ce ti neke stvari bit jasnije...
fali nam ovakvih ljudi poput tebe u sustavu. ljudi koji rijesavaju probleme i pojednostavljaju stvari uz maksimiziranje ucinkovitosti pojedinih elemenata sustava. znaci pameti imamo no fali nam plodno tlo da bi se ta pamet razvila i pokazala rezultate...

http://www.au.af.mil/au/awc/awcgate/awc-logi.htm
mozda kakvu inspiraciju dobijes
Hvala Epos, budem pogledala tu temu, možda dobijem neku drugu ideju, hvala i na linku, sve dobro dođe, a želim da mi tema bude definitivno vezana za vojsku.


Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Mozda je najmanje egzoticna, ali logistika kao problem je veoma opsirna tema koja je dosta razgranata i obimna.
Moj savet, uzmi neku drugu temu, jer ce te ova tolko zbuniti da ces je opet na kraju bataliti.
Da, budem potražila sad među ovim linkom nešto drugo što mi je Epos dao, koliko sad već pretražujem dosta mi je zanimljiva ta logistika baš radi toga jer bi se neke stvari mogle pojednostaviti i poboljšati nekim jačim informacijskim sustavom.
Elfen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 14:38   #10
Quote:
Elfen kaže: Pogledaj post
Hvala Epos, budem pogledala tu temu, možda dobijem neku drugu ideju, hvala i na linku, sve dobro dođe, a želim da mi tema bude definitivno vezana za vojsku.


Da, budem potražila sad među ovim linkom nešto drugo što mi je Epos dao, koliko sad već pretražujem dosta mi je zanimljiva ta logistika baš radi toga jer bi se neke stvari mogle pojednostaviti i poboljšati nekim jačim informacijskim sustavom.
Ajde valjda bude neš od tog tvog truda. Jer ekipi koja voli šarati po skladišnim karticana u 21. stoljeću, to smanjuje opravdanja za nered i mutne poslove.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 15:08   #11
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Ajde valjda bude neš od tog tvog truda. Jer ekipi koja voli šarati po skladišnim karticana u 21. stoljeću, to smanjuje opravdanja za nered i mutne poslove.
Je slažem se, u programu ti lijepo definiraš koje podatke treba unijeti, određene zabraniš, a i ako je neki jači program koji sam može provjeriti dal se neka stavka slaže sa drugom bi uvelike smanjio mutne poslove. A na papir se napiše bilo šta, pa ga zagubiš pa nestane, treba izbaciti papirologiju.
Elfen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 15:48   #12
Quote:
Elfen kaže: Pogledaj post
Je slažem se, u programu ti lijepo definiraš koje podatke treba unijeti, određene zabraniš, a i ako je neki jači program koji sam može provjeriti dal se neka stavka slaže sa drugom bi uvelike smanjio mutne poslove. A na papir se napiše bilo šta, pa ga zagubiš pa nestane, treba izbaciti papirologiju.
Ma kakti zamišljaš skladište bez skladišnih kartica. Pa to nije moguće. A računalo je tu samo za karte slagat, a napredniji odigraju i tetris
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 15:54   #13
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Ma kakti zamišljaš skladište bez skladišnih kartica. Pa to nije moguće. A računalo je tu samo za karte slagat, a napredniji odigraju i tetris
Nisam mislila baš na skladište kad sam rekla ovo za papirologiju, više općenito kaj se tiče samog vođenja nekih stvari. Ne ulazim još u to , vidiš po prvom postu da nemam opće pojma kak to funkcionira.
Elfen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:18.