Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2014., 14:52   #201
I mene je rušio prvi put.

Poligon odličan, cesta ok, parkiranje ok, zatim opet cesta i tamo sam nešto sjebala.

Da je trajalo kraće valjda bih prošla, ali slomila sam se pod stresom nakon pola ure cijeđenja. I još je, kao za vraga, tada bio neki kretenski toplinski val tako da sam bila napola dehidrirana i krepana.

A ispitivač neki sadist, namjerno me tjerao u neke šugave uličice koje su mi kidale živce, ma užas.

To mi se uvijek počne događat pod stresom, da počnem briljirati sa maksimalnom koncentracijom, sva osjetila mi se izoštre i taman kad se ponadam da ću se izvući - raspad sistema.

Naravno da više nemam volje za polagati drugi put, zgadilo mi se auto, i autoškola i sve to.

Koliko je sve to nenormalno skupo, o tome ne treba ni govoriti.

Zadnje uređivanje Gama7 : 27.06.2014. at 15:02.
Gama7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 15:19   #202
Trema na vozačkom ispitu

Danas sam imao ispit vožnje. Odmah na startu me trema pojela. Da li netko ima savjet kao se opuštati možda mi pomogne sljedeći put?
neštonovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 15:49   #203
znaci ustanes popijes kavu prolistas novine i dodes na ispit, sjednes u auto provozas se i odes kuci .. samo nemoj mislit na greske i prolazis.
Genscher is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 18:07   #204
Ma kakve kave i novine...

Sve ovisi kakvog instruktora imaš i koliko ti je taj voljan pomoći, objasniti ti greške nakon svake vožnje, dati savjete itd. Pitaj ga što radiš krivo, traži objašnjenja, radi bilješke.

Koliko ja mogu zaključiti, najpametnije je ta tri sata što bolje iskoristiti da iskreno procijeniš kolike su ti šanse za prolazak. Jer ako se zablesaš na normalnom satu pa učiniš nešto diskreditirajuće, onda ćeš sigurno pogriješiti i na ispitu dok ti stres sve dodatno otežava.

Ako barem 2 od ta 3 sata ne možeš odvoziti savršeno tj. bez ičega diskreditirajućeg onda nemoj niti ići na ispit. Jeftinije je uzeti još poneki dodatni sat vožnje, nego srljati u novu propast...

Najlakše ćeš se opustit kad imaš osjećaj da si nečime zaista ovladao...
Gama7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 19:48   #205
Hvala na savjetima
neštonovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 03:25   #206
Popiti jednu kratku prije ispita i trema nestaje. Provjereno. Ja sam jednom pao i drugi put tako prošao. A prijatelj mi je pao 3 puta vožnju i prošao iz četvrte tako što je popio 2-3 tablete za smirenje pred ispit, što ne preporučam. Bolje popiti jednu kratku.
Iznah Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 05:37   #207
Quote:
Canjab kaže: Pogledaj post
Nadam se da si položio.

Da malo podignem temu.

Danas sam 4.puta pala voznju,zamolila sam ispitivaca da mi u jednoj recenici objasni zasto sam pala da znam drugima reci.
Razlog,dva skretanja u lijevo sam preduboko ušla u raskršće i pritom ugrozila promet.

Skretala sam kod ekonomije u lijevo prema poligonu na borongaju. Bilo zeleno,ušla u raskršće i čekala zelenu strelicu,bila sam u crtama vodiljama. On kaze da nije bilo dobro. Instruktor mu je rekao da to nije takva greška za pad,al je ovaj bio neumoljiv. Plakala sam ko kišna godina. ((
Tu si ne možeš pomoći. Naletjela si na krivog ispitivača. Mene je prvi puta rušio jer navodno nisam stao pješaku na zebri. A čovjek je bio 5 metara od zebre. Nije niti pokazao namjeru da ide preko nje. Isto se instruktor svadio s njime, ali uzalud. Al zato je drugi puta bilo dobro, te sam prošao. Vjerujem da ćeš i ti uspjeti ubrzo

Quote:
neštonovo kaže: Pogledaj post
Danas sam imao ispit vožnje. Odmah na startu me trema pojela. Da li netko ima savjet kao se opuštati možda mi pomogne sljedeći put?
Vozi čim više sa instruktorom i vježbaj sa svojim autom (uz nekog tko već ima vozačku). Pokušaj uočiti svoje pogreške, te ih riješiti prije ispita. Čim si sigurniji u sebe, strah će biti manji.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 14:04   #208
Ono što nas sjebe u autoškoli je neprestano razmišljanje "jesam li vidio ovo?", "je li bilo pješaka?" ,"je li ovo bilo ispravno?" ,"je li moram stati na crveno?"
Izgubimo koncentraciju i razmišljamo o pizdarijama, i o tome što će instruktor reči, pogotovo ako non stop šuti. Kada sam sjednem sam u auto zaboli me kita i za mrtvi kut i za sve živo, i za njihove tehnike kretanje sa uzbrdice, uživam u vožnji.
Genscher is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2014., 06:13   #209
Meni se čini da je većini problem nedostatak rutine. Ako razmišljaš kako voziti auto, ne uviđaš jasno sve što se zbiva oko tebe u prometu. Stoga je važno voziti čim više prije ispita da sam proces vožnje postane lakši.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2014., 15:23   #210
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Meni se čini da je većini problem nedostatak rutine. Ako razmišljaš kako voziti auto, ne uviđaš jasno sve što se zbiva oko tebe u prometu. Stoga je važno voziti čim više prije ispita da sam proces vožnje postane lakši.

Naravno da je problem nedostatak rutine, ali tome su najviše krive autoškole sa svojim glupim i neučinkovitim sistemom nastave.

Kad jedan "sat" ustvari niti nije sat nego batrljak od jedva 45 min.

5 min treba samo da se isparkiraš i izvučeš iz poligona na cestu. Još 10 min da se koliko-toliko skoncentriraš na ono što radiš. Dosta vremena pojede stajanje u koloni ili na semaforima.

I na kraju od tog "sata" imaš samo 15 min stvarne, aktivne vožnje. A autoškole seru i ne daju nikad blok-satove, nego uvijek na kapaljku to ide.

Ali ono što mi nikada nije bilo jasno jest kako toliki alarmantni broj ljudi padne na prvom ispitu? Nije moguće da su baš svi nepažljivi tupani...
Gama7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2014., 23:34   #211
fokusirate se na krivu stranu
umjesto da vozite kako treba, razmisljate o mogucim pogreskama
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 00:06   #212
Quote:
Gama7 kaže: Pogledaj post
Naravno da više nemam volje za polagati drugi put, zgadilo mi se auto, i autoškola i sve to.

Koliko je sve to nenormalno skupo, o tome ne treba ni govoriti.
Ako odustaneš nakon prvoga neuspjeha, onda si tek masu para bacila u vjetar.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 16:00   #213
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ako odustaneš nakon prvoga neuspjeha, onda si tek masu para bacila u vjetar.
Odustala ili ne, pare će baciti, zato bolje nastaviti.
Genscher is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 13:15   #214
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Meni se čini da je većini problem nedostatak rutine. Ako razmišljaš kako voziti auto, ne uviđaš jasno sve što se zbiva oko tebe u prometu. Stoga je važno voziti čim više prije ispita da sam proces vožnje postane lakši.
Istina. Ja sam pala četiri puta, prošla tek peti. Prva tri puta trema me doslovno ubila, tresla sam se u autu kako me skrpilo. Onda sam napravila pauzu od skoro tri mjeseca zbog drugih obaveza. Nije da zaboravite vozit. Zapravo prvi sat nakon toga super sam odvozila, mirno i staloženo...na četvrtom polaganju ubilo me parkiranje. Uspjela sam se paralelno sparkirati između dva auta ai je ispitivač tražio da ga savršeno poravnam što mi je uspjelo tek iz četvrtog puta - to me je toliko psihički ubilo da sam ostatak ispita jedva nekako odvozila i onda zeznula na najglupljoj stvari - polukružnom okretanju.

Peti put kad sam izlazila, instruktor mi je stavio zadnji sat vožnje na samo jutro polaganja,neposredno prije ispita da razbijem tremu i to je upalilo. Dobro sam odvozila taj sat, ostala sam nekako pod dojmom te vožnje i napokon prošla ispit.

Trebalo mi je skoro 10 mjeseci da ovo sve odradim, živaca sam potrošila više nego za cijeli faks al dobro, gotovo je.

Ja bi vam preporučila ako ste u mogućnosti da zamolite instruktora da vozite prije samog ispita, meni je pomoglo oko treme.
__________________
Unbowed, Unbent, Unbroken
Garfieldica 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 19:16   #215
Evo ovako, da ja podjelim s vama svoje iskustvo i nadam se bude pomoglo ovim velikim tremašima.
Dakle, propise i prvu pomoć sam prošla od prve i danas sam polagala ispit iz vožnje...nemate pojima kakva sam ja bila...ja nisam mogla jesti, dok sam vidla hranu povraćalo mi se, grčilo me u trbuhu, srce nabijalo ko ludo, čak sam i plakala jer nisam mogla vjerovati kak si dozvolim da me trema i strah tak unište.
Iskreno, ja sam mislila da ni poligon neću proći.
Kad sam došla u auto klub, instruktor mi je rekel da idemo rutu kratku po gradu i mene je trema malo popustila. Vratili smo se i odma sam ja bila na redu.
Poligon sam prošla čak bez drhtanja noge (inače mi je uvijek drhtala)
Čim sam sjela u auto trema je jednostavno otišla, isparila i ja sam osjećala opuštenost i vjerujem da je to zato kaj sam odvozila malo prije ispita.
Nikakvo duboko disanje mi nije pomagalo, taman da je sveta voda niš mi nije pomoglo da se smirim. Jednostavno je isparilo, a ponavljala sam si da ja to mogu, da sam sposobna i da znam.
Pokazala sam ispitivaču da sam opuštena i smirena i čak mi je prešel prek toga kaj sam malo krivo parkirala i dok sam se išla ispraviti, nisam nikaj ispravila neg sam se fino naparkirala identično. Inače bi to bil pad, no mislim da me nije rušil baš zbog toga jer sam mu pokazala opuštenost i jako sam pratila sve oko sebe.

Tak da, ako ste veliki tremaši, i ako se već ne možete na taj načim smiriti kak sam ja, pokušajte barem odglumiti da ste opušteni i da imate sve pod kontrolom, jer kad oni vide da si ti miran, da pratiš siuaciju u prometu, da gledaš stalno u retrovizore, oproste ti takve greške.
8Ines6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 13:27   #216
No zato je mene nezasitna hak-ova inkvizicija srušila po drugi put.

Pred sam kraj ispita, na povratku u poligon. Da ne povjeruješ. Idem početkom savske gdje je ona velika zebra ispod željezničkog nadvožnjaka, odmah pokraj tramvajske stanice. I fino on meni izmisli nekakvog pješaka koji je navodno negdje u tom području stajao.

Ajde da su okolnosti bile drukčije. Ali ne, kišurina je padala kao mutava, jebem se sa brisačima i jedva vidim svoju traku, a kamoli još tko se mota po rubu ceste. Tremu i mučninu da niti ne spominjem.

Mrš. 900 kn ode ravno u wc šolju...
Gama7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 10:46   #217
ja nisam ni blizu polaganja vozačkog..znači na pola puta sam sa satima,negdi oko 15tog..tako nekako..meni je već puna kapa svega..toliko sam drvena da je to strašno..nikako se ne mogu opustit i imam osjećaj da svakim danom umisto da napredujem barem malo,ja nazadujem..evo konkretno danas mi je bilo katastrofa,ko da sam prvi put na cesti..cim napravim prvi kiks ja se toliko pogubim i sve ode u vrazju mater doslovce,uspusem se,preznojim,instruktor vise ne zna bi se smija ili plaka jer ne kuzi u cemu je stos..i ja se sama ko glavna luda osjećam i pretuzna sam radi svega toga..
plincezica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 15:30   #218
Quote:
plincezica kaže: Pogledaj post
ja nisam ni blizu polaganja vozačkog..znači na pola puta sam sa satima,negdi oko 15tog..tako nekako..meni je već puna kapa svega..toliko sam drvena da je to strašno..nikako se ne mogu opustit i imam osjećaj da svakim danom umisto da napredujem barem malo,ja nazadujem..evo konkretno danas mi je bilo katastrofa,ko da sam prvi put na cesti..cim napravim prvi kiks ja se toliko pogubim i sve ode u vrazju mater doslovce,uspusem se,preznojim,instruktor vise ne zna bi se smija ili plaka jer ne kuzi u cemu je stos..i ja se sama ko glavna luda osjećam i pretuzna sam radi svega toga..
ma najgore ti se sekirat...petnaesti sat, pa ženo, tek si počela vozit. meni se znalo dogodit da na tridesetom satu mi se gasi auto na raskrižju, da teško mijenjam brzine....treba ti vremena dok se navikneš na auto, ja sam tek negdje oko 25 sata išla na satove vožnje bez grča u želucu.

Sad mi je mentalni problem sjest sama za volan. Instruktor i ispitivač su mi rekli da bi prva dva-tri mjeseca morala vozit s nekim u autu, nikako sama na cestu.....a ja jednostavno nemam s kim. Drugi problem mi je auto jer se nikako ne mogu naviknut na ovo auto koje imam s obzirom da sam položila u puno manjem autu. Sjedem za volan i sve mi se čini nekako veliko, široko, nikako se opustit.
__________________
Unbowed, Unbent, Unbroken
Garfieldica 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 15:47   #219
Stvarno vam se ne isplati nervirati, jer 90% tog ovisi o raspolozenju ispitivaca ili eventualno kolko si je dobar s vasim instruktorom. Ja sam imao srece, vozio sam doslovno 5 minuta. Onaj poligon u rikverc, pa do ceste i nazad na parking. Smijeh zivi. Instruktor me samo pogledao i rekao mi da on i ispitivac idu na pivce, a meni da cestita. Od ispitivaca sam hladno dobio ono hak besplatno clanstvo i 0 bodova ista drugo reakcije.
Usput, pravo ucenje voznje pocinje kad izadete iz autoskole i solo sjednete u auto i pocnete vozit. Skroz drugo iskustvo i nema nikog da vam pomaze. Ugl, samo lagano, autoskola je najlaksi i najdosadniji dio cijelog tog procesa
Dosy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 22:22   #220
Kažem vam ja, kad sam vozim vozim 5 put bolje i odmornije. U autoškoli je bilo kao da me netko guši.

garfieldica, prvo namjesti sic kako spada, imat ces bolju preglednost. Ne vjerujem da je tvoj auto 10% širi od onoga iz autoškole.
Genscher is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:45.